Jak czytać mowę ciała podczas gry w pokera?

Ostatnio aktualizowane: 18.05.24

 

Gra w pokera ma różne oblicza. Dla niektórych jest to rozgrywka losowa, a dla innych coś więcej. Po przekroczeniu pewnego etapu zaawansowania, aspekt losowości przechodzi na dalszy plan, a na wierzch wysuwają się emocje rządzące zachowaniem mentalnym i fizycznym. W dzisiejszych czasach w pokera można grać na wiele różnych sposobów — niekiedy wystarczy sama aplikacja Ice Casino, więc nie trzeba wybierać się na turniej. Każdy sposób jest dobry, żeby przeprowadzić emocjonującą rozgrywkę w pokera.

Skoro o emocjach mowa. Jak to z nimi jest? Na co należy zwracać uwagę i uważać względem swojego zachowania? W niniejszym przewodniku przedstawione zostaną wszystkie kluczowe informacje, dotyczące odczytywania ruchów i zachowania przeciwników podczas gry w pokera.

 

Zachowanie — najłatwiejszy sposób na odczytanie przeciwnika

Ludzie bardzo często zachowują się w podobny sposób, kiedy działają pod presją. U niektórych uruchamia się tryb rozmowy, a inni zamykają się w sobie, starając się ukryć targające nimi emocje. Jednak każdy jest inny i najistotniejsze jest odpowiednie odczytanie typu zachowania gracza. Najlepiej po prostu poświęcić kilka partii na pasywną rozgrywkę, żeby poobserwować, jak zachowywali się przeciwnicy w różnych sytuacjach. Kiedy dostrzeże się wzorzec, można przypisać go do danej osoby i w przyszłości na konkretnych zachowaniach opierać swoje decyzje. 

Certainly! Here’s the table structure based on your new requirements:

Czynnik Wyjaśnienie
Skłonność do rozmowy podczas stresującej sytuacji Niektórzy gracze starają się zmylić przeciwnika rozmową. Zbędne komentarze, nadmierna i nieuzasadniona pewność siebie niekoniecznie musi być wyznacznikiem dobrej ręki.
Sposób obstawiania Niedoświadczeni gracze bardzo często grają w ten sam sposób. Dobre karty to podbijanie stawki, a złe karty to pasowanie. Jeżeli taka osoba znajdzie się przy stole, to w większości partii uda się odczytać, czy ma w dłoni coś dobrego, czy nie.
Czas potrzebny na podjęcie decyzji Nowicjusze bardzo często popełniają błąd szybkiego i długiego podejmowania decyzji. To jasny sygnał, że kiedy decyzja jest szybka, to karty są dobre, a kiedy sytuacja jest nieciekawa, to dłużej zastanawiają się nad kolejnym ruchem.
Agresywna rozgrywka Nieprzemyślana rozgrywka i nadmierna pewność siebie jest efektem rozgrywki bez głębszego przemyślenia. Gracz stawia wszystko na jedną kartę i często jest nieprzewidywalny. Warto uważać na osoby, które stosują taką taktykę.

 

Mowa ciała — mimowolne ruchy, które mogą zdradzić karty

Najtrudniejsze do opanowania podczas rozgrywki pokera, są mimowolne ruchy, które skutecznie zdradzają, czy dana osoba się stresuje, czy nie. Oczywiście podobnie jak w przypadku zachowania, tutaj też nie ma określonego wzorca. Jedna osoba będzie się wierciła, druga stukała palcami, a trzecia zacznie się nerwowo rozglądać, szukając podpowiedzi u przeciwników.

Kluczowe będzie rozpoznanie przeciwników i ich tiku. To popularna kwestia, która jest najczęściej wykorzystywana w filmach o pokerze, ale to nie fikcja. Podczas rozgrywki z zaawansowanymi graczami, nawet pozornie nic nieznaczący gest może okazać się kluczowy do wychwycenia blefu.

Obserwując przeciwników, należy zwracać uwagę na praktycznie wszystko:

  • Oczy — narząd, który zdradza najwięcej. Przeciwnik może nerwowo zerkać, mrugać lub regularnie patrzeć  swoje karty, analizując swoje szanse. To, co oznacza dane zachowanie, zinterpretować musi już sam grający.
  • Usta — przygryzanie wargi, wyraźne napięcie żuchwy, czy wzdychanie może zdradzać bardzo wiele. Należy uważać na zbyt wyraziste reakcje, ponieważ mogą być zwodnicze.
  • Dłonie — mówią bardzo dużo o przeciwniku. Niektórzy mogą je trzymać pod stołem, co może oznaczać, że coś ukrywają. Jeżeli ktoś nerwowo bawi się palcami lub stuka o blat, to znaczy, że wyraźnie się denerwuje. Oczywiście może to także być gra z przeciwnikami i próba ich oszukania.
  • Nogi — najczęściej podczas rozgrywki w pokera ich nie widać, ale wiele osób ma mimowolny tik nerwowy, nad którym trudno im zapanować. Mowa o delikatnym skakaniu na przedniej części stopy. Ponadto zakładanie nogi na nogę może oznaczać pewność siebie.
  • Plecy — człowiek niepewny mimowolnie kuli się w sobie, próbując ukryć się przed spojrzeniami otoczenia. Z kolei osoba, która jest pewna siebie, najczęściej prostuje się i opiera o fotel lub krzesło.

To jedynie ułamek typowych zachowań, na które warto zwrócić uwagę, które z pewnością przydadzą się podczas praktycznie każdej partii pokera w klasycznym wydaniu.

 

Podsumowanie — mowa ciała jest istotna, ale zawsze ma dwa oblicza

Podczas czytania powyższych porad, część odbiorców z pewnością zwróciła uwagę na istotny szczegół. Każde zachowanie może być dwuznaczne. Dlatego nigdy nie należy jednoznacznie interpretować danego gracza. Najlepiej jest poświęcić kilka partii zachowawczej rozgrywki i czekać, aż przeciwnicy odkryją swoje cechy. Dopiero wtedy można określić, czy wyprostowane plecy lub założenie nogi na nogę oznacza pewność siebie, czy wręcz przeciwnie — jest pułapką.

Jak zostało wspomniane na wstępie, poker jest grą losową. Jednak kiedy każdy opanuje już podstawy rozgrywki, pojawia się sztuka blefowania, która może znacząco przechylić szalę na korzyść danego gracza. Karty w dłoni przestają mieć aż takie znaczenie, a najważniejsza staje się rywalizacja oparta na grze psychologicznej. Dlatego, jeżeli ktoś interesuje się pokerem, to powinien zapoznać się ze wszystkimi zachowaniami poruszonymi w tym artykule.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ