contact
contact

Dlaczego poker jest uważany za sport?

Ostatnio aktualizowane: 23.06.24

 

Od lat toczy się dyskusja na temat tego, czy poker powinien być uważany za sport czy też nie. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie i uznać poker za dyscyplinę sportową najpierw przyjrzyjmy się czym jest sport. Tradycyjnie za sport przyjęło się uważać takie dyscypliny, które wymagają odpowiednich ćwiczeń fizycznych. Obok żmudnego treningu w definicję sportu wpasują się wszystkie te dyscypliny, które wymagają wytrzymałości, szybkości działania, siły oraz refleksu. Przy czym cechy te nie muszą występować równocześnie. Na przykład w szachy, są uważane za dyscyplinę sportową, a nie wymagają od gracza ani siły, ani tym bardziej refleksu. Podobnie ma się sprawa w przypadku sportu którym jest bilard. Od gracza bilardowego nie wymaga się typowych cech sportowca. Nie zapomnijmy jednak, że każda z tych rozgrywek ma element rywalizacji. A to już definiuje ją jako sport. Niezależnie czy jesteś graczem koszykówki, czy uprawiasz pływanie, czy też grasz w bilard lub pokera, każda z tych dyscyplin sprawia, że jako zawodnik podejmujesz wyzwanie, aby być najlepszym. I te cechy pokera decydują o tym, że można go uznać za sport.

Przeciwnicy tej tezy argumentować będą, że trudno uznać za sportowca gracza – amatora, który od czasu do czasu odda się tej rozgrywce. W takim wypadku poker stanowi głównie rozrywkę. Ale czy nie jest analogicznie z okazjonalnymi graczami w piłkę nożną? Czy można uznać za sportowca kilku facetów spotykających się kilka razy w roku, aby pograć w kosza? Okazjonalni gracze, którzy muszą ponieść określony wysiłek fizyczny, również sportowcami nie są. Dopiero regularne treningi, uczestnictwo w zawodach i turniejach, czyni z nich rzeczywiście sportowców. Analogicznie jest z pokerzystami. Jak świat długi i szeroki są organizowane najrozmaitsze turnieje pokerowe. Tam znani i mniej znani pokerzyści zmagają się i rywalizują o miano najlepszego. Analogicznie do sportowych Igrzysk Olimpijskich, Piłkarskich Mistrzostw Świata, zmagań w lekkiej atletyce czy rywalizacji w Turnieju Czterech Skoczni, również i pokerzyści mają swoje eventy. Pokerowe mistrzostwa świata World Series of Poker, World Poker Tour Championships i Pokerstars Caribbean Adventure to liga pokerowa transmitowana w telewizjach całego świata. Co więcej, rozgrywki pokerowe są organizowane w Internecie i transmitowane przez wiele kasyn. Tak jak dla pływaka basen, dla gracza piłki nożnej boisko, a dla biegacza bieżnia, tak dla gracza pokerowego kasyna online to miejsce gdzie można trenować. Tylko osoby, które nigdy nie miały do czynienia z pokerem, lub ich kontakt był bardzo płytki i okazjonalny mogą twierdzić, że gracz pokerowy nie potrzebuje trenować. Nie jest też prawdą, że podczas treningu nie jest narażony na wysiłek.

Każdy z zawodników musi się gruntownie przy przygotować do rozgrywki. Chcąc odnosić sukcesy w pokerze zawodnik musi również mieć dobrą kondycję fizyczną. Tylko ona pozwoli na wielogodzinne skupienie się i koncentrację podczas turnieju pokerowego. Tylko regularna aktywność fizyczna przygotuje zawodnika do tak dużego wysiłku umysłowego. Zawodnik przebywając podczas imprezy wyjazdowej wraz z innymi pokerzystami w jednym dużym pomieszczeniu, musi być odporny na szereg przeróżnych zarazków krążących w takim miejscu, a także być przygotowanym na ewentualny ból głowy czy inną niedyspozycję.

Każdy z nas zna obrazek pokerzystów kreowanych w produkcjach filmowych, w których alkohol, papierosy i inne używki są nieodłącznym elementem gry. Prawdziwy zawodowy pokerzysta ma świadomość jak na niego wpływają używki i aby osiągnąć pełnię swoich możliwości wystrzega się ich. Najlepszym napojem pokerzysty jest czysta woda. Podobnie sprawa ma się z posiłkiem, jak każdy prawdziwy sportowiec pokerzysta dba o prawidłowe odżywianie się.

A jaką opinię na temat tego czy poker jest sportem możemy usłyszeć od osób, które są z tą dziedziną związane są całe życie? Znany jako Ambasador Pokera Michael Richard Sexton, uważa że gracz pokerowy jest narażony na dużo większe ryzyko i jest poddany większej presji rywalizacji niż to ma miejsce w tradycyjnym sporcie. Dzieje się tak dlatego, że każdy z graczy inwestuje własne pieniądze żeby grać, jeden błąd może zdecydować o tym czy wygrał, czy stracił pieniądze i czas. Podobne emocje towarzyszące grze w pokera i innych sportach sprawiają, że wielu znanych sportowców również podejmuje próby swoich sił w turniejach pokerowych. Boris Becker, Richard Seymour, Ronaldo, James Blake, Carl Froch, Paul Pierce czy Pete Sampras to osoby, które można spotkać przy pokerowym stoliku. Poker to taka gra, która może pozwolić wygrać każdemu. Ma ona idealny stosunek szczęścia do umiejętności. A jeśli szczęście jest poparte solidnymi umiejętnościami, to gracz może stawać w szranki i wygrywać z najlepszymi czołowymi pokerzystami.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ