contact
contact

Domowa bieżnia – hit czy kit?

Ostatnio aktualizowane: 02.10.23

 

Wiele osób decyduje się na urządzenie siłowni we własnym domu. Niewątpliwie ten trend wzmocnił się w czasie pandemii i sam pomysł na trening w zaciszu czterech ścian oraz wtedy, gdy ma się na niego czas i ochotę, jest bardzo wygodny. To także opcja dla tych, którzy nie lubią ćwiczyć z innymi. W domowej siłowni oczywiście mogą się pojawić rozmaite sprzęty, ale jednym z chętniej wybieranych jest bieżnia. Warto pamiętać o tym, że powinna ona być dopasowana do konkretnych potrzeb.

 

Czy bieżnia to dobry element w domu?

Dobra bieżnia to idealne miejsce na trening niezależnie od pory dnia czy pogody. Dzięki temu jest w stanie zastąpić sprzęt dostępny na siłowni lub też staje się rewelacyjną alternatywą joggingu. Jest dostępna zawsze wtedy, gdy ma się ochotę poćwiczyć, a to pozwala elastycznie zarządzać czasem bez konieczności dostosowywania się do wyznaczonych godzin. To wygoda, bo trening można zrobić przy ulubionym serialu, akompaniamencie głośnej muzyki czy też nawet w nocy. Mówiąc jednak o bieżni, to trzeba podkreślić, że przecież jest to narzędzie, na którym można ćwiczyć formę, zadbać o sylwetkę, a także spożytkować nagromadzoną energię.

 

Czy bieżnia jest ci potrzebna?

Regularne ćwiczenia to inwestycja w zdrowie i zgrabną sylwetkę. Ćwiczenia na bieżni poprawiają metabolizm oraz wpływają na funkcjonowanie organizmu. Oczywiście w sklepach znaleźć można bardzo różnorodne modele, więc dopasowanie tego optymalnego do swoich potrzeb, umiejętności i sposobu ćwiczeń będzie kluczem do tego, by osiągnąć wymarzone efekty. Warto zastanowić się najpierw, gdzie bieżna będzie stać. To dość duży sprzęt, a swoboda w czasie ćwiczeń jest konieczna. Mniejsze czy węższe pomieszczenia będą problematyczne, ale tam można na przykład postawić bieżnię składaną. To dobra opcja też dla tych osób, które nie chcą zagracać przestrzeni lub też nie dysponują dużą ilością wolnego miejsca.

 

Funkcje i możliwości

Wyróżnić można trzy rodzaje bieżni – domową, klubową i profesjonalną. Już na początku warto podkreślić, że niekoniecznie najdroższa i najbardziej skomplikowana będzie najlepszym rozwiązaniem. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z bieganiem, wcale nie muszą inwestować w zaawansowany sprzęt, ponieważ może się okazać, że motywacja z czasem spadnie, a wyrzuty sumienia pozostaną. Jeśli więc nie jesteśmy w stanie ocenić, czy ta aktywność będzie nas zajmować przez dłuższy czas, to opłaca się na starcie zainwestować w tańsze urządzenie. Z czasem można je zmienić na lepsze.

Przy dobieraniu bieżni do swoich potrzeb warto skorzystać z pomocy specjalistów. Wsparciem służą pracownicy sklepów stacjonarnych i internetowych, dużą wiedzę mają również trenerzy i fizjoterapeuci. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na takie parametry jak wspomniane już wymiary. Na nie składają się długość, szerokość oraz kąt nachylenia. Poza tym ważny jest też rodzaj ramy. Jest on związany z dopuszczalnym obciążeniem samej bieżni. Najlepszymi urządzeniami będą więc te, które mają jak największą nośność. Zwróć uwagę też na takie funkcje jak czujnik tętna, oprogramowanie, regulację prędkości oraz ustawienie czasu ćwiczeń. Bieżnia może pokazywać, ile kalorii spaliliśmy, a w wielu wariantach da się ją również synchronizować z aplikacją na smartfonie i w ten sposób jeszcze lepiej analizować trening. Od ilości funkcji, jakości wykonania i marki zależeć będzie cena sprzętu. Ten najtańszy będzie optymalny dla początkujących. Świetnie się sprawdzi do spacerowania czy joggingu. Natomiast do intensywnego treningu warto wybierać zaawansowanie i wytrzymałe bieżnie. A to wydatek kilku tysięcy złotych.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ