Fotelik rowerowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Przygotowaliśmy ranking, który pomoże Ci w wyborze odpowiedniego fotelika rowerowego dla swojej pociechy. W zestawieniu znalazły się popularne produkty znanych marek, przykładem jest akcesorium Hamax Siesta. Pozwala ono na bezpieczne podróżowanie z maluchem powyżej 9. miesiąca życia. Fotelik ma 3-punktowe, regulowane pasy bezpieczeństwa i dobrze wyprofilowane oparcie, które w razie konieczności można odchylić. Jest on przystosowany do montażu na bagażniku, jak i sztycy podsiodłowej. Innym, godnym uwagi modelem jest Bobike Mini Exclusive, dostępny w kilku ciekawych kolorach. Wykonano go z wytrzymałych materiałów i obito miękką, wodoodporną wyściółką. Fotelik na rower wyposażono w podnóżki z możliwością regulacji wysokości. Ma on wszystkie stosowne certyfikaty.
8 najlepszych fotelików rowerowych. Opinie w 2024 roku
Jeżeli chcesz zapewnić swojemu dziecku odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas przejażdżki na jednośladzie, koniecznie zapoznaj się również z kolejną częścią artykułu. To ranking fotelików rowerowych, w których przedstawiamy modele uznawane przez kupujących za solidne, łatwe w montażu i wygodne dla pociech.
Tabela porównawcza
Fotelik rowerowy Hamax
1. Fotelik rowerowy dziecięcy Hamax Siesta
Prezentujemy fotelik rowerowy Hamax Siesta, który jest przeznaczony dla dzieci ważących maksymalnie 22 kg. Wyposażono go w 3-punktowe pasy bezpieczeństwa z dodatkową sprzączką na klatce piersiowej, maluchowi na pewno nie uda się ich samodzielnie odpiąć podczas jazdy. Akcesorium pozwala na przewożenie na jednośladzie pociech powyżej 9. miesiąca życia.
Fotelik pasuje do rowerów, których przekrój rur mieści się w zakresie 28 – 40 mm. Można go z łatwością zamontować, w zestawie jest niezbędny do tego klucz. Opisywany model może być przymocowany do bagażnika, ewentualnie na sztycy podsiodłowej. Jego wymiary są równe: 48 cm x 39 cm x 71 cm. Akcesorium waży 4,3 kg.
Z recenzji konsumentów wynika, że fotelik rowerowy marki Hamax jest nie tylko łatwy w montażu, ale i wytrzymały. Certyfikat TÜV/GS EN14344 potwierdza, że do jego produkcji wykorzystano odpowiednio wyselekcjonowane materiały, bez szkodliwych substancji w składzie. Ważne jest też to, że oparcie można odchylić, aby pociecha zdrzemnęła się podczas przejażdżki.
Fotelik rowerowy przedni
2. Fotelik rowerowy Bobike Mini Exclusive
Model Bobike Mini Exclusive ma uniwersalny uchwyt montażowy, więc przymocowanie go nie stanowi żadnego problemu. To przedni fotelik rowerowy, przeznaczony do przewożenia maluchów powyżej 9. miesiąca życia (ważących maksymalnie 15 kg). Wyłożono go miękką i przyjemną w dotyku wyściółką, co zapewnia dziecku komfort.
Fotelik na rower na przód jest dostępny w kilku kolorach: brązowym, czarnym, szarym, beżowym oraz granatowym. Ma ono opatentowane 3-punktowe pasy bezpieczeństwa z zapięciem EasyClick, można samodzielnie regulować ich długość. Podnóżki w razie potrzeby także można obniżyć lub podnieść wyżej, aby pociecha swobodnie opierała na nich stopy.
Mimo że Bobike Mini Exclusive to fotelik rowerowy na przód jednośladu, jak wykazał test fotelików rowerowych, nie ogranicza on widoczności i nie przeszkadza podczas przejażdżki. Potwierdzają to zadowoleni z zakupu rodzice. Podoba im się w szczególności to, że fotelik na rower montowany z przodu ma wodoodporną wyściółkę, która nie przemaka podczas opadów deszczu.
Fotelik rowerowy dla dziecka
3. Fotelik rowerowy Thule Ridealong
Thule Ridealong to akcesorium spełniające wszystkie podstawowe normy bezpieczeństwa. Jest ono przystosowane do montażu na bagażniku. To odpowiedni fotelik rowerowy dla dziecka ważącego maksymalnie 22 kg. Został on wyposażony w system zawieszania DualBeam, który amortyzuje wstrząsy i pozytywnie wpływa na komfort malucha.
Za sprawą fotelika można bezpiecznie jeździć z pociechą na rowerze nawet po zapadnięciu zmroku. Wszystko ze względu na to, że umieszczono na nim elementy odblaskowe, a także mocowanie do lampki. 5-stopniowa regulacja oparcia daje możliwość odchylenia go, tak aby dziecku było wygodnie.
Co o produkcie sądzą kupujący? Opinie o foteliku rowerowym mówią, że to dobry fotelik rowerowy, który jest solidny. Pokryto go miękką wyściółką odporną na przemakanie. Fotelik na rower z regulowanym oparciem doceniono też za zintegrowane profile ochronne. Chronią one dłonie dziecka, kiedy rower jest oparty o ścianę.
Fotelik rowerowy na bagażnik
4. Fotelik rowerowy Hamax Kiss
Akcesorium Hamax Kiss pozwala na bezpieczne podróżowanie na rowerze z pociechą, która waży nie więcej niż 22 kg. Ma ono czarno-czerwony kolor i ciekawie się prezentuje. Wymiary fotelika to: 48 cm x 38,5 cm x 70 cm. Jego mocowanie zostało skonstruowane w taki sposób, aby dziecko nie odczuwało wstrząsów podczas jazdy po nierównej nawierzchni.
Prezentowany fotelik rowerowy na bagażnik pasuje do jednośladów z ramą o przekroju rur od 28 do 40 mm. Można przymocować go także na sztycy podsiodłowej. Model waży 3,6 kg. Ma on szelki ze sprzączkami, których maluch nie odepnie samodzielnie oraz wygodne podnóżki z regulacją wysokości.
Rodzice docenili akcesorium głównie za łatwość w utrzymaniu w czystości. Pokrywającą je wyściółkę można odpiąć i wyprać w pralce, a później szybko przypiąć. Fotelik jest wykonany z dobrych gatunkowo materiałów, a to zapewnia mu trwałość.
Fotelik rowerowy Decathlon
5. Fotelik Rowerowy Dziecięcy Decathlon B’Twin 100 na Bagażnik
Fotelik rowerowy dziecięcy Decathlon B’Twin 100 na bagażnik jest przystosowany do przewożenia maluchów w wieku od 9. miesiąca życia do ok. 4 – 5 lat. Jego maksymalne obciążenie wynosi 22 kg. Prezentowany model pasuje do większości rowerów wyposażonych w 26- i 28-calowe koła, z 27 kg bagażnikiem o szerokości od 12 do 17,5 cm.
Fotelik jest pokryty powłoką polipropylenową, a wkładka została wykonana z poliamidu. Maluch ma zagwarantowany komfort podczas przejażdżki, a za jego bezpieczeństwo odpowiadają pasy. Skonstruowano je w taki sposób, aby dziecko nie mogło ich samodzielnie odpiąć w czasie rowerowej wycieczki.
Czy rodzice chętnie kupują model marki B’Twin? Z przeprowadzonej przez nas analizy opinii i trendów zakupowych wynika, że tak. Posiadacze fotelika chwalą go za solidną i przemyślaną konstrukcję, a także nieskomplikowany montaż. Siedzisko nie jest bardzo twarde, dlatego dziecko nie odczuwa dyskomfortu i może przyjąć wygodną pozycję.
Fotelik rowerowy Polisport
6. Polisport Fotelik Rowerowy Koolah FF
Dużą popularnością cieszy się fotelik rowerowy Polisport Koolah FF, odpowiedni do przewożenia dzieci ważących 9 – 22 kg. Pasuje on do rowerów z kołami w rozmiarze od 26 do 29 cali, także tych elektrycznych. Siedzisko ma wysokie, dobrze wyprofilowane oparcie, maluch może wygodnie podróżować także z kaskiem na głowie.
Model jest wyposażony w mocne, 3-punktowe pasy bezpieczeństwa. Są one regulowane, dlatego łatwo je dopasujemy, aby nie uciskały skóry. Utrzymanie w czystości wyściółki pokrywającej siedzisko nie jest kłopotliwe, ponieważ można ją odpiąć i wyprać w pralce. Wymiary fotelika to: 74,8 cm x 39,8 cm x 45 cm.
Na temat produktu pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy zachęcających do zakupu. Rodzice uważają, że fotelik na rower jest wytrzymały i estetyczny. Ma on kilka elementów zwiększających bezpieczeństwo malucha. To m.in. osłona boczna stopy i podnóżek z 5-stopniową regulacją położenia. Ważne jest, że siedzisko wykazuje odporność na działanie promieni UV, a jego pozycję względem siodełka można bez trudu ustawić, tak aby jazda była komfortowa zarówno dla dziecka, jak i rodzica.
Fotelik rowerowy do 35 kg
7. Fotelik rowerowy Bobike Junior + Urban 20-35Kg
Akcesorium Bobike Junior + Urban 20-35Kg na pewno przypadnie do gustu rodzicom nieco starszych pociech. Daje ono możliwość bezpiecznego podróżowania na rowerze z dziećmi powyżej 5. roku życia. Maksymalne obciążenie modelu to 35 kg.
Fotelik do roweru jest praktyczny. Można go zamontować na dowolnym rowerze, a co ważniejsze, nie trzeba go demontować, kiedy nie jest potrzebny. Wystarczy złożyć oparcie, aby zyskać dodatkowy bagażnik do przewożenia drobiazgów (należy wcisnąć szary przycisk). Wysokość podnóżków jest regulowana, dlatego nie trzeba się martwić, że w czasie przejażdżki pociecha będzie musiała mocno podkurczać nogi.
Fotelik rowerowy z obciążeniem do 35 kg nie przeszkadza podczas jazdy i nie utrudnia zachowania równowagi. Wykonano go z trwałego tworzywa sztucznego i można go szybko wyczyścić. Wielu osobom podoba się również to, że akcesorium wyposażono w przydatne uchwyty. Można na nich zamocować rowerowe sakwy.
Fotelik rowerowy Kross
8. Kross Fotelik dziecięcy Kross Wallaroo
Model Kross Wallaroo ma szaro-pomarańczowy kolor i ciekawie się prezentuje. Umożliwia on bezpieczne podróżowanie z dziećmi ważącymi 9 – 22 kg. Akcesorium jest przeznaczone do montażu na każdym rowerze, którego rura podsiodłowa ma średnicę od 28 do 40 mm. Jest ono kompatybilne z jednośladami zarówno z dolnym, jak i górnym ciągiem przerzutki.
Fotelik rowerowy Kross ma 3-punktowe pasy bezpieczeństwa, podpórki z 6-stopniową regulacją wysokości oraz wygodne poduszki zwiększające komfort malucha. Są one uszyte ze specjalnego materiału, z którego można szybko wywabić plamy. Fotelik na rower dla rocznego dziecka ma wymiary: 30 cm x 77 cm x 30 cm.
Według rodziców to dobry i tani fotelik rowerowy, który nie tylko ciekawie wygląda, ale też dobrze sprawdza się podczas krótszych, jak i dłuższych wycieczek. Siedząca w nim pociecha ma odpowiednio dużo miejsca i nie powinna narzekać na dyskomfort, nawet jeśli ma na głowie kask. Ponadto akcesorium nie jest podatne na uszkodzenia mechaniczne.
Przewodnik zakupowy – Jaki fotelik rowerowy kupić?
Uwielbiasz jeździć na rowerze, ale uważasz, że Twoja pociecha jest za mała, aby towarzyszyć Ci na własnym jednośladzie? W takim razie zastanów się nad zakupem specjalnego fotelika, który zapewni jej bezpieczeństwo i wygodę. Na rynku jest wiele modeli, montowanych na przodzie, jak i z tyłu pojazdu. Masz wątpliwości, jaki jest najlepszy fotelik rowerowy? Pozbędziesz się ich po lekturze poradnika.
Miejsce montażu
Aby rowerowa przejażdżka z dzieckiem była przyjemna, musisz dobrze przemyśleć, gdzie powinno być zamocowane siedzisko. Niektóre modele są przystosowane do montażu między siodełkiem a kierownicą (albo fotelik na rower na kierownicę) , pozostałe za siodełkiem. Najlepszy fotelik rowerowy nie przeszkadza kierującemu jednośladem rodzicowi i jednocześnie gwarantuje dziecku maksymalny poziom bezpieczeństwa oraz komfortu. Do zalet akcesoriów montowanych na przodzie pojazdu należy zaliczyć: lepszy kontakt z pociechą, łatwe wsiadanie i zsiadanie z siodełka, a także odpowiednie rozłożenie ciężaru. Jednak mają one też swoje wady, czyli konieczność nienaturalnego układania kolan podczas pedałowania oraz narażenie dziecka na silne podmuchy wiatru czy uderzenia insektów.
Najlepsze foteliki rowerowe przeznaczone do montowania z tyłu roweru często mają odchylane oparcie, dlatego można ustawić je w taki sposób, aby podczas przejażdżki maluch mógł się zdrzemnąć. Ich atutem jest również możliwość przewożenia nie tylko małych, ale i nieco starszych dzieci, nawet w wieku ok. 5 lat. Niektórzy rodzice narzekają, że akcesorium zamocowane na tyle pojazdu utrudnia wsiadanie i zsiadanie, bo trzeba przy tym uważać, aby przypadkowo nie uderzyć nogą pociechy. Poza tym podczas jazdy nie możemy stale obserwować dziecka, bo trzeba skupić się na tym, co dzieje się na drodze. Z tego względu fotelik na rower odchylany nie będzie dobry dla osób, dla których istotny wpływ mają własne preferencje i przyzwyczajenia.
Maksymalne obciążenie
Na podstawie maksymalnego obciążenia można się przekonać, czy wybieramy właściwe akcesorium. Standardowo wynosi ono ok. 22 kg (lub nieco mniej), choć niektóre foteliki umożliwiają bezpieczne przewożenie dzieci ważących nawet 35 kg. To daje nam też informację o tym, jak długo pociecha może jeździć z rodzicem na jednym rowerze. Najtrudniej jest dopasować fotelik na rower dla niemowlaka, ze wzgledu na to, że tak małe dziecko nie trzyma jeszcze główki.
Solidność
Fotelik powinien być wykonany z materiału, który wykazuje odporność na pęknięcia, a także inne uszkodzenia mechaniczne. Przeważnie jest to dobre gatunkowo tworzywo sztuczne. Siedzisko ma być wyłożone miękką i przyjemną w dotyku tkaniną, która nie podrażni wrażliwej skóry pociechy. Czasami jest ona dodatkowo wodoodporna. W podjęciu decyzji, jaki fotelik rowerowy wybrać, pomoże nam też sprawdzenie, czy dany model ma stosowne certyfikaty, takie jak TÜV/GS EN14344.
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo podczas wycieczki zapewniają maluchowi przede wszystkim pasy, mogą być 3-punktowe lub 5-punktowe. Najważniejsze jest to, aby były one wyposażone w mocne klamry, których dziecko nie odepnie samodzielnie podczas jazdy. Ponieważ powinno ono podróżować w kasku, należy upewnić się, że oparcie zostało odpowiednio wyprofilowane. Nie zapomnijmy o przyjrzeniu się podnóżkom, na których pociecha będzie ustawiać stopy. Dobrze, jeśli będą one miały regulację wysokości. Czasami na foteliku umieszczone są elementy odblaskowe i specjalne mocowanie na lampkę, co daje możliwość bezpiecznego podróżowania po zapadnięciu zmroku. Warto wybrać najlepsze foteliki rowerowe mające też wzmocnione profile ochronne, które zabezpieczą pociechę przed bocznymi podmuchami wiatru.
Łatwy montaż
Zamontowanie fotelika na rowerze nie może być kłopotliwe. Jeżeli czynność ta będzie zajmowała dużo czasu, możemy skutecznie zniechęcić się do wycieczek z pociechą. Na szczęście bardzo często do przymocowania akcesorium nie trzeba używać specjalistycznych narzędzi. Co ciekawe, są takie foteliki, które nie wymagają demontażu, kiedy nie są potrzebne, dotyczy to w szczególności modeli mocowanych z tyłu. Czasami można je złożyć, aby zmieniły się w praktyczny bagażnik.
Udogodnienia
Większość fotelików rowerowych daje możliwość lekkiego odchylenia oparcia, a czasami nawet regulacji wysokości zagłówka. Jak przekonują rodzice, bardzo dużym udogodnieniem jest też możliwość odpięcia pokrywającej siedzisko wyściółki, aby wyprać ją w pralce. To sprawia, że utrzymanie fotelika w czystości jest łatwiejsze i można zapewnić dziecku odpowiedni poziom higieny. Aby maluch nie odczuwał dyskomfortu w czasie wycieczki, zwłaszcza w nieco trudniejszym i wyboistym terenie, upewnijmy się, że wybrane akcesorium zostało wyposażone w system amortyzujący. To pozwoli na redukcję drgań i wstrząsów, które mogą być dla pociechy niebezpieczne.
Dodatkowe akcesoria
Do fotelika mogą być dołączone dodatkowe akcesoria (choć czasami trzeba je dokupić samemu). Mowa tu np. o owiewce, która nierzadko okazuje się niezbędna w przypadku modeli montowanych przy kierownicy. Zapewnia ona maluchowi ochronę przed wiatrem, deszczem i owadami. W lepszym przygotowaniu się na każdą okoliczność pomoże też specjalne ponczo przeciwdeszczowe, które osłoni nie tylko dziecko, ale i cały fotelik, co zapobiegnie zamoczeniu wyściółki.
Foteliki rowerowe w dobrych cenach
Za wytrzymały fotelik rowerowy zapłacimy minimum 150 zł. Modele renomowanych marek przeważnie kosztują 300 – 600 zł. Początkowo można odnieść wrażenie, że to stosunkowo duży wydatek. Jednak warto uświadomić sobie, że tylko solidne i spełniające wszystkie normy akcesorium pozwoli na bezpieczną jazdę na rowerze z dzieckiem. Fotelik na rower jest dostępny w serwisie Allegro i tam można łatwo i szybko sprawdzić aktualne ceny.
FAQ
P1: Fotelik rowerowy – gdzie kupić?
Fotelik rowerowy to popularny sprzęt wśród rodziców, którzy nie chcą rezygnować z przejażdżek jednośladem. Tego typu akcesoria są coraz częściej kupowane, a ich wybór w sklepach jest naprawdę duży. Nie powinno być więc żadnego problemu ze znalezieniem odpowiedniego dla siebie produktu. Fotelik rowerowy można kupić w Internecie, korzystając przy tym z popularnych porównywarek cen, które dają możliwość wyboru najtańszej opcji. Zakupy online mają wiele zalet, do których zalicza się przede wszystkim sprawne porównywanie różnych produktów i ich cen, atrakcyjne rabaty oraz brak konieczności tracenia czasu na wyjazd z domu do miasta. Niemniej jednak fotelik rowerowy można kupić także w sklepach stacjonarnych, choć tam zwykle wybór produktów jest nieco mniejszy. Atutem jest jednak to, że można na miejscu skonsultować się ze sprzedawcą, co niekiedy sprawia, że łatwiej jest nam podjąć decyzję zakupową.
P2: Fotelik rowerowy – od kiedy?
Odpowiedź na pytanie, od kiedy można korzystać z fotelika rowerowego, jest bardzo ważna. Trzeba zdawać sobie sprawę, że akcesorium nie jest odpowiednie dla bardzo małych dzieci. Większość fizjoterapeutów i lekarzy potwierdza, że foteliki rowerowe to dobry wybór dla pociech, które ukończyły 1. rok życia. Jak wiadomo, każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego też często pociecha jest gotowa na jazdę w foteliku już po osiągnięciu 9. miesiąca życia. Przed rozpoczęciem korzystania z tego akcesorium warto zapytać o radę lekarza. Zazwyczaj dostępne w sklepach siedziska są dostosowane do pociech od 9. miesiąca życia do osiągnięcia wagi ponad 20 kg.
P3: Jak zamontować fotelik rowerowy?
Z reguły montaż fotelika nie jest trudnym zadaniem, a jego wykonanie zajmuje dosłownie chwilę. Większość modeli można przytwierdzić do jednośladów wyposażonych w bagażnik, a także tych, które są pozbawione tego akcesorium. Rodzic może zdecydować się na zakup siedziska montowanego z tyłu albo z przodu roweru. Warto zwracać uwagę na to, czy w zestawie znajdują się wszystkie niezbędne do montażu akcesoria. Jeśli ich nie będzie, konieczne okaże się ponoszenie dodatkowych kosztów związanych z ich zakupem.
P4: Jak zabezpieczyć fotelik rowerowy przed kradzieżą?
Zdarza się, że przejażdżkę rowerem z dzieckiem łączymy z drobnymi zakupami albo innymi aktywnościami. Często musimy zaparkować jednoślad w publicznym miejscu i nieco obawiamy się o to, że ktoś ukradnie fotelik rowerowy naszego dziecka. Jak skutecznie chronić się przed takimi sytuacjami? Rodzice zgodnie twierdzą, że jednym z najlepszych rozwiązań jest zakup siedziska wyposażonego w kluczyk. Po jego przekręceniu nie ma możliwości demontażu akcesorium, dlatego ryzyko wystąpienia jakichkolwiek strat jest ograniczone.
P5: Jak ubrać dziecko na fotelik rowerowy?
Każdy rodzic zgodzi się ze stwierdzeniem, że aby przyjemność z jazdy rowerem z dzieckiem była maksymalna, trzeba zadbać o kilka kwestii, w tym m.in. ubiór naszej pociechy. Wybierając się na przejażdżkę w wietrzne dni, należy pamiętać o założeniu jej czapki, która dobrze przylega do głowy (mniejsze ryzyko jej zgubienia). Strój dziecka należy dopasować do warunków pogodowych panujących w danych dniu. Latem warto wybierać luźne spodenki i bluzki, ubrania muszą być zrobione z elastycznego materiału, aby dziecko mogło swobodnie ruszać nogami. W chłodniejsze dni dobrze sprawdzi się sweterek, bluza lub kurtka. Akcesorium, bez którego nie możemy rozpocząć jazdy, jest kask ochronny.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ