contact
contact

Kalkulator kalorii

Ostatnio aktualizowane: 23.06.24

  • Ćwiczenia: to ruch zapewniający 15-30 minut podwyższonego tętna.
  • Intensywne ćwiczenia: to ruch zapewniający 45-120 minut podwyższonego tętna.
  • Bardzo intensywne ćwiczenia: zapewniają 2 godziny podwyższonego tętna.

 

Kalkulator kalorii online, który przygotowaliśmy na naszej stronie, jest darmowy i każdy może z niego skorzystać. Stworzyliśmy go z myślą o osobach, które chcą dowiedzieć się, ile powinny jeść w ciągu dnia, aby utrzymać prawidłową wagę lub pozbyć się zbędnych kilogramów. Obliczanie dziennego zapotrzebowania na jedzenie musi przebiegać indywidualnie. Nie ma sztywnych ram, które sprawdziłyby się u każdego. Kalkulator zapotrzebowania kalorii wymaga uzupełnienia kilku informacji przed podaniem wyniku. Po pierwsze trzeba wpisać swój wiek, płeć, wzrost i wagę. Ważną kwestią jest zaznaczenie odpowiedniego poziomu aktywności. Do wyboru są następujące opcje: Podstawowa przemiana materii (BMR), siedzący tryb życia, niska, umiarkowana, duża i bardzo duża intensywność ćwiczeń. Jak widać, kalkulator kalorii bierze pod uwagę to, jak wygląda nasz dzień, czy dużo się ruszamy, czy wręcz przeciwnie. Ta informacja ma bardzo duże znaczenie, bo zdecydowanie więcej kalorii będzie potrzebowała osoba, która dużo ćwiczy, niż ta, która spędza 8 h przy biurku, a po pracy relaksuje się np. przed telewizorem.

Osoby projektujące ten kalkulator spalania kalorii przyjęły, że ćwiczenia to ruch trwający przeciętnie 15 – 30 minut i zapewniający przez ten czas podwyższone tempo. Niska aktywność dotyczy 1-3 ćwiczeń w tygodniu, a umiarkowana od 3-5. Dużą intensywność wybierają osoby, które ćwiczą 6-7 razy w tygodniu, a bardzo dużą charakteryzują codzienne wymagające ćwiczenia lub praca fizyczna. Istnieje możliwość wyboru, czy wynik ma być prezentowany w kaloriach czy w kilodżulach.

Ile kalorii dostarczać, żeby schudnąć? 

Kalkulator kalorii, na podstawie uzupełnionych informacji, wskazuje dokładnie, ile dana osoba powinna dostarczać jedzenia swojemu organizmowi. Tabelka, która pojawia się po wpisaniu danych i ich zatwierdzeniu jest dobrze opisana. Podzielono ją na kilka części. Na samej górze pokazane jest, ile kalorii trzeba dostarczać sobie na co dzień, aby utrzymać obecną wagę. Następnie pokazane jest, co zrobić, aby zacząć łagodnie (0,25 kg/tyg.), bardziej (0,5 kg/tyg.) i intensywnie tracić na wadze (1 kg/tyg.). Zalecane jest, aby podchodzić do tych wartości z rozwagą. Znacząca redukcja kalorii owszem, może przynieść szybkie efekty, ale też mieć negatywny wpływ na zdrowie i przyczynić się później do powstania efektu jojo. Stopniowe obniżanie kalorii jest kluczowe, jeśli chce się osiągnąć satysfakcjonujący i trwały efekt. Nagły spadek wagi przyczynia się do spowolnienia metabolizmu, który następuje przeciętnie już po kilku dniach “głodówki”. Zbyt uboga dieta może też powodować problemy takie jak: Chroniczne zmęczenie, ospałość, drażliwość i niedobory żywieniowe.

Warto też pamiętać o dwóch rzeczach. Kiedy waga się zmniejszy, należy jeszcze raz użyć kalkulatora kalorii i obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie. Ponadto nie można zapominać, że im bliżej docelowej wagi się jest, tym trudniej uzyskać postawiony sobie cel.

 

Minimalne dzienne spożycie kalorii

Trudno ogólnie określić, jakie jest prawidłowe minimalne dzienne spożycie kalorii. Każdy ma inny skład ciała i inny poziom aktywności na co dzień. W niektórych artykułach można przeczytać, że punktem wyjściowym dla kobiet jest 1200 kcal, a dla mężczyzn 1800 kcal. Są to jednak bardzo umowne wartości. Nie biorą one pod uwagę tego, jak wygląda dzień danej osoby. Może się zdarzyć tak, że dorosły mężczyzna ma siedzący tryb życia, podczas gdy inna kobieta regularnie odwiedza siłownię, pracuje fizycznie, a dodatkowo ma psa, którego wyprowadza na spacer kilka razy dziennie. Będzie ona potrzebowała więcej kalorii, aby zapewnić swojemu ciału odpowiednio dużo energii.

 

Jak uniknąć efektu jojo?

Osoby, które przeglądają różne strony, aby znaleźć dobry kalkulator kalorii, zastanawiają się, jak schudnąć. Niższa waga jest zazwyczaj główną motywacją do tego, aby zmienić nawyki żywieniowe. Efekty w postaci ładniejszej sylwetki mogą przyjść stosunkowo szybko, jeśli podejdzie się do sprawy odpowiedzialnie i z odpowiednim zaangażowaniem. Odchudzanie to jednak nie wszystko, trzeba też postarać się, aby utrzymać uzyskane efekty. Pojawia się więc pytanie, co zrobić, aby uniknąć efektu jojo. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby zmiana masy ciała następowała stopniowo. Szybkie i gwałtowne odchudzanie przynosi tylko chwilowe efekty.

Wszelkiego rodzaju głodówki są niewskazane. Badania pokazują też, że osoby, u których występują duże wahania wagi, są bardziej narażone na choroby serca. Powodem, dla którego masa ciała wraca do tej sprzed odchudzania, jest też traktowanie zmian żywieniowych jak krótkiej kuracji, której celem jest tylko uporanie się ze zbędnymi kilogramami. Aby uzyskać satysfakcjonujące i długotrwałe efekty, należy podejść do tego inaczej, nie traktować nowych wytycznych żywieniowych jako diety, którą trzeba stosować przez pewien czas, ale jako zmianę swoich nawyków żywieniowych. Nie jest tajemnicą, że zdrowe odżywianie i odpowiednio zbilansowana dieta mają ogromny wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale też zdrowie i samopoczucie. 

Jak wspierać się w walce o lepszą sylwetkę?

Kalkulator kalorii to świetny początek do wprowadzenia zmian w swoim życiu. Dzięki niemu można określić, ile powinno się jeść w ciągu dnia, aby zacząć chudnąć, a przy tym zachować zdrowie. Warto przygotowywać sobie także jadłospisy na kilka dni do przodu. Można udać się do dietetyka, który ułoży dietę, jednak to często wiąże się ze sporym wydatkiem. W Internecie można znaleźć jednak darmowe przepisy na różne dania, wraz z ich kalorycznością. To lepsza opcja dla osób, które chcą zaoszczędzić. Warto też mieć w domu wagę kuchenną, aby móc dokładnie odmierzać poszczególne składniki i zachować odpowiednie proporcje podczas przygotowania posiłków. W utrzymaniu zdrowych, dobrych nawyków może pomóc też prowadzenie dziennika.

Wiele osób, które chcą nauczyć się zdrowo jeść i odpowiednio dużo ruszać, zakłada zeszyty, aby zapisywać w nich, co zjedli i jakie ćwiczenia wykonali w danym dniu. Wieczorem mogą sprawdzić oni, jak wyglądał ich dzień, jakie błędy popełnili i zastanowić się, co zrobić, aby je wyeliminować. Innym sposobem na wsparcie w walce o lepsze samopoczucie i mniejszą wagę jest zmiana nawyków wspólnie z bliskimi albo założenie wirtualnej grupy wsparcia. Warto też przed podjęciem diety pozbyć się z kuchni wszystkich tych produktów spożywczych, które są wysoko przetworzone i nie służą ani naszemu ciału, ani zdrowiu. W osiągnięciu sukcesu pomoże z pewnością także przeświadczenie, że robimy to przede wszystkim dla siebie i lepszego samopoczucia, a nie tylko po to, aby mieć idealnie smukłe ciało. 

Wybierz nasz kalkulator kalorii online, skorzystaj z niego za darmo i zacznij wprowadzać w życie zdrowe nawyki.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ