6 alternatywnych sposobów przemieszczania się

Ostatnio aktualizowane: 15.04.24

 

W dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do przemieszczania się samochodem, nawet jeśli do przebycia mamy niedużą odległość. Auto to środek komunikacji do pracy, na zakupy, czy na wycieczkę. Warto jednak poznać również inne sposoby przemieszczania się po mieście, aby zmniejszyć ilość szkodliwych gazów przedostających się do atmosfery i pomóc chronić planetę.

 

Rower

Wygodnym sposobem na przemieszczanie się po mieście jest jazda rowerem. Nie wymaga ona dużo wysiłku, jest przyjemna i zapewnia odpowiednią dawkę ruchu. Jeżdżąc na rowerze, możesz rozruszać mięśnie, szczególnie po ciężkim dniu w pracy, rozluźnić się i odpocząć. Wracając do domu, możesz zatrzymać się na chwilę w parku lub kawiarni i napić się kawy. Jadąc rowerem, pobudzasz produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. W efekcie czujesz się lepiej fizycznie, a także poprawia Ci się nastrój. Jest to potrzebne szczególnie po ciężkim i stresującym dniu. Jazda na rowerze poprawia pracę serca, wspomaga krążenie i pozwala uniknąć zawału lub miażdżycy. Wiele miast jest przystosowanych do jazdy rowerem, dzięki czemu możesz bezpiecznie poruszać się po wyznaczonych ścieżkach. Jeśli nie lubisz nadmiernego wysiłku lub chcesz szybko przemieszczać się z domu do pracy, dobrym rozwiązaniem będzie pojazd elektryczny. Umożliwia on rozwijanie większych prędkości niż tradycyjny rower. Dobrze sprawdza się także poza miastem, na wymagającym terenie i szutrowych drogach. Jeśli zastanawiasz się, jaki środek transportu, inny niż samochód, wybrać, odpowiedź brzmi: rower elektryczny. Opinie użytkowników o tego typu pojazdach są pozytywne. Rower elektryczny eliminuje potrzebę stania w korkach oraz szukania miejsca parkingowego.

 

Pieszo

Jeśli do pokonania masz nieduży dystans, warto wybrać spacer. Dzięki temu zapewnisz sobie potrzebny ruch oraz uspokoisz umysł, dotleniając go. Spacer umożliwi Ci odwiedzenie nowych miejsc w okolicy oraz zwiedzanie zabytków czy ciekawych obiektów. Ponadto przemieszczając się pieszo, możesz zdecydować się na trasę prowadzącą przez park i las, dzięki czemu spędzisz trochę czasu w otoczeniu natury. Pozwoli Ci to zregenerować się i uspokoić po stresującym dniu. Ponadto przemieszczanie się pieszo jest ekologiczne i nie generuje kosztów, niepotrzebne są żadne sprzęty ani opłaty za bilet. Spacer do pracy może być jednak uciążliwy w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny, lub jeśli mieszkasz daleko od miejsca zatrudnienia. Niesprzyjająca pogoda może z pewnością zniechęcić do przemieszczania się pieszo.  

Komunikacja miejska

Jeśli musisz często przemieszczać się z jednego miejsca do drugiego, często oddalonego o kilka kilometrów, zamiast jazdy samochodem warto skorzystać z komunikacji miejskiej. Autobusy produkują spaliny, które emitowane są do atmosfery, jednak mniej szkodliwych gazów powstanie z jednego pojazdu niż z kilkunastu aut. Dlatego warto wykorzystać transport miejski do przemieszczenia się z jednego punktu do drugiego, szczególnie jeśli często podróżujesz przez miasto. Coraz więcej gmin wprowadza ekologiczne autobusy zasilane energią elektryczną, w niektórych miejscach dostępne są także tramwaje. Przemieszczanie się komunikacją miejską jest bardziej opłacalne niż wykorzystywanie samochodu. Miesięczny koszt tankowania jest wyższy niż opłata za bilet, szczególnie jeśli spalasz dużo paliwa, stojąc w korkach w drodze do pracy lub do domu. Większość miast ma rozbudowaną sieć komunikacji, którą dojedziesz do każdego miejsca.  

 

Pociąg

Jeśli w Twoim miejscu zamieszkania kursują pociągi, warto wykorzystać je do podróżowania do pracy, czy na zakupy. W kolei nie wykorzystuje się obecnie węgla, dlatego przemieszczanie się pociągiem jest ekologiczne i tanie. Koszty biletów za przejazd pomiędzy położonymi blisko siebie miejscowościami to zwykle kilka złotych. Zaletą kolei jest także duża wygoda, możliwość czytania książki lub pracy w czasie podróży oraz szybkość przemieszczania się. Pociągi nie stoją w korkach, a w większości przypadków umożliwiają dotarcie do centrum miasta, gdzie zwykle znajdują się dworce. Dzięki temu łatwo i szybko dotrzesz do każdego miejsca. W pociągach można także wygodnie przewozić duże bagaże, ponieważ zapewniają więcej miejsca niż autobusy.  

Wspólny transport

Wspólny transport to ciekawa alternatywa dla przemieszczania się prywatnym samochodem. Pomysł polega na zebraniu kilku osób, najlepiej jak największej liczby chętnych, którzy podróżują o tej samej porze do tego samego miejsca. W efekcie kilka osób wykorzystuje tylko jeden samochód. Zmniejsza się dzięki temu emisja dwutlenku węgla, w miastach nie tworzą się korki, a na parkingach nie brakuje miejsc parkingowych. Wspólny transport to również mniejszy koszt przejazdu. Za paliwo nie płaci już tylko jedna osoba, a kilka. Dzięki temu można zapewnić sobie oszczędność pieniędzy oraz komfortowy dojazd do pracy lub na zakupy, przy jednoczesnym dbaniu o środowisko.

 

Pojazdy elektryczne i hybrydowe

Pojazdy elektryczne lub hybrydowe to dobre rozwiązanie dla osób, które nie podróżują daleko, ponieważ jedno naładowanie akumulatora umożliwia zwykle przejechanie maksymalnie kilkudziesięciu kilometrów. Napędzane energią elektryczną samochody, motory, czy wspomniane już rowery, nie zanieczyszczają atmosfery, a zapewniają szybki i komfortowy dojazd do pracy, do szkoły, czy na uczelnię. Elektryczne pojazdy są tanie w eksploatacji, dzięki czemu stanowią dobrą alternatywę dla tradycyjnych samochodów.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ