contact
contact

Dlaczego liczba posiadanych i używanych e-rowerów znacząco wzrosła w ostatnim czasie?

Ostatnio aktualizowane: 15.04.24

 

Rowery elektryczne, czy tzw. e-rowery, zaczynają dominować na ulicach miast i ścieżkach rowerowych na całym świecie. Z początku podchodzono do nich sceptycznie, jednak w ostatnim czasie ich popularność znacząco wzrosła. Dlaczego tak się stało oraz jakie zalety ma ich zakup i użytkowanie?

 

Skąd wzrost popularności e-rowerów?

Jedną z rzeczy, która może wyjaśnić popularność e-rowerów, jest zdecydowanie ich wielofunkcyjność. W przeciwieństwie do jednośladów z silnikami spalinowymi, do napędu wykorzystują energię elektryczną. Łączą w sobie kilka funkcji, a więc można na nich jeździć jedynie z użyciem siły naszych nóg, wyłącznie przy użyciu baterii, a także korzystając z opcji wspomagania pedałowania. Wszystko w zależności od tego, na który model się zdecydujemy.

E-rower ułatwia jazdę i zwiększa prędkość o średnio 50%. Można powiedzieć, że jest to zwykły rower, na którym łatwiej i szybciej się jeździ. Dzięki temu stał się świetną opcją dla osób, które nie traktują jazdy na rowerze, jako sportu wyczynowego. Jest to dla nich sposób na łatwiejsze przemieszczanie się, np. po mieście, ale także w czasie dłuższych wycieczek turystycznych, podczas których górę zaczyna brać zmęczenie. W tym przypadku postęp działa więc na naszą korzyść.

Początkowo do wielu form rekreacji i rozrywki, a także środków mających ułatwić codzienne życie, zmodyfikowanych do formatu elektrycznego czy elektronicznego podchodzono sceptycznie. Stały się jednak powoli znakiem postępu oraz popularnym i nie raz lepszym rozwiązaniem. Przykładem nie tylko dobrego przełożenia usług do świata online, ale także ich ulepszenia są np. Kasyna Online w Unibet. Dają łatwy, szybki i, co ważne, bezpieczny dostęp do rozrywki. Oferują szeroką gamę gier i zakładów oraz bonusy, na które nie można liczyć w tradycyjnym kasynie. Pozwalają spróbować szczęścia, a nawet zagrać w turniejach bez wstawania przy tym z kanapy. Wszystko dla naszej wygody.

Podobnie spojrzeć można na e-rowery, wynoszące to, co dają rowery tradycyjne na nowy poziom. Gwarantują przyjemność z przejażdżki i osiągnięcie celu bez zbytniego wysiłku. Dają poczucie niezależności oraz stanowią idealne wyjście dla osób nieprzekonanych dotąd do jazdy na rowerze, np. ze względu na obawy o to, czy sprostają temu fizycznie. Rowery elektryczne  rozwiązują ten problem i stanowią łagodne przejście np. z samochodów do bardziej aktywnego sposobu komunikacji.

Zalety rowerów elektrycznych – dlaczego warto je wybrać?

Rowery elektryczne mają wiele zalet. Po pierwsze, nie wymagają prawa jazdy ani opłat ubezpieczeniowych. Wystarczy na nie wsiąść i jechać, bez martwienia się o dokumenty i formalności. Co ważne, elektryczne układy napędowe działają w dość prosty sposób i wymagają relatywnie niskich kosztów utrzymania. To sprawia, że są znacznie bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem niż skutery, czy motorowery.

Utrzymanie e-roweru jest również nieporównywalnie tańsze, niż utrzymanie samochodu osobowego. Porównanie wydatków pokazuje, że podczas gdy roczne koszty utrzymania samochodu (nie licząc paliwa) wynoszą nawet do niemal 5000 złotych, utrzymanie roweru elektronicznego przez rok, to koszt około 700 zł. Punkty bonusowe na pewno powinny być przyznane również za brak hałasu, a także fakt, że e-rowery są bardzo ekologiczną opcją. Nie wydzielają spalin, nie zanieczyszczają środowiska.

Co ważne, nawet jeśli bateria w rowerze elektrycznym się wyczerpie, w przeciwieństwie do pojazdów, które napędzane są wyłącznie za pomocą prądu, czy paliwa, jego użytkownicy nigdy nie będą ryzykować utknięcia w szczerym polu. Nawet jeśli bateria jest już kompletnie pusta, zostaje przecież jeszcze siła naszych nóg. Baterie w e-rowerach cechuje także długi czas eksploatacji. Wyliczenia pokazują, że jeśli pół na pół używamy własnych nóg i baterii, wymiana może być konieczna nawet dopiero po 8 latach.

Powody wzrostu popularności e-rowerów są więc jasne. Można kupić je teraz w cenie podobnej do wielu tradycyjnych rowerów ze średniej półki, przy czym są szybsze, tanie w eksploatacji, nie zanieczyszczają środowiska, a także pozwalają dotrzeć do celu bez zbytniego wysiłku, wciąż dając przy tym wiele zabawy.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ