8 najlepszych tras rowerowych w polskich górach

Ostatnio aktualizowane: 05.11.24

 

Jazda na rowerze to popularny sport, który jest odpowiedni dla osób w każdym wieku. Uprawianie tej dyscypliny umilają piękne krajobrazy mijane po drodze, a takie niewątpliwie znajdziemy w górach. Polskie góry pełne są szlaków przyjaznych dla rowerzystów, zarówno mniej, jak i bardziej zaawansowanych. W naszym artykule zestawiliśmy najlepsze trasy rowerowe w górach, które zapewnią niezapomniane wrażenia i zachęcą do weekendowych wypadów.

Beskid Niski

Ścieżka rowerowa w Beskidzie Niskim biegnie śladem starych cerkwi i rozpoczyna się w malowniczych Gorlicach. Po 35 km wycieczki docieramy do Krempnej, gdzie możemy zobaczyć cerkiew greckokatolicką pod wezwaniem Świętych Kosmy i Damiana. Po kolejnych 7 kilometrach docieramy do miejscowości Myscowa i tam znajdziemy kościół św. Paraskewy. Kolejna cerkiew na naszej trasie jest w Chyrowej i charakteryzuje się góralskim stylem. Stamtąd możemy ruszyć dalej aż do Olchowca. W Beskidach warto zwiedzić także inne ciekawe miejsca, w tym na przykład pierwszą latarnię uliczną w Gorlicach czy browar w Dukli.

Bieszczady

Proponujemy przyjemną trasę w okolicach Bieszczad, która przebiega przez Polańczyk Zdrój, zatokę Jeziora Solińskiego, Zawóz, Wałkowyje, Górzankę, Bereżnicę Wyżną, Berezkę, Myczków i Polańczyk. Ścieżka ma tylko 24 km, jednak jest bardzo wymagająca, gdyż po drodze musimy się zmierzyć ze stromymi podjazdami i wieloma zakrętami. Spory wysiłek rekompensują nam piękne widoki Jeziora Solińskiego oraz górskie krajobrazy. Jest to trasa dla zaawansowanych rowerzystów, którzy nie narzekają na brak kondycji. W trakcie wycieczki można robić sobie krótkie przerwy i podziwiać widoki. 

 

Karpacki Szlak Rowerowy

Karpacki Szlak Rowerowy zachęca pięknymi widokami wszystkich miłośników jazdy na rowerze. Ścieżka biegnie przez 35 gmin Małopolski i składa się z kilkunastu tras o różnym stopniu zaawansowania i różnej długości. Łączna długość szlaku to około 800 km. Główna trasa rozpoczyna się na granicy polsko-słowackiej w miejscowości Leluchów i prowadzi przez Muszynę, Piwniczną-Zdrój, Rytro, Stary i Nowy Sącz, Biskupice oraz Wieliczkę. Wycieczkę możemy zakończyć w malowniczym, pełnym zabytków i pięknych miejsc Krakowie.

 

 

Sudety

W Sudetach warto się wybrać rowerem na Srebrną Górę. Miejsce jest znane z położenia największej górskiej twierdzy w Europie, którą zbudowano w XVIII wieku. Na wzniesieniu znajduje się kilka tras rowerowych o różnym stopniu zaawansowania, dlatego zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy mogą z niej skorzystać. Po drodze możemy się spodziewać podjazdów i stromych zjazdów, nie brakuje także ostrych zakrętów. 

 

Szlakiem Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd przebiega przez województwa śląskie i małopolskie i łączy Kraków z Częstochową. Po drodze mijamy liczne zamki i warownie, w tym ruiny zamku Ostrężnik, strażnicę Łutowiec czy zamek Mirów. Trasa ma 23 km i prowadzi przez malownicze miejscowości, takie jak Moczydło, Niegowa i Ludwinowo, zachwycające pięknymi krajobrazami. Ścieżka rowerowa nie jest bardzo wymagająca, jednak momentami niektóre drogi są piaszczyste, co może utrudniać jazdę.

 

Szlak Winny

Szlak Winny jest częścią Karpackiego Szlaku Rowerowego, a jego trasa przebiega przez następujące miejscowości: Konieczna, Radocyna, Wołowiec, Bartne, Bodaki, Ropica Górna, Owczary, Sękowa, Siary, Libusza, Biecz, Binarowa, Moszczenica, Staszkówka, Łużna, Biesna, Lipnica Wielka, Przydonica, Gródek nad Dunajcem, Bartkowa, Radajowice, Rożnów, Roztoka i Tropie.

Ścieżka ma około 155 km i jest związana ze średniowieczną tradycją handlu winem eksportowanym z Węgier. Podczas wycieczki rowerzysta może podziwiać wspaniałe górskie krajobrazy w okolicach jeziora Rożnowskiego i Czchowskiego. Po drodze można odpocząć w jednym z wielu gospodarstw agroturystycznych oferujących regionalne dania. 

 

 

Tatry

Pierwszą trasą, która przychodzi większości z nas do głowy na myśl o polskich górach, są ścieżki rowerowe w Tatrach. Szlaki przecinają piesze ścieżki turystyczne oraz drogi publiczne, ale także drogi przygotowane specjalnie dla rowerów. Znajdują się tutaj drogi zarówno dla początkujących rowerzystów pragnących aktywnie wypocząć, jak i profesjonalistów, którzy chcą sprawdzić swoje możliwości. Początkujący kolarze i amatorzy na pewno będą zadowoleni po przebyciu około 20-kilometrowego odcinka, którego trasa przebiega następująco: Zakopane – Kościelisko – wylot Doliny Chochołowskiej – Zakopane. Po drodze można podziwiać wspaniałą panoramę gór, przepiękne krajobrazy, a także rozkoszować się zachwycającą przyrodą. Do każdej trasy należy dopasować odpowiedni rower. Na tego typu wycieczki najlepiej sprawdzają się rowery górskie, takie jak na przykład rower Romet Rambler.

 

Trasa Kogeneracji

Trasa Kogeneracji ma długość 58 km i prowadzi przez polskie Góry Izerskie i czeskie Karkonosze. Mimo że jest ona długa, to nie wymaga dużych umiejętności. Ścieżka łączy się z czeską trasą nr 2, po drodze której możemy zwiedzić centrum miasta Harrachov oraz wodospad Mumlavy. Warto poświęcić także chwilę na zwiedzenie mamuciej skoczni narciarskiej. Trasę rozpoczynamy w Szklarskiej Porębie, skąd kierujemy się do ośrodka Południowy Stok, gdzie znajdziemy Źródełko Zdrowia i Miłości. Po drodze możemy podziwiać cudowną panoramę Karkonoszy. Następnie powinniśmy udać się w stronę Gór Izerskich, przekroczyć granicę w Jakuszycach, a po zwiedzeniu Harrachova wrócić do Szklarskiej Poręby.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ