4 przydatne wskazówki, jak używać pulsometru

Ostatnio aktualizowane: 24.09.23

 

Zastanawiasz się, czy rzeczywiście warto kupić pulsometr? Ten niewielki sprzęt pomoże Ci w ćwiczeniach, gdyż kontrolowanie intensywności wysiłku stanie się znacznie łatwiejsze. Jednak sam zakup urządzenia i zabranie go na trening to nie wszystko. Trzeba też wiedzieć, jak prawidłowo używać pulsometru, żeby uniknąć przemęczenia i kontuzji. Zebraliśmy na ten temat kilka ważnych wskazówek.

 

Czym jest pulsometr?

Pulsometr to urządzenie często określane mianem monitora pracy serca. Pozwala on na obserwowanie, jak zmienia się częstość skurczów organu w rzeczywistym czasie. To daje nam możliwość kontrolowania, czy wykonujemy wysiłek fizyczny z odpowiednią intensywnością. Pulsometr przydaje się zarówno bardziej doświadczonym, jak i początkującym sportowcom. Sprzęt motywuje do pracy nad sobą, a jednocześnie wysyła sygnały alarmowe, gdy narażamy swój organizm na zbyt duży wysiłek. Do wyboru mamy różnego rodzaju urządzenia, a więc opaski na klatkę piersiową, a także na palec czy nadgarstek (funkcję pulsometru nierzadko mają też smartwatche, czyli inteligentne zegarki).

Dobre zaplanowanie treningu

Decydując się na zakup pulsometru należy pamiętać, że nie służy on do utrzymywania stałego przedziału tętna. Często słyszy się, że w przypadku regularnych treningów nie powinniśmy przekraczać np. 150 skurczów serca na minutę, bo może to być niebezpieczne. Możemy znaleźć też bardzo ogólne zalecenia, aby stale utrzymywać ściśle określoną wartość (przykładowo 120 – 130 skurczów). Jednak tego typu informacje nierzadko są w pewnym stopniu błędne, ponieważ intensywność treningu należy mierzyć biorąc pod uwagę maksymalną liczbę skurczów serca. Nie zależy ona tak naprawdę od nas, gdyż z wiekiem stopniowo się obniża, średnio o 0,65 – 0,9 na rok. Jeśli w planie treningowym znajdziemy jedynie zalecenie o utrzymywaniu stałej wartości tętna bez uwzględnienia swojego wieku, płci i innych czynników, lepiej z niego zrezygnować, bo efekty ćwiczeń nie okażą się zadowalające.

 

Pulsometr w odchudzaniu

Odchudzanie to długotrwały proces, na który składa się kilka czynników, a więc nie tylko regularny trening, ale również inna, lepiej zbilansowana dieta, ograniczanie kalorii i zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń. W czasie odchudzania nasz organizm otrzymuje dużo bodźców. Aby skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów i poczuć się lepiej warto sięgnąć po pulsometr. Pomoże on nam nie tylko w kontrolowaniu swojego tętna, ale też sprawdzaniu, czy ciało zdążyło zregenerować się po poprzednim wysiłku fizycznym. Na podstawie tętna spoczynkowego i w trakcie wysiłku łatwiej będzie nam ocenić, co odczuwamy w danym dniu, a więc prawdziwe zmęczenie czy tylko lenistwo i brak dostatecznej motywacji.

 

Wyznaczanie tętna spoczynkowego i maksymalnego

Tętno spoczynkowe (HRmin) zwykle mierzy się rano po przebudzeniu, na czczo i w spokojnym otoczeniu, a więc unikamy wtedy myślenia o stresujących i nieprzyjemnych sytuacjach. Im bardziej efektywnie pracuje nasz układ krążeniowo-oddechowy, tym mniej razy uderza serce w ciągu minuty podczas spoczynku, aby podtrzymać podstawowe funkcje organizmu. HRmin każdego z nas jest inne, a wynika to nie tylko z ogólnej kondycji zdrowotnej, ale też m.in. budowy ciała. Według Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego przeciętna ilość skurczów serca w czasie spoczynku mieści się w zakresie od 60 do 100. Aby wyznaczyć własne tętno spoczynkowe, należy przez tydzień mierzyć jego wartość za pomocą pulsometru zaraz po przebudzeniu. Wyniki powinny być do siebie zbliżone. Jeżeli zdarzy się, że będzie ono podniesione, może to być sygnał od organizmu, że potrzebuje nieco więcej czasu na regenerację.

Tętno maksymalne (HRmax) to najwyższa wartość, jaką możemy u siebie zaobserwować podczas najbardziej intensywnej części treningu. Jak podkreślają specjaliści, osoby chcące schudnąć powinny ćwiczyć tak, aby utrzymywać od 60 do 70% wartości HRmax. Wysiłek w takiej strefie treningowej przyspiesza przemianę materii, więc dochodzi do bardziej efektywnego spalania tkanki tłuszczowej. Zaleca się, aby osoby dopiero rozpoczynające treningi wyznaczyły swoje tętno maksymalne w obecności lekarza, wykonując specjalny test wysiłkowy. Można również oszacować jego wartość na podstawie wzoru: HRmax = 205,8 – 0,685 * wiek, choć wynik będzie nieco mniej precyzyjny.

Jak sprawdzić, czy pulsometr działa prawidłowo?

Po założeniu pulsometru należy się upewnić, że działa w prawidłowy sposób. Aby to zrobić, powinniśmy usiąść lub się położyć i odprężyć. Następnie należy wziąć jeden bardzo głęboki oddech, a każdy kolejny stopniowo spłycać. Jeżeli sprzęt jest sprawny i we właściwy sposób dokonuje pomiaru tętna, wyświetlana wartość powinna się stopniowo obniżać, przykładowo z 70 na 69, następnie na 68, 67 itd. Później wystarczy wziąć kilka szybszych oddechów, wówczas tętno powinno się nieco zwiększyć. To samo dzieje się w sytuacji, gdy wstaniemy. Dobry pulsometr zapewnia precyzyjny pomiar i pokazuje, jak szybkość pracy serca zmienia się w zależności od tego, co robimy. Jeżeli nie zauważymy zmiany tętna, warto zapoznać się z instrukcją obsługi, bo być może nieprawidłowo założyliśmy urządzenie lub źle je skonfigurowaliśmy. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ