Jazda na rolkach niezależnie od wieku to bardzo dobra rozrywka czy relaks. Zamiast siedzieć w domu przed telewizorem, warto skorzystać z możliwości, jakie daje ten sport. Zdrowy tryb życia jest bardzo modny, więc w parkach i na ulicach coraz częściej można spotkać ludzi jeżdżących właśnie na rolkach.
Poprawa kondycji i koordynacji ruchowej oraz rozwój mięśni
Jazda na rolkach zaliczana jest do sportów aerobowych, co oznacza, że przede wszystkim wzmacnia serce oraz pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego układu krążenia. W konsekwencji ćwiczeń nasze serce efektywniej pompuje krew i dostarcza tlen do wszystkich tkanek w organizmie. Dlatego mamy więcej energii i mniej się męczymy.
Podczas jazdy na rolkach w naszym organizmie pracują wszystkie większe grupy mięśniowe. Najbardziej zaangażowane są te znajdujące się w nogach i pośladkach. Oprócz tego jeżdżąc na rolkach wzmacniamy mięśnie brzucha i grzbietu. Są one odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy i co więcej zachowują kręgosłup w dobrej kondycji.
Aby utrzymać balans na chwiejnych rolkach trzeba zaangażować wiele mięśni naszego ciała, które muszą razem współpracować. Rolki wyrabiają poczucie równowagi, a także rozwijają koordynację ruchową, która jest przydatna zarówno w sporcie, jak i życiu codziennym.
Spalanie tkanki tłuszczowej
Jedna godzina jazdy na rolkach umożliwia spalenie aż 700 kalorii. Regularna jazda dwa lub trzy razy w tygodniu pozwala więc na szybką utratę zbędnych kilogramów. Ważnym czynnikiem podczas treningu jest utrzymanie tętna na dość wysokim i stałym poziomie tak, aby czuć zmęczenie. Jest to konieczne, żeby proces spalania tłuszczu zachodził poprawnie. Optymalne tętno wynosi około 130 uderzeń na minutę.
Dotlenienie organizmu
Przebywanie na świeżym powietrzu jest dobre dla naszego organizmu, codziennie przez minimum godzinę powinniśmy się dotleniać. Gdy są dogodne warunki atmosferyczne warto wybrać się na przejażdżkę. Podczas jazdy na rolkach korzystamy z ruchu na świeżym powietrzu. Tego typu trening jest znacznie zdrowszy i bardziej dotlenia mózg niż ćwiczenia wykonywane na siłowni czy w innym pomieszczeniu. Dodatkowo w czasie jazdy można podziwiać ciekawe krajobrazy i zwiedzać różne interesujące miejsca, których zwykle nie odwiedzamy jadąc autem lub idąc pieszo.
Nawiązywanie nowych kontaktów
Zarówno wiosną, jak i latem na ulicach można spotkać wiele osób, które jeżdżą na rolkach, co ułatwia nawiązanie nowych kontaktów. Miłośnicy rolek często organizują też maratony czy wycieczki do różnych miejsc, a także przejazdy w różnych strojach i dyskoteki, oczywiście na rolkach. W niektórych miastach odbywa się nightskating, czyli nocny przejazd głównymi ulicami. W związku z tym jazda na rolkach jest doskonałą okazją do spróbowania nowych rzeczy i poznania interesujących ludzi.
Sposób na stres
Obecnie istnieje wiele chorób stresozależnych. Są one spowodowane negatywnymi i destrukcyjnymi sytuacjami, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Metody, które pozwalają na pozbycie się wewnętrznego napięcia są bardzo cenne. Jazda na rolkach jest dobrym pomysłem na oderwanie się od codziennych obowiązków i spraw, a także doskonale rozluźnia. W zależności od tego, jaki danego dnia towarzyszy nam humor i samopoczucie możemy zdecydować, czy wykonamy intensywny trening czy też zdecydujemy się na rekreacyjny przejazd. Bez znaczenia jest to, jakim tempem będziemy się poruszać, jest to przyjemna forma aktywnego wypoczynku z korzyścią dla naszej sylwetki i zdrowia. Systematyczne uprawianie sportu zwiększa wytrzymałość. Aby poczuć przypływ energii i poprawę nastroju wystarczy już jedno wyjście na rolki. Decydując się na przejażdżkę możemy też dobrze się bawić.
Sport bezpieczny dla każdego
Do jazdy nie ma żadnych przeciwwskazań, wystarczy zaopatrzyć się w dobre rolki. sport ten uchodzi za jeden z bardziej bezpiecznych. Musimy tylko nauczyć się utrzymać równowagę i opanować technikę jazdy. Jeśli jeździmy dobrze i mamy wprawę, ryzyko wystąpienia kontuzji jest niewielkie. Ponadto w kwestii uprawiania tego sportu nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Na rolkach mogą jeździć dzieci, dorośli, a także seniorzy. W związku z tym jest to dobry sposób na aktywną formę spędzania wolnego czasu z rodziną i zacieśnianie więzów rodzinnych.
Dobra profilaktyka antycukrzycowa
Jazda na rolkach pozwala uniknąć cukrzycy typu 2. Jest to bardzo dobra metoda profilaktyczna. Dzięki ćwiczeniom aerobowym organizm człowieka może w bardziej skuteczny sposób wykorzystywać i kontrolować cukier. Co więcej, dowiedziono, że właśnie jazda na rolkach stabilizuje poziom cukru we krwi. W związku z tym lekarze zalecają osobom, które są narażone na zachorowanie, wykonywanie ćwiczeń aerobowych 5 razy w ciągu tygodnia, a jazda na rolkach właśnie do takich ćwiczeń jest zaliczana.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ