Twój rower szosowy leży nieużywany, bo nie masz pomysłu gdzie go zabrać? Może wszystkie trasy w okolicy są Ci już znane? Jeżeli zastanawiasz się, jakie są najlepsze trasy rowerowe w Polsce, przedstawiamy kilka ciekawych propozycji, dzięki którym możesz przetestować siebie i swój sprzęt, a dodatkowo przy tym zwiedzić nowe miejsca.
Wielka Pętla Bieszczadzka
Region Bieszczad to nie tylko dzika przyroda i szlaki górskie, po których wspinają się turyści. To także miejsce pełne tras dla rowerów szosowych. Cała droga, w zależności od wybranych miejsc, przez które chce się przejechać, może mieć nawet 158 km. Przejazd powinien zająć ok. 8 godzin. Decydując się na ten szlak rowerowy, trzeba wystartować z miejscowości Lesko. Droga poprowadzi Cię między innymi przez Ustrzyki Dolne i Ustrzyki Górne. Warto dojechać aż do miejscowości Wołosate, aby móc podziwiać również niepowtarzalne widoki bieszczadzkich gór. Jeżeli zdecydujesz się na dłuższą opcję, w drodze powrotnej musisz wrócić tą samą trasą aż do Ustrzyk Górnych. Następnie przejedziesz przez turystyczne miejscowości regionu, takie jak Wetlina, gdzie możesz spróbować słynnych naleśników z jagodami. Cała trasa jest trudna i wymagająca, suma podjazdów może wynosić nawet 2000 m. Jest to jednak malownicza droga, wśród naturalnych terenów bieszczadzkich, na którą możesz zabrać swój rower szosowy.
Szlak przez Puszczę Kampinoską
Jeżeli mieszkasz w okolicy Warszawy i chcesz wybrać się na ciekawą trasę rowerową, warto rozważyć szlak prowadzący przez Puszczę Kampinoską. Pętlę można dowolnie skracać lub wydłużać, ponieważ infrastruktura tras rowerowych jest mocno rozbudowana w obrębie stolicy. Całość przejazdu może zająć ok. 8 godzin i wynieść od 78 km do nawet 140 km. Część szlaku przebiega przez drogi asfaltowe, na których jednak ruch samochodowy nie jest duży, a atutem tej trasy jest możliwość podziwiania Puszczy Kampinoskiej. Nawet jeżeli nie wjeżdżasz do samego lasu, często poruszasz się wzdłuż linii drzew. Wystartować można niemal z każdego miejsca w północno-zachodniej Warszawie.
Podlaski Szlak Bociani
Podlaski Szlak Bociani to propozycja dla osób, które chcą wybrać się na kilkudniową wycieczkę rowerową. Cała trasa może mieć nawet ok. 630 km, a na jej przejechanie potrzeba tygodnia lub więcej. Prowadzi ona przez Podlasie aż do województwa warmińsko-mazurskiego. Rozpoczyna się w Puszczy Białowieskiej, w miejscowości Białowieża, okrąża Suwałki i może doprowadzić aż do Kętrzyna. Pokonanie tej trasy umożliwia odwiedzenie czterech parków narodowych: Białowieskiego, Biebrzańskiego, Narwiańskiego i Wigierskiego. Stopień trudności nie jest wysoki, natomiast jest to długi szlak wymagający odpowiedniej kondycji. Dużą zaletą jest różnorodność krajobrazów mijanych po drodze, od dzikiej Puszczy Białowieskiej po mazurską krainę jezior. Wybierając się na ten szlak, trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, noclegach i zaopatrzeniu się w prowiant.
Velo Dunajec
Jedną z łatwiejszych tras wśród naszych propozycji jest szlak prowadzący drogą rowerową Velo Dunajec. Startuje on w Krakowie i prowadzi aż do Zakopanego. Jest to przejażdżka w jedną stronę, ale powrócić można dokładnie tą samą trasą. Całość może zająć cały dzień, a nawet więcej i choć jest to długi szlak (ok. 340 km), stopień trudności nie jest wysoki. Jazda odbywa się po dobrze oznakowanych drogach rowerowych, które im bliżej gór, tym są bardziej malownicze.
Trasa wzdłuż morza
Trasa prowadząca wzdłuż Morza Bałtyckiego to propozycja dla każdego. Stopień trudności tego szlaku jest niski, jednak przejechanie całości to wyprawa na kilka dni. W czasie ok. 6 dni można przejechać trasą R10 z Gdańska do Szczecina, wynoszącą ok. 600 km, mijając najważniejsze nadmorskie miejscowości, takie jak Ustka czy Świnoujście. Jest to malownicza droga z pięknymi krajobrazami i warto zaplanować ją na okres letni, aby mieć większą szansę na sprzyjającą pogodę. Przy okazji można skorzystać z mijanych plaż, odpocząć i wykąpać się w morskiej wodzie. Wybierając się w taką podróż, trzeba pamiętać o znalezieniu noclegów, jednak nie powinno stanowić to problemu, szczególnie w sezonie. Również sklepy i restauracje znajdują się w okolicach trasy, którą będzie się poruszać.
Szlak przez półwysep Helski
Nadmorską opcją na łatwą przejażdżkę rowerem szosowym jest trasa prowadząca od Helu do Władysławowa. Jej długość może być dowolnie skracana, startując w dowolnych miejscowościach na półwyspie Helskim lub wydłużana, wybierając się dalej za Władysławowo. Cały szlak prowadzi przez ładne krajobrazy, a dodatkowo jest bogaty w zabytki i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć, takie jak kościół w Juracie czy rybacka wieś Kuźnica. Stopień trudności tej trasy jest niski, jednak całkowita jej długość może osiągać nawet ok. 85 km. Dużą jej zaletą jest to, że można dowolnie zmieniać ilość przejechanych kilometrów i wybierać alternatywne drogi. Dzięki temu szlak z półwyspu Helskiego szybko się nie znudzi i można przejeżdżać go wielokrotnie, odkrywając na nim kolejne interesujące miejsca i zabytki. Jest to również ciekawy sposób na spędzenie nawet krótkiego urlopu nad morzem.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ