Ranking 6 najlepszych izotoników w 2024

Ostatnio aktualizowane: 18.05.24

 

Izotonik – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Postanowiliśmy pomóc osobom aktywnym fizycznie w wyborze skutecznie działającego i smacznego napoju izotonicznego. Przeanalizowaliśmy szczegółowo obowiązujące trendy zakupowe i opinie konsumentów, aby przekonać się, który izotonik jest najpopularniejszy. Okazało się, że jest nim produkt Olimp Iso Plus 1505G tropic blue. To napój w formie proszku, który należy rozpuścić w wodzie. Ma on smak owoców tropikalnych, a w jego składzie są niezbędne dla organizmu substancje odżywcze. Kupujący dobrze wypowiadają się także na temat izotoniku Activlab Isoactive Isotonic Drink. Jest on odpowiedni nie tylko dla profesjonalistów, ale również dla osób początkujących. Przygotowanie napoju nie zajmuje dużo czasu, wymaga to jedynie wymieszania proszku z wodą.

6 najlepszych izotoników. Opinie w 2024 roku

 

Szukasz skutecznych sposobów na to, aby podczas intensywnego wysiłku nawodnić organizm i zapobiec odczuwaniu zmęczeniu? W takim razie na pewno zainteresuje Cię ranking izotoników. Opisujemy w nim napoje, które nie tylko zmniejszają ryzyko odwodnienia, ale dodatkowo szybko gaszą pragnienie i są źródłem cennych składników odżywczych.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Przygotowanie nawadniającego napoju nie jest trudne, polega to na wymieszaniu odpowiedniej ilości proszku z wodą. Nie tylko dostarcza on organizmowi cenne substancje odżywcze, ale dodatkowo zapobiega odczuwaniu zmęczenia (ze względu na L-karnitynę i L-glutaminę w składzie).

Wady

Jak zauważyli konsumenci, proszek najlepiej wymieszać w bidonie, którym można energicznie potrząsnąć. Rozpuszczanie go w szklance za pomocą łyżki jest nieco bardziej uciążliwe.

Podsumowanie

Izotonik może być stosowany w dni treningowe, jak i nietreningowe. Zapobiega on odwodnieniu organizmu, gasi pragnienie i dodaje energii. Napój ma smak owoców tropikalnych. Wielkość opakowania to 1,505 kg.

Drugi wybór

Zalety

Proszek jest zamknięty w małych saszetkach, dlatego nie wymaga odmierzania przed przygotowaniem. Gotowy napój ma cytrynowy, orzeźwiający smak. Ilość znajdującego się w nim cukru jest ograniczona, a pijąc go, nawadniamy organizm i gasimy pragnienie.

Wady

Część kupujących przyznaje, że szybkie otwieranie saszetki nierzadko bywa kłopotliwe. Zdarza się, że rozerwanie jej bez użycia nożyczek zajmuje dużo czasu.

Podsumowanie

Napój izotoniczny wyrównuje poziom elektrolitów, a dodatkowo jest źródłem cennych witamin i minerałów. Można po niego sięgać przed, w trakcie, a także po intensywnym wysiłku fizycznym. W zestawie znajduje się 20 saszetek z proszkiem.

Rozważ też

Zalety

Przyrządzenie napoju nie zajmuje dużo czasu, ponieważ trzeba jedynie wrzucić jedną tabletkę do wody i poczekać, aż się rozpuści. Napój nie tylko nawadnia organizm, ale i dodaje energii oraz zapobiega odczuwaniu zmęczenia.

Wady

W składzie tabletek są nie tylko potrzebne dla organizmu minerały, ale też stosunkowo duża ilość cukru. Przeszkadza to sportowcom, którzy na co dzień unikają nadmiaru tego składnika w swojej diecie.

Podsumowanie

Izotonik jest przeznaczony dla osób, które często i intensywnie trenują. To dobry wybór w szczególności dla biegaczy, kolarzy oraz bokserów. W jednym opakowaniu jest 10 tabletek. Gotowy napój ma pomarańczowy smak.

 

1. Napój izotoniczny Olimp Iso Plus 1505G tropic blue 

 

Do szybkiego nawodnienia organizmu nadaje się napój izotoniczny Olimp Iso Plus 1505G tropic blue. Sprzedawany jest w formie proszku, w opakowaniu o pojemności 1,505 kg. Napój ma smak owoców tropikalnych. Jest jednak nie tylko smaczny, ale także szybko gasi pragnienie. Izotonik Olimp jest łatwy w przygotowaniu, wystarczy wymieszać 86 g produktu w 400 ml wody. Napój można spożywać zarówno w dni treningowe, jak i podczas odpoczynku od ćwiczeń.

Napój izotoniczny w proszku zawiera niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy. Jedna porcja izotoniku dostarcza aż 20% zalecanego dziennego spożycia składników odżywczych. Napój ma dodatkowo L-karnitynę oraz L-glutaminę, które wspomagają organizm podczas wysiłku. Izotonik domowej roboty na bazie proszku Olimp dostarcza energię i elektrolity, nawadnia i gasi pragnienie. Węglowodany w napoju mają podobne stężenie jak w płynach ustrojowych, dlatego Olimp Iso Plus działa szybko i skutecznie.

Osoby, które przeprowadziły test izotoników Olimp, zarówno w dni treningowe, jak i pomiędzy nimi, polecają proszek do rozpuszczania Iso Plus. Ma on ciekawy smak i skutecznie nawadnia organizm, dostarczając mu niezbędnych witamin i elektrolitów.  

 

 

 

 

2. Odżywka Activlab Isoactive Isotonic Drink 31,5 g

 

Odżywka Activlab Isoactive Isotonic Drink sprawdza się zarówno dla osób trenujących profesjonalnie, jak również dla amatorów rozpoczynających ćwiczenia na siłowni. Jest to napój izotoniczny w proszku, który należy rozpuścić w wodzie. Przygotowanie odżywki jest bardzo proste, a każde opakowanie zawiera jedną porcję, co eliminuje potrzebę odmierzania produktu. Dobry izotonik Activlab zawiera odpowiednio dobrane składniki, przede wszystkim elektrolity, witaminy z grupy B oraz minerały.

Napój izotoniczny można szybko przygotować przed każdym treningiem w swoim bidonie. Taki domowy izotonik zapewnia właściwą równowagę wodno-elektrolitową w organizmie w trakcie oraz po wysiłku fizycznym. Proszek Isoactive ma w składzie istotne dla organizmu elektrolity, między innymi potas, sód, wapń, czy magnez. Napój sprzedawany jest w zestawie, w którym znajduje się 20 porcji. Izotonik ma orzeźwiający, cytrynowy smak, który z pewnością spodoba się każdemu.

Dobry i tani izotonik Activlab jest chętnie polecany przez kupujących. Są oni zadowoleni ze smaku produktu oraz łatwego przygotowywania napoju. Izotonik Isoactive szybko nawadnia organizm, co przyspiesza jego regenerację po treningu.

 

 

 

 

3. Isostar koncentrat napoju izotonicznego w tabletkach

 

Osoby aktywne fizycznie docenią działanie koncentratu napoju izotonicznego w tabletkach Isostar. Przygotowanie go jest bardzo proste. Napój izotoniczny sprzedawany jest w formie musujących tabletek, które wystarczy umieścić w odpowiedniej ilości wody. Jedno opakowanie zawiera 10 porcji izotoniku. Pomarańczowy smak sprawia, że napój jest nie tylko skuteczny, ale także smaczny. Izotonik do rozpuszczenia dodaje energii, nawadnia i dostarcza elektrolity utracone w czasie treningu. Dodatkowo chroni przed wolnymi rodnikami tlenowymi.

Napój przeznaczony jest przede wszystkim dla osób aktywnie uprawiających sport i trenujących na siłowni. Sprawdza się jako izotonik na rower, czy podczas biegania. W składzie znajdują się specjalnie dobrane składniki wysokoenergetyczne oraz elektrolity, które skutecznie i szybko nawadniają oraz gaszą pragnienie. W efekcie organizm nie ulega szybkiemu wyczerpaniu, nawet podczas bardzo wymagającej aktywności fizycznej.

Według opinii konsumentów izotonik w tabletkach Isostar jest skuteczny i łatwy w przygotowaniu. Wystarczy umieścić jedną tabletkę w bidonie z wodą, a później wypić napój, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych elektrolitów i substancji odżywczych.  

 

 

 

 

4. Isostar koncentrat suplement Isostar Hydrate & Perform 800 g

 

Podczas każdego treningu warto mieć przy sobie koncentrat Isostar Hydrate & Perform. Sprzedawany jest on w opakowaniu o pojemności 800 g, a sam suplement ma formę proszku do rozpuszczenia w wodzie. Izotonik Isostar ma przyjemny, pomarańczowy smak. Przygotowanie napoju jest szybkie i łatwe. Izotonik nie tylko nawadnia i uzupełnia elektrolity, ale także dostarcza niezbędną podczas treningu energię. Zawarty w składzie sód, w połączeniu z węglowodanami nawadnia organizm, ale przede wszystkim pomaga mu się oczyścić. W efekcie zwiększa się wydolność mięśni.

Według przeprowadzonych badań izotonik Isostar zwiększa wydajność całego organizmu o nawet 19%. Napój dobrze sprawdza się więc dla profesjonalnych sportowców. Dostarczana przez izotonik energia pozwala osiągać coraz lepsze wyniki. Napój można spożyć zarówno przed, jak i w trakcie wysiłku fizycznego. Przygotowanie izotoniku jest łatwe, a jedno opakowanie wystarcza na ok. 20 porcji.

Wystawione przez użytkowników opinie o izotonikach Isostar są pozytywne. Konsumenci są zadowoleni ze skutecznego nawodnienia oraz widocznej poprawy wydajności organizmu. Chwalą izotonik także za smak oraz łatwość przygotowania.   

 

 

 

 

5. Izotonik BioTech USA Multi Hypotonic

 

Jeśli nie lubisz napojów izotonicznych przygotowywanych z proszku, spodoba Ci się izotonik BioTech USA Multi Hypotonic. Ma on płynną postać, dlatego lepiej rozpuszcza się w wodzie. Specjalna pompka ułatwia odmierzenie odpowiedniej ilości koncentratu. Tak przygotowany domowy izotonik można zabrać ze sobą na trening. Napój jest przeznaczony do spożywania w trakcie aktywności fizycznej. Ma smak owoców leśnych, co sprawia, że nie jest nieprzyjemnie słodki. Płynny koncentrat zawiera wszystkie niezbędne witaminy i substancje odżywcze, niezbędne organizmowi podczas wysiłku.

Napój izotoniczny spożywany podczas aktywności fizycznej uzupełnia witaminy i dodaje energii. Trening jest więc skuteczniejszy, a regeneracja organizmu przebiega szybciej. Koncentrat ma wysoki indeks glikemiczny, dlatego szybko uzupełnia poziom witamin i węglowodanów. Pojemność opakowania wynosi 1000 ml, a do jednej porcji należy wykorzystać 10 ml izotoniku.

Osoby, które zdecydowały się na zakup i przetestowanie płynnego koncentratu do napoju izotonicznego BioTech, są z niego zadowolone. Izotonik szybko i skutecznie nawadnia organizm oraz dodaje energii podczas treningu. Ponadto jest smaczny i łatwy w przygotowaniu.  

 

 

 

 

6. Odżywka Nutrend Unisport 1000ml izotonik nawodnienie

 

Skuteczny izotonik Nutrend Unisport w opakowaniu o pojemności 1000 ml zapewnia szybkie nawodnienie organizmu podczas i po treningu. Odżywka sprzedawana jest w formie płynnego koncentratu, który należy rozcieńczyć wodą. Przepis na izotonik podany jest na opakowaniu — ilość odżywki i dodanego do niej płynu zależy od warunków, w których odbywa się trening. Koncentrat hipotoniczny średnio zmineralizowany sprawdza się zarówno dla początkujących sportowców, jak i profesjonalistów. Napój izotoniczny ma ciekawy, ananasowy smak.

W składzie koncentratu znajdują się najważniejsze dla organizmu substancje odżywcze, węglowodany i minerały, które pozwalają się szybciej zregenerować. Izotonik został dodatkowo wzbogacony o substancje aktywne, które dostarczają utraconą podczas treningu energię. Koncentrat jest wydajny i łatwy w przygotowaniu, jedno opakowanie zawiera ok. 50 porcji.

Opinie konsumentów na temat płynnego koncentratu Nutrend Unisport są najczęściej pozytywne. Kupującym podoba się przede wszystkim ciekawy smak izotoniku oraz jego skuteczne działanie. Dobrze sprawdza się on podczas uprawiania różnych sportów i aktywności fizycznej, zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki izotonik kupić?

 

Osobom, które nadal mają wątpliwości, jaki izotonik wybrać, polecamy ten krótki poradnik. Są w nim przydatne wskazówki o tym, co koniecznie trzeba sprawdzić, aby już po zakupie nie okazało się, że napój nie działa tak skutecznie, jak początkowo oczekiwaliśmy.

W proszku czy w płynie?

Obecnie w sklepach znajdziemy zarówno izotoniki w płynie, jak i w proszku, tabletkach oraz w formie koncentratu. Które z tych rozwiązań jest najlepsze? To zależy m.in. od naszych przyzwyczajeń. Napoje zamknięte w plastikowych butelkach można od razu po zakupie wypić, później wystarczy tylko wyrzucić puste opakowanie. Jednak osoby dbające o środowisko zauważają, że w ten sposób produkuje się więcej śmieci. Na popularności wciąż zyskują izotoniki w proszku oraz w tabletkach, w obu przypadkach należy rozpuścić je w określonej ilości wody. Przygotowanie takiego napoju nie zajmuje dużo czasu, choć czasami ciągłe odmierzanie składników może stać się uciążliwe. Są też preparaty w formie koncentratu, które także miesza się w odpowiedniej proporcji z wodą. Jeśli mamy wątpliwości, jaki jest najlepszy izotonik, powinniśmy zastanowić się, która z opcji wydaje się najwygodniejsza. Jeżeli nie przeszkadza nam konieczność wcześniejszego wymieszania składników, preparat w proszku lub w postaci musujących tabletek powinien okazać się dobrym wyborem.

 

Skład

Najlepszy izotonik można rozpoznać po tym, że w jego składzie, poza wodą, znajduje się duża ilość węglowodanów (4 – 8%), a także cennych substancji odżywczych. Są to:

potas,

sód,

wapń,

magnez.

Nierzadko napoje izotoniczne są wzbogacone o witaminy (C, E i te z grupy B), a nawet substancje zwiększające wytrzymałość organizmu w czasie wysiłku fizycznego, np. L-glutaminę czy L-karnitynę. Kupując izotonik, należy dokładnie przeanalizować jego skład. Do niektórych produktów dodawane są zbędne składniki, przede wszystkim cukier, który poprawia smak napoju. Należy unikać też preparatów ze sztucznymi barwnikami, ponieważ nie są one potrzebne.

 

Smak

Zwykle napoje izotoniczne są smakowe, ma to ułatwiać ich wypicie. Pod tym względem dostępne na rynku produkty są bardzo zróżnicowane, dlatego każdy z nas powinien szybko znaleźć coś dla siebie. Chętnie kupowane są izotoniki o smaku: Owoców tropikalnych, cytrusów, malin, owoców leśnych, czarnej porzeczki czy wieloowocowym.

Opakowanie

Gotowe do wypicia napoje izotoniczne najczęściej są sprzedawane w butelkach o pojemności od 0,5 do 1 l. Izotoniki w proszku zwykle zamykane są w opakowaniach ok. 1 kg (choć czasami są one mniejsze lub większe) lub pojedynczych saszetkach. Przeważnie producenci podają na nich informację, ile porcji znajduje się w środku. Tabletki najczęściej są pakowane po 10 – 15 sztuk, a koncentraty w płynie dostępne w ok. 1 l butelkach (nierzadko z pompką).

 

Izotoniki w dobrych cenach

Ile trzeba zapłacić za dobry izotonik? Zwykle jest to wydatek rzędu 15 – 50 zł, w zależności od producenta, sposobu przygotowania, a także wielkości opakowania. Co prawda napój izotoniczny można przygotować samodzielnie ze składników, które mamy w domu, ale niekiedy odpowiedni dobór proporcji bywa kłopotliwy, problemem może być też nie do końca przyjemny smak. Z tego względu możemy bez przeszkód sięgać też po izotoniki dostępne w sklepach, bo są bezpieczne w stosowaniu i nie wpływają negatywnie na zdrowie.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest izotonik?

Izotonik to napój, który ma w składzie wodę, a także węglowodany, minerały, czasami również witaminy. Ma on takie samo stężenie jak płyny ustrojowe w organizmie i pozwala na szybkie nawodnienie. Po izotoniki sięgają przede wszystkim osoby aktywne fizycznie, w trakcie intensywnego treningu. Dodają one energii, zapobiegają odwodnieniu organizmu, a ponadto pozwalają na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Napoje izotoniczne nierzadko opóźniają pojawienie się uczucia zmęczenia. Są one dobrym rozwiązaniem w przypadku aktywności fizycznej trwającej ponad 60 minut, gdyż zmniejszają ryzyko osłabienia organizmu na skutek nadmiernej utraty wody.

 

P2: Co daje izotonik?

Izotoniki pije się po to, aby wyrównać poziom wody oraz elektrolitów wydalanych z organizmu podczas intensywnego pocenia się. Napoje te w niewielkim stopniu uzupełniają też ilość węglowodanów, witamin oraz soli mineralnych. W ich składzie zwykle jest niewiele cukru (czasami nie ma go w ogóle), poziom nasycenia dwutlenkiem węgla również nie jest duży. Izotoniki skutecznie gaszą pragnienie oraz uzupełniają poziom makro- i mikroelementów, które są niezbędne zarówno podczas aktywności fizycznej, jak i już po treningu, w czasie regeneracji mięśni. Często za sprawą napoju izotonicznego sportowcy są zdolni do większego wysiłku i nie odczuwają zmęczenia.

P3: Kiedy stosować izotonik?

Po izotonik należy sięgać podczas aktywności fizycznej, zwłaszcza gdy trwa ona ponad godzinę. W czasie krótkich treningów problemy wzmożonego pragnienia i odczuwania zmęczenia skutecznie rozwiązuje woda, ale jeśli są one dłuższe, ryzyko odwodnienia organizmu wzrasta (m.in. na skutek nadmiernego pocenia się). Izotonik szybko nawadnia tkanki i uzupełnia poziom składników odżywczych. Można po niego sięgnąć także po skończonym treningu i tuż przed nim. Jednak napoje izotoniczne nie są polecane osobom odchudzającym się, również tym intensywnie ćwiczącym. Wynika to z tego, że podczas aktywności fizycznej organizm będzie wykorzystywał energię głównie z węglowodanów znajdujących się w izotoniku, a nie rezerw z tkanki tłuszczowej. Spowalnia to utratę zbędnych kilogramów.

 

P4: Jak zrobić izotonik?

Napoje izotoniczne są dostępne w większości sklepów, ale jeśli nie mamy możliwości wyjścia na zakupy, możemy przygotować je samodzielnie w domu. Potrzebne składniki to: Niegazowana woda, niewielka ilość miodu, szczypta soli oraz sok z cytryny. Mieszamy wszystko w szklance lub bidonie, co nie powinno potrwać dłużej niż 1 – 2 minuty. Do izotoniku możemy dodać również kilka płaskich łyżek glukozy (co przyspieszy regenerację organizmu po intensywnym wysiłku), fruktozę lub odrobinę świeżo startego imbiru. To poprawi smak napoju.

 

P5: Co lepsze – woda czy izotonik?

Są sytuacje, kiedy woda powinna skutecznie ugasić pragnienie i nie trzeba już sięgać po inne napoje, w tym izotoniki. Mowa tu w szczególności o krótkich i mało intensywnych treningach. Wówczas woda zapobiegnie odwodnieniu organizmu (pod warunkiem, że będziemy po nią sięgać regularnie, a nie tylko przed rozpoczęciem lub po zakończeniu ćwiczeń). Napoje izotoniczne poleca się sportowcom, którzy trenują intensywnie i długo. Powinny je pić osoby przygotowujące się do półmaratonów, maratonów, wyścigu kolarskiego itp. Dostępne w sklepach izotoniki są przeznaczone dla dorosłych i rodzice nie powinni podawać ich swoim dzieciom. Jednak napoje przygotowane samodzielnie na bazie wody i soku z cytrusów mogą być dla maluchów dobrym źródłem energii podczas wielogodzinnej zabawy. Niemniej jednak powinny one pić przede wszystkim wodę, to podstawa diety zarówno dla nich, jak i dla dorosłych.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ