6 porad, jak bezpiecznie używać rolek

Ostatnio aktualizowane: 24.09.23

 

Jazda na rolkach jest wyjątkowym rodzajem sportu i bardzo dobrym pomysłem na aktywną rozrywkę. Gwarantuje zachowanie kondycji oraz poprawia wydolność organizmu. Jest to jeden z bardziej bezpiecznych sportów, gdyż podczas jazdy rzadko dochodzi do poważnych wypadków. Jednakże trzeba pamiętać o kilku zasadach, aby jego uprawianie było w zupełności bezpieczne i efektywne.

 

Zakup ochraniaczy

Najważniejszym elementem wyposażenia, który powinniśmy posiadać jest kask. Powinien być wykonany z lekkich i wytrzymałych materiałów oraz gwarantować komfort w czasie użytkowania. Kształt kasków przeznaczonych na rolki jest okrągły zwłaszcza w jego tylnej części, co rozprasza energię uderzenia zabezpieczając przy tym potylicę przy ewentualnym upadku. Kask powinien też być odpowiednio dobrany pod względem rozmiaru. Nie powinien przesuwać się podczas jazdy i spadać przy potrząsaniu głową lub schylaniu się.

Następnym akcesorium ochronnym, o którym warto pamiętać jest ochraniacz na nadgarstki. Przy ewentualnym upadku ręce jako pierwsze mają kontakt z podłożem. W sytuacji utraty równowagi to właśnie rękami próbujemy zamortyzować siłę upadania (jest to naturalny odruch). Dlatego biorąc pod uwagę wszystkie czynniki nasze nadgarstki bez żadnego zabezpieczenia narażone są na kontuzję, skręcenie czy też złamanie.

Warto pomyśleć również o ochronie łokci i kolan, by przy wywrotce nie stłuc lub nie zetrzeć w tych miejscach skóry. Wszystkie elementy ochronne, które mamy na sobie są jak pasy bezpieczeństwa u kierowcy i pasażerów. Powinniśmy je zakładać bez względu na poziom umiejętności. Obecnie ochraniacze wykonane są z przewiewnych i wytrzymałych materiałów, co zwiększa komfort jazdy, a nasza zabawa na rolkach jest jeszcze przyjemniejsza.

Bezpieczne poruszanie się 

Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z rolkami, powinniśmy zacząć od ćwiczeń na łagodnych pochyłościach. Wówczas łatwo będzie regulować prędkość oraz hamowanie. Najlepiej utrzymuje się równowagę na lekko ugiętych nogach i poprzez wykonywanie delikatnych ruchów bioder. Na początku nie powinniśmy odchylać nóg, wymachiwać rękami i prostować kolan, zwłaszcza gdy zbytnio się rozpędzimy. Wówczas najlepiej pochylić się i położyć ręce na kolanach, aby zahamować. Gdy czujemy się już pewnie na rolkach i planujemy jeździć w miejscach obleganych przez pieszych, czy innych rolkarzy, trzeba pamiętać o zasadzie ruchu prawostronnego. W sytuacji wystąpienia jakiejkolwiek kolizji trzeba również pamiętać, by zawsze zjeżdżać na prawą stronę. Gdy poruszamy się chodnikiem, także trzeba trzymać się prawej strony.

 

Jazda na wzniesieniach i schodach

Aby pokonać wszelkiego rodzaju wzniesienia trzeba zastosować odpowiednią technikę. Podczas jazdy na wzniesieniach należy pamiętać o tym, aby mocno odbić się wewnętrznymi krawędziami rolek. Trzeba wziąć pod uwagę, by jadąc w górę nigdy nie osiadać na tylnej części rolek, a cały ciężar ciała przenosić do przodu, by móc jechać szybciej.

Jeśli chodzi o schody, to dla własnego bezpieczeństwa nie powinniśmy po nich jeździć tylko chodzić. Wchodząc ustawmy rolki w pozycji V i trzymając się poręczy pokonujmy kolejne stopnie, przesuwając rolkę do przodu (to zapewnia większą stabilność). Jedynie wyczynowi rolkarze mogą podejmować próby jazdy po schodach. Oprócz schodów przeszkodą w jeździe na rolkach są też krawężniki. Dopóki nie opanujemy jazdy w płynny sposób nie ryzykujmy wjeżdżania na krawężniki. Lepiej na początku postępować z nimi tak, jak ze schodami, czyli podjechać, zatrzymać się i wejść. Jak już opanujemy do perfekcji jazdę pamiętajmy, że przy pokonywaniu krawężników nie należy prostować kolan.

 

Utrata równowagi 

Obawa, że stracimy równowagę, zwłaszcza gdy jesteśmy początkującymi rolkarzami, sprawia, że zamiast patrzeć przed siebie, patrzymy pod nogi. Takie postępowanie jest nieprawidłowe, ponieważ powinniśmy patrzeć prosto, aby nie potrącić innej osoby lub nie najechać na większą przeszkodę. Poza tym kierując wzrok przed siebie łatwiej jest zachować równowagę i znaleźć odpowiedni środek ciężkości.

Natomiast jeśli podczas jazdy czujemy, że możemy stracić równowagę, przede wszystkim nie panikujmy. W takiej sytuacji najlepiej jest lekko się pochylić do przodu i równocześnie położyć dłonie na kolana. Taka postawa minimalizuje skutki ewentualnego upadku.

Dobre dopasowanie sprzętu

Odpowiednio dobrane i dopasowane rolki powinny jednocześnie dobrze usztywnić naszą kostkę i pozostawiać lekki luz. Zakup rolek o 0,5-1 cm większych od naszego rozmiaru obuwia jest najwygodniejszym rozwiązaniem, gdyż nasze nogi podczas wysiłku nieco puchną. Dlatego też mniejsze rolki będą powodowały dyskomfort. Podczas jazdy trzeba też zwrócić uwagę na zapięcie, ponieważ zbyt słabe dociśnięcie rolki w okolicy kostki znacznie zmniejsza efektywność ruchów. Natomiast w czasie upadku słabe zapięcie może przyczynić się do ciężkiego urazu stopy.

 

Hamulec w rolkach

Wybrany przez nas model musi mieć hamulec wykonany z twardego materiału, ponieważ taki wytrzyma dłużej. Jest też możliwość wymiany startego hamulca na nowy, aby system hamulcowy był cały czas w pełni sprawny. Jednak trzeba pamiętać, aby wybrać taki sprzęt, w którym wymiana tego elementu będzie stosunkowo łatwa i szybka.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ