Ranking 5 najlepszych ciśnieniomierzy w 2024

Ostatnio aktualizowane: 09.10.24

 

Ciśnieniomierz – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Ciśnieniomierz to rzecz niezbędna, gdy zaczyna szwankować zdrowie. Ale przecież nie możesz powierzyć swojego zdrowia niesprawdzonemu urządzeniu. Dlatego wybierz model Omron M3 Comfort, który okazał się najczęściej kupowanym ciśnieniomierzem tego roku. Nie bez przyczyny zresztą, bo jest to w pełni zautomatyzowane urządzenie pracujące na zasadzie pomiaru oscylometrycznego, czyli mierzy ciśnienie krwi i tętno. Wymiary tego modelu wynoszą 121 x 86 x 141 mm. Urządzenie jest koloru białego i ma bardzo duży i czytelny wyświetlacz. Wbudowana w tym modelu technologia Intelli-Sense zadba o to, abyś nie musiał wykonywać żadnych przygotowawczych zabiegów do mierzenia ciśnienia. Mankiet urządzenia ma rozmiar 22-32 cm, a całość jest zasilana na baterie 4 x 1.5V, które producent dołącza do zestawu. Model ten może w swojej pamięci zapisać do 42 pomiarów, a także wyliczyć średnią w oparciu o ostatnie trzy badania. Całość zestawu jest zapakowana w gustowny etui, dzięki czemu łatwiej je przechowywać. Drugim w rankingu ciśnieniomierzy okazał się być model Microlife BP A2 Basic. Zachęcamy również do zapoznania się z jego parametrami.

5 najlepszych ciśnieniomierzy. Opinie w 2024 roku

 

Każdy się zgodzi, że podręczny ciśnieniomierz powinien znajdować się w domu. Jako że większość z nas nie jest biegła w mierzeniu ciśnienie tradycyjnym stetoskopem, najczęściej marzy nam się dobry ciśnieniomierz automatyczny. By ułatwić decyzję w wyborze odpowiedniego sprzętu, poniżej prezentujemy kilka modeli.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Ciśnieniomierz ma kompaktowe wymiary, dlatego można go zabrać ze sobą wszędzie. Pozwala on na zapisanie w pamięci 60 ostatnich wyników pomiaru, co ułatwia kontrolowanie swojego ciśnienia. Poza tym sprzęt ma duży i czytelny wyświetlacz LCD.

Wady

Jakość wykonania produktu nie jest zadowalająca. Jego obudowa została wykonana z plastiku, co nie jest zbyt praktycznym rozwiązaniem. Wystarczy chwila nieuwagi, by urządzenie wyślizgnęło się z rąk, spadło na podłogę i zniszczyło się.

Podsumowanie

Mimo wszystko liczba zalet przewyższa ilość wad. Ciśnieniomierz daje dokładne wyniki pomiaru, a poza tym wyróżnia się intuicyjną obsługą. Z tego względu jest on odpowiedni nawet dla osób starszych i mających problemy ze wzrokiem.

Drugi wybór

Zalety

Produkt został wyposażony w funkcję wykrywania arytmii, dlatego osoby borykające się z problemami układu sercowo-naczyniowego mogą lepiej kontrolować swój stan zdrowia. Poza tym urządzenie jest łatwe w obsłudze, a uzyskany wynik pomiaru pokazuje się na dużym wyświetlaczu.

Wady

Podstawową wadą ciśnieniomierza jest mankiet o dużych rozmiarach. Bardzo szczupłe osoby mogą więc mieć problem z dopasowaniem go do swojego ramienia. To z kolei utrudnia uzyskanie dokładnego wyniku pomiaru ciśnienia.

Podsumowanie

Model ten jest w pełni automatyczny, dlatego nie trzeba ręcznie pompować mankietu. Co więcej, urządzenie jest zasilane bateriami. Zainstalowany czujnik na bieżąco informuje o poziomie ich zużycia, dzięki czemu zawsze wiadomo, kiedy trzeba je wymienić.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie jest niezwykle łatwe w obsłudze, a do tego ma duży i czytelny wyświetlacz LCD. Z tego względu jest ono idealne zwłaszcza dla osób starszych. Pomiar ciśnienia wykonywany jest automatycznie, dlatego nie trzeba ręcznie pompować mankietu.

Wady

Ciśnieniomierz jest zasilany bateriami. Choć takie rozwiązanie zwiększa jego mobilność, to jednak jest dość problematyczne. Wszystko przez to, że baterie stosunkowo szybko się wyczerpują, a ich częsta wymiana generuje dodatkowe koszty.

Podsumowanie

Urządzenie wykrywa arytmię serca, informuje również o zbyt wysokim ciśnieniu. To model wyróżniający się intuicyjną obsługą, do którego można dokupić zasilacz. Przez to sprzęt w razie potrzeby będzie można swobodnie podłączyć do prądu.

 

1. Ciśnieniomierz Naramienny Omron M3 Comfort

 

Nasz ranking ciśnieniomierzy naramiennych zaczynamy bardzo poręcznym urządzeniem – Omron M3. Dzięki jego małym rozmiarom z łatwością będziemy mogli go zabrać podróż, a i w domu nie zajmie dużo miejsca. Urządzenie mierzy ciśnienie metodą oscylometryczną, czyli wykorzystuje zmiany ciśnienia w mankiecie w celu ustalenia ciśnienia pacjenta.

Ponadto przyrząd zapamięta 60 ostatnich pomiarów i obliczy średnie ciśnienie na podstawie wcześniejszych pomiarów. Możemy w nim zapisać pomiar ciśnienia dwóch osób. Zamontowane czujniki informują jeśli mankiet zastał nieprawidłowo założony, w takim przypadku pojawia się komunikat na wyświetlaczu LCD.

Ciśnieniomierz również nas poinformuje, jeśli za dużo się ruszamy podczas przeprowadzania pomiaru. Samo przeprowadzenie pomiaru ciśnienia jest dziecinnie proste. Po prawidłowym założeniu mankietu wystarczy nacisnąć jeden przycisk. Duży i czytelny wyświetlacz LCD pozwoli na komfortowe odczytanie wyniku.

Miłym gestem producenta jest dołączenie baterii do zestawu, w który wchodzi również etui oraz przydatny arkusz, na którym możemy sami zapisywać wyniki pomiarów. Urządzenie posiada walidacje kliniczną. Jako zaletę tego produktu użytkownicy wskazują dokładny pomiar i jego małe rozmiary.

Nadciśnienie lub wręcz odwrotnie ciągłe osłabienie z powodu niedociśnienia to problem wielu osób. Często związane jest z innymi chorobami. W efekcie ciśnieniomierz okazuje się być przydatnym urządzeniem w każdym domu. Trzeba jednak wiedzieć, jakie są wady i zalety takich sprzętów, by móc podjąć świadomą decyzję i zakupić satysfakcjonujący nas model. Najlepszy ciśnieniomierz w 2024 roku to Omron M3, który zyskał nie tylko przychylność użytkowników, ale też lekarzy.

 

Zalety

Automatyczne urządzenie: Urządzenie samo pompuje się na ramieniu, a po skończonej pracy spuszcza powietrze. Ponieważ jest to sprzęt automatyczny, wystarczy jedynie założyć mankiet na ramię i przycisnąć przycisk startu. Całą pracę urządzenie wykona samodzielnie. Co ważne, zapisuje wyniki pomiarów i średnią z trzech ostatnich wartości.

Rzetelność: Model ten charakteryzuje się dokładnym pomiarem, co czyni je niezastąpionym rozwiązaniem w każdym domu.

Duży wyświetlacz: Dzięki temu, że model ten posiada duży wyświetlacz, będzie nieoceniony dla osób starszych, które mają problemy ze wzrokiem i nie zawsze są w stanie samodzielnie odczytać wynik na sprzęcie manualnym.

Funkcjonalność: Urządzenie jest niezwykle funkcjonalne i może być używane przez dwie osoby, które mogą niezależnie zapisywać swoje pomiary. Posiada opcję zapamiętywania 60 ostatnich pomiarów, z których następnie wylicza średnią. Jest to niezwykle istotne zarówno dla osób z nadciśnieniem, jak i tych, którzy ze względu na inne choroby muszą regularnie śledzić wyniki.

Łatwa obsługa: Mimo licznych funkcji, produkt jest łatwy w obsłudze i intuicyjny, dzięki czemu nawet osoby starsze będą mogły bez problemu z niego korzystać.

 

Wady

Wielkość: Ze względu na duży wyświetlacz, jest to dość spore urządzenie.

 

 

 

 

2. Ciśnieniomierz automatyczny Microlife BP A2 Basic

 

Podstawowym ciśnieniomierzem jest Microlife BP A2 Basic. Aparat mierzy ciśnienie krwi oraz puls i jest w stanie zapisać 30 ostatnich pomiarów. Dodatkowo model ten jest w stanie wykryć arytmię serca. Pomiary wykonuje on zgodnie z klasyfikacją ryzyka według WHO. Zdecydowanie bardzo przydatną funkcją to czujnik zużycia baterii zainstalowany w tym urządzeniu.

Gdy baterie sią bliskie wyczerpania pojawia się symbol na wyświetlaczu LCD. Oprócz samego urządzenia mierzącego, w skład zestawu wchodzi mankiet stożkowy o standardowej długości 22 – 42 cm. Producent również zastosował technologię wykrywającą niepoprawne założenie mankietu, oraz wskaźnik ruchu ramienia podczas wykonywania pomiaru.

Jak każdy podstawowy ciśnieniomierz to urządzenie wyposażone jest w czujnik, który reguluje poziom ciśnienia w rękawie. Ciśnieniomierz jest bardzo prosty w obsłudze. Pomiar jest wykonywany w pełni automatycznie i następuje po naciśnięciu jednego przycisku.

Odczyt wyniku na dużym wyświetlaczu LCD jest również wygodny. Ta właśnie prostota w obsłudze najbardziej przemawia do użytkowników tego modelu. Jest to najczęściej wymieniana cecha wśród konsumentów.

Kolejnym produktem jest ciśnieniomierz marki Microlife BP A2 Basic. Aparat mierzy zarówno ciśnienie krwi, jak i puls.

 

Zalety

Wykrywacz arytmii: Niezwykle cennym udogodnieniem ze strony producenta jest opcja wykrywania arytmii serca. Dzięki temu osoby z problemami sercowymi ciągle mają pod kontrolą swój stan zdrowia i mogą wcześniej zareagować na rozwijające się problemy.

Rzetelność pomiarów: Pomiary wykonywane przez to urządzenie są niezwykle precyzyjne. Spowodowane jest to pełną zgodnością z klasyfikacją ryzyka według WHO. Dzięki temu zawsze możesz mieć pewność, że urządzenie pokazuje prawidłowe ciśnienie.

Prosta obsługa: Urządzenie jest niezwykle intuicyjne i proste w obsłudze. Wszystkie wyniki wyświetlają się na ekranie i są łatwe w odczytaniu. Dzięki temu z ciśnieniomierza mogą korzystać nawet osoby starsze oraz niedowidzące.

Cena: Produkt cechuje świetny stosunek jakości do ceny. Dlatego cieszy się dużym uznaniem konsumentów.

 

Wady

Duży mankiet: Niestety nie ma opcji wybrania wielkości mankietu i dla niektórych osób może być on za duży. Z drugiej zaś strony jest to świetna propozycja dla osób otyłych.

 

 

 

 

3. Ciśnieniomierz elektroniczny Tech Med TMA-3 Basic

 

Jeśli szukasz dobrego ciśnieniomierza w przystępnej cenie, to może być produkt dla Ciebie. Tak jak pozostałe opisywane urządzenia, model ten pozwala na wykrycie arytmii serca. Dodatkowo wskazuje on również, czy zmierzone ciśnienie jest w normie, czy pojawiło się nadciśnienie. Jego dokładność jest porównywalna do pomiarów dokonywanych przez wykwalifikowany personel medyczny (potwierdzone badaniami klinicznymi).

Oprócz urządzenia mierzącego wyposażonego z dobrej wielkości wyświetlacz LCD, w zestawie znajdziemy również mankiet o wielkości 22 – 33 cm. Przyrząd jest w pełni automatyczny. W celu rozpoczęcia pomiaru wystarczy tylko nacisnąć jeden przycisk.

Ciśnieniomierz działa na baterie, lecz jeśli masz ochotę na korzystanie z urządzenia bez konieczności kupowania baterii to jest to możliwe. Wystarczy tylko dokupić zasilacz do zestawu, który umożliwia podłączenie do prądu. Należy też wspomnieć, że urządzenie to jest produkowane przez polską firmę.

Osoby, które zakupiły ten aparat mierzący wskazywały głównie na jego atrakcyjną cenę. Czy jest to najlepszy ciśnieniomierz dostępny na rynku, który jest dostosowany do Twoich potrzeb? Decyzja należy do Ciebie.

Następnym urządzeniem jest produkt Tech Med TMA-3 Basic. Jest to dobry ciśnieniomierz do 100 zł.

 

Zalety

Prosta obsługa: Ciśnieniomierz jest niezwykle prosty w obsłudze. Na ekranie LCD wyświetlają się wszystkie pomiary, które bez problemu odczyta nawet osoba starsza. Urządzenie jest automatyczne, dzięki czemu nie posiada trudniejszej w obsłudze pompki. Pomiar wykonywany jest automatycznie.

Duży wyświetlacz: Z myślą o osobach starszych, które często niedowidzą, producent wyposażył sprzęt w duży wyświetlacz LCD, na którym pokazują się wszystkie potrzebne informacje, nawet te techniczne odnoszące się do stanu baterii.

Cena: Jest to jeden z najtańszych produktów w naszym zestawieniu.

 

Wady

Baterie: Sprzęt zasilany jest na baterie, które zużywa w szybkim tempie. Dlatego producent zaleca dokupienie wydajniejszych akumulatorków.

 

 

 

 

4. Ciśnieniomierz Omron M6 Comfort HEM-7321-E

 

Kolejną propozycją jest Omron M6 Comfort. W naszym zestawieniu pojawił się już model tej firmy. To jest jednak wersja comfort. W zestawie producent oferuje urządzenie mierzące, mankiet o wielkości 22 -42 cm, baterie, etui oraz arkusz do zapisywania zmierzonego ciśnienia. Istnieje możliwość korzystania z urządzenia poprzez podłączenie go do gniazdka. Jeśli stwierdzisz, że potrzebujesz zasilacza to możesz go zakupić dodatkowo.

Ciśnieniomierz pozwala na zapisywanie wyników dwóch osób do stu pomiarów dla każdej. W tym modelu jest też zamontowany wskaźnik wysokiego ciśnienia oraz wskaźnik prawidłowo założonego mankietu. Jeśli zaczniemy się ruszać podczas wykonywania pomiaru urządzenie nas o tym powiadomi, gdyż posiada zamontowany czujnik.

Zastosowana technologia Dual-Check dwukrotnie analizuje wyniki pomiaru zanim zostanie on pokazany. Ciśnieniomierz jest zaprogramowany tak, by wyświetlać tylko wyniki wiarygodnych badań. Oczywiście posiada on walidacje kliniczną.

Użytkownicy chwalą ten model za sztywny rękaw, który nie wykręca się podczas zakładania, oraz duży wyświetlacz i łatwość użytkowania. Niektórym przypadł też do gustu jego design. Czy już wiesz jaki ciśnieniomierz kupić? Jeśli jeszcze się zastanawiasz, przeczytaj nasz ranking do końca.

Jednym z ostatnich sprzętów jest Omron M6 Comfort. Ciekawe i estetyczne urządzenie służące do pomiaru ciśnienia, zarówno u młodych, jak i starszych osób.

 

Zalety

Mankiet: Ciśnieniomierz posiada wygodny mankiet, który został dodatkowo usztywniony. Dzięki temu ręka nie będzie się ruszać podczas pomiaru, co zagwarantuje dużo bardziej precyzyjny pomiar, a tym samym prawidłowy wynik.

Wydajność: Urządzenie jest niezwykle wydajne, pozwala bowiem na zapisanie do 100 wyników pomiarów dla dwóch osób.

Dual-Check: Przed wyświetleniem wyniku na ekranie, sprzęt dwukrotnie analizuje wynik pomiaru. Dzięki czemu masz pewność, że ostateczna wartość jest prawidłowa.

 

Wady

Cena: Jest to jeden z najdroższych produktów w naszym zestawieniu. Spowodowane jest to jego funkcjonalnością, ciekawym designem i dobrą jakością wykonania.

Zasilanie: Urządzenie działa na baterie, jest jednak możliwość podłączenia go do prądu. Może to ograniczyć jego mobilność i negatywnie wpłynąć na komfort użytkowania.

 

 

 

 

5. Ciśnieniomierz Tech-Med TMA-250

 

Ostatnią propozycją jest Tech-Med TMA-250. Jedyny w naszym rankingu ciśnieniomierz nadgarstkowy. Jest to ciekawa propozycja dla osób, które są aktywne fizycznie i chcą podczas ćwiczeń sprawdzić swój puls, oraz ciśnienie. Dla lubiących ćwiczyć w ciemności ważną funkcją tego urządzenia będzie duży podświetlany wyświetlacz LCD. Pomiar możemy wykonać za pomocą jednego przycisku.

Tutaj również została zastosowana klasyfikacja według WHO. Praktyczna miarka z boku wskazuje poziom zmierzonego ciśnienia (pomarańczowy wskazuje wysokie ciśnienie). Dodatkowo mamy możliwość przechowania ostatnich 90 pomiarów ciśnienia.

Urządzenie również wykryje objawy arytmii. Przyrząd jest mały – obwód mankietu wynosi 13,5 – 19,5 cm. Ciśnieniomierz zasilany jest przez 2 baterie „AAA” 1,5V, które są dołączone w zestawie. Co jest ciekawe, istnieje możliwość podłączenia urządzenia do zasilacza sieciowego, który możesz zakupić osobno.

Model ten, podobnie jak wszystkie opisane powyżej, jest wyposażony w funkcję oszczędzania baterii. W tym przypadku wyłączy się automatycznie po 1 minucie. Dodatkowo w zestawie znajduje się praktyczne etui. Użytkownicy wskazują łatwość obsługi oraz poręczności ciśnieniomierza, jako jego największe zalety.

Ostatnim modelem w naszym zestawieniu jest Tech-Med TMA-250. Jest to niezwykle innowacyjny ciśnieniomierz nadgarstkowy.

 

Zalety

Wielofunkcyjność: Jest to ciekawa propozycja dla osób, które są aktywne fizycznie i pragną podczas ćwiczeń sprawdzić swój puls oraz ciśnienie.

Wielkość: Ciśnieniomierz jest niewielki. Obwód mankietu wynosi jedynie 13,5 – 19,5 cm. Jest on też wyjątkowo lekki, waży niespełna 0,25 kg. Dzięki temu zmieści się w torebce czy plecaku.

Wyświetlacz: Ciśnieniomierz posiada wyjątkowo prosty w obsłudze wyświetlacz. Warto też wspomnieć, że model ten posiada opcję podświetlania, co będzie istotne w czasie nocnych pomiarów.

 

Wady

Nieprecyzyjne odczyty: Niestety odczyty pomiaru pracy serca w czasie biegu lub zaraz po nim są nieprecyzyjne i mogą być zawyżone nawet o 20 jednostek. W efekcie lepiej używać tego sprzętu będąc w spoczynku.

Tylko dla jednej osoby: Urządzenie zapamiętuje pomiary tylko jednego użytkownika. Ponadto wbudowana pamięć może być niewystarczająca dla osób, które muszą regularnie śledzić swoje wyniki w celu przedstawienia ich lekarzowi.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki ciśnieniomierz kupić?

 

Ciśnieniomierz to urządzenie, które warto w domu posiadać. Od nieprawidłowego ciśnienia zaczyna się wiele chorób, więc nawet, jeśli pozornie nic nam nie dolega, warto znać wartość swojego ciśnienia i od czasu do czasu je sprawdzać. A już bezwzględnie jest jego obecność konieczna, gdy wykryto w ciśnieniu Twojej krwi jakieś nieprawidłowości. Istnieje wiele modeli ciśnieniomierzy o różnym stopniu dokładności pomiaru, a także o różnym stopniu wiedzy potrzebnej do przeprowadzenia pomiaru. W tym poradniku postaramy się przybliżyć temat ciśnieniomierzy i ich obsługi tak, aby każdy laik mógł wybrać model dla siebie. Zapraszamy do lektury.

Jaki jest najlepszy ciśnieniomierz – rodzaje.

Aparaty rtęciowe pojawiły się w diagnostyce z końcem XIX wieku i są do dziś używane. Wykorzystują rtęć, jako element równoważący ciśnienie w mankiecie na ramieniu osoby badanej. Wynik badania uzyskuje się poprzez odczytanie wysokości słupa rtęci na skali urządzenia. Aparat taki wymaga podstawowej wiedzy medycznej do odczytu badania.

Aparaty zegarowe, inaczej sprężynowe wykorzystują mechanizm aneroidowy, a wynik odczytuje się na wskaźniku manometru skalowanego na tarczy w mm słupa rtęci. Urządzenia takie są głównie wykorzystywane przez lekarzy, ale można znaleźć modele dedykowane dla użytkowników domowych. Do obu opisanych urządzeń do odczytu badania jest niezbędny stetoskop.

Aparaty, które w domowym użytkowaniu są wykorzystywane najczęściej to ciśnieniomierze elektroniczne, automatyczne lub półautomatyczne. Stosują one oscylometryczną metodę pomiaru zmian ciśnienia w mankiecie. Ciśnieniomierz automatyczny wymaga od użytkownika jedynie prawidłowego założenia mankietu i wciśnięcia przycisku uruchamiającego urządzenie. Aparat sam napompuje mankiet do odpowiedniej wartości i przeprowadzi badanie, a następnie usunie resztki powietrza z mankietu. Urządzenie półautomatyczne użytkownik po założeniu mankietu musi sam napompować, a po skończeniu badania opróżnić mankiet z resztek powietrza. Wynik badania, podobnie jak w wersji automatycznej zostanie podany na wyświetlaczu.

Aparaty automatyczne występują też w wersji nadgarstkowej i naramiennej. W pierwszych modelach badanie jest wykonywane na tętnicy promieniowej, a w drugim na naramiennej. Bardziej na rynku są rozpowszechnione urządzenia naramienne, jest on również uważany za dokładniejszy, podający bardziej wiarygodny wynik badania. Ciśnieniomierz nadgarstkowy, choć ma opinie mniej dokładnego, może być lepszy przy pomiarze na przykład u osób otyłych, gdzie nie da się, ze względu na obwód ramienia założyć mankietu naramiennego. Jest on też polecany dla osób młodych, które mają nawyk kontrolowania swojego ciśnienia, na przykład ze względu na uprawiane sporty.

 

Jakie ciśnieniomierze wybrać – cechy urządzenia.

Przy zakupie urządzenia dla siebie powinniśmy zwrócić uwagę na kilka cech wybranego modelu. Najważniejszy jest mankiet. Trzeba jego długość dostosować do obwodu ramienia. Standardowy obwód to 20 do 32 cm. Dla osób z nad normatywnym ramieniem trzeba zakupić mankiet o wymiarach specjalnych. Natomiast dla dzieci są oferowane mniejsze mankiety. Warto, też sprawdzić, czy upatrzony model ma możliwość wymiany mankietu.

Kolejnymi, istotnymi parametrami są rodzaj i wielkość ekranu, w jaki model jest wyposażony. Duży wyświetlacz jest pomocny do użytku przez osoby starsze. Warto też jest sprawdzić, jakie informacje wyświetla ekran. Czy będzie to wyłącznie wynik badania, czy też będzie on uzupełniony o pomiar tętna, wykrytej arytmii, czy nieprawidłowo przeprowadzonym badaniu (oczywiście, jeśli zakupiony model posiada takie funkcje).

Rodzaj zasilania w niektórych momentach może okazać się kluczowy. Są dostępne modele zasilane bateriami lub sieciowo. Każdy ze sposobów ma wady i zalety. Często też modele zasilane bateriami są wyposażone we wskaźnik słabej baterii, który w porę użytkownika zawiadomi o konieczności jej wymiany.

W ciśnieniomierzu ważne są funkcje dodatkowe, w jakie może być on wyposażony. Bardzo istotną sprawą będzie wykrywanie błędów w pomiarze. Gdy posiadamy tę funkcję w urządzeniu, to przy nieprawidłowo założonym mankiecie, czy wykonywaniu zbyt wielu ruchów podczas badania, urządzenie wykryje to i nakaże wykonanie badania ponownie.

Dla osób, które potrzebują wykonywać badanie regularnie, a następnie porównywać badania, czy też uzyskać średnią z kilku badań istotne będzie, aby ciśnieniomierz posiadał pamięć wykonanych pomiarów. Rozmaite urządzenia zapisują różne ilości pomiarów. Najczęściej jest to przedział od 20 do 40 badań. Niektóre modele potrafią zapisać badanie dla jednej osoby, inne dla kilku. Podobnie jest ze średnią badań. Niektóre modele pozwalają uzyskać średnią z kilku ostatnich badań, inne oferują średnią z wybranych badań.

Wykrywanie arytmii będzie korzystne dla osób, które mają, lub miały w przeszłości kłopoty sercowe. Gdy urządzenie nasze posiada taką funkcję, po wykryciu arytmii należy skonsultować się z lekarzem.

Ciśnieniomierz w dobrych cenach.

Ile więc trzeba przeznaczyć pieniędzy na zakup ciśnieniomierza? Rozpiętość jest ogromna. Najtańsze modele możemy już kupić za cenę 20 – 30 złotych. A najdroższe urządzenia mogą kosztować i 1000 złotych. Aby nie kupić bubla, który zaraz po przyjściu do domu ze sklepu przestanie działać dobrze jest sprawdzić jego certyfikaty i rekomendację. dabl® Educational Trust Limited jest organizacją non-profit zajmującą się m.in. testowaniem, ocenianiem i wydawaniem rekomendacji dotyczących sprawności aparatów do mierzenia ciśnienia.

Warto sprawdzić na jej stronach, co piszą o aparacie, który zamierzasz kupić. Poza tym sprawdź, czy Twój model ma certyfikat któregokolwiek z poniższych towarzystw: AAMI (American Association of Medical Instrumentation), ESH (European Society for Hypertension, czyli Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego), czy PTNT (Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego). Wydają one rekomendacje urządzeniom, które są wiarygodne i prawidłowo przeprowadzają badania.

 

 

Jak sprawdzić czy ciśnieniomierz dobrze mierzy?

 

Ciśnieniomierz pozwala monitorować nasze zdrowie, dlatego też warto mieć to urządzenie w swoim domu. Wbrew pozorom przydaje się ono nie tylko seniorom, ale także młodszym osobom. Jeśli trafiłeś na naszą stronę, z pewnością szukasz odpowiedzi na pytanie, jaki ciśnieniomierz jest polecany przez specjalistów – możesz ją znaleźć w naszym rankingu. Przygotowaliśmy dla Ciebie także tekst, w którym wyjaśniamy, jak sprawdzić, czy zakupiony przez nas sprzęt dobrze mierzy ciśnienie. Zdobywając tę wiedzę zyskasz pewność, że wyświetlony na ekranie wynik jest miarodajny.

 

Jak przygotować się do mierzenia ciśnienia

Aby ciśnieniomierz dobrze działał trzeba odpowiednio przygotować się do wykonania badania. Jeśli tego nie zrobimy, nawet pomiar najlepszej jakości sprzętem nie będzie miarodajny. O czym pamiętać przed wykonaniem badania? Zaleca się, aby nie mierzyć ciśnienia krwi bezpośrednio po dużym posiłku. Najlepiej, jeśli odczekamy 30 minut do godziny. Nie jest wskazane, aby zaraz przed wykonaniem badania pić kawę czy palić papierosy. Zawarte tam substancje zazwyczaj chwilowo zwiększają ciśnienie, które po pewnym czasie wraca do normy. Wielu specjalistów zaleca, aby przed mierzeniem ciśnienia chwile odpocząć w pozycji siedzącej i nieco się rozluźnić. Badanie dla pewności można wykonać na obu rękach – lewej i prawej.

Jak mierzyć ciśnienie?

Pora dowiedzieć się, jak poprawnie zmierzyć ciśnienie. Ważne jest nie tylko samo przygotowanie do badania, ale także sposób jego wykonywania. Zależnie od tego, jakie urządzenie mamy w swoim domu, mankiet powinniśmy założyć albo na ramię albo nadgarstek. Pierwszy ze wspomnianych modeli jest uznawany za dokładniejszy, natomiast drugi – za wygodniejszy w użyciu. Przed pierwszym badaniem powinniśmy zapoznać się z dołączoną do zestawu instrukcją obsługi. Tam będzie napisane, jak należy postępować, aby dobrze wykonać pomiar ciśnienia krwi. Jeśli mamy ciśnieniomierz mechaniczny, musimy sami napompować mankiet, uciskając w tym celu pompkę, i określić, jak mocno to zrobić. Czasami okazuje się to trudnym zadaniem. Obsługa modelu elektronicznego jest o tyle łatwiejsza, że właściwie wszystko po założeniu mankietu odbywa się automatycznie.

 

Porównywanie wyników

Dobrym sposobem na to, aby sprawdzić, czy zakupiony przez nas ciśnieniomierz dobrze mierzy, jest porównanie wyników z dwóch różnych urządzeń. Jeśli pomiędzy pomiarami występują spore różnice, istnieje duża szansa, że sprzęt nie jest miarodajny. Możemy także zdecydować się na wykonanie jednym sprzętem kilku pomiarów z rzędu. Trzeba jednak pamiętać, że należy zachować odpowiednią przerwę pomiędzy badaniami w celu przywrócenia prawidłowej cyrkulacji krwi. Przyjmuje się, że wspomniana przerwa powinna wynosić ok. 5 minut. W przypadku osób starszych może występować konieczności odczekania dłuższego czasu. Zdarza się tak wtedy, kiedy pacjenci mają problem z funkcjonowaniem naczyń krwionośnych (występuje on np. przy miażdżycy). Warto dodać, że różnice pomiędzy wynikami nie muszą wynikać ze złej jakości sprzętu, ale niepoprawnie wykonanego badania. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do wymienionych przez nas rad.

 

Czujnik ruchu ręką

Chcąc mieć pewność, że ciśnieniomierz dobrze mierzy warto zdecydować się na zakup modelu z wbudowanym czujnikiem ruchu. W razie przyjęcia nieprawidłowej pozycji w trakcie badania zostaniemy o tym natychmiast poinformowani (najczęściej poprzez sygnał dźwiękowy czy czerwoną lampkę). Nie będziemy więc musieli się zastanawiać, czy dobrze zmierzyliśmy ciśnienie, a tym samym czy prezentowany na ekranie wynik jest wiarygodny.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Daga89

January 10, 2022 at 1:52 pm

Polecam np. Ciśnieniomierz iXellence BPM Easy. Jest bardzo mały jak na ciśnieniomierz. Ma tylko dwa przyciski, jak dla mnie łatwy w obsłudze – to na duży plus.

Odpowiadać
Zespół Zdrowywysilek.pl

January 17, 2022 at 7:26 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół ZdrowyWysiłek.pl

Odpowiadać