11 tras rowerowych w Warszawie

Ostatnio aktualizowane: 02.10.23

 

Choć Warszawa każdemu kojarzy się z wieżowcami, rozwiniętą infrastrukturą i wszystkim, co w dużym mieście można znaleźć, jest to także miejsce przyjazne rowerzystom. Osoby lubiące aktywnie spędzać czas na dwóch kołach mają do wyboru liczne trasy przystosowane dla rodzin, jak i wymagających profesjonalistów. Gdzie wybrać się w Warszawie i okolicach na wycieczkę rowerową?.

 

Szlak Wisły

Każdy miłośnik aktywnego spędzania wolnego czasu chętnie wyszukuje nowe trasy rowerowe. Warszawa ma do zaoferowania kilka ciekawych szlaków dla rowerzystów, a jednym z nich jest Szlak Wisły. Prowadzi on z Powsina, przez Puszczę Kampinoską, obok Łazienek Królewskich, następnie w kierunku Wisłostrady aż do Młocin. Jest to najdłuższa w stolicy trasa rowerowa. Warszawa to ładne miasto, które warto zwiedzić na dwóch kółkach, a Szlak Wisły pozwala zobaczyć najciekawsze miejsca. Po drodze na rowerzystów czekają takie atrakcje jak: Centrum Nauki Kopernik, gdzie można miło spędzić czas z dziećmi, Zamek Ujazdów, a także Biblioteka Uniwersytecka. Trasa prowadzi lewym brzegiem Wisły, dlatego jako drogę powrotną można wybrać prawą stronę rzeki. Szlak Wisły jest dobrze oznaczony kolorem niebieskim. Łączna długość trasy to 37 kilometrów. Jest to więc z pewnością wycieczka dla wytrwałych. Warto jednak spędzić dzień na Szlaku Wisły i lepiej poznać stolicę.  

 

Kampinoski Szlak Rowerowy

Hasłem często wpisywanym przez użytkowników w wyszukiwarkę internetową jest „gdzie na rower Warszawa”. Najpopularniejszym wynikiem jest Kampinoski Szlak Rowerowy. Warto jednak pamiętać, że jest to trasa wymagająca, raczej dla zaawansowanych rowerzystów i z pewnością niemożliwa do pokonania w całości w ciągu jednego dnia. Cały szlak ma długość 144,5 km. Łatwo można jednak przejechać rowerem tylko część trasy, podziwiając po drodze piękne krajobrazy. Przez Kampinoski Park Narodowy przebiega malownicza ścieżka rowerowa. Warszawa ma do zaoferowania wiele tras, ale ta z pewnością jest jedną z najciekawszych. Sam szlak jest łatwy, nie ma trudnych podjazdów i wymagających odcinków. Warto jednak mieć odpowiedni sprzęt. Oprócz kasku i dobrego oświetlenia przyda się rower crossowy. Trasa prowadzi bowiem przez tereny naturalne, nie jest to prosta szosa, a szlak pokryty jest w niektórych miejscach piachem lub błotem.

Szlak Bitew Warszawskich

We wschodniej części Warszawy znajduje się ciekawa trasa rowerowa. Szlak Bitew Warszawskich zaczyna się na Placu na Rozdrożu. Kierunek trasy to Radzymin. Szlak prowadzi przez Most Łazienkowski do Marysina Wawerskiego, przez Aleję Stanów Zjednoczonych, następnie na Trasę Siekierkowską do Gocławia. Droga obejmuje także Las Rembertowski i kończy się w Radzyminie. Jeśli interesują Cię ciekawe trasy rowerowe, Warszawa ma ich wiele do zaoferowania. Szlak Bitew Warszawskich ma łącznie 33 km i prowadzi przez południową część Pragi oraz Wawer. Jest to ciekawa trasa ze względów historycznych. Znajduje się obok torów kolejowych i pozwala odwiedzić miejsca, w których rozgrywały się najważniejsze bitwy, decydujące o losie wschodniej części miasta. Szlak przebiega między innymi obok okolicy, w której odbyła się Bitwa Warszawska w 1920 roku. Po drodze mija się liczne pomniki i zabytki upamiętniające te wydarzenia i poległych w walce.  

 

Legionowo-Zegrze

Warto odwiedzić nie tylko popularne, ale również mniej znane trasy rowerowe. Warszawa i okolice zapewniają ciekawą rozrywkę dla każdego. Przykładem ścieżki rowerowej, która spodoba się zarówno amatorom, jak i profesjonalnym rowerzystom jest trasa prowadząca z Legionowa przez Zegrze. Cała pętla, z powrotem do miejsca, w którym rozpoczęła się podróż, ma ok. 60 km. Jest to więc szlak dla wytrwałych, ale w każdym momencie można wygodnie zawrócić. Trasa ma średni poziom trudności, po drodze na rowerzystów czekają niewielkie wzniesienia. Szlak prowadzi przez Rezerwat Ławice Kiełpińskie, przez kilka kilometrów droga biegnie wzdłuż Wisły. Trasa powrotna przebiega obok Zalewu Zegrzyńskiego. 

 

Szlak Słoneczny

Co jeszcze ma do zaoferowania Warszawa? Najlepsze trasy rowerowe, które, choć przebiegają przez miasto i jego popularne atrakcje, w niektórych miejscach pozwalają wyciszyć się i zapomnieć o miejskim zgiełku. Przykładem jest Szlak Słoneczny. Jest bardzo krótki, ma ok. 9 km długości, dlatego bez przeszkód można zabrać na niego dzieci. Trasa zaczyna się na Moście Łazienkowskim i prowadzi przez Most Grota-Roweckiego, aż na Wybrzeże Szczecińskie i Helskie oraz Trasę Toruńską. Szlak Słoneczny to ciekawa atrakcja dla dzieci, ponieważ pozwala zwiedzić w czasie wycieczki Stadion Narodowy, Park Praski, a nawet ZOO warszawskie. Trasa ma niski poziom trudności, jest dobrze oznaczona i łatwa do przejechania. Jedynie latem trzeba uważać na tłumy turystów i grupy rowerowe. Warszawa to nie tylko liczne budynki i asfaltowe drogi. To także zielone tereny i spokojne parki, a część z nich można znaleźć właśnie na Szlaku Słonecznym. W okolicach Poniatówki, czyli plaży znajdującej się przy Moście Poniatowskiego, można zjechać na urokliwą drogę, która prowadzi przez niewielki las.

Zabytkowy spichlerz

Jeśli nie wiesz, jak zorganizować ciekawe wycieczki rowerowe, Warszawa to punkt początkowy wielu tras. Dobrym rozwiązaniem dla zapalonych rowerzystów jest szlak prowadzący do zabytkowego spichlerza. Znajduje się on w miejscu łączenia się dwóch rzek, Wisły oraz Narwii. Cała pętla, prowadząca z powrotem do Warszawy, ma ponad 100 km długości, jest to więc kilkudniowa podróż. Można jednak wybrać się tylko do zabytkowego spichlerza, oddalonego od stolicy o mniej niż 50 km. Trasa prowadzi do Nowego Dworu Mazowieckiego. Po drodze można odwiedzić pałac w Jabłonnej.  

 

Szlak Obwodowy

Warszawa ścieżki rowerowe ma wytyczone niemal w każdej dzielnicy. W północnej części stolicy połączono niektóre z nich, dzięki czemu powstał Szlak Obwodowy. Ma on początek w Parku Łazienkowskim, dlatego po drodze można odwiedzić między innymi Łazienki Królewskie. Szlak prowadzi przez Bielany, biegnie przez Aleje Ujazdowskie, a także przez Pole Mokotowskie, dalej wzdłuż Alei Armii Krajowej do Lasku Bielańskiego. Trasa omija centrum miasta, jednak w niektórych miejscach prowadzi przez ruchliwe części stolicy. Dlatego można napotkać po drodze światła, przejścia, czy inne utrudnienia. Cały szlak ma ponad 20 km długości. Składa się z kilku połączonych tras rowerowych, dlatego trzeba zwracać uwagę na oznaczenia, aby podążać wyznaczoną drogą. Po drodze można jednak zobaczyć stolicę, dlatego jest to ciekawy pomysł na spędzenie wolnego czasu dla turystów. Mogą oni wyruszyć w podróż rowerem i zobaczyć najciekawsze miejsca w mieście.  

 

Korona warszawska

Na dwóch kołach można łatwo zwiedzić miasto, czego przykładem są wspomniane już wyżej drogi rowerowe. Warszawa oferuje wiele szlaków o różnych stopniach trudności, którymi można przemieszczać się po centrum lub obrzeżach stolicy. Korona warszawska to trasa prowadząca przez Ursynów, Ochotę, Wolę oraz Mokotów. Cała pętla ma długość wynoszącą ok. 47 km. Po drodze można zatrzymać się w ciekawych miejscach, odwiedzić nie tylko zabytki, ale także zjeść obiad w jednej z mijanych restauracji, a także napić się kawy w przytulnej kawiarni. Szlak prowadzi obok Kopca Powstania Warszawskiego, z którego roztacza się ładny widok na miasto. Trasa ma średni poziom trudności, po drodze na rowerzystę czekają jednak delikatne wzniesienia. Łączna suma wszystkich podjazdów wynosi ok. 730 m. Dlatego trasa ta polecana jest szczególnie zaawansowanym rowerzystom, którzy mają wprawę w pokonywaniu wymagających terenów. 

Podskarpowa Ścieżka

Północna część stolicy ma liczne, fajne trasy rowerowe. Warszawa zwiedzana na rowerze wydaje się jeszcze ciekawsza niż z perspektywy przechodnia. Warto wybrać się między innymi na Podskarpową Ścieżkę. Prowadzi ona przez Stare Miasto, dlatego dobrze sprawdzi się dla turystów, którzy chcą nie tylko aktywnie spędzić czas, ale także zobaczyć najsłynniejsze zabytki stolicy. Cała trasa ma jedynie 5 km, dlatego pokonanie jej zajmuje tylko kilkanaście minut. Szlak rozpoczyna się w Parku Rydza-Śmigłego. Prowadzi między innymi przez Most Gdański oraz ulicę Oboźną, Browarną oraz Karową. Krótki odcinek trasy biegnie przez inną popularną drogę rowerową, Szlak Wisły. Warto wspomnieć, że Podskarpowa Ścieżka jest jedną z najstarszych w stolicy. Z tego powodu jest nie tylko chętnie uczęszczana, ale także miejscami zniszczona. Jednak od 2019 trasa jest naprawiana i unowocześniania, dlatego obecnie przejazd nią nie powinien stanowić problemu.  

 

Lasy Chojnowskie

Wiele do zaoferowania rowerzystom ma także południowa część Warszawy. Znajduje się tam ciekawy Szlak Lasów Chojnowskich. Trasa prowadzi przez jedno z najbardziej znanych miejsc w mieście. Preferują je rowerzyści i biegacze, ponieważ mogą tam znaleźć wygodne szlaki, a także ciszę i spokój. Szlak Lasów Chojnowskich przebiega przez Las Kabacki. Jest to park, który stanowi granicę między Powsinem i Piasecznem. Warto wyruszyć w drogę właśnie w Powsinie. Następnie można kierować się w stronę Góry Kalwarii, przejeżdżając między innymi przez Józefosław, a także przez Piaseczno i Zalesie Górne. Trasa prowadzi nie tylko przez wspomniany już Las Kabacki, ale także obok Uroczyska Stephana, które również warto zobaczyć. Cały Szlak Lasów Chojnowskich ma długość wynoszącą 24 km. Trasa prowadzi zarówno przez szerokie, komfortowe asfaltowe drogi, jak i leśne ścieżki. Najlepiej więc wybrać się na przejażdżkę na rowerze górskim lub crossowym. 

 

Szlak Wawer

Swój rower crossowy można przetestować nie tylko na terenach oddalonych od miast, ale także na szlakach w stolicy i okolicach. Wawerskie szlaki to pięć tras o różnym stopniu trudności. Można wśród nich znaleźć łatwe drogi oraz bardziej wymagające odcinki. Są tam również trasy MTB. Warszawa to miejsce jest dobre dla każdego rowerzysty. Łączna długość wszystkich tras wynosi ponad 70 km. Wszystkie drogi są dobrze oznaczone. Większość wawerskich szlaków prowadzi przez lasy w dzielnicy Wawer oraz przez Mazowiecki Park Krajobrazowy. Popularna jest trasa oznaczona kolorem niebieskim, często nazywana przez tamtejszych rowerzystów „Rzeźnikiem”. Ma ponad 20 km długości i prowadzi przez trudne, piaszczyste tereny. Wśród dróg rowerowych w dzielnicy Wawer można znaleźć także czarny szlak MTB. Jest to jedyna tego typu trasa na Mazowszu. Jest odpowiednio przystosowana również do kolarstwa górskiego. Stworzony tam szlak wykorzystuje możliwości terenu, na którym się znajduje. Po drodze na rowerzystów czekają ostre wzniesienia i piaszczyste pagórki.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ