contact
contact

3 najlepszych polskich pokerzystów

Ostatnio aktualizowane: 15.04.24

 

Trudno byłoby znaleźć obecnie w Polsce osobę, która by nie słyszała o pokerze. Choć historia pochodzenia pokera nie jest całkiem jasna, są wzmianki o tym, że znano go już około 900 roku w Chinach, inni zaś twierdzą, że to Persowie byli pierwszymi pokerowymi graczami. Francuzi natomiast obstawiają, że poker wywodzi się od francuskiej gry „poque” i od nich gra ta powędrowała w świat. Podobnie polskie początki tej gry nie są zbadane, część osób twierdzi, że pierwowzorem pokera była znana XVI wieku gra o nazwie „pierwsza” o podobnych zasadach. 

 

Choć poker do niedawna w naszym kraju kojarzył się ze światem przestępczym, oszustwem i przemocą, w ostatnich latach całkiem zmienił swoje oblicze. Współcześnie poker to gra dla ludzi o świetnych umiejętnościach strategicznych i dużej inteligencji. Zarówno na świecie, jak i w Polsce obecnie rozgrywanych jest wiele turniejów pokerowych, można je obserwować w telewizji, Internecie, albo za pośrednictwem transmisji w kasynie. Przykładem może być każde polskie kasyno, w którym można obstawiać wyniki rozgrywek pokera na żywo. Prawdziwy boom, więc nastąpił wraz z dostępnością pokera online, a liczba graczy rośnie z każdym rokiem. Choć niewielu graczy potrafi się z takiej gry utrzymać, są jednak osoby, które grają zawodowo i stały się prawdziwymi mistrzami tej gry.  Poniżej prezentujemy kilka sylwetek polskich graczy, znanych na całym świecie, których życiem zawładnęła ta gra. 


Dzmitry Urbanovicz

Choć tak naprawdę Dima Urbanovicz jest Białorusinem, to decydując się na reprezentowanie polskich barw stał się polskim graczem i od kilku lat jest niekwestionowanym liderem w Polsce. Jego wygrane przekraczają już 18 milionów złotych. Największą jednorazową wygraną jaką zdobył była kwota 1.446.600€ w rozgrywkach EPT Grand Final Monte Carlo. Swoje zwycięstwa pokerowe rozpoczął od turnieju na Malcie, gdzie podczas XI sezonu European Poker Tour wygrał cztery razy pod rząd, co sprawiło, że stał się bogatszy o blisko 600.000 €. Dima Urbanovicz jest znany z tego, że wysoko obstawia i nie widać u niego strachu przed przegraną. 

 

Dominik Pańka

O Dominiku Pańce usłyszeliśmy w roku 2014, kiedy to wygrał turniej EPT Main Event PokerStars Caribbean Adventure i zainkasował 1.423.096$. Jak do tej pory jest to trzecia najwyższa jednorazowa wygrana polskiego gracza. Gracz ten, obok stawania w turniejach pokerowych, również działa na rzecz tego sportu, upowszechniając go, oswajając łamie stereotypy, zaprzeczając że temu to jedynie hazard. W 2017 roku, zajmując drugie miejsce w turnieju SCOOP-54 i wygrał 230.875$. Ten zawodnik pochodzący z Brześcia Kujawskiego wie, że taka wygrana to nie tylko szczęście, liczą się bowiem przede wszystkim umiejętności, do których dochodzi się ciężką pracą. Łącznie zawodnik ten odebrał już ponad 2 mln dolarów, choć na początku grę tę traktował jako rozrywkę. Wraz z rozwojem umiejętności pojawiał się na turniejach rozgrywanych w różnych zakątkach świata jak Cypr, Barcelona, Praga, Las Vegas, Bahamy, Kanada czy Australia.

Wiktor Malinowski

Właściwie miał zostać zawodnikiem piłki ręcznej. Gdy liczne kontuzje przerywały karierę, brat mu poradził, aby zajął się pokerem. Ta porada pół żartem pół serio okazała się zmienić jego życie.  To on jest zawodnikiem, który w turnieju Super High Roller Bowl Europe odbywającym się na Cyprze zajął pierwsze miejsce i wygrał 3.690.000$, w przeliczeniu na złotówki – około 14 milionów PLN. Choć była to najwyższa jednorazowa jego wygrana, to sukcesy świętował też w innych zawodach. Grywa zarówno w turniejach organizowanych online, jak i tych na żywo. Zapamiętane zostały też jego zwycięstwo w World Championship of Online Poker w 2018 roku, gdzie wzbogacił się o 700.000$ czy SCOOP na PokerStars albo turniej Super Millions – każdy przyniósł mu 400.000$. Jak sam Malinowski mówi, nerwy nie raz puszczają, bo gra toczy się o wysokie stawki. Doświadczenie podpowiada mu, nawet przy grze online, stan psychiczny przeciwników. Często też ujawnienie takiego stanu jest świadomym blefem przeciwnika, tylko doświadczenie podpowie, jak jest faktycznie. Teraz, gdy zyskał uznanie wielu światowych graczy, niejednokrotnie jest pytany o zdanie dotyczące konkretnych rozdań. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ