6 powodów, dla których nie warto próbować diety 1000 kalorii

Ostatnio aktualizowane: 09.10.24

 

Osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, szukają sposobów na szybką zmianę wyglądu swojej sylwetki. Jedną z najpopularniejszych metod jest dieta 1000 kalorii. Jak wskazuje jej nazwa, zakłada ona duży deficyt kaloryczny, który skutkuje szybką utratą wagi. Czy taka dieta jest jednak zdrowa i czy każdy może ją stosować?

 

Na czym polega dieta 1000 kalorii?

Główna zasada diety 1000 kcal jest bardzo prosta. Należy ograniczyć ilość spożywanych produktów, aby przez cały dzień dostarczyć organizmowi zaledwie 1000 kalorii. Jest to zdecydowanie mniej niż potrzeba w codziennym, prawidłowym funkcjonowaniu. Dieta 1000 kcal zapewnia szybkie rezultaty, ale jedynie dlatego, że doprowadza organizm niemal na skraj głodu. Według zasad tej diety należy spożywać 5 posiłków, jednak o bardzo niskiej kaloryczności. Śniadanie powinno mieć ok. 200 kcal, II śniadanie tylko 150 kcal, obiad jedynie 350 kcal, podwieczorek 100 kcal, a kolacja 200 kcal. Takie porcje są małe i z pewnością nie dostarczają organizmowi potrzebnych składników do wytwarzania energii. Dlatego więc dieta 1000 kalorii nie jest zalecana przez dietetyków i lekarzy, jeśli nie ma potrzeby szybkiego zrzucenia dodatków kilogramów, na przykład przed operacją.

 

Jak wygląda dieta 1000?

Wiele osób decyduje się na stosowanie diety 1000 kalorii, ponieważ nie ogranicza ona konkretnych produktów, a jedynie ich spożywaną ilość. Unikać należy jedynie artykułów spożywczych o dużej kaloryczności, takich jak dania typu fast food, tłuszcze, słodycze czy pełnotłuste przetwory mleczne. Największym ograniczeniem jest jedynie zmniejszenie zjadanych porcji. Mało kaloryczne śniadanie, niewystarczający obiad czy lekka kolacja stanowią codzienne posiłki. Można jednak bez obaw jeść owoce, warzywa, pieczywo, ryby i mięsa, a także jaja, dżemy czy miód. Istotne w diecie 1000 kalorii jest prawidłowe odmierzanie wielkości porcji i ilości wykorzystywanych składników. Tylko w ten sposób można utrzymać zalecaną przez dietę ilość składników odżywczych.

 

Wady diety 1000 kcal

Dlaczego nie zaleca się układania rygorystycznego jadłospisu i jakie wady może mieć dieta 1000 kcal? Efekty są przecież widoczne już po kilku tygodniach. W ciągu miesiąca można schudnąć nawet kilka kilogramów. Dlaczego zatem dietetycy i lekarze odradzają stosowanie diety 1000 kalorii?

• Efekt jojo

Jednym z najczęstszych skutków stosowania diety 1000 kcal jest tak zwany efekt jojo. Dotyczy on szybkiego powrotu do wagi sprzed stosowania ograniczonego jadłospisu. Często powoduje również szybszy i większy przyrost masy ciała niż przed dietą. Dlaczego spożywanie 1000 kcal dziennie powoduje efekt jojo? Restrykcyjna dieta spowalnia metabolizm, co skutkuje łatwiejszym odkładaniem się tkanki tłuszczowej oraz wolniejszym spalaniem jej. Dodatkowo nieduża ilość dostarczanych do organizmu kalorii obniża poziom hormonów odpowiedzialnych za uczucie sytości. Przez to ma się ochotę jeść więcej, uczucie niezaspokojenia towarzyszy niemal przez cały dzień. Efektem jest podjadanie, napady gwałtownego, niekontrolowanego jedzenia oraz mniejsza kontrola nad spożywanymi posiłkami. Wszystko to skutkuje szybkim przybieraniem na wadze po okresie chudnięcia, czyli właśnie efektem jojo. Gdy kończy się okres restrykcyjnej diety, wychodzi się ze stanu głodu, powraca się do dawnych nawyków. Organizm traktuje to jednak jako chwilową poprawę, dlatego dodatkowe kalorie są magazynowane, na wypadek ponownej głodówki. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, czego unikać przy odchudzaniu, odpowiedź brzmi — za małej ilości kalorii.  

• Niedobory składników odżywczych

Spożywając mniejsze porcje, trudno dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych w odpowiedniej ilości. Nawet jeżeli masz bogaty jadłospis. Dieta 1000 kcal wiąże się z ryzykiem znacznych niedoborów witamin czy minerałów. W restrykcyjnie ograniczonych posiłkach brakuje białka, a także błonnika, węglowodanów i tłuszczów (a także rozpuszczalnych w nich witamin). Brak tych składników odżywczych ma poważne konsekwencje. Niedobór białka sprawia, że zmniejsza się odporność organizmu, a także następuje utrata wody oraz masy mięśniowej, a nie nadmiernie gromadzącej się tkanki tłuszczowej. Niewystarczające ilości błonnika pokarmowego skutkują nawracającymi zaparciami. Dieta 1000 kcal powoduje także niedobór witamin, który objawia się pogorszeniem kondycji włosów i paznokci czy zmęczeniem.  

• Zaburzenia hormonalne

Sposób odżywiania się ma duży wpływ na gospodarkę hormonalną w organizmie. Dieta, która przypomina niemal głodówkę, może powodować zaburzenia miesiączkowania, a nawet utrudniać zajście w ciążę. Dlaczego tak się dzieje? Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować, potrzebuje do tego energii, którą dostarcza każdy posiłek. 1000 kcal dziennie nie wystarcza, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość składników odżywczych, czyli „paliwa” do działania. Jeśli więc organizm jest na skraju głodówki i nie ma wystarczająco dużo energii, aby wszystkie procesy zachodziły prawidłowo, niektóre z nich są uznawane za mniej ważne. Miesiączkowanie zostaje zatrzymane na rzecz innych, ważniejszych funkcji w ciele. Zaburzona zostaje także produkcja poszczególnych hormonów. Niedobór estrogenu w połączeniu z niskim poziomem wapnia dostarczanym z pokarmu może prowadzić do problemów z osteoporozą i całym układem kostnym.  

• Pogorszenie nastroju

Nikogo chyba na zdziwi stwierdzenie, że 1000 kalorii dziennie nie wystarcza, aby utrzymać dobre samopoczucie. Niewystarczająca ilość składników odżywczych oraz uczucie głodu sprawiają, że obniża się koncentracja, mogą pojawiać się problemy z pamięcią oraz następuje pogorszenie się samopoczucia. Wszystkie zaburzenia w organizmie, brak witamin, zwiększona ilość wydzielanego hormonu stresu, kortyzolu, odpowiadają za zły nastrój. Dieta oparta na niedoborach składników odżywczych może także prowadzić do rozwoju depresji. W przypadku obniżonego nastroju pojawia się także problem jedzenia emocjonalnego, czyli sięgania po słodkie przekąski w celu poprawy samopoczucia.  

• Brak energii

Odczuwasz zmęczenie, brak chęci do działania, a nawet lekki głód, choć kilka minut wcześniej był czas na obiad? 1000 kcal to nie wystarczająca ilość kalorii, które powinny być dostarczone do organizmu w ciągu dnia. Przy takim deficycie kalorycznym chroniczne zmęczenie może Ci towarzyszyć od rana do wieczora. Organizm nie ma energii do działania, ponieważ to, co jest mu dostarczane, zostaje wykorzystane do utrzymania podstawowych funkcji życiowych. Dlatego pojawia się zmęczenie, spadek koncentracji, trudności w pracy. Wszystko to za sprawą nieodpowiedniej diety, dostarczającej za małe ilości kalorii do organizmu.  

• Negatywny wpływ na stan skóry

Stosowana dieta ma wpływ nie tylko na to, jak się czujesz, ale także, jak wyglądasz. Niewystarczająca ilość kalorii, a przede wszystkim witamin, minerałów i składników odżywczych sprawia, że włosy stają się matowe, suche i łamliwe oraz łatwiej wypadają. Paznokcie są cienkie i kruche, mogą się także rozdwajać. Brak odpowiednich witamin wpływa również na wygląd i ogólną kondycję skóry. Cera jest matowa i szara, a także może pojawiać się na niej trądzik (nawet jeśli wcześniej nie było z nim problemów).

 

Jak zdrowo i skutecznie schudnąć?

Zgubienie zbędnych kilogramów to marzenie wielu osób. Nie trzeba jednak głodzić się ani ograniczać ilości dostarczanych do organizmu składników odżywczych. Przykładem nieodpowiedniego działania jest właśnie dieta 1000 kalorii. Przepisy, które można znaleźć na stronie internetowej, mogą wydawać się różnorodne, bogate w warzywa, owoce i zdrowe produkty. Jednak to przede wszystkim niewielki rozmiar dań sprawia, że do organizmu nie trafiają odpowiednie ilości składników odżywczych. Jeśli chcesz pozbyć się nadmiaru kilogramów z pomocą diety, lepiej skonsultować to z lekarzem lub dietetykiem. Specjalista pomoże dopasować odpowiedni jadłospis na tydzień. Dieta 1000 kcal często okazuje się szkodliwa, szczególnie jeśli jest stosowana za długo. Z pewnością nie zaleca się ograniczania ilości spożywanych kalorii przez dłuższy okres niż kilka tygodni. Najlepszych rozwiązaniem jest jednak dostosowanie swojej diety do stanu zdrowia, wieku, trybu życia i wielu innych, indywidualnych czynników. Dlatego pomocna może okazać się wizyta u dietetyka.

Istotną rolę w odchudzaniu odgrywa aktywność fizyczna. Połączenie jej z dobrze dopasowaną dietą zapewni szybkie efekty, które utrzymają się przez dłuższy czas. Aby schudnąć, wcale nie trzeba męczyć się codziennie na siłowni, wykonując trudne ćwiczenia. Często wystarczy prosta aktywność, na przykład jazda na rowerze, a nawet spacer. Przyda się wtedy krokomierz na rękę. Umożliwi on kontrolowanie aktywności, ilości przebytych kilometrów, czy wykonanych kroków, a tym samym spalonych kalorii.

Jeśli z przyczyn innych niż estetyczne, na przykład zdrowotnych, musisz ograniczyć ilość spożywanych kalorii, lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie diety 1500 kalorii. Stosując jakiekolwiek restrykcje w menu, warto ograniczyć je w czasie. Przy rygorystycznych zasadach nie sprawdzi się z pewnością jadłospis na miesiąc. Dieta 1000 kcal jest za mocno ograniczająca, aby mogła trwać tak długo. Normalne zapotrzebowanie kaloryczne u kobiet wynosi ok. 2000 – 2500 kcal (przy umiarkowanej aktywności fizycznej) oraz 2500 – 3000 kcal u mężczyzn. Chcąc pozbyć się dodatkowych kilogramów, zwykle układa się dietę, która obniża ilość kalorii o 500 lub 1000 kcal. Zależy to jednak od poziomu aktywności fizycznej i sytuacji zdrowotnej. Ograniczenie wylicza się na podstawie specjalnego kalkulatora. U kobiet chcących zrzucić nadmierną tkankę tłuszczową ilość spożywanych kalorii zmniejsza się zazwyczaj do ok. 1400 – 1800 kcal, a u mężczyzn do 1800 – 2300 kcal.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ