contact
contact

Jak określić swoje zaangażowanie w hazard – popularne kwestionariusze

Ostatnio aktualizowane: 15.04.24

 

Hazard przez wielu jest traktowany wyłącznie jako rozgrywka oraz spędzanie wolnego czasu.  Niestety wciągająca gra oraz znikające środki okazały się problemem z uzależnieniem i tak naprawdę dopiero od niedawna specjaliści zaczęli zajmować się tym tematem. Trudno jest samemu kontrolować grę, nawet jeśli wcześniej dana osoba nie miała żadnego problemu z uzależnieniem. Obecnie jest jednak kilka sposobów na to, aby zapobiec uzależnieniu oraz kontrolować grę. Jednym z nich jest regularne wypełnianie kwestionariuszy, które pozwalają ocenić, jakie jest zaangażowanie gracza w hazard. Zapraszamy do lektury. 

 

Typy kwestionariuszy do określania zaangażowania gracza

Gracze są coraz bardziej świadomi swojej gry oraz tego, z czym się ona wiąże. Właśnie dlatego wybierają oni polskie kasyno online, aby uprawiać zupełnie bezpieczny i zgodny z prawem hazard. Uzależnienie jednak od wyboru kasyna każdy może stać się ofiarą hazardu. Dlatego warto kontrolować swoją grę i zabezpieczyć się na każdy przypadek. 

Jednym z zabezpieczeń, które tak naprawdę może we wczesnym stadium pomóc graczowi określić, czy ma problem z hazardem, są kwestionariusze. Na przełomie lat powstało ich kilka, a jednymi z najpopularniejszych są między innymi: 

• SOGS (South Oaks Gambling Screen)

• GACS (Gambling Craving Scale)

• GUS (Gambling Urge Scale)

Kwestionariusze te można znaleźć w prawie wszystkich legalnych kasynach online. Zazwyczaj wybierany jest jeden z nich i przedstawiany jako ogólny kwestionariusz sprawdzający zaangażowanie gracza. Warto jednak wiedzieć, że każdy z nich jest trochę inny, a więcej o nich dowiesz się poniżej. 

 

South Oaks Gambling Screen, czyli inaczej SOGS

SOGS jest obecnie jednym z najbardziej znanych kwestionariuszy, które pomagają w określeniu zaangażowania gracza w hazard. Można go znaleźć w zdecydowanie największej liczbie kasyn online. Jest on dość krótki, ponieważ zawiera wyłącznie 20 pozycji, ale każde pytanie ma co najmniej kilka podpunktów. 

South Oaks Gambling Screen został opracowany z pomocą ponad 1600 osób. Część z nich była specjalistami w dziedzinie uzależnień, większość była osobami, na których przeprowadzano poszczególne testy i zadawano im pytania, aż skompletowano 20 pozycji, które są uważane za pytania jak najbardziej miarodajne w określaniu zaangażowania gracza. 

W kwestionariuszu SOGS zobaczymy pytania typu: 

• Jaka jest największa suma, jaką wydałeś na hazard w ciągu jednego dnia?

• Jak często wracasz do gry kolejnego dnia, aby zrewanżować się po przegranej?

• Czy Twoi rodzice mieli problem z hazardem?

Po wypełnieniu kwestionariusza gracz dostaje wynik. Jeśli wynik to 3 lub 4, to oznacza, że gracz ma problem z hazardem. Jeśli wynik to 5, możliwe, że gracz ma problem z hazardem. Wyższe wyniki oznaczają, że problemu nie ma. 

Gambling Craving Scale

GACS to kwestionariusz trochę inny niż poprzedni, ponieważ skupia się aż na trzech różnych aspektach, a są to Anticipation, Desire i Relief. Kwestionariusz podaje, jak bardzo gracz jest zaangażowany w każdy z nich i bada, czy ta czynność wywiera pozytywny lub negatywny wpływ na gracza. 

Dodatkowo kwestionariusz wykazuje, czy gracz ma skłonności do depresji oraz złożoności problemu hazardu. Test składa się z 9 pozycji. Niektórzy uważają, że kwestionariusz GACS nie jest do końca miarodajny i raczej polecają korzystanie z SOGS chociaż badania na ten temat nie są jasne. 

 

Gambling Urge Scale

Gambling Urge Scale, inaczej nazywany GUS, jest jednym z krótszych kwestionariuszy, które badają poziom zaangażowania gracza w hazard. Zawiera on wyłącznie 6 pozycji, chociaż pytania są dość rozbudowane. Na ten moment GUS nie jest uważany za profesjonalny kwestionariusz, ale wiele badań potwierdza, że dość miarodajnie wskazuje on zaangażowanie gracza. Kwestionariusz ten można spotkać w wielu kasynach. 

 

Podsumowanie

Jako gracz powinieneś od czasu do czasu wykonać kwestionariusz badający swoje zaangażowanie w hazard. Dzięki temu możesz regularnie śledzić, czy Twoja gra wciąż jest na zdrowym poziomie. Dobrze jest reagować od razu, ponieważ tego typu testy raczej działają na początku problemu. Niestety całkowicie uzależniony gracz na większość pytań odpowiada przecząco, co jest niemiarodajne. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ