Co oznacza ból pod prawym żebrem? 

Ostatnio aktualizowane: 24.09.23

 

Każda osoba na pewno nie raz doświadczyła nieprzyjemnego bólu pod prawym żebrem. Pomimo tego, że nie jest przypadkowy, nie zawsze musi oznaczać poważną chorobę. Bardzo często niezidentyfikowane kłucie pojawia się u ludzi, którzy regularnie ćwiczą lub w ostatnich dniach doznali poważniejszej kontuzji. W przypadku często nawracającego bólu należy udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania, które pomogą zdiagnozować przyczynę. 

Co jest po prawej stronie pod żebrami? 

Osoby, które co jakiś czas doznają nieprzyjemnego kłucia, na pewno nie raz zastanawiały się, jakie są narządy po prawej stronie. Aby określić, jaka jest przyczyna nieprzyjemnego bólu, ważne jest zlokalizowanie poszczególnych narządów, które znajdują się w jamie brzusznej. To właśnie z powodu zaburzenia ich funkcjonowania może dojść do różnych niepokojących objawów. W jamie brzusznej są umiejscowione organy takie jak wątroba oraz pęcherzyk żółciowy, które są odpowiedzialne za wydzielanie i akumulowanie żółci. W niedalekiej odległości znajduje się także jelito cienkie i grube wchodzące w skład przewodu pokarmowego. Kłopotliwe mogą się okazać także problemy z trzustką, która również może powodować ból. 

Co oznacza ból brzucha pod prawym żebrem? 

Patologie narządów wewnętrznych zlokalizowanych wewnątrz jamy brzusznej wywołują ból w prawym boku pod żebrami. Dolegliwość może być powodem różnych schorzeń wątroby, które mogą okazać się bardzo poważne. Do najczęstszych przyczyn bólu należą zapalenie oraz stłuszczenie wątroby. Oprócz tego problemy mogą pojawić się także przy chorobach hematologicznych, a także nowotworach wątroby. Dolegliwości mogą wystąpić także w przypadku obecności kamieni żółciowych w pęcherzyku, które pojawiają się w momencie nadmiernego obciążenia układu trawiennego jedzeniem z dużą zawartością tłuszczów. Niezdrowa dieta powoduje problemy związane z prawidłowym trawieniem, czego konsekwencją może być nieprzyjemny ból pod prawym żebrem po jedzeniu. Innym równie poważnym problemem są choroby jelit, które długotrwale się leczy i do końca życia należy uważać na niektóre produkty spożywcze oraz używki typu alkohol. Kłujący ból pod prawym żebrem może świadczyć o niedrożności jelit, zapaleniach osierdzia, chorobie nerek czy wrzodach trawiennych. Żadnej z tych chorób nie należy lekceważyć, ponieważ skutki mogą być bardzo poważne. Z każdym podejrzeniem należy udać się do lekarza specjalisty na badania, które potwierdzą lub wykluczą ewentualną chorobę. 

 

Co może być przyczyną dyskomfortu? 

Bardzo często powodem dolegliwości jest kolka wątrobowa, którą diagnozuje się przez wykonanie wstępnego badania uciskiem. Nawracające przypadki są podstawą do tego, aby skierować pacjenta na konsultację po wykonaniu dodatkowych badań takich jak USG jamy brzusznej czy zastoju żółci. Wykonanie badań pozwala ocenić stan, w jakim jest trzustka, śledziona oraz wątroba, co zdecydowanie ułatwia postawienie prawidłowej diagnozy. Problemy z kolką wątrobową objawiają się poprzez ból pod prawym żebrem promieniujący do pleców, który jest bardzo dokuczliwy i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Przyczyną dyskomfortu może być także złamanie żeber, które może przydarzyć się w wielu sytuacjach. Wystarczy niefortunny upadek, przygniecenie lub przypadkowe uderzenie, aby kości pękły. Równie często dochodzi do złamania w trakcie wypadku samochodowego lub w momencie nagłego hamowania, kiedy pasy z całą siłą przytrzymują ciało człowieka. Pęknięcie może powodować ból pod prawym żebrem przy oddychaniu pojawiający się nawet kilka godzin po wypadku. Dolegliwość ta dotyczy także osób starszych, które mają o wiele słabsze kości podatne na złamania. 

Poważną dolegliwością dotyczącą osób w każdym wieku jest nerwoból. Spowodowany przez uszkodzenie nerwu, który przenosi bodziec bólowy bezpośrednio do mózgu, informując o tym, że w organizmie zachodzą niepokojące zmiany. Człowiek zmagający się z problemem uszkodzenia nerwu odczuwa dolegliwość w miejscu, gdzie nastąpiło uszkodzenie nerwu. Promieniowanie może przechodzić od kręgów piersiowych przez nerw międzyżebrowy, powodując nieprzyjemny ból pod prawym żebrem przy schylaniu, co zdecydowanie utrudnia poruszanie. Niestety, przyczyn tej dolegliwości może być wiele i bez wizyty u lekarza specjalisty ciężko stwierdzić co może być powodem. Bardzo często ucisk i dyskomfort pod prawym żebrem są objawem zmian nowotworowych, reumatoidalnego zapalenia stawów, urazem, niedoborami witaminy B czy guzkowym zapaleniem tętnic. Osoby, które lekceważąco podchodzą do tematu dbania o zdrowie i ciepły ubiór w chłodne dni powinny liczyć się z pojawiającym się problemem objawiającym się kłuciem i dużym dyskomfortem podczas wykonywania codziennych czynności.  

Jak leczyć ból z prawej strony pod żebrami?

Leczenie bólu żeber po prawidłowo przeprowadzonej diagnostyce może okazać się krótkotrwałym procesem, o ile przyczyna na to pozwoli. Po przeprowadzeniu badań lekarze podejmują decyzję o najlepszej metodzie leczenia, czyli o zabiegu chirurgicznym lub środkach farmakologicznych. Równie popularne jest stosowanie leczenia objawowego w postaci stosowania leków przeciwbólowych w połączeniu z rozkurczającymi. W zależności od urazu zaleca się także powolny powrót do formy. W przypadku urazów takich jak pęknięcia żeber lekarze zalecają, aby systematycznie stawiać przed pacjentem coraz to nowe wyzwania, które zadziałają jak forma rehabilitacji. Na samym początku warto zacząć od spacerów i stopniowo zwiększać dystans przebytych kilometrów. Kolejnym etapem mogą być delikatne ćwiczenia, które należy skonsultować z lekarzem, aby nie pogorszyć kontuzji. Kiedy poszczególne etapy rehabilitacji przejdą pomyślnie, można powoli zacząć biegać. Jeśli nie ma do tego warunków, warto zainwestować w nowoczesny przyrząd treningowy. Bieżnia do domu sprawdzi się nie tylko w czasie rehabilitacji. Regularne korzystanie z przyrządu poprawi kondycję oraz wzmocni mięśnie całego ciała. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ