Ból kości ogonowej to przykra dolegliwość, która może dotyczyć każdego. Bardzo często pojawia się u osób, które prowadzą siedzący tryb życia lub doświadczyły nieprzyjemnego urazu powodującego stłuczenie. Na nieprzyjemny ból skarżą się także kobiety w zaawansowanej ciąży, jednak każdy z wymienionych przypadków ma zupełnie inne przyczyny wymagające zastosowania odmiennego leczenia. W jaki sposób można skutecznie pozbyć się bólu kości ogonowej?
Ból kości ogonowej
Ból w kości ogonowej to dolegliwość dotycząca zarówno osób młodych, jak i starszych. Czasami jest związana z urazem, do którego doszło dawno temu lub jest spowodowana niewłaściwą postawą ciała. Bez wstępnej diagnozy ze strony specjalisty ciężko właściwie określić, jaka może być bezpośrednia przyczyna dolegliwości. Ból kości ogonowej po upadku jest uciążliwy i bardzo uporczywy. Najczęściej pojawia się w trakcie siadania, wstawania oraz chodzenia. Bardzo często kobiety mają problem z chodzeniem w butach na obcasie, ponieważ dolegliwość nasila się i jest jeszcze bardziej dokuczliwa. Osoby, które kiedykolwiek doświadczyły urazu kości ogonowej i co jakiś czas odczuwają ból, powinny wiedzieć, że mogło dojść do jej złamania, które jest o wiele poważniejsze od zwykłego stłuczenia. Głównie z tego względu nie wolno bagatelizować problemu, który z czasem może sprawiać wiele trudności w życiu codziennym.
Ból kości ogonowej w ciąży
Wiele kobiet będących w ciąży zastanawia się nad tym, dlaczego boli kość ogonowa, mimo niewielkiego przybrania na wadze. Okazuje się jednak, że zmiany zachodzące w ciele kobiety w tym szczególnym czasie mają bezpośredni wpływ na cały organizm. Nic więc dziwnego, że z upływem czasu powiększająca się macica zaczyna uciskać na kręgosłup, powodując nieprzyjemny ból. Bardzo często powodem bólu w okolicy kości ogonowej jest hormon powodujący rozluźnienie chrząstkozrostów zwany relaksyną. Pojawienie się tego hormonu ma za zadanie przygotować ciało kobiety do porodu siłami naturalnymi oraz umożliwić przejście dziecka przez kanał rodny bez większych komplikacji. W ten sposób kość guziczna odchyla się od wierzchołka kości krzyżowej, powodując nieprzyjemny ból. Oprócz pojawienia się relaksyny powodem bólu w okolicy kości ogonowej mogą być zaparcia, promieniowania z górnych części kręgosłupa, a także naciskająca główka dziecka powodująca uczucie napierania. Aby ulżyć lub całkowicie pozbyć się nieprzyjemnego bólu można spróbować domowych i całkowicie bezpiecznych sposobów takich jak: Ciepła kąpiel, ogrzewanie za pomocą termoforu lub odpowiednio wykonany masaż pleców. Jeśli ból nadal jest odczuwalny i przeszkadza podczas codziennego funkcjonowania, warto zgłosić się do lekarza, który podpowie jakie środki można zastosować, aby było to jak najbardziej bezpieczne dla dziecka.
Ból kości ogonowej przy wstawaniu
Nieprzyjemny ból kości ogonowej przy siadaniu i wstawaniu może być spowodowany ropniem powstającym w okolicy guzicznej czy torbieli. Bardzo często dolegliwość ta jest jednym z nieprzyjemnych objawów żylaków odbytu, czyli hemoroidów będących już w mocno zaawansowanym stanie. Oprócz bólu kości ogonowej pojawiają się także inne objawy takie jak: Świąd, pieczenie oraz problemy z załatwianiem się w toalecie. Rzadko zdarzają się sytuacje, w których osoby mające problem z dolegliwościami związanymi z kością ogonową dowiadują się o obecności nowotworu kości, jednak i tego nie wolno wykluczyć. Pewność co do stanu zdrowia dadzą szczegółowe badania wykonane w placówce zdrowia.
Ból kości ogonowej – leczenie
Uraz kości ogonowej związany z upadkiem w zależności od stanu zdrowia wymaga leczenia środkami farmakologicznymi zapisanymi przez specjalistę. Pęknięcie lub stłuczenie wymagają leczenia pod opieką lekarza, który oprócz tabletek przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych zaleci odpowiednio dobrane maści lub preparaty działające domięśniowo. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się domowe sposoby w postaci nasiadówek wykonanych z szałwii lub rumianku, a także robienie zimnych okładów w przypadku stłuczeń. W przypadku mocno nasilonego bólu konieczne jest zastosowanie leków przepisywanych na receptę, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Zupełnie inaczej jest w sytuacji, gdy ból kości ogonowej jest spowodowany zaparciami. Wówczas zaleca się gruntowną zmianę nawyków żywieniowych, przede wszystkim wyeliminowanie z diety pokarmów zapychających i ciężkostrawnych. Menu należy wzbogacić w jedzenie zawierające duże ilości błonnika, jeść codziennie porcję warzyw i owoców, a także zmienić zwykłe białe pieczywo na razowe. Oprócz tego zaleca się jedzenie kaszy oraz ryżu, a także produktów kiszonych takich jak kapusta czy ogórki. Ważne jest także dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu, co przyczyni się do dużej ulgi związanej z zaparciami.
Boląca kość ogonowa – jak zapobiegać?
Nieprzyjemny ból przy kości ogonowej może być związany z urazem, siedzącym trybem życia, nerwobólami, przeciążeniem oraz ciążą. Dbając o zdrowie, należy zwracać szczególną uwagę na styl życia. Osoby, które przez większą część dnia siedzą przy biurku przed ekranami komputerów, mogą po pewnym czasie doświadczyć nieprzyjemnego bólu utrudniającego poruszanie. Zgodnie ze starym przysłowiem „lepiej zapobiegać niż leczyć” warto dowiedzieć się, w jaki sposób można zadbać o ciało, aby w przyszłości nie było problemów z dolegliwościami związanymi z kością ogonową. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby w trakcie pracy robić regularne przerwy i odejść od biurka. Najlepiej przespacerować się lub postać przez 10-15 minut wykonując naprzemienne wspięcia na palcach i piętach.
W ten sposób można nie tylko uchronić się przed bólem kręgosłupa i kości ogonowej, ale także zmniejszyć ilość wody zatrzymującej się w organizmie. Oprócz regularnego wstawania ważne jest utrzymanie optymalnej wagi, co spowoduje, że kości i stawy nie będą nadmiernie przeciążone. Odpowiednia waga zgodna ze wzrostem sprawi, że ciało zupełnie inaczej będzie reagować podczas wykonywania codziennych czynności. Wiele prostych rzeczy takich jak ubranie czy zawiązanie butów będzie łatwiejsze. Utrzymanie prawidłowej wagi umożliwi odciążenie kręgosłupa, który z czasem może silnie doskwierać, jeśli nie zadba się o zgrabną sylwetkę.
Równie ważne jest zadbanie o regularną aktywność fizyczną oraz wykonywanie regularnych treningów. Ćwiczenia na ból kości ogonowej sprawią, że człowiek pozbędzie się wielu przykrych dolegliwości utrudniających życie. Coraz więcej osób skarży się na ból w dolnej części pleców, co niejednokrotnie jest związane z wadami postawy oraz brakiem ruchu. Bardzo często na problemy z bólem kości ogonowej zwracają uwagę ludzie, którzy w ciągu dnia spędzają dużo czasu przed komputerem. Powodem tego jest typowe spędzanie 8 godzin dziennie w pozycji siedzącej ze wzrokiem wpatrzonym w ekran komputera. Wówczas wiele osób charakterystycznie unosi brodę do góry, co powoduje napięcie w obrębie szyi, a także barków. Z czasem zaczyna zanikać naturalna krzywizna kręgosłupa, który zaczyna wyginać się w przeciwną stronę, tworząc charakterystyczny garb. Zgarbiona sylwetka wygląda mało estetycznie, a co gorsza zaczynają pojawiać się problemy z bólem pleców, co w ciągu dnia w pracy może być bardzo uciążliwe i powodować kłopoty ze skupieniem.
Głównie z tego względu należy zacząć dbać o prawidłową postawę, która również ma bardzo duży wpływ na codzienne życie. Dobrym wyborem jest regularna aktywność fizyczna taka jak długie i szybkie spacery, bieganie, jazda rowerem czy nordic walking. W przypadku ćwiczeń na siłowni warto wybrać przyrządy takie jak: Rowerek stacjonarny, bieżnia czy orbitrek. Należy także odpowiednio zaplanować plan treningu, aby nie doszło do nadmiernego przeciążenia mięśni oraz stawów. Dla osób, które nie lubią trenować, dobrą propozycją mogą okazać się ćwiczenia jogi. Odpowiednio rozciągnięte ciało oraz świadoma praca z każdą jego partią sprawiają, że podczas ćwiczeń angażuje się wszystkie partie mięśni. Ból kości ogonowej podczas siedzenia dotyczy właśnie osób spędzających całe dnie w jednej pozycji. Dodatkowo wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy ze szkodliwości siedzenia w niewłaściwej pozycji z głową skierowaną ku dołowi. W jaki sposób zapobiegać nieprzyjemnemu bólowi kręgosłupa i kości ogonowej?
♦ Klęk podparty: Kolejnym ćwiczeniem wzmacniającym mięśnie pleców, pośladków oraz ud jest klęk podparty. Podczas tego ćwiczenia osoba musi wykonywać wymachy oraz podciąganie nogą do klatki piersiowej bez odkładania jej na podłoże. Na wydechu, należy przyciągnąć kolano do piersi, układając plecy w lekki łuk, a następnie na wdechu wyciągnąć nogę do tyłu oraz do góry kierując stopę do sufitu. Podczas tego ćwiczenia zaangażowane są także mięśnie brzucha, co dodatkowo wpływa pozytywnie na sylwetkę.
♦ Rozciąganie: Regularne i prawidłowo wykonane rozciąganie umożliwia wzmocnienie mięśni głębokich, które są odpowiedzialne za podtrzymywanie dolnych części pleców. Dbanie o te partie ciała pozwoli zmniejszyć dolegliwości związane z bólem kości ogonowej. Aby poprawnie wykonać ćwiczenie, należy klęknąć i opuścić tułów do dołu – wykonać skłon kierując twarz ku podłodze. W takiej pozycji należy wziąć głęboki oddech, pochylić się do przodu, a następnie wykonać wydech w momencie, gdy wyprostowane dłonie znajdą się na podłodze. Wykonując to ćwiczenie, należy zwrócić uwagę na optymalne ułożenie bioder, aby nie były opuszczone za nisko. Ciało powinno tworzyć naturalną krzywiznę szczególnie w dolnych partiach.
♦ Stanie w jednej pozycji: Okazuje się, że stanie w jednej i do tego prawidłowej pozycji jest trudne i wymaga odpowiedniej uwagi, aby wykonać to prawidłowo. Wiele osób, szczególnie tych cierpiących na wady postawy ma problem ze staniem na obydwu nogach bez konieczności szybkiej zmiany pozycji. U ludzi z problemami związanymi z kręgosłupem można zauważyć nadmierne wypychanie miednicy do przodu lub zgarbienie pleców. Ćwiczenie polega na prawidłowym ustawieniu ciała zgodnie z naturalnymi krzywiznami. Stawy skokowe wraz z udami i klatką piersiową muszą znaleźć się w jednej linii z miednicą. Broda powinna być cofnięta, a czubek głowy skierowany prostopadle do sufitu. Podczas ćwiczenia stopy powinny być mocno wbite w podłoże, aby zapewnić jak najlepsze podparcie. Takie ułożenie pozwala w odpowiedni sposób podtrzymywać wszystkie organy wewnętrzne, które również narażone są na obciążenia, gdy ciało jest skrzywione. Ból kości ogonowej promieniujący do pośladka jest związany z nadmiernym zawijaniem dolnej części pleców, co z czasem wiąże się z nienaturalnym wyprostowaniem odcinka lędźwiowego oraz krzyżowego. W ten sposób naraża się na przeciążenie dolnych mięśni brzucha, a także kręgosłupa. Właściwe ustawienie ciała ze stopami na szerokości bioder wraz ze skierowaniem stawów skokowych bezpośrednio pod miednice jest pomocne dla ludzi z problemami uporczywego bólu występującego w dolnym odcinku pleców.
♦ Plank: Plank zwany również deską znany jest na całym świecie jako jedno z lepszych ćwiczeń wzmacniających oraz stabilizujących sylwetkę. Odpowiednie wykonanie planku pozwala w prosty sposób wzmocnić mięśnie głębokie, o których bardzo często zapomina się podczas treningu. Ból kości ogonowej przy siadaniu i wstawaniu pojawia się także wtedy, gdy wszystkie mięśnie stabilizujące tułów nie są odpowiednio wzmocnione. Wykonując plank osoba ćwicząca poczuje, w jaki sposób powinna zadbać o ciało, aby skutecznie utrzymać prawidłową pozycję ciała. Poprawne wykonanie ćwiczenia to oparcie się na otwartych dłoniach oraz stopach ustawionych na szerokość bioder. W pozycji deski należy zadbać o to, aby całe ciało znajdowało się w prostej linii, a mostek był uniesiony ku górze, co umożliwi rozprostowanie odcinka pleców znajdującego się między łopatkami. Prawidłowe wykonanie planku sprawi, że będzie można poczuć swobodnie przepływający oddech. Utrzymanie ciała w tej pozycji jest trudne ze względu na grawitację. Ważne jest, aby przez 5-10 sekund wykonać ćwiczenie poprawnie.
♦ Pozycja łódki: Klasyczna pozycja łódki to dobre rozwiązanie dla osób cierpiących z powodu zanikania naturalnej krzywizny kręgosłupa. Oprócz tego, do wad postawy dochodzi także ból w okolicach kości ogonowej, który sprawia sporo problemów szczególnie osobom prowadzącym siedzący tryb życia. Aby poprawnie wykonać ćwiczenie, należy usiąść na macie w siadzie prostym, a następnie skierować obie dłonie za siebie i podeprzeć ciało. W momencie, gdy ręce będą odpowiednio oparte o podłoże, należy unieść wyprostowane nogi do góry, tworząc literę V. Osoby, które mają niedostatecznie rozciągnięte mięśnie będą miały na początku problem z tym ćwiczeniem. Dopiero po kilku treningach uda się w pełni dobrze wykonać pozycję łódki.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ