6 porad, jak montować fotelik rowerowy

Ostatnio aktualizowane: 24.09.23

 

Po zakupie fotelika rowerowego pozostaje Ci tylko zamontowanie go na jednośladzie, aby wybrać się na przejażdżkę ze swoją pociechą. Siedzisko musisz przymocować starannie, bo tylko wtedy będziesz miał pewność, że dziecko jest bezpieczne. W jaki sposób należy to zrobić? Zebraliśmy kilka porad, które bez wątpienia się przydadzą.

Montaż fotelika na bagażniku

Jeżeli chcesz zamontować fotelik rowerowy na bagażniku, musisz przygotować niezbędne w tym celu elementy. Mowa tu o płaskownikach, a także kilku śrubkach. Bez nich przymocowanie siedziska nie będzie możliwe, jednak zwykle znajdziesz je w komplecie z zakupionym produktem. Śruby należy włożyć od góry do wyznaczonych w tym celu miejsc przy siedzisku, a płaskowniki od dołu. Po zamocowaniu podkładek i nakrętek musisz dobrze dokręcić wszystkie elementy i sprawdzić, czy fotelik utrzymuje się na swoim miejscu. Kolejnym krokiem jest przymocowanie go do rury podsiodłowej jednośladu, potrzebna jest do tego specjalna taśma. Jeśli cała konstrukcja jest stabilna, możesz włożyć do siedziska dziecko, zapiąć pasy, wyregulować podnóżki i wybrać się na przejażdżkę.

Montaż fotelika na rurze podsiodłowej

Chcąc zamocować fotelik na rurze podsiodłowej musisz na stałe przykręcić przeznaczony w tym celu uchwyt do ramy. Służy do tego dołączony do kompletu kluczyk. Jeśli zauważysz, że jest on za luźny, koniecznością jest użycie dodatkowej wkładki dystansującej (także może znajdować się w zestawie). Potem pozostaje już tylko zamontowanie pałąka i zabezpieczenie go przed niespodziewanym odkręceniem śrubek. Upewnij się również, że siedzisko będzie znajdowało się na wysokości 1,5 – 2 cm nad bagażnikiem. To daje gwarancję odpowiedniej amortyzacji. Podróżujący maluch nie będzie odczuwał nieprzyjemnych wstrząsów i uderzeń podczas pokonywania wyboistych odcinków drogi. Eksperci radzą, aby fotelik zamontowany na rurze podsiodłowej przytwierdzić dodatkowo do samego bagażnika wykorzystując w tym celu taśmę.

 

Montaż fotelika na przodzie roweru

Kupiłeś fotelik przystosowany do montażu na przodzie roweru? W takim razie przed montażem musisz się upewnić, że Twój jednoślad ma mostek kierownicy o odpowiedniej średnicy (informacja na ten temat znajduje się w instrukcji dołączonej do fotelika). Jeśli tak, możesz bez obaw przymocować siedzisko, a więc umieścić na rowerze wspornik ze śrubami, które trzeba mocno dokręcić. Jest to konieczne, żeby fotelik był ustawiony w odpowiedniej pozycji i nie przesuwał się do przodu, co mogłoby być bardzo niebezpieczne.

Środki ostrożności

Przed pierwszą przejażdżką musisz sprawdzić, czy rzeczywiście udało Ci się dobrze przymocować fotelik na rowerze. W razie potrzeby powinieneś dokręcić poszczególne śruby. Pamiętaj o tym, aby regularnie sprawdzać, czy wszystkie elementy mocujące są na swoim miejscu, a jeżeli część z nich została uszkodzona, trzeba je jak najszybciej wymienić. Ważne jest też to, aby przymocować siedzisko w odpowiednim miejscu na rowerze, a więc na jego tyle lub przodzie (zależnie od jego budowy). Musisz przestrzegać zaleceń producenta i zwrócić uwagę na to, czy Twój jednoślad ma odpowiedniej wielkości koła i ramę o właściwej średnicy. Jeżeli nie, należy zamontować fotelik na innym rowerze lub wymienić go na lepiej dopasowany model.

 

Przydatne akcesoria

Czasami prawidłowe zamontowanie fotelika na jednośladzie nie jest możliwe bez wykorzystania dodatkowych akcesoriów. Jak już zostało wspomniane, czasami może przydać się np. specjalna wkładka dystansująca zwiększająca stabilność mocowania. W przypadku modeli przystosowanych do montażu z tyłu roweru niekiedy trzeba dokupić stelaż, żeby siedzisko znalazło się w odpowiedniej odległości od siodełka i było ustawione we właściwej pozycji. Takie akcesorium pozwala na pozbycie się problemu nadmiernego pochylenia fotelika do przodu oraz do tyłu. Przyda się ono również podczas próby mocowania siedziska na ramie o zbyt małej średnicy czy np. na jednośladzie damskim, z obniżoną górną rurą.

Jak montować fotelik rowerowy, żeby go nie zniszczyć?

Aby zamontować fotelik na swoim rowerze powinieneś uzbroić się w cierpliwość. Co prawda nie jest to bardzo trudna i czasochłonna czynność, ale trzeba do tego podejść ze spokojem. Jeśli będziesz mocować siedzisko w pośpiechu, możesz nie dokręcić wszystkich śrubek lub przypadkowo zniszczyć poszczególne elementy konstrukcji, a wtedy fotelik nie będzie nadawał się do użycia. Najistotniejsze jest to, żeby postępować zgodnie ze wskazówkami producenta. Jeśli będziesz krok po kroku przestrzegać zaleceń znajdujących się w instrukcji, z pewnością zamontujesz fotelik w prawidłowy sposób i będziesz mógł swobodnie jeździć z dzieckiem na wycieczki.

Montując czy demontując fotelik nie powinieneś poddawać go żadnym modyfikacjom. Możesz w ten sposób doprowadzić do utraty gwarancji, a przy okazji zniszczyć zakupiony produkt. Nie zapomnij o sprawdzeniu, czy waga dziecka nie jest większa niż nośność fotelika. Warto przy tym wspomnieć, że w siedzisku nie należy przewozić bagażu, nawet jeśli jest on stosunkowo lekki, bo nie zostało do tego przystosowane. Pamiętaj, że nie tylko właściwy sposób montażu fotelika wpływa na bezpieczeństwo jego użytkowania.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ