Ranking 14 najlepszych hantli w 2024

Ostatnio aktualizowane: 18.05.24

 

Hantle – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Przygotowaliśmy ranking, w którym opisane zostały najbardziej popularne obecnie hantle. Z pewnością zainteresuje on osoby aktywne fizycznie, planujące zakup własnych przyrządów do ćwiczeń. Wiele pozytywnych recenzji zebrał model Sapphire SG-10C 2x10kg z kompozytowymi talerzami, których waga wynosi 10 kg. To solidne hantle, które za pomocą specjalnego łącznika można szybko zmienić w sztangę. Istotne jest to, że zestaw nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu. Do treningu fitness czy rehabilitacji polecane są ciężarki HMS 17023 2x5kg. Wykonano je z żeliwa, a dodatkowo pokryto winylową powłoką. To 5 kg hantle, które uznano za trwałe i praktyczne. Znajdują one zastosowanie zarówno podczas ćwiczeń rzeźbiących mięśnie rąk, jak i nóg oraz innych części ciała.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Hantle nadają się dla osób początkujących oraz bardziej zaawansowanych. W zestawie jest 12 talerzy, łącznie ważą one 10 kg. Możemy je dowolnie montować na gryfie i stopniowo zwiększać obciążenie, dopasowując je do swoich potrzeb.

Wady

Szerokość chwytnej części gryfu to 13 cm. Osoby mające większe dłonie narzekają, że długotrwałe trzymanie hantli nie jest komfortowe. Ich zdaniem część chwytna powinna być nieco szersza.

Podsumowanie

Zestaw nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu, a do tego jest praktyczny. Dołączono do niego specjalny łącznik pozwalający na zmianę hantli w sztangę. To umożliwia uatrakcyjnienie treningów i wykorzystanie wszystkich obciążeń.

Drugi wybór

Zalety

Ciężarki można pewnie chwycić w dłonie, ponieważ zostały pokryte winylową powłoką. Takie rozwiązanie ułatwia też utrzymanie ich w czystości. Przyrząd okazuje się przydatny w wielu sytuacjach, np. podczas treningu ogólnorozwojowego, fitness czy rehabilitacji.

Wady

Nie jest to model dający możliwość swobodnej zmiany obciążenia. Hantle ważą 5 kg i osoby początkujące twierdzą, że są dla nich za ciężkie.

Podsumowanie

Materiałem wykonania hantli jest żeliwo, co zapewnia im trwałość. Ciężarki nie wyślizgują się z dłoni, dlatego nie musimy martwić się o swoje bezpieczeństwo podczas treningu. Są one niewielkie, a tym samym wygodne w przechowywaniu.

Rozważ też

Zalety

W komplecie znajdziemy 8 talerzy, 4 po 1,25 kg i 4 po 2,5 kg. To hantle bitumiczne, co oznacza, że po przypadkowym wyślizgnięciu się z dłoni nie przyczynią się do zarysowania podłogi. Poleca się je osobom początkującym.

Wady

Niektórzy konsumenci przyznają, że początkowo mieli problem z mocnym dokręceniem zacisków na gryfie. Jednak jest to konieczne, aby podczas treningu nie doszło do ześlizgnięcia się talerzy.

Podsumowanie

Zestaw jest dobrze przystosowany do użytku w domu. Poza obciążeniem, znajdują się w nim też dwa gryfy o długości 40 cm oraz ekspander. Ponieważ są to hantle regulowane, możemy samodzielnie dobierać obciążenie do własnych potrzeb i stopniowo je zwiększać.

 

 

14 najlepszych hantli. Opinie w 2024 roku

 

Nasz ranking hantli powinien zainteresować osoby aktywne fizycznie, a także te dopiero planujące lepiej zadbać o swój wygląd i kondycję. Opisujemy w nim przyrządy do ćwiczeń, które cieszą się szczególnie dużą popularnością. To modele, które według konsumentów bez wątpienia są godne uwagi.

 

Hantle 10 kg

 

1. Hantle Regulowane z Funkcją Sztangi Sapphire SG-10C 2x10kg

 

Hantle Sapphire SG-10C 2x10kg są polecane osobom trenującym w domu. Mają one kompozytowe talerze, a ich konfigurację na gryfie można swobodnie zmieniać, w zależności od potrzeb. Znajdujące się w zestawie obciążenia to: 4 x 1,25 kg, 1,5 kg, a także 2 kg. Dołączono do niego też 4 zaciski, łącznik i dwa gryfy o długości 40 cm.

Ciekawe jest, że te kompozytowe hantle można w szybki sposób zmienić w sztangę. Za sprawą takiego rozwiązania możemy wykorzystać całe obciążenie znajdujące się w komplecie oraz urozmaicić treningi. Ponieważ talerze mają korpus wykonany z trwałego tworzywa, nie zniszczą się w wyniku upadku na posadzkę.

Analiza opinii kupujących udowodniła, że prezentowany przyrząd jest odpowiedni nawet dla osób początkujących. Hantle ważą 10 kg, ale nie musimy od razu zakładać wszystkich talerzy na gryf, możemy rozpocząć ćwiczenia od znacznie mniejszego obciążenia. Istotną zaletą zestawu jest też to, że nie zajmuje on dużo miejsca w pomieszczeniu.

 

 

 

 

Hantle 5 kg

 

2. Hantle Treningowe Ciężarki Fitness HMS 17023 2x5kg

 

Ciężarki HMS 17023 2x5kg są wykonane z żeliwa, pokryto je winylową powłoką zapewniającą pewniejszy chwyt. To hantle ważące 5 kg, które nadają się nie tylko do treningu ogólnorozwojowego, ale i np. fitness, aerobiku czy rehabilitacji. Ponadto mogą one okazać się przydatne podczas joggingu.

Ponieważ prezentowane winylowe hantle nie są duże, w razie potrzeby można zabrać je ze sobą, np. na dłuższy wyjazd. Powłoka, którą je pokryto, sprawia, że utrzymanie ich w czystości nie stanowi problemu. Przyrząd jest trwały i praktyczny, co potwierdził test hantli.

Posiadacze ciężarków często podkreślają w swoich recenzjach, że są one wygodne w przechowywaniu. Można umieścić je np. w szafce, gdyż nie zajmą w niej dużo miejsca. Hantle doceniono również za możliwość wykorzystania do wielu ćwiczeń, nie tylko rąk, ale i np. nóg.

 

 

 

 

Hantle bitumiczne

 

3. Zestaw Hantle 2 x 7,5 kg, sztangielki 15 kg + Ekspander

 

Zestaw Hantle 2 x 7,5 kg to ciekawa propozycja dla osób urządzających w domu własną siłownię. W komplecie znajdują się dwa gryfy o długości 40 cm, 4 obciążenia po 1,25 kg, a także 4 obciążenia po 2,5 kg. Dołączono do niego też ekspander do ćwiczeń wzmacniających i rozciągających.

Przyrząd został odpowiednio przystosowany do użytku w domu. To hantle bitumiczne, dlatego nadają się dla początkujących sportowców. Nawet jeśli przypadkowo wyślizgną się z dłoni, nie zniszczą się i nie przyczynią do zarysowania podłogi.

Jak przekonują konsumenci, to bardzo praktyczne hantle. Talerze możemy dowolnie montować i zdejmować z gryfu, zależnie od tego, z jakim obciążeniem chcemy ćwiczyć. Chwytna część przyrządu została pokryta gumą, w efekcie czego dłoń pewnie na niej leży. Dokręcenie zacisków nie jest trudne, a to daje pewność, że talerze są solidnie zamocowane i nie zsuną się podczas wykonywania ćwiczenia.

 

 

 

 

Hantle Decathlon

 

4. Decathlon Domyos Hantle Hex Dumbbell 5Kg

 

Domyos Hex Dumbbell 5Kg to hantle dostępne w sklepach Decathlon, które dobrze nadają się do treningu siłowego, a także funkcjonalnego (np. robienia pompek). To, co je wyróżnia to sześciokątny kształt obciążeń. Z tego powodu możemy stabilnie ustawić ciężarki na podłodze w dowolnym miejscu, nie będą się przesuwać.

Hantle są gumowane, więc nie wyślizgują się z dłoni. Powłoka, którą zostały pokryte zapobiega dodatkowo zarysowaniu podłogi i powstaniu głośnego huku podczas upadku na ziemię. Waga jednego ciężarka to 5 kg.

Według kupujących to jeden z trwalszych przyrządów do ćwiczeń. Został on zaprojektowany we współpracy z zawodowymi trenerami fitness, dlatego spełnia potrzeby sportowców. Są to dobre hantle także ze względu na możliwość wykorzystania ich do różnych ćwiczeń.

 

 

 

 

Hantle regulowane

 

5. Zestaw Hantli Treningowych Xylo Hantle Treningowe 2X20Kg

 

Xylo Hantle Treningowe 2X20Kg to często polecany zestaw do trenowania w domu. W jego skład wchodzą 2 gryfy o długości 50 cm oraz talerze: 4 po 5 kg, 4 po 2,5 kg, 4 po 1,25 kg i 4 po 1 kg. To oznacza, że możemy ćwiczyć z obciążeniem nawet do 20 kg na jedną rękę.

Komplet wygląda elegancko, ponadto jest solidny. Talerze są bitumiczne, pokryto je kilkoma warstwami solidnego tworzywa sztucznego. To sprawia, że po upadku na ziemię hantle nie przyczynią się do zarysowania podłogi.

Sportowcom ćwiczącym w domu bardzo spodobał się zestaw. Uważa się, że jest on odpowiedni zarówno dla osób początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowanych. To hantle regulowane, pozwalające na szybki montaż i demontaż obciążenia. Można je pewnie chwycić, poza tym są bardzo solidne.

 

 

 

 

Hantle 2 kg

 

6. Ciężarek HMS 17025 (2 kg)

 

Za dobre i tanie hantle uznano model HMS 17025 (2 kg), który jest chętnie wybierany w szczególności przez kobiety. Wpływa na to nie tylko ciężar dopasowany do potrzeb osób początkujących, ale i niewielkie wymiary. Ciężarek jest mały, dlatego można przechowywać go w szafie, a także zabrać na trening na świeżym powietrzu.

Przyrząd został wykonany z żeliwa i pokryty neoprenową powłoką. Za sprawą takiego rozwiązania pewnie leży on w dłoni i ryzyko jego przypadkowego wypuszczenia jest zmniejszone do minimum. Również czyszczenie ciężarka po treningu nie jest trudne, wystarczy przetrzeć go wilgotną ściereczką.

Wiele osób chcących kupić hantle ważące 2 kg wybiera prezentowany model. Bardzo dobrze nadaje się on zwłaszcza do ćwiczeń fitness, można wykorzystywać go także podczas rehabilitacji po urazie, aby szybciej wrócić do formy.

 

 

 

 

Hantle zestaw

 

7. Zipro Zestaw Hantli 17kg

 

Zipro 17 kg to hantle sprzedawane jako zestaw zapakowany w praktyczną walizkę. Wewnątrz niej znajdują się dwa gryfy o długości 35 cm, 4 zaciski oraz po 4 obciążenia o wadze: 0,5 kg, 1,25 kg i 2,5 kg. Ciężarki polecane są do ćwiczeń wzmacniających i rzeźbiących górne partie ciała, w szczególności ramiona oraz plecy.

Materiałem wykonania talerzy jest żeliwo, co zapewnia im wytrzymałość. Stalowe gryfy mają ryflowaną część chwytną, dlatego nie wyślizgują się z dłoni podczas treningu, co pozytywnie wpływa na nasze bezpieczeństwo. Wymiary walizki są równe: 46 cm x 30 cm x 10,5 cm.

Poddane analizie opinie o hantlach marki Zipro pokazały, że opisywany zestaw jest jednym z najbardziej popularnych produktów dostępnych w jej ofercie. Konsumenci doceniają go za możliwość dowolnego dobierania obciążenia, a także wygodne przenoszenie i przechowywanie.

 

 

 

 

Hantle żeliwne

 

8. Hantle żeliwne 2×20 kg Sport 2x20kg 

 

Hantle żeliwne Sport 2x20kg są trwałe i zapewniają komfortowy oraz bezpieczny trening w domowym zaciszu. Komplet obejmuje 2 krótkie, metalowe gryfy, 4 zaciski śrubowe oraz 12 talerzy (4 po 1,25 kg, 2,5 kg oraz 5 kg). Ciężary znajdują zastosowanie podczas wielu różnych ćwiczeń.

Ze względu na to, że są to hantle żeliwne, z pewnością nie zniszczą się już po kilku treningach. Dostępność różnych obciążeń sprawia, że zestaw jest dobrym wyborem dla mniej, jak i bardziej doświadczonych osób. Co więcej, talerze mają kompaktowe wymiary, dlatego ich przechowywanie nie powinno okazać się kłopotliwe.

Sportowcy przyznają, że to bardzo dobry przyrząd do ćwiczeń. Hantle są nie tylko wytrzymałe, ale i praktyczne. Zaciski na gryfie skutecznie zapobiegają zsuwaniu się talerzy, co mogłoby być niebezpieczne. Często pojawiają się też komentarze, że ciężarki nie zajmują dużo miejsca w pomieszczeniu.

 

 

 

 

Hantle 20 kg

 

9. Hantle Bitumicze 20kg Hop-Sport 0821836

 

Zestaw Hop-Sport 0821836 to hantle ważące 20 kg z metalowymi gryfami o długości 52 cm. Dostępne obciążenia to: 2 x 5 kg, 2 x 2,5 kg oraz 4 x 1,25 kg. W komplecie znajdziemy dodatkowo rękawiczki neoprenowe, za sprawą których treningi staną się bardziej komfortowe.

Talerze są wykonane z masy bitumicznej pokrytej warstwą tworzywa sztucznego, dlatego podczas upadku nie przyczynią się do zniszczenia podłogi. Części chwytne gryfu zabezpieczono antypoślizgową gumą, która dodatkowo jest ryflowana.

Zdaniem konsumentów jest to solidny i bezpieczny w użytkowaniu przyrząd treningowy. Obciążenie można dopasować do swoich potrzeb i stopniowo je zwiększać, bez potrzeby kupowania dodatkowego zestawu. Za istotną zaletę hantli uznaje się ich trwałość. Gryf jest dobrze zabezpieczony przed korozją, a talerze wykazują podwyższoną odporność na pęknięcia oraz inne uszkodzenia mechaniczne.

 

 

 

 

10. Hop-Sport 2×20

 

Hantle żeliwne Hop-Sport, o wadze 2 x 20 kg, będą efektywnym przyrządem do ćwiczeń dla każdego, niezależnie od płci czy siły. Mogą być one wykorzystywane w ćwiczeniach ogólnorozwojowych oraz fitnessie. Umożliwiają przede wszystkim trening górnych partii ciała – bicepsów, tricepsów, przedramion oraz wielu mięśni pleców.

Ten sprzęt sportowy przyciąga uwagę ze względu na dobre wykonanie – gryfy są bowiem z niklowanej, wzmacnianej stali. Specjalne przecięcia na uchwytach są bardzo funkcjonalne – sprawiają, że ręka nie ślizga się podczas ćwiczeń. To rozwiązanie zwiększa zarówno efektywność treningu, jaki i Twoje bezpieczeństwo – hantle nie wypadną Ci dzięki niemu z ręki.

Doskonale odlane zaciski pozwolą na sztywne zamocowanie talerzy na gryfach. Możliwe jest oczywiście też zmniejszenie obciążenia. Materiał, z którego ciężary są wykonane (żeliwo), należy do najlepszych w kategorii tego typu przyrządów sportowych.

Nie ma tu mowy o obsypywaniu się, które doprowadza do zmniejszenia masy sprzętu ani o potencjalnych uszkodzeniach. To wielka zaleta metalowych sprzętów do ćwiczeń.

Hop-Sport 2×20 to zestaw, w którym znajdziemy dwa chromowane gryfy o długości 40 cm oraz żeliwne talerze. Ich łączna waga wynosi 40 kg, po 20 kg na każdą hantlę.

 

 

 

 

11. HMS ST20

 

HMS ST20 to komplet, w skład którego wchodzą dwa proste gryfy, 4 talerze o wadze 2,5 kg oraz cztery talerze o wadze 1,25 kg. Całość jest zapakowana w praktyczną i poręczną walizkę. Chroni ona sprzęt treningowy przed osiadaniem kurzu, w efekcie nie musimy go czyścić przed ćwiczeniami. 

Materiałem wykonania gryfów jest solidna, chromowana stal. Uchwyty są ryflowane, dlatego ryzyko przypadkowego wypadnięcia hantli z dłoni jest zmniejszone do minimum. Za mocowanie talerzy na gryfie odpowiadają zaciski. Wystarczy je mocno dokręcić, aby obciążenie nie przesuwało się. Nie jest to zbyt kłopotliwe.

Posiadacze zestawu chwalą go za trwałość. Hantle nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego nawet po dłuższym czasie niewidoczne są ślady użytkowania. Biorąc pod uwagę dołączone obciążenie, można stwierdzić, że to uniwersalny sprzęt, z którego mogą korzystać wszyscy aktywni fizycznie domownicy. Każdy z nich może swobodnie wymieniać talerze na lżejsze lub cięższe, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Hantle HMS ST20 razem z obciążeniem ważą 20 kg. W komplecie są cztery talerze o wadze 2,5 kg oraz cztery o wadze 1,25 kg. Ich materiałem wykonania jest żeliwo.

 

 

 

 

12. Energetic Body Waliza 15

 

Firma Energetic przygotowała tani i dobry zestaw hantli w walizce. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest mobilność sprzętu, możliwość jego wygodnego przenoszenia. Walizka skonstruowana jest w taki sposób, że jednego z hantli wcale nie musimy demontować, co znacznie skraca czas przygotowania sprzętu do następnego treningu. Łączna masa wszystkich obciążeń jest mała – to zaledwie 15 kg.

Dzięki temu komplet doskonale sprawdzi się w przypadku ćwiczeń dodatkowych i domowych. Mała waga czyni produkt też doskonale dopasowanym do potrzeb kobiet, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem siłowym.

Ciężar został podzielony na aż 12 talerzy o różnej wadze, dzięki czemu każdy może precyzyjnie dopasować obciążenie treningowe do swoich możliwości. W przypadku tego produktu obciążniki także zostały wykonane z żeliwa, co gwarantuje ich dużą trwałość.

Dość typowa średnica gryfu – 25,4 mm – sprawia, że nowo zakupione, cięższe talerze, będzie można z łatwością dopasować do hantli. 4 nakrętki mocujące w zestawie doskonale zabezpieczą obciążenia przed ich wypadaniem.

Komplet Energetic Body Waliza 15 obejmuje dwa gryfy oraz 12 talerzy: 8 po 1 kg i 4 po 1,5 kg. Łączna waga obciążenia to 15 kg.

 

 

 

 

13. Axer winylowe

 

Hantle winylowe to w zasadzie hantle żeliwne pokryte gładkim, błyszczącym wykończeniem. Dzięki temu stają się dużo bardziej przyjemne w dotyku i mniej narażają dłonie na razy. Dlatego sprzęt proponowany przez firmę Axer będzie doskonały dla kobiet. Przemawiają też za tym kolory hantli – turkusowy oraz fioletowy, a także ich mała masa (2 x 1,5 kg).

Są to dodatkowe obciążenia stosowane na przykład podczas tańca, aby zwiększyć efekty treningu oraz wykonać większy wysiłek w jednym podejściu. Z zakupu tych hantli stałych (obciążenie nie jest regulowane) skorzysta też każda osoba uprawiająca aerobik, fitness oraz ćwicząca w zaciszu domowym.

Tego typu obciążenia nie prowadzą w zasadzie do rozwoju mięśni, ale utrzymują je w bardzo dobrej kondycji. To także dobra informacja dla kobiet, które obawiają się zbyt dużego rozrostu masy mięśniowej.

Z uwagi na niewielką wagę oraz gładką powierzchnię hantli właściwie nie istnieje ryzyko urazu, nawet kiedy przyrząd upadnie na stopę ćwiczącego. Do treningu z użyciem tego produktu niekonieczne są specjalne rękawiczki.

Axer winylowe to dobry zestaw hantli do 50 zł. W skład kompletu wchodzą dwie hantle, każda z nich waży 1,5 kg. Są one pokryte winylem.

 

 

 

 

14. Laubr Case 15Kg

 

W zestawieniu nie mogło zabraknąć produktu Laubr Case 15Kg. To komplet, w skład którego wchodzą: 4 talerze 0,5 kg, 8 talerzy 1 kg oraz dwa chromowane gryfy o średnicy 3 cm i długości równej 35 cm. Wszystkie elementy zostały zapakowane w walizkę. Z pomocą kompletu możemy wyrzeźbić górną część ciała, w szczególności ramiona oraz klatkę piersiową.

Hantle zapewniają bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Nie trzeba się obawiać o nagłe zsunięcie talerzy z gryfu. Takim sytuacjom zapobiegają cztery nakrętki unieruchamiające obciążenie. Co ważne, część chwytna hantli jest pokryta gumą o antypoślizgowych właściwościach.

Jak twierdzą kupujący, zestaw nadaje się na prezent dla aktywnej fizycznie osoby. Może on zachęcać do dalszej walki o piękną i szczupłą sylwetkę. Ponieważ w komplecie jest duża ilość talerzy, nie ma ryzyka, że szybko stanie za lekki i tym samym mało użyteczny. Walizka służąca do przechowywania hantli jest solidna i do tego poręczna.

Komplet Laubr Case 15Kg składa się z: dwóch chromowanych gryfów, 4 talerzy po 0,5 kg oraz 8 talerzy po 1 kg. Zestaw uzupełniają cztery nakrętki.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie hantle kupić?

 

Za pomocą hantli możemy wzmocnić niemal wszystkie części ciała, a więc nie tylko ramiona, ale również plecy, klatkę piersiową czy nogi. Dzięki nim rozbudujemy masę mięśniową, ale możemy też wykorzystać je do ćwiczeń rehabilitacyjnych po doznanym urazie. Jednak jakie hantle wybrać, aby były dopasowane do indywidualnych preferencji i potrzeb? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej.

Żeliwne czy bitumiczne?

Są dwa podstawowe rodzaje hantli do ćwiczeń: Żeliwne i bitumiczne. Wiele osób, zwłaszcza początkujących, nie wie, które z nich są lepsze i jakie mają zalety. Przyrządy, które są wykonane z żeliwa wyróżniają się przede wszystkim wytrzymałością. Talerze z pewnością nie popękają ani nie pokruszą się na skutek upadku na posadzkę, a to oznacza, że są trwałe. Ciekawe jest też to, że żeliwne ciężarki są mniejsze od bitumicznych, nawet jeśli ich waga jest taka sama, a tym samym są bardziej poręczne. Jest to więc dobra propozycja dla osób, które nie mają dużo miejsca na urządzenie domowej siłowni. Niemniej jednak hantle z żeliwa nie mają żadnej amortyzacji podczas upadku na podłogę, więc mogą przyczynić się do jej zarysowania. Ponadto nie należą one do najtańszych. Modele bitumiczne są wykonane z mieszanki kruszywa, wypełniacza i lepiszcza, na którą nanosi się dodatkowo jedną lub kilka warstw tworzywa sztucznego (pełni ono funkcję amortyzacji podczas upadku). Poleca się je osobom początkującym, co wynika m.in. z mniejszej gęstości obciążenia. Najbardziej istotną wadą hantli bitumicznych jest to, że zajmują one więcej miejsca w domowej siłowni i są mniej poręczne, zwłaszcza gdy zamontujemy na gryfie dużą ilość talerzy.

Producenci oferują także ciężarki kompozytowe i winylowe. Cieszą się one dużą popularnością wśród osób uprawiających fitness, a także jogging z obciążeniem. To odpowiedni wybór dla kobiet, zarówno kompozytowe, jak i winylowe hantle są stosunkowo lekkie i do tego niewielkie. Na rynku znajdziemy ponadto ciężarki pokryte powłoką gumową lub neoprenową.

 

Obciążenie

Biorąc pod uwagę obciążenie, możemy wyróżnić hantle regulowane i stałe. Te pierwsze dają możliwość zmiany ilości talerzy zamocowanych na gryfie, dlatego znajdują zastosowanie podczas wielu różnych ćwiczeń. Poza tym nie musimy regularnie kupować nowych ciężarków po to, aby móc trenować z coraz większym obciążeniem i rozwijać masę mięśniową. Hantle stałe to takie mające określoną wagę, np. 10 kg. Nie dają one możliwości dołożenia dodatkowego ciężaru, więc po pewnym czasie może się okazać, że są za lekkie i nie spełniają już naszych oczekiwań. Chcąc dowiedzieć się, jakie są najlepsze hantle, warto dobrze przemyśleć, do czego są nam potrzebne. Jeśli planujemy kupić taki przyrząd do ćwiczeń, żeby wzmacniać swoje ciało i rzeźbić sylwetkę, model regulowany prawdopodobnie będzie lepszym wyborem. Ciężarki stałe są odpowiednie dla osób, które nie chcą wykonywać typowo siłowych treningów, a jedynie uatrakcyjnić dotychczasowe ćwiczenia.

Hantle różnią się całkowitą wagą. Dostępne są zarówno bardzo lekkie modele, ważące od 0,5 kg do 5 kg, a także znacznie cięższe zestawy, nawet ponad 50 kg. Przyrządy regulowane mają w komplecie po kilka talerzy o określonej masie, zazwyczaj 1,25 kg, 2,5 kg i 5 kg. Jak prawidłowo dobrać ciężar hantli? Nie jest to proste i nawet doświadczone osoby mogą mieć z tym problem. Należy znaleźć takie ciężarki, które są według nas stosunkowo lekkie, ale przy ich podnoszeniu odczuwamy lekki opór. Nie należy już na samym początku kupować bardzo ciężkiego modelu, nawet jeśli naszym głównym celem jest rozbudowa masy mięśniowej. Ciało musi stopniowo przyzwyczajać się do treningów z większym obciążeniem, dobór nieodpowiednich hantli zwiększa ryzyko doznania urazu.

 

Komfort i bezpieczeństwo ćwiczeń

Żeby upewnić się, że wybieramy najlepsze hantle, sprawdźmy, czy zapewniają one w pełni komfortowy oraz bezpieczny trening. Na to wpływa m.in. budowa gryfu. Jego część chwytna powinna być pokryta antypoślizgowym materiałem lub ryflowana, wówczas przyrząd będzie dobrze leżał w dłoni. Hantle regulowane umożliwiające swobodną zmianę obciążenia zazwyczaj mają specjalne zaciski służące do mocowania talerzy na gryfie. Trzeba je mocno dokręcać, nie może to być kłopotliwe. Istotne dla wielu sportowców jest też to, czy zestaw okaże się wygodny w przechowywaniu. Jak już zostało wspomniane, hantle żeliwne są mniejsze od tych bitumicznych, co może mieć duże znaczenie, szczególnie w przypadku osób mających niewielkie mieszkanie. Co ciekawe, niektórzy producenci oferują przyrządy zapakowane w praktyczną walizkę, która zapobiega osiadaniu na nich kurzu, a dodatkowo pozwala na wygodne przenoszenie z miejsca na miejsce.

Hantle w dobrych cenach

To, ile zapłacimy za hantle zależy od kilku czynników: Ich materiału wykonania, ciężaru, a także producenta. Modele o stałym, określonym obciążeniu nie są drogie, kosztują średnio 20 – 150 zł. Za zestaw składający się z gryfów i dużej ilości talerzy zapłacimy więcej, przeciętnie 200 – 600 zł. Starajmy się jednak nie oszczędzać nadmiernie na zakupie hantli, bo jeśli wybierzemy słabej jakości model, nie posłuży nam za długo. 

 

 

FAQ

 

P1: Co to hantle?

Hantle to przyrząd wykorzystywany do różnych ćwiczeń. Znajdują one zastosowanie podczas treningu rozwojowego, fitness, a nawet w czasie rehabilitacji. Na rynku znajdziemy wiele modeli, m.in. winylowe i piaskowe, dlatego każdy może znaleźć takie dopasowane do indywidualnych potrzeb. Hantle różnią się również masą, mogą ważyć od 0,5 kg do ponad 50 kg. Wykonywane z ich wykorzystaniem ćwiczenia pozwalają na wzmocnienie różnych części ciała. To nie tylko ramiona i plecy, ale również brzuch i nogi. Tego typu przyrządy są odpowiednie zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

 

P2: Jak zrobić hantle?

Jeśli nie mamy możliwości szybkiego kupna hantli, możemy samodzielnie zrobić własne przyrządy do ćwiczeń. Dobrze sprawdzają się w tym celu 5 l butelki na wodę, które należy napełnić, a potem szczelnie zakręcić. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie betonu. Żeby zrobić takie hantle, należy przygotować: Zaprawę murarską, wiadro lub inny pojemnik pełniący funkcję formy, rurę oraz drut lub inny przedmiot pozwalający na zakotwiczenie rury. Pierwszym krokiem jest wymieszanie zaprawy z wodą i przelanie do foremki. Następnie wystarczy włożyć do niej rurkę, a potem powtórzyć czynność po drugiej stronie. Najważniejsze jest to, żeby dobrze zabezpieczyć rurę drutem, inaczej podczas ćwiczeń może wyślizgnąć się z betonu. Hantle powinny być gotowe do użytku po upływie kilkunastu godzin.

P3: Jakie hantle na początek?

Wiele osób początkujących ma problem z doborem odpowiednich hantli, gdyż nie ma żadnego wzoru, który pozwoliłby na obliczenie właściwej masy przyrządu. Zaleca się, aby rozpocząć treningi z jak najlżejszymi hantlami, np. 3 kg lub 5 kg (zwłaszcza kobietom). Choć mogą się one wydawać za lekkie, to w ten sposób przyzwyczaimy mięśnie do bardziej intensywnej pracy. Lepiej zacząć ćwiczyć z lżejszymi przyrządami i stopniowo zwiększać ich ciężar, niż na samym początku nabawić się kontuzji. Żeby przekonać się, czy masa hantli jest dobrze dobrana, należy wykonać kilka lub kilkanaście powtórzeń wybranego ćwiczenia.

 

P4: Gdzie kupić hantle?

Hantle możemy kupić stacjonarnie w sklepie sportowym, czasami tego typu produkty dostępne są też w sieciach hipermarketów. Co prawda możemy dokładnie przyjrzeć się wszystkim przyrządom, ale jeśli zdecydujemy się na ciężki zestaw, prawdopodobnie pojawi się problem z dowiezieniem go do domu (zwłaszcza gdy na zakupy wybraliśmy się autobusem czy tramwajem). Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na zakup hantli przez Internet, to według nich wygodniejsze rozwiązanie. Wynika to z możliwości sprawdzenia opinii na temat danego produktu, porównania cen w różnych sklepach, a także zamówienia przyrządu bezpośrednio do domu.

 

P5: Hantle – jak ćwiczyć?

Ćwiczenia z hantlami należy rozpocząć od rozgrzewki, która powinna trwać 10 – 15 minut. To pozwala w odpowiedni sposób przygotować swój organizm do zwiększonego wysiłku oraz uniknąć kontuzji. Po rozgrzewce możemy przejść do właściwej części treningu, a więc wykonywać ćwiczenia na ręce, nogi czy inną część ciała, którą chcemy wyrzeźbić. Istotne jest, aby nasze ruchy były spokojne. Jeśli będziemy ćwiczyć bardzo energicznie i nieuważnie, hantle mogą wyślizgnąć się z dłoni. Pamiętajmy również o właściwej technice oddychania. Jeżeli w czasie treningu zaczniemy odczuwać zmęczenie, dyskomfort lub ból, należy zrobić sobie przerwę. Czasami konieczna jest też zmiana hantli na nieco lżejsze.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ