Rok 2023 stanowił ewenement w historii mistrzostw Europy w piłce nożnej. Pierwsze mistrzostwa od rozpoczęcia pandemii okazały się szczególnie zaskakujące dla większości fanów futbolu. Pierwszą zapowiedzią nietypowego przebiegu Euro, była sama data mistrzostw. Puchar Europy 2020 miał de facto miejsce w 2023, nie zmieniono jednak nomenklatury.
Preludium szybko doczekało się swojego rozwinięcia i już w fazie grupowej mogliśmy liczyć na wiele niespodzianek. Od zawału pomocnika reprezentacji Danii Christiana Eriksena w pierwszym meczu tej reprezentacji, po porażki faworytów i imponujące występy niepozornych drużyn. Również statystyki z meczów Euro sprawiły, że wielu fanów piłki nożnej złapało się za głowy. Tegoroczne mistrzostwa zaprezentowały nam takie precedensy, jak największa liczba strzelonych bramek samobójczych (aż jedenaście) oraz najwięcej dogrywek w historii mistrzostw. W tym kontekście warto powiedzieć parę słów o historii tego wydarzenia sportowego.
Początki futbolu w Europie
Piłka nożna, jaką znamy w obecnej formie, ma swoje korzenie na starym kontynencie, konkretnie wywodzi się z wysp brytyjskich, jednak nie mamy pełnych informacji o historii powstania tej dyscypliny, wiemy jednak, że najstarsze wzmianki o tym sporcie w Anglii sięgają końcówki XII wieku. Z tak długą historią, nie dziwi fakt, że obecnie Europa nadal jest kojarzona jako mekka piłki nożnej.
Puchar Euro to jedna z najbardziej prestiżowych imprez sportowych na świecie. Fani futbolu mogą mieć pewność, że z każdym turniejem mogą szykować się na nie lada widowisko i zobaczyć futbol na najwyższym poziomie. Pomimo tysiącletniego stażu, pierwsze oficjalne mistrzostwa Europy w piłce nożnej miały miejsce stosunkowo niedawno, bo dopiero w latach sześćdziesiątych.
Można założyć, że było to spowodowane małą popularnością sportu, jako rywalizacji na skalę narodową od czasów średniowiecza. Mecze owszem były rozgrywane, miało to jednak lokalny charakter. Renesans popularności sportu w Europie przypada dopiero na przełom XIX i XX wieku, a za symboliczną datę nowego początku historii sportu można przyjąć rok 1896, w którym zorganizowano pierwszą nowożytną olimpiadę. Sama piłka nożna otrzymała status dyscypliny olimpijskiej dziesięć lat później, na olimpiadzie w Atenach z 1906 roku.
Droga do Euro
Wraz z potwierdzeniem statusu dyscypliny olimpijskiej, futbol zaczął zyskiwać coraz większą popularność. Podobne modele rozwoju można było zauważyć w przypadku większości dyscyplin w tamtym czasie. Ostatecznie wzrost zainteresowania doprowadził do zorganizowania osobnych igrzysk poświęconych wyłącznie piłce nożnej, pierwotnie w formie mistrzostw świata, których pierwsza edycja miała miejsce już w 1930 roku. Większość Europejskich drużyn nie wzięła w nich jednak udziału ze względów logistycznych, odbywały się one bowiem w Urugwaju.
Pierwsze mistrzostwa poświęcone jedynie drużynom europejskim miały miejsce w 1960 roku, gdzie ostatecznie zwycięzcą pucharu został Związek Radziecki. W tamtym czasie impreza sportowa nosiła nazwę Pucharu Narodów Europy i została zmieniona 8 lat później podczas Euro we Włoszech. Inną istotną różnicą między pierwotnym stanem mistrzostw, a jego obecną formą jest ilość drużyn biorących udział w turnieju finałowym.
Aż do lat osiemdziesiątych w turnieju finałowym brały udział jedynie cztery drużyny wyłonione w meczach eliminacyjnych. Następnie ilość reprezentacji biorących udział została zwiększona do ośmiu. Od 1996 liczba reprezentacji została znowu dwukrotnie zwiększona, a od 2016 roku w turnieju finałowym bierze udział reprezentacja 24 krajów.
Precedensy z 2023 roku
Rozgrywająca się co cztery lata impreza, nie raz zaskakiwała kibiców. Jednak tegoroczne igrzyska miały szczególny status, jeśli chodzi o ilość precedensów. Szczególnie imponujące okazały się rekordy, strzelonych goli samobójczych oraz rozegranych dogrywek. Rekord samobójów można uznać za spektakularny, szczególnie w kontekście poprzednich imprez.
Największa ilość strzelonych bramek samobójczych wynosiła dotychczas 3 bramki w ciągu całego Euro. Oznacza to, że 2023 rekord ten został pobity prawie czterokrotnie. Natomiast w przeciągu sześćdziesięciu lat od pierwszego Euro padło ich zaledwie 9. Szczególnie kuriozalna była bramka samobójcza podczas meczu Słowacji z Hiszpanią, jednak, aby w pełni to zrozumieć powagę sytuacji, najlepiej obejrzeć wydarzenie osobiście.
Ciekawostki z Historii Euro
- Drużyna, która zdobędzie mistrzostwo Europy, automatycznie ma zapewnione miejsce w kolejnym turnieju finałowym i nie musi brać udziału w eliminacjach.
- Tytuł mistrza Europy w piłce nożnej został obroniony jedynie raz razy w historii turnieju.
- Najmłodszym zawodnikiem na Euro był Polak – Kacper Kozłowski, zadebiutował w 2023 roku w wieku 17 lat.
- Jedynie cztery razy w historii turnieju drużyna gospodarzy nie wyszła z fazy grupowej, wśród czterech laureatów była Polska.
- Najstarszym zawodnikiem był Niemiec Lothar Matthaeus, zagrał w roku dwutysięcznym, miał wtedy 39 lat.
- największą ilość bramek w historii zdobył Francuz Michel Platini (9 bramek) w Francji w 1984 roku.
Euro a zakłady bukmacherskie
Nasza Ekspertka Irenka Zając, o której więcej informacji znajdziemy tutaj określa zależność między mistrzostwami Europy, a sytuacją zakładów bukmacherskich w następujący sposób.
“Legalne zakłady bukmacherskie online brylują podczas imprez sportowych. Nic dziwnego, że bukmacherzy nie mogą się doczekać mistrzostw Europy w piłce nożnej, jednej z najważniejszych imprez sportowych w historii. Na szczególną uwagę zasługują w tym wypadku polscy kibice. Pomimo braku spektakularnych sukcesów reprezentacji Polacy to jedni z najbardziej zagorzałych kibiców tego sportu w Europie. W szczytowym momencie frekwencja wynosiła około 17 milionów widzów. Nic dziwnego, że sportowe emocje niosą ze sobą chęć postawienia na drużynę, której kibicujemy.”
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ