contact
contact

3 najlepszych graczy NHL z polskim rodowodem

Ostatnio aktualizowane: 24.09.23

Narodowa Liga Hokeja to miejsce, gdzie znaleźć mogą się tylko najlepsi. Nic dziwnego, że tak jest, skoro średnia pensja gracza sięga blisko 3 mln dolarów. National Hockey League (NHL) została założona w 1917 roku w Kanadzie, a większość stanowią zespoły z USA, a około połowy graczy pochodzi z Kanady. Obecnie w NHL nie ma żadnego z naszych rodaków, choć w przeszłości kraj nasz zaznaczył tam swoją obecność. Łącznie, z polską narodowością, NHL miała trzech zawodników, o których garść informacji poniżej. Trzeba też wiedzieć, że wyniki rozgrywki NHL każdy z kibiców może obserwować i obstawiać u bukmacherów. Przed postawieniem zakładu na konkretną drużynę nie zapomnij zapoznać się z tym jakie są aktualne typy bukmacherskie na hokej, aby zwiększyć szanse wygranej. 

Jako pierwszy w NHL znalazł się Piotr Sidorkiewicz gdy wystąpił w NHL All-Star Game w 1993 roku. Najwięcej meczów wśród polskich zawodników rozegrał Mariusz Czerkawski, było ich 745 i zdobył w nich 215 bramek. Trzeci z polskich zawodników, Krzysztof Oliwa w 2000 roku zdobył Puchar Stanleya. Poza zawodnikami legitymującymi się polskim paszportem, w lidze NHL występowali zawodnicy z polskimi korzeniami, jednak obywatelstwo mieli oni innych krajów. Wśród takich zawodników można wymienić: Jana Miszuka, Nicka Harbaruka, Eda Olczyka, Briana Rafalskiego,Wayne’a Gretzky, Wojtka Wolskiego,Mike’a Komisarkę, Lee Stempniaka, Travisa Zajaca, Joe Pavelskiego, Johna Tavares, Stéphana Da Costa i Patricka Wierciocha. A oto kilka szczegółów na temat zawodników – Polaków:

 

Piotr Sidorkiewicz

Piotr Sidorkiewicz to jedyny bramkarz wśród polskich zawodników. Mimo, że pochodzi z polski (urodził się w 1963 roku w Dąbrowie Białostockiej) to swoją karierę hokeisty związał z klubami w Kanadzie. Grał przez osiem sezonów w klubach Hartford Whalers, New Jersey Devils i Ottawa Senators. Hokeista został nazwany przez kibiców anglojęzycznych, którzy nie potrafili wymówić jego trudnego polskiego nazwiska „Peterem Alphabet”. W latach ’80 XX wieku rozwijał swoje umiejętności zawodnika w kanadyjskiej lidze młodzieżowej, a w NHL zadebiutował w sezonie 1987-88, najpierw jako rezerwowy, aby po dwóch latach rozpocząć regularne występy jako bramkarz Whalers. Rozegrał podczas 4 sezonów 182 mecze, a następnie na rok zmienił barwy na Ottawa Senators.

Grał tam jako kluczowy golkiper i zaliczył 64 spotkań. To otworzyło mu drogę do New Jersey Devils. Był to ostatni okres występów w NHL, w którym Sidorkiewicz miał zaledwie 3 występy, po tym czasie wrócił do gry w AHL. Warto wspomnieć, że w NHL Sidorkiewicz łącznie zagrał 246 meczów z czego 8 z ich zakończył bez straty gola. Po zakończeniu kariery zawodnika od 2006 roku rozpoczął pracę trenerską i najpierw jako asystent trenera, a potem samodzielnie prowadził zespół Erie Otters, grający w Ontario Hockey League.

Mariusz Czerkawski

Mariusz Czerkawski jest oceniany jako jeden z najwybitniejszych hokeistów. W National Hockey League spędził 12 lat grając w takich zespołach: Boston Bruins, Edmonton Oilers, New York Islanders, Montreal Canadiens i Toronto Maple Leafs. Wybrany został w 1991 roku w piątej rundzie draftu NHL, a jego oficjalny debiut w Boston Bruins nastąpił w 1994 roku. (Między 1991 i 94 rokiem występował w lidze szwedzkiej.) Dla klubu tego rozegrał 84 mecze, podczas których strzelił 19 bramek. Kolejno wyjechał do Kanady, aby w barwach klubu Edmonton Oilers rozegrać 113 meczów i zdobyć 38 goli.

Następnym klubem w jakiego barwach grał Czerkawski był New York Islanders, spędził tam 6 sezonów rozegrał 470 meczów i strzelił 145 goli. Ta świetna gra pozwoliła mu na udział w meczu gwiazd NHL, który zakończył się wygraną. Zawodnik ten przez ponad 10 lat utrzymywał najwyższy światowy poziom i był bardzo cenionym graczem. Przed powrotem do Polski, ostatnim klubem, w którym ponownie spędził czas jakiś był w Boston Bruins, dla którego to klubu łącznie z okresem na początku kariery zagrał 100 meczów. 

 

Krzysztof Oliwa

Krzysztof Oliwa, jak już wspomnieliśmy, ma w swoim dorobku Puchar Stanleya wygrany w barwach New Jersey Devils w sezonie 1999/2000. Podczas swojej kariery w NHL pełnił wielokrotnie rolę „enforcera”, co znaczy, że był graczem wdającym się w potyczki z przeciwnikiem. W klubie New Jersey znalazł się w 1993 roku, ale debiut meczowy zaliczył dopiero 4 lata później. W klubie tym rozegrał 210 meczów i zdobył w nich 13 goli. Ze względu na swoja „rolę” na lodzie, spędził też dużą ilość czasu na ławce kar. Mimo to, podczas swojej kariery w NHL grał w takich klubach jak: Columbus Blue Jackets, Pittsburgh Penguins, New York Rangers, Boston Bruins i Calgary Flames.

Choć za kolebkę hokeja uznawana jest Kanada, a wymyślenie gry przypisuje się angielskim żołnierzom w 1855 roku stacjonującym w Ontario, to rozgrywki odbywają się na całym świecie. Pierwszy oficjalny mecz odbył się 3 marca 1875 roku w Montrealu w hali Victoria Skating Rink. Do Europy gra przywędrowała w 1895 roku, gdy to w Pałacu Buckingham odbyła się jej prezentacja. A w 1908 powstała z udziałem państw założycielskich, jakimi były Anglia, Francja, Belgia, Szwajcaria i Czechy, Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF). Polski Związek Hokeja na Lodzie powstał 22 lutego 1925 roku, a członkiem IIHF związek został w kolejnym roku. 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ