Ranking 8 najlepszych glukometrów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 13.12.24

 

Glukometr – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Najlepszym glukometrem 2024 roku okazał się być Glukometr Diagnostic GOLD. Model ten był najczęściej kupowany w tym roku, a także zebrał najwięcej pochlebnych opinii. Urządzenie to wykonuje pomiar w zaledwie kilka sekund od momentu umieszczenia kropli krwi na pasku kontrolnym. Mamy tu pamięć na zapisanie ponad 500 wyników pomiarów, a także możliwość uzyskania średniej z pomiarów. Glukometr  jest kompatybilny z bezpłatnym rozwiązaniem telemedycznym – Systemem Istel Care. W ten sposób można przechować dane ze znacznie dłuższego okresu, a także przekazać je lekarzowi. Ponadto glukometr ten jest poręczny ze względu na niewielkie rozmiary i niską wagę. Modelem, który uplasował się w roku 2024 na drugim miejscu jest Accu-Chek Active. Ten glukometr klienci również ocenili bardzo wysoko i polecają go, jako szybki i praktyczny.


8 najlepszych glukometrów. Opinie w 2024 roku

 

Cukrzyca jest poważną chorobą, która dotyka coraz więcej ludzi na świecie. Powodem jest nie tylko zła dieta, ale również pewne predyspozycje genetyczne. Kontrola poziomu cukru we krwi dla osoby chorującej na cukrzycę jest niezwykle istotna, a przenośny glukometr okazuje się bardzo przydatny. W związku z tym, przygotowaliśmy ranking najlepszych glukometrów dostępnych na polskim rynku.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Glukometr Diagnostic GOLD zapewnia wynik badania w ciągu 5 sekund, a w swojej pamięci zachowuje wyniki 500 pomiarów. Użytkownik może skorzystać również z tabel średnich wyników, a także spersonalizować ustawienia.

Wady

Brak podświetlenia wyświetlacza może utrudniać wykonanie badania w ciemności. Również użytkownicy przekazują, że podczas używania przyciski służące do nawigacji szybko zużywają się.

Podsumowanie

Użytkownik wraz z urządzeniem otrzymuje baterie konieczne do jego eksploatacji, lancety nakłuwacz oraz etui do przechowywania sprzętu. Po wykonaniu badania glukometr wyłączy się samoczynnie. W przypadku wykrycia hipoglikemii urządzenie zaalarmuje użytkownika.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt samoczynnie się wyłącza po upływie 30 sekund lub 90 sekund w przypadku bezczynności. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędzanie baterii. Ze względu na niezwykle łatwą obsługę, nawet osoby starsze będą mogły samodzielnie dokonać pomiaru poziomu cukru we krwi.

Wady

Glukometr posiada duży wyświetlacz LCD. Choć jest on bardzo czytelny, to jednak można go łatwo zarysować. Dlatego trzeba pamiętać o tym, by zawsze przechowywać produkt w etui.

Podsumowanie

Urządzenie zapisuje w pamięci do 350 ostatnich wyników pomiaru. Jest to przydatna funkcja dla osób, które muszą ściśle kontrolować poziom cukru. Istnieje tu również możliwość zaznaczenia, kiedy dokonano pomiaru (czyli przed lub też po posiłku).

Rozważ też

Zalety

To niewielkie urządzenie o wymiarach 86 x 57 x 17 mm i wadze 48 g pozwala na wykonanie trzech różnych badań. Jest to badanie poziomu glukozy, kwasu moczowego oraz poziomu cholesterolu. Wykonywanie badań jest proste i intuicyjne.

Wady

Choć producent udostępnia, obok poziomu glukozy, również badanie poziomu kwasu moczowego i cholesterolu, to zastrzega się, że badania te są jedynie przybliżone i mogą odbiegać od tych wykonanych w laboratorium.

Podsumowanie

Urządzenie w swojej pamięci może zapisać 460 wyników badań. Kompaktowy charakter sprzętu czyni go poręcznym. Sprzęt zasilany baterią 3V pozwala na zrobienie około 1000 pomiarów bez zmiany baterii. Temperatura działania urządzenia zawiera się od 10 do 40 stopni Celsjusza.

 

 

Glukometr Diagnostic Gold

 

1. Diagnosis Diagnostic Gold System Glukometr

 

Bardzo dobrym modelem gleukometru jest Diagnostic GOLD, który umożliwia precyzyjne sprawdzenie stężenia glukozy we krwi. Badanie jest jednym z najważniejszych testów pomiaru dla cukrzyków, ponieważ pozwala stwierdzić, co i ile powinni zjeść, a także, czy potrzebują insuliny. Jest to produkt medyczny, nazywany testem diagnostycznym.

Model ma 10 jednorazowych lancet, które przydają się podczas pierwszych badań. Do zestawu dołączono nakłuwacz z końcówką oraz paski kontrolne. Wystarczy poczekać 5 sekund, aby poznać wynik pomiaru poziomu glukozy. W przypadku wystąpienia hipoglikemii lub hiperglikemii włącza się alarm.

Urządzenie ma duży wyświetlacz LCD, który umożliwia łatwe sprawdzenie wyników. Sprzęt zapamiętuje 500 ostatnich pomiarów, więc można kontrolować i porównywać, czy wyniki zmieniły się w ciągu ostatnich tygodni. Konsumenci twierdzą, że wykonanie testu jest bardzo łatwe, co jest szczególnie ważne, gdy niezbyt dobrze się czują.

Glukometr Diagnostic GOLD służy do pomiaru glukozy we krwi u osób, które chorują na cukrzycę. Urządzenie pokazuje wynik w ciągu 5 s.

 

Zalety

Pamięć glukometru: Model zapamiętuje do 500 ostatnich pomiarów i umożliwia ich porównanie i analizę, dlatego można kontrolować swoją chorobę.

Łatwość obsługi: Obsługa akcesorium nie sprawia problemu. Wystarczy próbkę krwi umieścić na pasku, włożyć do urządzenia i włączyć je. Wynik pokazuje się na ekranie LCD.

 

Wady

Przyciski: Zdarza się, że przyciski nieco się zużywają, co powoduje, że trudno jest je nacisnąć. Guziki się wyrabiają, może się nawet zdarzyć, że się skruszą, co utrudnia wykonywanie badań.

Brak podświetlenia: Model nie ma podświetlenia na wyświetlaczu LCD, dlatego wykonanie badania w ciemności jest niemożliwe.

 

 

 

 

Glukometr Accu Chek

 

2. Glukometr Accu-Chek Active

 

2.Accu-Chek ActiveGlukometr Accu-Check Active to druga propozycja w naszym rankingu. Posiada on system monitorowania glikemii. Podobnie jak nasza poprzednia propozycja, bada poziom cukru w zaledwie 5 sekund.

Model ten zapamiętuje jednak nieco mniej pomiarów, bo 350, ale pomaga w łatwym obliczeniu średniej wartości wyników z ostatnich 7, 14, czy nawet 30 dni. Poza tym daje możliwość oznaczania wyników przed i po posiłku. Dzięki zainstalowanemu portowi podczerwieni możemy przesłać wszystkie wynika do komputera. Model ten wykrywa niedostateczną ilość krwi.

Ponadto w przeciwieństwie do modelu Roche Accu-Chek Performa Nano, należy pobrać nieco większą ilość krwi – 1-2 µl. Model ten zasilany jest na baterię typu CR 2032, która zwykle pozwala na wykonanie około 1000 pomiarów. Dużą zaletą produktu jest automatyczne wyłączenie po 30 lub 90 sek.

Model ma ciekłokrystaliczny ekran LCD z wygodnymi ikonami. W zestawie oprócz glukometru Accu Chek Active z baterią znajduje się 10 testów paskowych, etui, nakłuwacz Accu Chek Multiclix oraz 2 bębenki z 6 lancetami. Tak dobra specyfikacja i spore wyposażenie zestawu sprawiły, że produkt ma wiele pozytywnych opinii wśród użytkowników. Jego użytkownicy zauważają, że jest nie tylko prosty w obsłudze, ale również bardzo poręczny.

Drugim produktem w naszym zestawieniu jest Glukometr Accu-Chek Active. Posiada on system monitorowania glikemii. Konsumenci wybierają go ze względu na jego prostą obsługę.

 

Zalety

Oszczędność baterii: Nieużywane urządzenie samo wyłączy się po 30 lub 90 sekundach. Dzięki temu bateria nie wyładuje się zbyt szybko.

Zapamiętanie pomiarów: Model ten jest wyposażony w pamięć, która pomieści 350 ostatnich wyników. Co więcej, posiada również opcję wyliczenia średniej z ostatnich 7, 14 lub nawet 30 dni. Na uwagę zasługuje również funkcja oznaczania wyników przed i po posiłku.

Łatwość obsługi: Prezentowany model jest niezwykle prosty w obsłudze. Dzięki temu bez problemu skorzystają z niego również osoby starsze.

Cena: Choć nie jest to najtańszy glukometr w naszym zestawieniu, należy podkreślić, że stosunek jakości do ceny jest niezwykle korzystny.

 

Wady

Ekran podatny na zarysowania: Ciekłokrystaliczny ekran LCD jest niezwykle delikatny i bardzo podatny na liczne zarysowania. Dlatego jeśli będziesz go przenosić bez etui, bardzo szybko zostanie on porysowany.

 

 

 

 

Aparat do mierzenia cukru

 

3. Benecheck Plus 3w1 Monitor Glukozy Cholesterolu i Kwasu Moczowego

 

Wielofunkcyjny sprzęt przeznaczony do wykonywania kilku pomiarów to niezawodny sposób na stałą kontrolę nad cholesterolem, stężeniem glukozy oraz kwasu moczowego. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii jedno urządzenie może wykonać trzy badania jednocześnie. Jest to bardzo ważne, szczególnie dla osób borykających się z wieloma dolegliwościami. Kupując aparat Benecheck Plus 3w1 użytkownik nie musi posiadać kilku różnych sprzętów pomiarowych.

Model przeznaczony do monitorowania glukozy, kwasu moczowego i cholesterolu ma potwierdzoną wysoką skuteczność działania. Do wykonania pomiaru wystarczy już niewielka ilość krwi. Poprawny wynik można uzyskać w zakresie temperatur od 10 do 40 stopni Celsjusza. Wielofunkcyjne urządzenie zapisuje w pamięci 460 wyników w tym: 360 glukozy, 50 kwasu moczowego oraz 50 cholesterolu. Model ma wymiary wynoszące 86 mm x 57 mm x 17 mm oraz wagę wraz z baterią 48 gram.

Konsumenci posiadający Benecheck Plus 3w1 polecają produkt ze względu na wielofunkcyjne zastosowanie. Użytkownikom podoba się kompaktowy rozmiar oraz łatwość, z jaką obsługuje się sprzęt.

Wielofunkcyjne urządzenie sprawdza się do wykonywania pomiarów stężenia glukozy, kwasu moczowego oraz cholesterolu. Pamięć wykonanych badań Benecheck Plus 3w1

wynosi 460 testów. Model jest zasilany bateriami, które pozwalają na zrobienie do 1000 pomiarów.

 

Zalety

Wielofunkcyjność: Urządzenie pozwala na wykonywanie trzech różnych badań: Glukozy, kwasu moczowego oraz cholesterolu.

Łatwa obsługa: Wykonywanie pomiarów jest bardzo proste. W zależności od konieczności zrobienia badania użytkownik wybiera spośród ikon „GLUC”, „UA” lub „CHOL” i przystępuje do wykonania zabiegu.

Niewielki rozmiar: Kompaktowe rozmiary urządzenia wynoszące 86 mm x 57 mm x 17 mm ułatwiają codzienną kontrolę pomiarów nawet poza domem.

 

Wady

Zasilanie: Model jest zasilany bateriami litowymi 3 V, które nie są dostępne w każdym sklepie.

Dokładność: Wykonywanie pomiarów cholesterolu i kwasu moczowego jest orientacyjne i odbiega od badań wykonanych w laboratorium.

 

 

 

 

Glukometr iXell

 

4. Glukometr – Zestaw iXell

 

Glukometr – zestaw iXell jest dostarczany w etui, w którym znajdziemy, obok samego urządzenia, również 10 pasków testowych, 10 lancetów, nakłuwacz, a także nakładkę do badań AST i płyn kontrolny, który sprawdzi prawidłowość pomiaru. Glukometr iXell może zachować w swojej pamięci 450 pomiarów zapamiętując również datę i godzinę badania.

Średnią z pomiarów można uzyskać z zakresu 7, 14, 21, 28, 60 i 90 dni. Wspomniana wcześniej nakładka AST, to przydatny dodatek umożliwiający pobranie krwi do badania z innego miejsca niż palec. Czas pomiaru to zaledwie 7 sekund i wystarczy do niego próbka krwi o wielkości 0,7ul.

Glukometr jest polecany dla osób borykających się z cukrzycą. Glukometr – zestaw iXell to polecany sprzęt dla diabetyków dbających o samokontrolę i ceniących komfort używania sprzętu.

 

Zalety

Pasek testowy: Sprzęt zaopatrzono w automatyczne wykrywanie paska testowego oraz jego wyrzut.

Alarm: Użytkownik ma możliwość ustawienia alarmu przypominającego o kolejnym badaniu.

AST: Nakładka AST dołączona do urządzenia umożliwia pobranie krwi z innych miejsc niż opuszek palca chorego.

Pamięć: Glukometr oferuje zapis w swojej pamięci 450 pomiarów zaopatrując je również w dokładną datę i godzinę badania.

Uśrednianie pomiarów: Model ten pozwala na uzyskanie średniej z badań z zakresu 7,14, 21, 28,60 i 90 dni.

 

Wady

Ustawienia: Sprzęt nie ma możliwości ustawienia czasu w systemie 24-godzinnym. Zawsze jest to system 12-godzinny z dopiskiem AM– przed południem, PM– po południu.

 

 

 

 

Glukometr Abra

 

5. Diagnosis Glukometr Abra SMART BT Bluetooth

 

Diagnosis glukometr Abra SMART BT Bluetooth o wymiarach 97 x 57 x 20 mm i masie 60 g pozwala na monitorowanie poziomu glukozy we krwi. Aparat ma intuicyjną obsługę, pomiar wykonuje w ciągu pięciu sekund, a zapis jego może zawierać opis czy pomiar wykonano przed czy po posiłku.

Sprzęt jest wyposażony w 4 alarmy dobowe, zatem w przypadku wykrycia hipoglikemii albo hiperglikemii użytkownik zostanie o tym zawiadomiony. W skład zestawu obok glukometru wchodzi nakłuwacz, 10 jednorazowych lancetów, 10 pasków testowych, dwie baterie typu AAA, oraz etui w którym wszystko jest zapakowane.

Glukometr Abra, za pomocą funkcji Bluetooth, może połączyć się z mobilną aplikacją zainstalowaną na smartfonie. Aplikacja ta pozwala zarządzać wynikami, a także przesyłać je do lekarza. Diagnosis glukometr Abra SMART BT Bluetooth to sprzęt pozwalający zachować kontrolę poziomu glukozy we krwi.

 

Zalety

Pamięć: Pamięć urządzenia pozwala na zachowanie i przeglądanie ostatnich 300 wyników badań.

Pobieranie krwi: Pobieranie krwi może odbyć się standardowo z palca pacjenta lub dzięki specjalnej nakładce z dłoni, czy przedramienia.

Zasilanie: Zasilanie urządzenia za pomocą dwóch baterii typu AAA pozwala na wykonanie około 1000 testów.

USB: Umieszczenie na obudowie portu USB sprawia, że urządzenie można podłączyć do komputera.

 

Wady

ISTEL Health: Producent określa, że aplikacja ISTEL Health współpracuje ze smartfonami z systemem operacyjnym Android 5 lub wyższym. Brak informacji o współpracy z systemem iOS wskazuje, że aplikacja ta z takim systemem nie współpracuje.

 

 

 

 

Glukometr bez nakłuwania

 

6. Abbott System FreeStyle Libre 2 sensory + Czytnik

 

Abbott System FreeStyle Libre 2 sensory + czytnik to glukometr bezinwazyjny – rewolucyjne urządzenie, które nie wymaga nakłuwania, aby odczytać poziom glukozy we krwi. Obok aktualnego stężeniu stężenia glukozy sprzęt pokazuje również trend w jakim działa organizm – czy stężenie glukozy będzie rosło czy spadało.

Wystarczy, aby chory założył niewielki sensor na ramię, a pomiar glukozy będzie się odbywał automatycznie zarówno w dzień jak i w nocy. Ściśle z urządzeniem współpracuje aplikacja FreeStyle LibreLink zainstalowana na smartfonie. Aplikacja ta również jest odpowiedzialna za generowanie raportów, śledzenie aktywności fizycznej, posiłków i ich wpływu na poziom glukozy.

Glukometr bez nakłuwania dostarcza też w sposób automatyczny użytkownikowi wykres pomiarów stężenia glukozy z ostatnich 8 godzin. Abbott System FreeStyle Libre 2 sensory + czytnik to glukometr bez kłucia zdobywający coraz więcej zwolenników.

 

Zalety

Pomiar: Wystarczy założyć opaskę urządzenia na ramię, uruchomić w smartfonie aplikację FreeStyle LibreLink i rozpocząć pomiar, aby wszystkie dane pokazały się w aplikacji.

Zakres pomiaru: Obok stężenia glukozy w czasie rzeczywistym aplikacja wskaże użytkownikowi również to, czy aktualnie stężenie glukozy u niego rośnie, czy spada, wyznaczając właściwą dawkę insuliny.

Raporty: Generowane przez aplikację FreeStyle LibreLink raporty pozwalają na analizę wpływu posiłków i aktywności fizycznej na poziom glikemiczny.

 

Wady

Cena: Niestety cena urządzenia niejednokrotnie przekracza możliwości wielu chorych i nie mogą sobie pozwolić na zakup tego bezinwazyjnego glukometru.

 

 

 

 

Glukometr Optium Xido

 

7. Glukometr Optium Xido Neo

 

Glukometr Optium Xido Neo to urządzenie, które nie tylko mierzy wartości glukozy, ale również śledzi badania sygnalizując użytkownikowi hiperglikemię i hipoglikemię. Informację dostaniesz również, jeśli takie nieprawidłowe dane powtarzają się o podobnej porze w ciągu pięciu dni.

Glukometr Optium Xido został wykonany w taki sposób, aby maksymalnie uprościć obliczanie potrzebnej dawki insuliny. Sprzęt nie wymaga kalibracji, a wynik badania udostępnia w ciągu 5 sekund od jego rozpoczęcia. Używając jedną baterię glukometr wykona nawet do 3000 pomiarów.

Dzieje się tak również dlatego, że po dwóch minutach bezczynności sprzęt automatycznie się wyłączy. Glukometr Optium Xido Neo to niewielkie urządzenie o wadze 33 g z dużym czytelnym wyświetlaczem o wysokim kontraście.

 

Zalety

Poręczność: Niewielkie wymiary, pasujące do dłoni sprawiają, że urządzenie jest wygodne w użyciu.

Pamięć: Glukometr potrafi zapamiętać do 1000 oznaczeń badań wykonanych w przeszłości.

Żywotność: Dwie baterie CR 2032 zapewniają do 3000 pomiarów.

Alarmy: Glukometr za pomocą żółtych i czerwonych strzałek sygnalizuje pacjentowi o wystąpieniu hiperglikemii lub hipoglikemii.

 

Wady

Odczyt w nocy: Wyświetlacz nie został zaopatrzony w podświetlenie. Zatem przy słabym oświetleniu mogą być problemy z odczytem wyniku.

 

 

 

 

Glukometr Contour Plus

 

8. Ascensia Diabetes Care Glukometr Contour Plus Elite

 

Ascensia Diabetes Care Glukometr Contour Plus Elite to urządzenie, które kupujemy w zestawie z pięcioma paskami testowymi, nakłuwaczem, pięcioma lancetami, instrukcją obsługi, dzienniczkiem do prowadzenia zapisów pomiarów oraz etui, w którym całość jest dostarczana.

Tym co jest interesujące opisywanym modelu, to łączenie się urządzenia z bezpłatną aplikacją CONTOUR®DIABETES, która udostępnia raporty i schematy.  Na uwagę zasługuje również funkcja Second-Chance® pozwalająca w ciągu 60 sekund na uzupełnienie próbki krwi, gdyby pierwsza dawka okazała się niewystarczająca.

Po zakupie glukometr contour plus nie wymaga żadnej konfiguracji, ma wygodne w użyciu, wypukłe przyciski, a na wyświetlaczu pojawiają się duże cyfry. Ascensia Diabetes Care Glukometr Contour Plus Elite to urządzenie o dużej dokładności pomiaru spełniające normy zawarte w  ISO 15197:2013.

 

Zalety

Aplikacja: Aplikacja CONTOUR®DIABETES stanowi uzupełnienie glukometru. To w niej odczytamy rozmaite raporty i schematy.

Funkcja Second-Chance®: Gdy pobrana próbka do pomiaru poziomu glukozy jest zbyt mała, urządzenie pozwoli na uzupełnienie jej i wykonanie powtórnego pomiaru.

Funkcja smartLIGHT®: Funkcja smartlight zapewnia oznaczenie kolorem nieprawidłowego wyniku. Zbyt niskie stężenie glukozy pojawi się w czerwonym kolorze, zbyt wysoki w żółtym, a prawidłowy wynik wyświetli diodę na zielono.

 

Wady

Wyposażenie: Producent zapewnia tu jedynie pięć pasków testowych i pięć lancetów. Większość tego typu urządzeń ma dołączoną dwukrotność tych ilości.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki glukometr kupić?

 

Kupno glukometru nigdy nie jest dyktowane chęcią posiadania takiego urządzenia. Niestety, gdy okazuje się, że będziemy musieli kupić ten sprzęt, okazuje się też, że przyszło nam w udziale borykać się z jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Dlatego tak ważne jest, aby mieć pełne dane o swojej chorobie. W tym pomaga glukometr. Ale, jaki jest najlepszy glukometr? Jak go wybrać, gdy się na tym nie znamy? Nasz poradnik ma na celu opisać cechy, jakie powinien posiadać dobry glukometr. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, na co zawracać uwagę przy zakupie tego urządzenia.

Jakość i dokładność glukometru

To jest najważniejszy parametr glukometru. Bowiem niesprawny, bądź niedokładny sprzęt może kosztować życie pacjenta. Dlatego Unia Europejska wprowadziła standardy, do których producenci glukometrów powinni się dostosować. Od maja 2024 roku obowiązuje nowy standard ISO EN 15197:2015. Mówi on o tym, że 95% wyników powinno się mieścić w granicach błędu, które zostały również zawężone. Kupując więc urządzenie koniecznie sprawdź czy jest ono zgodne z ISO EN 15197:2015.

 

Wielkość i kształt

Te parametry stanowią o wygodzie użytkowania. Glukometr bowiem pacjent używa kilka razy dziennie. Często więc nosi go ze sobą, dlatego jego wymiary to priorytetowa sprawa. Producenci oferują najróżniejsze wielkości i kształty tych urządzeń. Jednak, aby znaleźć ten właściwy trzeba określić potrzeby pacjenta. Sprzęt powinien pewnie leżeć w dłoni, aby bez problemu pobrać próbkę krwi. Większość modeli ma wymiary 3 – 4 cm długości i ważą 50 – 100 gram. Należy jednak pamiętać, że im mniejsze urządzenie, tym mniejszy, i mniej czytelny wyświetlacz.

Jeśli pacjent, dla którego szukamy glukometra jest w podeszłym wieku, lub ma słaby wzrok, należy rozważyć zakup urządzenia dla osób niewidomych, lub słabowidzących. Takie modele mają po pierwsze większe ekrany, ale też często są wyposażone w funkcję audio i po dokonaniu pomiaru mówią, jakie są wyniki badań.

 

Komunikacja z PC oraz innymi urządzeniami

Technika idzie do przodu, również w przemyśle medycznym. Obecnie glukometry w dobrych cenach często mają możliwość zarządzania za pomocą komputera. Urządzenia takie są podłączane do PC za pomocą złącza USB. Producenci dostarczają wraz z glukometrem specjalny program, za pomocą którego pacjent nie tylko zapisuje i przechowuje wyniki badań. Gdy wprowadzisz informacje na temat dawek insuliny, program komputerowy przedstawi Ci pełne dane analizujące wyniki. Producenci poszli nawet dalej w udostępnianiu pacjentom dostępu do wyników.

Obecnie są również urządzenia, których wyniki są rejestrowane nie tylko na komputerze i używane lokalnie. Producenci poszli o krok dalej i pozwalają swoimi wynikami, w niektórych modelach glukometrów zarządzać poprzez Internet, bo są one umieszczone w chmurze.

 

Pamięć urządzenia

Każdy model glukometru ma jakąś wbudowaną pamięć pomiarów. Minimalna ich ilość to 10 – 125 pomiarów. Większość jednak urządzeń posiada pamięć do przechowywania 250 – 500 testów. A najlepsze z nich zapamiętują i przechowują do 3000 badań. Niektóre modele, obok pamięci na przechowanie testów, ma wbudowany pendrive o dużej pojemności, gdzie można przechowywać np. wyniki badań laboratoryjnych, czy konsultacje lekarskie.

To, czy Tobie przyda się glukometr z dodatkową pamięcią, czy potrzebujesz dużej ilości pamięci na przechowywanie wyników badań, czy też wystarczy Ci niewiele, zależy od sposobu, jak będziesz glukometru używał. Jeśli będzie on jedynym miejscem zapisu danych, wybierz ten z największą pamięcią.

 

Funkcje dodatkowe

Współczesne modele glukometrów posiadają wiele funkcji dodatkowych. Na przykład można oznaczyć badanie, – kiedy zostało wykonane: na czczo, przed czy po posiłku. Są urządzenia, które nie tylko przechowują dane naszych wyników, ale też pokazują średnią z zadanego okresu, a także oznaczają zbyt niskie i zbyt wysokie wartości pomiaru. Kolejną funkcję, jaką oferują glukometry to przypominanie o badaniu. Nie jest to bardzo istotne w przypadku jednego pomiaru dziennie, ale jeśli musisz wykonywać badanie co 2 godziny, bardzo ułatwi zachowanie odpowiedniej częstotliwości.

 

Wielkość próbki potrzebna do badania

Ważne jest, zwłaszcza, gdy badanie dotyczy dzieci, aby próbka krwi, jaka jest pobierana do badania, była możliwie najmniejsza. Najnowszym modelom glukometrów wystarczy 1,0 mikrolitra, albo nawet mniej do wykonania prawidłowego badania.

Koszty eksploatacji

Głównym kosztem eksploatacji przy użyciu glukometru jest koszt używanych pasków testowych do badań. Cena takich pasków kształtuje się podobnie w większości glukometrów. Koszt taki kształtuje się, bez refundacji, w okolicach złotówki. Nie jest to problemem, gdy badanie wykonujemy raz dziennie, ale, gdy trzeba je wykonywać co 2 godziny, może to się okazać już sporym kosztem. W takim przypadku może warto zwrócić uwagę na najnowocześniejsze glukometry, które są wzbogacone o funkcję wewnętrznego kodowania. W takim przypadku nie trzeba korzystać z pasków kodowych.

 

Jaki glukometr wybrać?

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego poradnika wiesz już, jaki glukometr kupić do swoich potrzeb. Kupując pamiętaj, aby był to model, który posiada odpowiednie certyfikaty zgodne z ISO, EN 15197:2015. Jeśli jesteś obeznany z działaniem komputera, przypuszczalnie przypadnie Ci do gustu model, którym możesz zarządzać w komputerze lub nawet w chmurze. A jeśli zależy Ci, aby wszystkie wyniki nosić przy sobie, być może lepszy będzie model z dużą dodatkową pamięcią.

 

 

Jak używać glukometru?

 

Jeżeli już wiesz, jaki glukometr jest polecany przez diabetyków i lekarzy, pora dowiedzieć się, jak prawidłowo używać takiego urządzenia. Choć początkowo pomiar poziomu cukru we krwi może nam sprawiać trudność, po pewnym czasie z pewnością nabierzemy wprawy. Specjalnie dla osób borykających się z cukrzycą zebraliśmy wskazówki dotyczące obsługi glukometru.

Przed pomiarem poziomu cukru

Zanim sięgniemy po glukometr, musimy dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem, aby pozbyć się zalegających na skórze bakterii i innych zanieczyszczeń. Nigdy nie powinniśmy pomijać tej czynności, ponieważ podczas nakłuwania palca może dojść do zakażenia. W czasie mycia najlepiej lekko rozmasować palec, z którego zamierzamy pobrać krew do pomiaru, aby poprawić w nim krążenie. Choć podczas podstawowych badań diagnostycznych skóra jest dezynfekowana, nie powinniśmy sięgać po spirytus salicylowy, wodę utlenioną, ani inny środek. Wymienione preparaty mogą wpłynąć na zafałszowanie otrzymanego wyniku.

 

Jak prawidłowo nakłuć palec, aby pobrać krew?

To, czego najbardziej boją się użytkownicy glukometru to nakłuwanie palca w celu pobrania niewielkiej ilości krwi. Nie jest to jednak trudne, ani bolesne. Po zdjęciu nasadki nakłuwacza musimy umieścić w nim igłę i przekręcić główkę, żeby ustawić głębokość wkłucia w skórę. Przyrząd musi wbić się w palec tak, aby krew wypłynęła sama bez konieczności wyciskania jej. Aby nakłuwanie było mniej bolesne zaleca się wbijanie igły w opuszek palca lekko z boku lub z góry.

 

Stosowanie pasków

Do glukometru dołączone są specjalne paski, na które trzeba nanieść kroplę krwi z palca. Niektóre modele wymagają przed użyciem kodowania, aby mogły prawidłowo działać i umożliwiać pomiar cukru. Pasek kodujący należy włożyć do urządzenia i poczekać, aż na ekranie pokaże się kod (taki sam, jak na opakowaniu).

Kiedy z nakłutego palca wypłynie krew, musimy jak najszybciej umieścić ją na pasku do testów. W zależności od glukometru krople musimy samodzielnie nanieść w wyznaczone miejsce lub przyłożyć z boku do paska, aby krew została automatyczne wessana przez urządzenie. Po upływie ok. 10 sekund na ekranie sprzętu powinien ukazać się wynik.

Co wpływa na nieprawidłowe działanie glukometru?

Osoby użytkujące glukometry powinny pamiętać, że nie są to urządzenia niezawodne i nieomylne. Jedną z najczęstszych przyczyn uzyskania błędnego wyniku pomiaru jest pobranie do testu zbyt małej ilości krwi. Miejmy również na uwadze, że przeznaczone do badania paski mają określony termin ważności i po jego upływie należy je wyrzucić. Inaczej glukometr może pokazywać nieprawdziwy poziom cukru, co może doprowadzić np. do zażycia zbyt dużej ilości leków na cukrzycę. Poza tym wszystkie paski testowe powinniśmy przechowywać w zamkniętym opakowaniu, aby nie narażać ich na działanie wilgoci.

Żeby mieć pewność, że nasz glukometr działa prawidłowo, co pewien czas powinniśmy sięgnąć po płyn kontrolny, czyli wodny roztwór glukozy z niewielką ilością barwników spożywczych i składników niereaktywnych. Kroplę preparatu należy umieścić na pasku, tak samo, jak krew i poczekać na wynik. Jeśli wyświetlana na ekranie wartość będzie mieścić się w przedziale pomiędzy poziomem „low” (zaniżeniem) a „high” (zawyżeniem), oznacza to, że urządzenie działa prawidłowo i możemy uznać uzyskane wyniki pomiaru za wiarygodne. Płynu kontrolnego powinniśmy używać za każdym razem, gdy otwieramy nowe opakowanie pasków testowych.

 

 

FAQ

 

P1: Glukometr – jak działa?

Glukometr to urządzenie, które pozwala mierzyć stężenie glukozy. Sprzęt jest mały, można go mieć zawsze ze sobą, bo mieści się nawet w kieszeni. Nie wymaga on podłączenia do prądu, bo jest zasilany bateriami. Aby móc przeprowadzić badanie przy użyciu glukometru należy dodatkowo wykorzystać paski testowe, które często są dostępne w zestawie, a później należy dokupić je oddzielnie. Glukometr należy włączyć, a następnie wsunąć do niego przygotowany wcześniej pasek testowy. Pomiar przeprowadza się w ten sposób, że pobiera się kroplę krwi i nanosi się ją na pasek. Później sprzęt odczytuje dane i pokazuje nam wynik. Krew jest najczęściej pobierana z palca.

 

P2: Glukometr – kiedy mierzyć?

Glukometr przyda się każdemu diabetykowi i to niezależnie od typu cukrzycy, z jakim się mierzy. Sprzęt ten stanowi podstawę kontrolowania stanu zdrowia. Regularnie przeprowadzane badania krwi pozwalają odpowiednio wcześnie wykryć nieprawidłowości i podjąć stosowne działania. To ile pomiarów poziomu krwi w ciągu dnia trzeba będzie wykonać, zależy od tego, jakie leczenie stosujemy. O samokontroli decyduje lekarz, to jego wskazówek powinniśmy się trzymać. Niekiedy wystarczy robienie pomiaru razy w tygodniu, w innym przypadku może występować konieczność używania glukometru nawet kilka razy w ciągu dnia.

P3: Jak często wymieniać glukometr?

Jeśli kupimy dobrej jakości sprzęt, nie będziemy musieli często go wymieniać. Nie jest jednak tak, że użytkownik nie ponosi żadnych kosztów związanych z korzystaniem z glukometru. Za każdym razem potrzebne są lancety stosowane do punktowego nakłuwania skóry. Bez nich pobranie krwi i przeprowadzenie badania w domu nie jest możliwe. Lancety muszą być sterylnie czyste, dlatego są umieszczone w specjalnych, dobrze zabezpieczonych opakowaniach. Należy wymieniać je po każdym badaniu. Wielokrotnie używane lancety mogą nie tylko zafałszować wynik, ale też doprowadzić do zakażenia. Nie może też dojść do sytuacji, w której dwie osoby będą korzystały z tego samego nakłuwacza.

 

P4: Gdzie kupić glukometr?

Znalezienie dobrego glukometru, który gwarantuje miarodajny pomiar, nie powinno być trudne. Sprzęt też można znaleźć w ofercie wielu sklepów, w tym internetowych. Takie produkty są łatwo dostępne w aptekach. Wiele osób wybiera zakupy online, bo w sklepach internetowych często organizowane są promocje. Można korzystać np. z kodów rabatowych i taniej nabyć dany glukometr. Zaletą takich zakupów jest też to, że można je zrobić o każdej porze i z każdego miejsca. Ponadto osoby zainteresowane mogą przejrzeć oferty z różnych aptek czy sklepów i sprawdzić, gdzie za sprzęt zapłacą najmniej.

 

P5: Ile kosztuje glukometr?

Cena glukometru, jak każdego produktu, różni się w zależności od jakości wykonania i popularności producenta. Wpływ na koszty zakupu w przypadku tego urządzenia ma oczywiście to, jakie funkcje można w nim znaleźć. Najtańsze glukometry można kupić już za ok. 25 zł, więc nie jest to duże obciążenie dla budżetu domowego. Ceny bardziej zaawansowanych, solidniej wykonanych modeli kształtują się w granicach od 100 zł do ok. 300 zł. Takie glukometry często pozwalają na podłączenie do komputera za pomocą USB i łatwe wprowadzanie danych dotyczących badań. Pacjent ma dostęp do swoich wyników, co pozwala na łatwiejsze kontrolowanie stanu zdrowia.

 

 

Dodaj komentarz

9 KOMENTARZ

Rafał

February 20, 2023 at 12:04 pm

Accu Chek Active jest wycofywany z produkcji ze względu na metodę pomiaru, który jest niedokładny. Taką informację otrzymałem w aptece.

Odpowiadać
Zespół Zdrowywysilek.pl

June 26, 2023 at 5:39 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Według naszych informacji, glukometr Accu-Chek Active jest nadal produkowany, i dostępny do zakupu.

Pozdrawiamy,
Zespół ZdrowyWysiłek.pl

Odpowiadać
Iwona

May 16, 2022 at 10:25 am

Polecam nasz polski Glucomaxx. Prosty pod każdym względem- nawet wymiana baterii to banał, bo to baterie paluszki, więc łatwo je kupić i wymienić na nowe.

Odpowiadać
Iwona

October 4, 2022 at 8:47 am

Też od kilku lat stosuję, a dostałam za darmo w przychodni. Ten glukometr nie psuje się i mimo kilku upadków na podłogę świetnie sobie radzi i pokazuje rzetelne pomiary.

Odpowiadać
Zespół Zdrowywysilek.pl

May 16, 2022 at 2:56 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół ZdrowyWysiłek.pl

Odpowiadać
Gość

April 26, 2022 at 12:22 am

Jest jeszcze w jednym miejscu błąd ISO.

Odpowiadać
Zespół Zdrowywysilek.pl

May 3, 2022 at 6:44 am

Dzień dobry,

Dziękujemy ponownie, błąd został poprawiony. Przepraszamy!

Pozdrawiamy,
Zespół ZdrowyWysilek.pl

Odpowiadać
Gosc

April 24, 2022 at 5:32 pm

Witam. Chyba norma ISO, która mówi o dokładności glukometru powinna być już z 2015 roku, a nie z 2013 jak jest napisane?

Odpowiadać
Zespół Zdrowywysilek.pl

April 25, 2022 at 5:46 pm

Dzień dobry,

Rzeczywiście na naszej stronie zakradł się błąd, bardzo dziękujemy za czujność i zwrócenie uwagi. Błąd został poprawiony.

Pozdrawiamy,
Zespół ZdrowyWysilek.pl

Odpowiadać