Hulajnoga stała się na tyle popularna, że chętnie jeżdżą na niej nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorośli. Do codziennych dojazdów do pracy i szkoły dobrze nadają się zwykłe modele rekreacyjne. Jednak, jeśli chcemy wykonywać różne triki, np. w skateparku, musimy znaleźć hulajnogę wyczynową. Czym różni się ona od tej tradycyjnej? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Konstrukcja
Choć zwykłe hulajnogi wyglądają podobnie, jak modele wyczynowe, gdy przyjrzymy im się bliżej, możemy dostrzec pomiędzy nimi istotne różnice. Pojazdy przystosowane do agresywnej jazdy i robienia trików najczęściej nie dają możliwości regulacji wysokości kierownicy, dlatego trzeba je dobrze dobierać do swojego wzrostu. Ponadto zwykle nie można ich złożyć, w efekcie czego ich przewożenie np. w samochodzie może okazać się nieco trudniejsze. Hulajnogi wyczynowe mogą mieć krótszy lub dłuższy podest, a to, który wybierzemy, w dużej mierze uzależnione jest od tego, w jakim celu kupujemy pojazd. Jeżeli chcemy, żeby nadawał się on do jazdy parkowej, lepszym wyborem jest krótki deck, gdyż wtedy będziemy mogli łatwo wykonywać obroty oraz inne ewolucje w powietrzu.
Do poruszania się po mieście i wykorzystywania dostępnej infrastruktury do robienia trików (np. murków i poręczy) przeznaczona jest hulajnoga z dłuższym deckiem. W przypadku zwykłego, rekreacyjnego modelu nie ma to tak dużego znaczenia, bo najważniejsze jest to, żeby na podeście można było wygodnie ustawić obie stopy. Hulajnogę wyczynową można rozpoznać również po pegach. To rurki, które są wykonane z aluminium lub stali, są one przeznaczone do grindowania (ślizgów) po murkach. Niemniej jednak elementy te często nie są zamontowane fabrycznie, należy je dokupić samodzielnie.
Pojazdy wyczynowe zazwyczaj mają nieco mniejsze kółka w porównaniu do modeli tradycyjnych. Ich rozmiar najczęściej mieści się w przedziale od 100 mm do 120 mm. Różnicę można dostrzec także w materiale wykonania rdzenia kółek. W przypadku zwykłej hulajnogi element ten jest zrobiony z tworzywa sztucznego. Z kolei modele wyczynowe są wyposażone w rdzeń aluminiowy, który jest bardziej wytrzymały.
Wytrzymałość
Zwykłe hulajnogi, które są przeznaczone do rekreacyjnej jazdy np. po parku, produkuje się z lekkich materiałów. Co prawda są one odporne na takie uszkodzenia, jak drobne pęknięcia i zarysowania, ale nie nadają się do wykonywania ewolucji i bardzo agresywnej jazdy. Dobra hulajnoga wyczynowa jest na tyle solidna, że na pewno nie zniszczy się już po kilku wymagających treningach w skateparku. Doświadczone osoby radzą, aby wybierać modele z jednoczęściowymi elementami, takimi jak kierownica. Musimy pamiętać, że triki i jazda po przeszkodach obciąża ster hulajnogi, wszystkie spawy i metalowe części konstrukcji, gdyż pojazd nie ma żadnych systemów amortyzujących, które absorbowałyby siłę powstającą przy lądowaniu.
Mimo że wyczynowe modele są bardzo solidne, nie zawsze okazują się cięższe od tych zwykłych. Wynika to z tego, że obecnie do ich produkcji wykorzystuje się głównie aluminium, stopy magnezu oraz włókna węglowe, czyli stosunkowo lekkie materiały. Hulajnogi wyczynowe są wytrzymałe także ze względu na brak mechanizmu składania. Mógłby on przyczynić się do osłabienia konstrukcji, podobnie jak regulacja wysokości kierownicy. Wpływa to także na większy poziom bezpieczeństwa, bo mamy pewność, że pojazd nie złoży się samodzielnie po wylądowaniu z dużą siłą po wykonaniu ewolucji.
Przeznaczenie
Zwykła hulajnoga jest przeznaczona przede wszystkim do rekreacyjnej, spokojnej jazdy. Można się na niej wybrać do miejskiego parku, poruszać się po utwardzonych nawierzchniach, a także codziennie dojeżdżać do pracy lub szkoły. To bardzo dobry wybór dla osób początkujących, które do tej pory unikały tego środka transportu. Hulajnoga wyczynowa nie nadaje się do zwykłych przejażdżek, bo nie jest do tego dobrze przystosowana. Jest ona niższa od tej tradycyjnej, więc dłuższa jazda może okazać się mało komfortowa.
Ze względu na brak amortyzacji po wjechaniu na wyboistą nawierzchnię mocno odczuwalne stają się nawet najmniejsze wstrząsy i drgania, co wywołuje dyskomfort. Ponadto po dojechaniu do celu może pojawić się problem z umieszczeniem hulajnogi wyczynowej w bezpiecznym miejscu. Nie można jej złożyć, dlatego mamy ograniczone możliwości przechowywania.
Czy warto kupić hulajnogę wyczynową?
Jeśli spokojna przejażdżka na hulajnodze nam nie wystarcza i chcemy nauczyć się wykonywania różnych sztuczek, model wyczynowy to bardzo dobry wybór. Jest on na tyle wytrzymały, że nie zniszczy się na skutek regularnych, długich treningów w skateparku czy licznych upadków. Na rynku jest tyle różnorodnych pojazdów, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Wśród nich są odpowiednie hulajnogi zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ