5 pomysłów, gdzie trzymać rower w domu 

Ostatnio aktualizowane: 30.10.20

 

Jazda na rowerze pozwala się odstresować, a jednocześnie spalić kalorie i pozbyć się zbędnych kilogramów. Jednak nie każdy z nas ma do dyspozycji duży garaż, w którym można wygodnie przechowywać jednoślad. W takiej sytuacji pozostaje nam umieszczenie go w domu. Przedstawiamy kilka pomysłów, jak to zrobić, aby pojazd nikomu nie przeszkadzał.

 

Na podłodze

Najprostszym sposobem na przechowywanie roweru w domu jest ustawienie go na stojaku na podłodze. Taki stojak nie kosztuje dużo, a ponadto nie wymaga skomplikowanego montażu, gdyż wystarczy umieścić w najbardziej odpowiednim według nas miejscu. Może to być przedpokój, balkon czy inne pomieszczenie, w którym jest dostatecznie dużo wolnej przestrzeni. To daje nam możliwość szybkiego wyprowadzenia roweru, nie musimy go zdejmować z wysoko zawieszonego haka. Jednak nie jest to dobre rozwiązanie do mieszkań o małym metrażu, gdyż znalezienie właściwego miejsca może być trudne, a czasami nawet niemożliwe.

 

Na ścianie

Zawieszony na ścianie rower nie tylko nie zajmuje miejsca na podłodze, ale może być też bardzo ciekawą dekoracją wnętrza. Hak wymaga zamontowania do mocnej powierzchni, nie powinna to być ściana z lekkiej płyty gipsowo-kartonowej (zwłaszcza gdy mamy stosunkowo ciężki jednoślad). Warto przy tym dobrze przemyśleć, na jakiej wysokości umieścimy swój wieszak na rower, żeby potem nie okazało się, że zdejmowanie pojazdu jest bardzo kłopotliwe. Na rynku jest wiele różnorodnych modeli, zarówno pod względem designu, jak i wymiarów oraz materiału wykonania. To oznacza, że z łatwością znajdziemy wieszak, który jest dopasowany do naszych preferencji i nie będzie negatywnie wpływał na wystrój pomieszczenia.

Rower na ścianie można zawiesić w pozycji poziomej lub pionowej, w zależności od tego, na jaki hak się zdecydowaliśmy. W pierwszym przypadku jednoślad jest trzymany przez haki za ramę (są one odpowiednio zabezpieczone, aby nie przyczyniły się do zarysowania powierzchni). Wieszak dający możliwość umieszczenia roweru w pionie przytrzymuje go za siodełko. W jakim pomieszczeniu najlepiej go umieścić? Zazwyczaj rowerzyści montują go w salonie lub sypialni, ewentualnie na balkonie. Aby przechowywać pojazd w ten sposób powinniśmy go myć każdorazowo po powrocie z przejażdżki. Może to być nieco uciążliwe, jeśli na rowerze jeździmy codziennie, dlatego czasami warto poszukać innych rozwiązań, aby nic nie zniechęcało nas do regularnej aktywności fizycznej.

Na suficie

Poza ściennymi wieszakami rowerowymi dostępne są także te sufitowe. Umożliwiają one zagospodarowanie przestrzeni, która zazwyczaj i tak w żaden sposób nie jest wykorzystywana (poza zawieszeniem niezbędnego oświetlenia). Za sprawą takiego haka można zaoszczędzić wolną przestrzeń na podłodze, a przy okazji zyskać bardzo oryginalną ozdobę pokoju. Trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie rowery można przechowywać w ten sposób. Problemem może być zawieszenie bardzo ciężkiego pojazdu, ważącego ponad 20 kg, gdyż nie wszystkie sufitowe wieszaki mają tak dużą nośność.

 

Wykorzystanie rowerowego mebla

Coraz większą popularnością cieszą się specjalne meble rowerowe, które są praktyczne i ciekawie się prezentują. To różnego rodzaju regały, które są wyposażone w wieszak na jednoślad, a także kilka półeczek. Można na nich ustawić książki, bibeloty czy rowerowe elementy, takie jak narzędzia, kask, strój na trening itp. Nie zawsze znalezienie rowerowego mebla jest proste, ale istnieje możliwość zlecenia jego wykonania na specjalne zamówienie (choć może to wiązać się z dużym wydatkiem). Jeśli mamy dużo wolnego czasu i odpowiednie sprzęty, możemy też spróbować samodzielnie zbudować regał, przykładowo przerabiając starą, niepotrzebna już szafę.

 

Pod schodami

Jeśli mieszkamy w piętrowym domu, warto zastanowić się nad zawieszeniem roweru na tylnej części schodów. Zwykle jest tam dużo wolnej przestrzeni, której w żaden sposób nie wykorzystujemy. Jak zorganizować taki schowek? Wystarczy kupić haki, które znajdziemy w niemal każdym sklepie budowlanym, a następnie przymocować je do stopni, uwzględniając optymalną według nas wysokość. Zawieszony pojazd nie będzie przeszkadzał podczas wchodzenia na piętro, a dodatkowo nie będzie widoczny. Tym samym nie ma ryzyka, że wpłynie negatywnie na wystrój pomieszczenia.

Gdzie przechowywać kilka rowerów

Znalezienie wygodnego miejsca do przechowywania roweru nie jest bardzo trudne, nawet w domu o niewielkim metrażu. Problem może pojawić się w momencie, kiedy musimy zorganizować schowek dla kilku jednośladów. Na szczęście w ofercie większości producentów wieszaków są modele przystosowane do zawieszenia dwóch, trzech, a niekiedy nawet czterech rowerów, co jest bardzo dużym ułatwieniem.

Przechowywanie jednośladu w domu to czasami konieczność. Nie zawsze umieszczenie go w piwnicy czy nawet zostawienie na zewnątrz jest w 100% bezpieczne, ponadto niekorzystne warunki atmosferyczne  i wilgoć mogą przyczynić się do zniszczenia poszczególnych części budowy pojazdu. Wykorzystując opisane wyżej pomysły, można odpowiednio zaaranżować wnętrze i nie martwić się, że rower będzie przeszkadzał domownikom.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments