Czy warto kupić hulajnogę dla dziecka?

Ostatnio aktualizowane: 30.10.20

 

Rodzice mogą zastanawiać się, czy kupowanie hulajnogi dla dziecka, szczególnie małego, ma sens. Jakie są korzyści wynikające z tego zakupu? Czy korzystanie z hulajnogi jest bezpieczne? Ile zajmuje nauka jazdy na niej? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w naszym artykule. Prezentujemy w nim wady i zalety hulajnóg. 

 

Ile trwa nauka jazdy na hulajnodze?

Większość osób jest zgodna, co do tego, że hulajnoga trójkołowa dla dzieci jest najlepszym wyborem, jeśli chcemy, aby nasza pociecha nauczyła się jeździć. Modele tego typu zapewniają lepszą stabilność, więc utrzymanie równowagi jest łatwiejsze. W rezultacie jest mniejsza szansa, że dziecko szybko zniechęci się do jazdy, a sprzęt okaże się nietrafionym zakupem. Zdaniem doświadczonych rodziców, których pociechy mają już za sobą naukę, hulajnoga powinna mieć stosunkowo duże, gumowe kółka, które będą zapewniały odpowiednią amortyzację. 

Naukę jazdy na hulajnodze powinniśmy rozpocząć od ćwiczenia utrzymywania równowagi na podeście. Aby wprawić sprzęt w ruch, konieczne jest też oczywiście odpychanie się nogą. Na początku trening można przeprowadzić w ten sposób, że będziemy przytrzymywać hulajnogę z przodu, a dziecko będzie wykonywało odpowiedni ruch nogą. W ten sposób nabierze pewności. Maluch powinien nauczyć się odpychać obiema nogami. Kiedy już nabierze nieco wprawy, możemy pozwolić mu na samodzielną jazdę. Należy uświadomić dziecku, że w trakcie poruszania się na hulajnodze pod żadnym pozorem nie można puszczać kierownicy, bo z pewnością doprowadzi to do upadku.

Czy jazda na hulajnodze jest bezpieczna?

Zastanawiając się nad tym, czy inwestować w hulajnogę dla dzieci, pojawia się pytanie, czy jazda na niej jest bezpieczna. Oczywiście, aby taka była, należy zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa. Przede wszystkim niezbędny jest zakup akcesoriów ochronnych: kasku i ochraniaczy na nadgarstki, kolana i łokcie. Bardzo ważne jest, aby od najmłodszych lat uczyć dziecko, że używanie takich produktów jest konieczne. Przy zakupie akcesoriów ochronnych należy przede wszystkim sugerować się jakością ich wykonania, a nie tylko ceną. Jeśli zainwestujemy w ochraniacze ze słabej jakości materiału, mogą one nie tylko nie chronić dostatecznie dobrze ciała naszej pociechy, ale też powodować podrażnienia skóry i sprawiać, że dziecko nie będzie chciało z nich korzystać. Kask powinien być wypełniony trwałą, a przy tym miękką pianką i mieć pasek umożliwiający jego regulację. Eksperci zwracają też uwagę na to, że nieumiejętne korzystanie z hulajnogi może prowadzić do skrzywienia kręgosłupa i pojawienia się bólu kolan. Jak temu zaradzić? Rozwiązaniem problemów jest to, aby nauczyć dziecko, żeby regularnie zmieniało nogę, którą się odpycha. 

 

Gdzie można jeździć na hulajnodze? 

Do zakupu hulajnogi zachęca to, że ma ona kompaktowe wymiary, popularne są modele składane, które łatwo się przenosi. To spory atut w porównaniu z rowerami. W związku z tym, że hulajnogi zajmują mało miejsca, można je zabrać właściwie wszędzie: na spacer po osiedlu, wyjście do lasu (o ile są tam udeptane, równe ścieżki) czy nawet w podróż. Na hulajnodze można jeździć wszędzie tam, gdzie jest dobra nawierzchnia i sprzyjające warunki atmosferyczne. Sporą zaletą jest niewątpliwie to, że jazda na hulajnodze to rozrywka nie tylko dla dzieci, ale też nastolatków i dorosłych. W związku z tym w ten sposób można spędzać wolny czas całą rodziną. Oferta rynkowa sprzętu przeznaczonego dla różnych grup wiekowych jest duża, więc każdy może znaleźć idealnie dopasowany do swoich potrzeb pojazd.

Korzyści płynące z jazdy na hulajnodze

Do zakupu hulajnogi dla dzieci może zachęcać fakt, że korzystanie z niej przynosi wiele korzyści dla malucha. Przede wszystkim zyskuje on kolejną okazję do tego, aby spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Często rodzice skarżą się, że dzieci interesują jedynie gry czy oglądanie bajek, więc warto szukać takich rozrywek, które będą je aktywizować. Pojazdy tego typu uczą najmłodszych, jak zachować równowagę. W rezultacie dziecko jeżdżące na hulajnodze ma zwykle mniejsze problemy z późniejszym opanowaniem jazdy na rowerze. Ponadto dzięki takiej aktywności pociecha zwiększa kontrolę nad swoim ciałem, uczy się, jak zwalniać i hamować, co robić, aby przyspieszyć i jak omijać przeszkody. Jazda na hulajnodze nie pozostaje bez wpływu na kondycję fizyczną dziecka. Regularne przejażdżki rozwijają mięśnie nóg i brzucha, dzięki czemu maluch staje się silniejszy i pewniejszy siebie.

Kupując hulajnogę dla swojej pociechy, możesz mieć też pewność, że nie pozostanie to bez wpływu na umiejętności motoryczne Twojego dziecka. W trakcie jazdy musi ono używać nóg i rąk niezależnie od siebie, co na początku jest bardzo trudne. Z czasem jednak maluch zyskuje pewność ruchów, a to wpływa dobrze na ogólne umiejętności. Jeśli zadbamy o akcesoria ochronne i będziemy, przynajmniej w fazie nauki, kontrolować nasze dziecko, jazda na hulajnodze będzie bezpieczna i przyniesie wiele korzyści. Zalet wynikających z korzystania z takiego sprzętu jest zdecydowanie więcej, aniżeli wad.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments