Ranking 10 najlepszych kasków rowerowych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 15.04.21

 

 

Kask rowerowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jaki kask rowerowy jest najlepszy w 2021 roku? Z analizy komentarzy kupujących i trendów zakupowych wynika, że to produkt Uvex Viva 2. Akcesorium jest dostępne w dwóch rozmiarach, dlatego nie ma ryzyka, że nie będzie dopasowane do naszego obwodu głowy. Model ten ma wyjmowaną wyściółkę, którą można prać. To daje możliwość zachowania odpowiedniego poziomu higieny. Kask jest lekki i prawie niewyczuwalny po założeniu, w dodatku bardzo dobrze chroni przed wstrząsami i doznaniem poważnego urazu głowy po upadku na ziemię. Warto podkreślić, że model jest dostępny w czterech różnych kolorach, czyli: czarno-czerwonym, czarno-białym, białym oraz czarnym. Niemal tak samo popularny jest produkt Author Creek Ff Full Face DH FR. Kask ma odpinany daszek oraz osłonę podbródka, zapewnia bardzo dobrą ochronę przed urazami głowy. Jest on wykonany z ABS wypełnionego tworzywem EPS. Na skorupie umieszczono 24 otwory wentylacyjne odpowiadające za stałą cyrkulację powietrza podczas jazdy. To gwarantuje komfortową przejażdżkę, również w upalny dzień.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kask rowerowy kupić?

 

Kask rowerowy to bardzo ważne akcesorium każdego rowerzysty. Choć wiele osób pomija zakup takiego sprzętu, to należy pamiętać, że nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Taki kask ochroni nas przed bolesnym upadkiem i wiążącymi się z nim ranami. Z pewnością doskonale zabezpieczy naszą czaszkę. Jednak na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, z których każdy ma inne właściwości i przeznaczony jest do odmiennego stylu jazdy. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci, jaki kask rowerowy wybrać.

 

 

Rodzaje

Kaski rowerowe występują w wielu różnych wariantach, dostosowanych do przeróżnych stylów jazdy zarówno dla początkujących, jak i dla profesjonalnych kolarzy oraz osób uprawiających sport wyczynowy. Wśród nich wyróżniamy kaski:

Enduro – przeznaczony jest do jazdy w terenie. Przypomina kształtem sprzęt MTB, jednak w tym wypadku tył jest zdecydowanie bardziej rozbudowany. Tym samym lepiej chroni głowę. Mimo takiej budowy, kask jest lekki i bardzo przewiewny, dlatego sprawdzi się nawet w trakcie upalnych dni.

Full-face – taki sprzęt dedykowany jest dla osób, którym zależy na całkowitej ochronie czaszki i twarzy. Przypomina kaski używane przez motocyklistów. Taki przyrząd przyda się w szczególności na trasach zjazdowych, gdzie istnieje wysokie ryzyko zderzenia z drzewem lub konarem. Warto pamiętać, że wraz z takim akcesorium można stosować specjalne gogle chroniące oczy przed słońcem.

Do jazdy na czas – przeznaczony jest on do jazdy szybkiej. Sprawdzi się u osób, które biorą udział w wyścigach rowerowych, a jego aerodynamiczny kształt zapewnia dużą prędkość na trasie.

Miejskie – przeznaczone są one do jazdy w warunkach miejskich. Ze względu na niską wagę są bardzo wygodne i łatwe w transporcie. Dostępne są  one w wielu różnych wariantach kolorystycznych, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Taki kask chroni naszą głowę przed upadkiem oraz działaniem słońca.

MTB – przeznaczony jest on zarówno do jazdy terenowej, jak i miejskiej. Ze względu na budowę sprawdzi się on w wielu warunkach. Ponadto kask ten posiada daszek, który chroni nasze oczy przed słońcem oraz gałęziami, czy deszczem.

Orzeszek – takie kaski stosowane są do jazdy na rowerach typu BMX. Wyróżniają się od innych modeli wykonaniem, które zapewnia wysoką wytrzymałość.

Szosowe – tego rodzaju przyrząd przeznaczony jest do szybkiej jazdy w terenie. Kształt takich kasków jest bardzo aerodynamiczny, co pozwala nam zaoszczędzić trochę energii ze względu na mniejszy opór powietrza.

 

Kształt skorupy

Bardzo ważnym elementem każdego kasku rowerowego jest jego kształt skorupy. W trakcie zakupu, należy kierować się dopasowaniem jej do naszej głowy. Należy pamiętać, że każdy model kasku rowerowego jest inaczej zbudowany, co przekłada się na komfort jeżdżącego. Dlatego najlepiej jest zmierzyć najpierw obwód głowy przed dokonaniem wyboru.

 

Liczba i wielkość otworów

Decydując się na zakup kasku rowerowego, warto również sprawdzić system wentylacji. Zależy on przede wszystkim od liczby otworów znajdujących się na skorupie oraz ich wielkości. Nie należy kierować się zasadą im więcej tym lepiej, gdyż to zależy od danego rodzaju kasku. Dla przykładu, modele miejskie mają dużo otworów, ponieważ to decyduje o komforcie jazdy. W przypadku modeli typu orzeszek czy full-face, większy nacisk kładzie się na wytrzymałość. Dlatego też liczba otworów została zredukowana do minimum.

Warto również pamiętać, że niektóre kaski mają możliwość dokupienia specjalnych pokrowców, które mają zasłonić otwory wentylacyjne, przez co nie zmoknie nam głowa w trakcie jazdy w deszczu.

 

Technologia in-mold 

Kupując kask rowerowy, warto wybrać model wykorzystujący technologię in-mold. Polega ona na specjalnie wykonanym szkielecie sprzętu poprzez użycie spienionego polistyrenu. W ten sposób otrzymujemy lekki i wytrzymały kask, który uchroni nas przed groźnym upadkiem.

 

Wkładka z siatką przeciw owadom

Bardzo ciekawym rozwiązaniem kasków rowerowych jest również specjalna wkładka, która ma chronić naszą twarz przed owadami. W trakcie jazdy, szczególnie na trasach szosowych i górskich, możemy natrafić na komary lub innych insekty.

 

Wykonanie – jaki kask rowerowy jest najlepszy?

Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przed zakupem kasku rowerowego jest jakość wykonania danego modelu. Przede wszystkim taki sprzęt musi wykazywać się wysoką wytrzymałością, przez co unikniemy bolesnych ran w trakcie zderzenia z ziemią. Warto zdecydować się na modele znanych producentów nawet, jeżeli cena takiego przyrządu wydaje się być wysoka.

 

 

Certyfikaty

Najlepszy kask rowerowy to taki, który posiada certyfikaty bezpieczeństwa. Oznacza to, że dany sprzęt pomyślnie przeszedł crash-test. Dzięki temu mamy pewność, że dany przyrząd jest bezpieczny i z pewnością uchroni nas przed kontuzją na skutek upadku.

 

Design

Warto również zwrócić uwagę na design danego modelu. Tego rodzaju kaski rowerowe dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych. Dlatego też niezależnie od płci i wieku, każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Kaski rowerowe w dobrych cenach

Cena kasków rowerowych zależy przede wszystkim od rodzaju danego modelu oraz producenta. Najtańsze modele to te przeznaczone do jazdy po mieście. Za taki sprzęt zapłacimy ok. 100 złotych. Zdecydowanie droższe są kaski dla profesjonalnych kolarzy oraz te przeznaczone do jazdy wyczynowej. Za taki przyrząd zapłacimy minimum kilkaset złotych.

 

 

5 najlepszych kasków rowerowych. Opinie w 2021 roku

 

Kask rowerowy jest niezbędny, gdy chcemy zabezpieczyć swoją głowę przed ewentualnym upadkiem. Powinien być on idealnie dopasowany i wykonany z mocnych materiałów. Do zakupu odpowiedniego produktu należy podejść w sposób przemyślany. W tym celu przygotowaliśmy ten ranking kasków rowerowych, który podpowie Ci, jakie modele są najlepsze.

 

1. Kask rowerowy Uvex Viva 2 410104

 

W naszym rankingu chcielibyśmy zaprezentować Ci model Uvex Viva 2. Jest to kask o matowym wykończeniu, który sprawdza się idealnie w czasie rowerowych przejażdżek. Dostępny jest on w czterech kolorach: białym, czarnym, czarno-czerwonym i czarno-białym, więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Kask wyposażony jest w system IAS, pozwalający na szybkie i sprawne dopasowanie go do kształtu głowy. Ergonomiczne pokrętło oraz zamek blokujący umożliwiają wielostopniową, szybką regulację przy użyciu jednej ręki. Dodatkowo możemy dopasować długość pasków, dzięki czemu kask na pewno nam się nie ześlizgnie, nawet przy gwałtownym upadku.

Zewnętrzna warstwa kasku wykonana jest z polikarbonu, zapewniającego wysoką trwałość i bezpieczeństwo. Wewnętrzną warstwę stanowi pianka wstrzykiwana pod dużym ciśnieniem. Dzięki takiej konstrukcji, kask jest jednocześnie twardy i lekki. Dodatkowo, 15 kanalików wentylacyjnych zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza.

Produkt dostępny jest w dwóch rozmiarach: 15 (odpowiedni dla obwodu głowy 52 cm – 57 cm) oraz 17 (56 cm – 62 cm). Klienci cenią ten produkt za jego komfort użytkowania i trwałość.

Kask Uvex Viva 2 waży ok. 320 g. Jest on dostępny w dwóch rozmiarach: 15 (obwód głowy od 52 cm do 57 cm) i 17 (obwód od 56 cm do 62 cm).

 

Zalety

Lekkość: To lekki model, który mogą nosić Panowie, jak i Panie. Test kasków rowerowych wykazał, że jest on prawie niewyczuwalny na głowie.

System IAS: Akcesorium wyposażono w system IAS. Pozwala on na swobodną regulację obwodu i głębokości, aby kask był dobrze dopasowany.

Ochrona przed wstrząsami: Model zapewnia dobrą ochronę przed wstrząsami, na co wpływa wykorzystanie technologii Double Inmold.

Wyjmowana wyściółka: Wyściółka pokrywająca skorupę od wewnątrz jest wyjmowana. W przypadku zabrudzenia można ją łatwo wyprać.

Kilka wersji kolorystycznych: Kask jest dostępny w czterech kolorach (czarno-białym, czarno-czerwonym, czarnym i białym), dlatego każdy z nas znajdzie coś dla siebie.

 

Wady

Podrażniające skórę paski: Osoby mające wrażliwą skórę zauważyły, że zapinane na podbródku paski są zbyt szorstkie i wywołują podrażnienie.

 

 

 

 

2. Kask Rowerowy Author Creek Ff Full Face DH FR

 

Author Creek Ff Full Face DH FR to model unisex, odpowiedni dla mężczyzn, jak i kobiet. Jest on przeznaczony dla rowerzystów, których obwód głowy to 54 – 57 cm. Kask bardzo dobrze chroni głowę przed doznaniem poważnego urazu na skutek wypadku na jednośladzie. Skorupa jest wykonana z mocnego ABS, wypełnionego dodatkowo tworzywem EPS.

Wewnątrz kasku znalazły się antybakteryjne wkładki, gwarantuje to właściwy poziom higieny. Ponadto na skorupie umieszczono 24 otwory wentylacyjne (16 z przodu i 8 z tyłu), dlatego nie ma ryzyka, że nadmiernie się spocimy. Opisywany model wyposażono w osłonę podbródka i daszek, oba elementy są odpinane.

Za co kupujący docenili kask? Z opublikowanych opinii wynika, że dobrze dopasowuje się on do obwodu głowy i zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. To lekki i solidny model, wykonany z dbałością o każdy detal. Ma czarny kolor, dlatego pasuje do każdego rowerowego stroju.

Kask Author Creek Ff Full Face DH FR to model typu full-face, który został wykonany z tworzywa ABS. Jest on przeznaczony dla osób, których obwód głowy mieści się w zakresie od 54 do 57 cm.

 

Zalety

Chroni przed urazami głowy: Kask bardzo dobrze chroni przed urazami głowy, jakich można doznać podczas wypadku. Dotyczy to w szczególności części potylicznej.

Otwory wentylacyjne: Na skorupie rozmieszczono 24 otwory wentylacyjne, za sprawą których zagwarantowana jest stała cyrkulacja powietrza.

Praktyczny daszek: Kask jest wyposażony w daszek, który przydaje się w szczególności podczas jazdy przez las. Zapewnia on ochronę przed uderzeniem gałęziami.

Uniwersalność: Na zakup tego modelu mogą zdecydować się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Kask jest uniwersalny (należy do grupy unisex).

 

Wady

Przeszkadzająca osłona podbródka: Osłona podbródka może początkowo nieco przeszkadzać i ograniczać widoczność. Dotyczy to w szczególności osób, które dotychczas nosiły zwykły kask rowerowy.

 

 

 

 

3. Kask szosowy Abus Viantor

 

Jeśli nie wiesz, jaki kask rowerowy wybrać, a jesteś osobą początkującą, powinieneś poznać model Abus Viantor dostępny w kilku wersjach kolorystycznych m.in. białej i żółtej. Do wyboru kupujący ma 3 rozmiary: S (51 – 55 cm), M (54 – 58 cm) i L (58 – 62 cm). System regulacji Zoom Ace pozwala dopasować kask idealnie do wielkości i kształtu głowy.

Akcesorium ma sporo otworów, przez które może przepływać powietrze. To zabezpiecza skórę głowy przed nadmierną potliwością. Kask rowerowy jest w połowie otoczony pierścieniem wykonanym z tworzywa sztucznego. Element ten jest miły w dotyku i nie powoduje podrażnień skóry. W procesie produkcji wykorzystano dobrej jakości materiały.

Większość opinii na temat produktu jest pozytywna. W komentarzach na jego temat przeczytamy sporo dobrych słów i poznamy jego różne zalety. Atutem kasku rowerowego jest lekka konstrukcja, idealne dopasowanie, możliwość jazdy w warkoczu i prosty, ale atrakcyjny wygląd.

Kask rowerowy Abus Viantor jest sprzedawany w rozmiarze od S do L. Produkt występuje w kilku wersjach kolorystycznych.

 

Zalety

Lekka konstrukcja: Kask rowerowy ma trwałą konstrukcję, co potwierdzają w swoich opiniach użytkownicy. Mimo to akcesorium jest jednocześnie lekkie. Do jego wykonania wykorzystano EPS, skorupę zrobiono z PC.

Optymalny przepływ powietrza: Na modelu znajduje się sporo stosunkowo dużych otworów, przez które powietrze może swobodnie przepływać. To przekłada się na większy komfort jazdy nawet w trakcie upałów.

Idealne dopasowanie: Kask rowerowy ma precyzyjny system regulacji Zoom Ace z łatwym w obsłudze pokrętłem. Każdy może dostosować akcesorium do swoich potrzeb i mieć pewność, że będzie dobrze przylegało do głowy.

 

Wady

Zarysowania: Należy uważać, aby odpowiednio przechowywać produkt i nie czyścić go zbyt mocno, bo w innym wypadku na jego powierzchni prawdopodobnie pojawią się nieestetycznie wyglądające zarysowania.

 

 

 

 

4. Kask rowerowy Kross Laki

 

Prezentujemy Kross Laki – lekki kask, który jest dostępny w rozmiarze M i L. Waży on ok. 221 g, dlatego noszenie go nawet przez kilka godzin nie wywołuje dyskomfortu. To model z 28 otworami wentylacyjnymi, które zapewniają właściwą cyrkulację powietrza. Zapobiega to nadmiernej potliwości skóry głowy.

Kask został wyposażony w wymienne, antybakteryjne wkładki, więc nie musimy się obawiać o powstanie nieprzyjemnego zapachu. Na tylnej części skorupy znajdują się elementy odblaskowe. Możemy pozostać widoczni na drodze również podczas jazdy po zmroku. Opisywany model jest odpowiedni dla mężczyzn, jak i kobiet.

Osoby, które zdecydowały się na zakup kasku Kross Laki uważają, że jest solidny oraz wygodny w noszeniu. Skorupa została wykonana z wytrzymałych materiałów, dlatego jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i skutecznie chroni przed doznaniem urazu głowy w czasie wypadku. Model wygląda nowocześnie i łatwo się go zakłada. Jest on przydatny nie tylko podczas przejażdżek po mieście, ale również w czasie wycieczek po trudniejszym terenie.

Model Kross Laki jest sprzedawany w rozmiarze M (pasujący do obwodu głowy od 56 cm do 58 cm) i L (obwód od 58 cm do 61 cm). Akcesorium waży 221 g.

 

Zalety

Solidność: Skorupa została wykonana z solidnych materiałów, które wykazują odporność na takie uszkodzenia mechaniczne, jak pęknięcia czy przetarcia. Możemy być pewni, że kask ochroni nas przed doznaniem poważnego urazu podczas wypadku na rowerze.

Wymienne wkładki: Wewnątrz kasku umieszczono wkładki antybakteryjne. Są one wymienne, dlatego z łatwością je wyjmiemy.

Elementy odblaskowe: Akcesorium zwiększa bezpieczeństwo jazdy w dzień, jak i po zmroku. Na tylnej części skorupy są elementy odblaskowe.

 

Wady

Zbyt jaskrawe kolory: Do wyboru mamy cztery wersje kolorystyczne: żółtą, szarą, różową i turkusową. Niektórzy rowerzyści uważają, że wszystkie odcienie są zbyt jaskrawe.

Kłopotliwe przypinanie daszka: W zestawie jest daszek, który w razie potrzeby można przypiąć. Wielu osobom czynność ta sprawia kłopot, co może zniechęcić do rowerowej przejażdżki.

 

 

 

 

5. Kask rowerowy 4F H4L18 Ksr001

 

4F H4L18 Ksr001 to czarno-biały kask odpowiedni dla kobiet oraz mężczyzn. Waży on 250 g. Akcesorium od środka pokryto poliestrową wyściółką o antybakteryjnych właściwościach. Gwarantuje ona swobodny przepływ powietrza, dlatego nie musimy się martwić o nadmierną potliwość skóry głowy w czasie przejażdżki.

Materiałem wykonania skorupy zewnętrznej jest poliwęglan. Nie jest on podatny na zarysowania i pęknięcia, a w dodatku można go bez trudu utrzymać w czystości. Kask sprzedawany jest w dwóch rozmiarach, czyli M i L. Co ważne, w razie potrzeby wyściółkę można odpiąć, gdyż jest mocowana na rzep.

Posiadacze produktu chwalą go za efektowny design i lekkość. Konstrukcja In-Mold zapewnia podwyższoną odporność na uszkodzenia, a regulacja bocznych pasków umożliwia dobre dopasowanie kasku do obwodu głowy. Warto dodać, że przedstawiony model ma odpinany daszek, jak również 24 stałe otwory wentylacyjne. Po założeniu go możemy czuć się bezpiecznie na rowerze i bez przeszkód jeździć po mieście, jak też poza nim.

Kask 4F H4L18 Ksr001 waży 250 g. Dostępne są dwa rozmiary: M (obwód od 55 cm do 58 cm) i L (obwód od 58 cm do 61 cm).

 

Zalety

Miękka wyściółka: Wewnątrz kasku jest miękka, poliestrowa wyściółka, którą można łatwo odpiąć i wyprać. Zapobiega ona namnażaniu się bakterii, a w dodatku nie podrażnia skóry. Model zapewnia wygodę noszenia.

Sprawna cyrkulacja powietrza: Na powierzchni kasku znajdują się 24 otwory wentylacyjne zapewniające sprawną cyrkulację powietrza. Nie powinniśmy narzekać na dyskomfort, nawet w czasie przejażdżki w upalny dzień.

 

Wady

Czasochłonne przypinanie wyściółki: Odpinanie wyściółki według większości rowerzystów jest bardzo proste, ale jej ponowne przypięcie już nie. Może to zająć bardzo dużo czasu.

Nie ma odblasków: To model bez elementów odblaskowych, co przeszkadza osobom, które na rowerze jeżdżą głównie wieczorami i chcą czuć się w pełni bezpiecznie na drodze.

 

 

 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Produkty te nie są już dostępne

 

Kask ochronny rowerowy Bobike Sweet

 

Jeśli szukasz odpowiedniego kasku dla swojego dziecka, model Bobike Sweet z pewnością Cię zainteresuje. Produkt jest dostępny w wersji dla chłopczyka i dziewczynki, dlatego niezależnie od tego, czy mamy syna, czy córkę, zakup tego modelu będzie strzałem w dziesiątkę. Dziewczęcy kask występuje w kolorze białym i posiada ozdobne, różowe kropeczki, kwiatki i serduszka. Model dla chłopców jest niebieski, zdobiony statkiem kosmicznym i rakietą. Możemy zakupić także wersję unisex w kolorze czerwonym z ilustracjami piesków.

Kask dostępny jest w rozmiarze XS, odpowiednim dla obwodu głowy wynoszącego od 46 cm do 53 cm. Nadaje się więc dla najmłodszych dzieci, których wiek przekracza 9 miesięcy, i które często jeżdżą w foteliku na przejażdżki rowerowe. Produkt odpowiada normom CE-EN 1078, możemy więc mieć pewność, że jest bezpieczny.

Model ten jest bardzo lekki. W środku wyłożony jest miękką wyściółką, więc na pewno nie będzie uwierać naszej pociechy. Posiada on także regulowane zapięcie. Rodzice cenią sobie ten model przede wszystkim za zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, a maluchom podoba się jego ciekawy design.

Akcesorium Bobike Sweet jest przeznaczone dla dzieci. To model z możliwością regulacji obwodu głowy w zakresie od 46 cm do 53 cm. Waży on 220 g.

 

Zalety

Ciekawy design: Kask na pewno spodoba się nie tylko dziewczynkom, ale i chłopcom. Maluchy mają do wyboru trzy wersje: biało-różową z serduszkami i kropkami, niebieską ze statkiem kosmicznym i rakietą oraz czerwoną z nadrukami piesków.

Zapewnia dzieciom bezpieczeństwo: Z uwagi na regulowany obwód model jest odpowiedni dla dzieci już od 9. miesiąca życia. Zapewnia on pociechom duży poziom bezpieczeństwa podczas rowerowej przejażdżki, nawet jeśli jadą w fotelikach na rowerach rodziców.

Komfort noszenia: Akcesorium jest lekkie i zapewnia komfort noszenia. Skorupę pokryto od wewnątrz miękką wyściółką, która nie podrażnia skóry. 9 otworów wentylacyjnych zapewnia stały przepływ powietrza.

 

Wady

Podatność na zarysowania: Mimo że skorupa jest twarda i odporna na pęknięcia, część rodziców zauważyła, że można ją łatwo zarysować, np. podczas czyszczenia.

 

Crazy Safe Rekin

 

Czy Twoje dziecko nie lubi jeździć na rowerze w kasku? Być może zachęci go do tego kolejna propozycja w naszym rankingu. Model Crazy Safe Rekin to kask w kształcie głowy rekina, który przeznaczony jest dla najmłodszych rowerzystów. Wykonany jest on z najwyższej jakości materiałów, a jego ciekawy design z pewnością przyciągnie wzrok innych dzieci.

Produkt posiada standard CE/GS oraz certyfikat EN1078. Wyposażony jest on w 6 otworów wentylacyjnych, zapewniających doskonałą cyrkulację powietrza. Jego miękkie paski są obustronnie regulowane, można je zatem dopasować do każdej główki. Design kasku dopełnia pasujący podbródek wykonany z pianki, który zapewnia także dodatkową ochronę. Do zestawu dołączono również 5 odczepianych wkładek wewnętrznych.

Ciekawym elementem wyposażenia kasku jest zintegrowane światło LED, posiadające 3 tryby świecenia. Model ten dostępny jest w rozmiarze S i pasuje na głowę o obwodzie od 49 cm do 55 cm. Rozmiar można regulować przy pomocy pokrętła. Rodzice i dzieci zgodnie twierdzą, że kask ten ma świetny wygląd i nadaje się idealnie na przejażdżki rowerowe.

 

Author Rocca Kask rowerowy

 

W naszym rankingu nie mogło zabraknąć modelu Author Rocca z odpinanym daszkiem. Ten dobry i tani kask rowerowy posiada system mocowań Author DialFit, dzięki któremu możemy precyzyjnie dopasować go do naszej głowy. Produkt ten wyposażony jest w aż 24 kanaliki wentylacyjne (8 z tyłu oraz 16 z przodu), zapewniające doskonałą cyrkulację powietrza oraz komfort noszenia w najbardziej upalne dni. W środku wyłożony jest on miękką pianką, dzięki której nie uwiera. Kask posiada również siateczkę ochronną przeciw owadom, umieszczoną w jego przedniej części.

Produkt dostępny jest w trzech wariantach kolorystycznych: czarno-białym, niebiesko-białym oraz czarno-czerwonym. Do wyboru mamy także dwa rozmiary: M (pasujący do obwodu głowy 54 cm – 58 cm) oraz L (pasujący do obwodu głowy 58 cm – 62 cm).

Opinie o kaskach rowerowych tego producenta są bardzo pozytywne. Użytkownicy doceniają ich wygodę w użytkowaniu, wytrzymałość oraz przystępną cenę.

Author Rocca to dobry kask rowerowy do 100 zł. Do wyboru mamy dwa rozmiary, czyli M (obwód od 54 cm do 58 cm) i L (obwód od 58 cm do 62 cm). Produkt waży ok. 285 g.

 

Zalety

Antybakteryjne wkładki: Wewnątrz kasku umieszczono wkładki o antybakteryjnych właściwościach. Zapobiegają one namnażaniu się bakterii, co pozwala uniknąć powstawania nieprzyjemnego zapachu.

Siateczka na owady: W otworach przy czole znajduje się siateczka na owady. Nie trzeba się martwić, że podczas jazdy pod kask przedostaną się insekty, takie jak komary.

Dobra wentylacja: Model ma 16 przednich oraz 8 tylnych otworów wentylacyjnych. To gwarantuje właściwą cyrkulację powietrza. Tym samym nie musimy się obawiać o to, że skóra głowy nadmiernie się spoci.

Odpinany daszek: Kask został wyposażony w daszek zapewniający dodatkową ochronę oczu i twarzy. Jeśli uznamy, że nie jest nam potrzebny, możemy go odpiąć.

 

Wady

Nie podoba się kobietom: Jak przekonują Panie, kask nie wygląda zbyt efektownie i nie przypadł im do gustu (mimo że jest dostępny w czterech kolorach do wyboru).

 

Janod J03269

 

Model Janod J03269 także zapewni bezpieczeństwo i komfort naszemu dziecku podczas jazdy na rowerze. Wyposażony jest on w regulowane paski z zapięciem oraz pokrętło do dopasowania wielkości. Dostępny jest on w rozmiarze S, pasującego do obwodu głowy od 47 cm do 54 cm. Nadaje się dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Skorupa tego modelu wykonana jest z tworzywa sztucznego, zapewniającego maksymalną trwałość. Posiada on 11 otworów wentylacyjnych, dzięki którym głowa naszej pociechy się nie spoci. Do wyboru mamy trzy warianty kolorystyczne: różowy, czerwony i niebieski, dzięki czemu kask będzie odpowiedni zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Produkt spełnia normy bezpieczeństwa i posiada wszelkie wymagane certyfikaty.

Klienci, którzy zdecydowali się na zakup tego modelu wysoko oceniają jego wysoką jakość. W swoich opiniach podkreślają także, że produkt ma atrakcyjny wygląd.

 

 

Kask rowerowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Nie masz pewności, który kask rowerowy zapewni Ci dostateczny poziom bezpieczeństwa podczas wycieczek na jednośladzie? Podjęcie decyzji może ułatwić ranking, w którym opisujemy solidne modele. Wśród nich są kaski odpowiednie dla mężczyzn, kobiet, a także dzieci. Jednym z ciekawszych produktów jest GIRO ISODE MIPS. Skorupa została wykonana z lekkiego i solidnego poliwęglanu, a wewnątrz niej znajduje się miękka wkładka EPS. Model ma 22 otwory wentylacyjne, więc nie musisz się martwić o nadmierną potliwość skóry głowy. Paniom powinien przypaść do gustu kask Spokey Femme 922194, mający wszystkie stosowne certyfikaty potwierdzające dobrą jakość wykonania. Wygląda on elegancko i można go bez trudu dopasować do obwodu głowy.

 

10 najlepszych kasków rowerowych. Opinie w 2021 roku

 

Tworząc ranking kasków rowerowych, wzięliśmy pod uwagę w szczególności recenzje konsumentów, którzy mieli już okazję przetestować dane produkty. W ten sposób stworzyliśmy zestawienie obejmujące opisy sprawdzonych modeli przeznaczonych dla różnych użytkowników.

 

Kask rowerowy MTB

 

1. Kask szosowy Giro Isode MIPS unisex

 

Polecamy Twojej uwadze kask rowerowy MTB GIRO ISODE MIPS dostępny w kilku kolorach m.in.: czarnym, niebieskim szarym, czerwonym i białym. Model ma rozmiar 54-61 cm, więc jest odpowiedni dla dorosłych. Zastosowana konstrukcja In-Mold zmniejsza wagę, a tym samym dobrze wpływa na jakość użytkowania. System regulacji Roc Loc Sport zapewnia szybkie i idealne dopasowanie kasku do głowy użytkownika.

Skorupę wykonano z poliwęglanu, czyli wytrzymałego i lekkiego materiału. Szkielet został odpowiednio wyprofilowany, a od wewnątrz zastosowano miękką wkładkę EPS.  Przydatnym dodatkiem jest także podszewka Quick Dry. Kask wyposażono w 22 otwory wentylacyjne, co gwarantuje swobodny przepływ powietrza i chroni przed zbyt intensywnym poceniem. Duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa jazdy ma system MIPS, który odpowiada za ochronę mózgu w momencie upadku. 

Kupując ten kask rowerowy, możesz mieć pewność, że inwestujesz w dobrej jakości sprzęt, który posłuży Ci przez długi czas i zapewni maksymalne bezpieczeństwo. Osoby, które wybrały ten model, twierdzą, że jest on dobrze dopasowany do kształtu głowy. Miękka pianka jest przyjemna w dotyku i gwarantuje wygodę. Otwory wentylacyjne są na tyle duże, że swobodnie przepływa przez nie powietrze.

 

 

 

Kask rowerowy damski

 

2. Spokey Femme Damski Kask Rowerowy 922194

 

Wybrany do naszego zestawienia damski kask rowerowy Spokey Femme 922194 podoba się wielu kobietom, co ma związek m.in. z estetycznym wykonaniem. Jest to produkt w kolorze czarno-szaro-różowym, który nie tylko zapewnia bezpieczeństwo w trakcie jazdy na rowerze, ale będzie też ładnie komponował się z codziennym strojem. Sprzęt waży tylko 250 g, więc nie jest ciężki. W związku z tym nie musimy się martwić, że jego użytkowanie będzie męczące i niewygodne.

Rozmiar damskiego kasku rowerowego to 55 cm – 58 cm. Model ma 27 otworów wentylacyjnych, więc powietrze może swobodnie przez niego przepływać, zapewniając tym samym użytkownikowi komfort i zapobiegając nadmiernej potliwości. Skorupę zrobiono z odpornego na zniekształcenia poliwęglanu. Materiał pokrywający wnętrze kasku to miękka pianka EPS. Prezentowany sprzęt sportowy ma certyfikat CE i EN 1078, co jest potwierdzeniem na to, że spełnia on wymagane prawem normy.

Wiele osób zgadza się ze stwierdzeniem, że Spokey Femme 922194 to dobry i tani kask rowerowy, który jest wygodny w noszeniu. Wśród zalet produktu wymienia się jego estetyczne wykonanie. To, że model ładnie się prezentuje, stanowi dodatkową zachętę do jego używania. System zapięcia jest solidny, a paski na tyle miękkie, że nie powodują podrażnień skóry.

 

 

 

Kask rowerowy dziecięcy

 

3. Kask rowerowy Alpina Ximo Flash

 

Wybierając kask rowerowy dla dzieci, musimy zwrócić szczególną uwagę na jakość jego wykonania. Wybrany przez nas produkt powinien spełniać wymagane prawem normy, bo tylko to da nam pewność, że jego użytkowanie jest bezpieczne. Takim modelem jest Alpina Ximo Flash JR. Ten dziecięcy kask rowerowy jest biały i ma zdobienia w postaci kolorowych kwiatków. Produkt podoba się w szczególności dziewczynkom. 

Rozmiar modelu to 49 cm – 54 cm. Produkt waży 230 g i jest wyposażony w 11 otworów wentylacyjnych. Dzięki temu, że dziecięcy kask rowerowy ma płynną regulację obwodu RUN SYSTEM Classic Side, możliwe jest jego idealne dopasowanie do kształtu głowy dziecka. Pianka wewnętrzna została połączona z powłoką modelu przy wykorzystaniu technologii In-Mold-Tec polegającej na solidnym scaleniu materiałów. W efekcie sprzęt tworzy zwartą całość. Z tyłu kasku znajduje się czerwona lampka LED poprawiająca widoczność pociechy po zmroku.

Opinie na temat Alpina Ximo Flash JR są pochlebne, dlatego rodzice chętnie decydują się na zakup tego sprzętu dla swojego dziecka. Skorupa jest wykonana z wytrzymałego materiału, na którym nie pojawiają się zarysowania. Dodatkowo produkt ma ładne zdobienia, które w miarę upływu czasu nie tracą na intensywności. 

 

 

 

Kask rowerowy Uvex

 

4. Kask rowerowy Uvex I-vo CC

 

Model I VO CC to biały kask rowerowy Uvex dostępny w rozmiarze 56 cm – 60 cm. Waga produktu wynosi tylko 260 g, więc mamy zagwarantowaną wygodę podczas jazdy. Istotne jest to, że wysoka jakość sprzętu i bezpieczeństwo użytkowania zostało potwierdzone licznymi certyfikatami (EN 1078, TÜV GS, CE i CPSC). Kanały wentylacyjne są odpowiednio rozmieszczone i umożliwiają swobodny przepływ powietrza nawet podczas upałów.

Wykonane w technologii Inmould mocowanie pianki wewnętrznej do skorupy jest solidnie. Materiały są mocno ze sobą połączone, więc nie tworzą się dziury pomiędzy łączeniami. System IAS 3D pozwala na idealne dopasowanie wysokości i szerokości kasku do obwodu głowy i to przy użyciu jednej dłoni. Pasek pod brodą można zablokować przy użyciu zamka Monomatic, który zabezpiecza przed jego przypadkowym rozpięciem. Pasek jest wykonany z przyjemnych dla skóry materiałów niepowodujących żadnych podrażnień.

Kask rowerowy ma odpinaną wyściółkę, którą można prać w pralce. Możliwe jest więc łatwe zadbanie o idealną czystość sprzętu. Wyściółka jest wykonana z antyalergicznego materiału. Nie powoduje on żadnych podrażnień. Według użytkowników przydatnym elementem jest siatka przeciw owadom znajdująca się na otworach wentylacyjnych. W zestawie znajduje się także odpinany daszek, który może stanowić skuteczne zabezpieczenie przed słońcem.

 

 

 

Kask rowerowy full face

 

5. Kask downhillowy W-TEC Downhill

 

Nie bez powodu do naszego zestawienia wybraliśmy kask rowerowy full face W-Tec Downhill. Zdobył on wiele dobrych opinii od użytkowników, którzy zachwalają jego wysoką jakość wykonania. Model jest przeznaczony do jazdy wyczynowej: downhillu, zjazdów i freeride. Produkt waży od 640 g do 680 g, w zależności od wybranego rozmiaru. Kask można kupić w 3 kolorach: czarnym, białym i szarym.

W produkcji zastosowano materiał EPS, który ma za zadanie tłumić wstrząsy. Powłoka z hartowanego poliestru nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne. Cała konstrukcja jest więc wytrzymała i sprawdza się nawet w ekstremalnych warunkach. Na kasku znajduje się 17 równomiernie rozmieszczonych otworów wentylacyjnych umożliwiających przepływ świeżego powietrza. Pozwala to ograniczyć nadmierne pocenie się skóry głowy i zabezpiecza przed rozwojem bakterii.

Bezpieczeństwo użytkowania kasku zostało potwierdzone certyfikatami CE i TÜV-GS. Kupujący mogą mieć pewność, że inwestują w solidny sprzęt, który nigdy ich nie zawiedzie. Konsumenci w swoich recenzjach zaznaczają, że produkt jest lekki, a materiał wewnątrz skorupy dopasowuje się do kształtu głowy. Model ma w zestawie odpinany daszek, z którego warto skorzystać przede wszystkim w dni, w których mocno świeci słońce i ogranicza to naszą widoczność.

 

 

 

 

Kask rowerowy Decathlon

 

6. Kask na rower Decathlon B’Twin 500 

 

Kask rowerowy Decathlon B’Twin 500 został zrobiony m.in. z poliwęglanu, czyli wyjątkowo wytrzymałego materiału, który jest odporny zarówno na zniekształcenia, jak i uszkodzenia mechaniczne – na przykład – zarysowania. Produkt można kupić w rozmiarze 53 cm – 57 cm, a wtedy jego waga wynosi ok. 0,28 kg i rozmiarze 56 cm – 61 cm i wadze 0,32 kg. Model jest dostępny w kolorze czarnym, a także żółtym, różowym i szarym. 

Kask ma dobrze przemyślany system wentylacji. Wyposażono go w 21 otworów, co daje możliwość swobodnego przepływu powietrza. Wnętrze modelu pokrywa przyjemna w dotyku pianka dostosowująca się do kształtu naszej głowy. Zapięcie 3D zapewnia komfort i bezpieczeństwo użytkowania. W trakcie jazdy nie ma ryzyka, że kask będzie się zsuwał i konieczne okaże się jego ciągłe poprawianie. Paski są łatwe w regulacji, a co więcej, zrobiono je z miękkich materiałów.

Decathlon B’Twin 500 to sprzęt odpowiedni nie tylko na rower, ale także rolki czy deskorolkę. Model spełnia normę EN 1078, co według użytkowników ma bardzo duże znaczenie. Każdemu podczas jazdy zależy na tym, aby czuć się bezpiecznie. Konsumenci potwierdzają wysoką jakość wykonania produktu. Istotną zaletą jest też niewielka waga produktu.

 

 

 

 

Kask rowerowy 4F

 

7. Kask Rowerowy Uniseks Ksr300 4F

 

Uniseks KSR300 to kask rowerowy 4F przeznaczonych dla kobiet i mężczyzn. Jest to uniwersalny model MTB, co oznacza, że można go używać do codziennej jazdy po mieście, jak również w trakcie górskich przejażdżek. Waga produktu wynosi ok. 250 g, w zależności od wielkości. Model jest dostępny w rozmiarze M (55 cm – 58 cm) i L (58 cm – 61 cm). Plusem jest prosty design kasku. Nie ma on żadnych zdobień, więc jego dopasowanie do sportowego stroju nie okazuje się zbyt dużym wyzwaniem. Sprzęt można kupić w kolorze białym, czarnym i niebieskim. 

Model ma odpowiednio wyprofilowany kształt. Konstrukcja In-Mould to gwarancja lekkości i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Na skorupie znajdują się 24 otwory wentylacyjne umożliwiające przepływ powietrza. Kask ma miękką, antyalergiczną wyściółkę, którą można łatwo zdjąć i wyczyścić (zapięcie na rzep). Przydatnym elementem jest też siatka chroniąca przed owadami.

Według użytkowników 4F Uniseks KSR300 to kask zapewniający maksymalne bezpieczeństwo i komfort. Model jest zgodny z normą EN 107 i dyrektywą europejską EEC: 89/686/EWG. Warto podkreślić znaczenie systemu Shock Absorbing System, który gwarantuje ochronę głowy podczas upadku. Zaletą jest także możliwość regulacji obwodu kasku za pomocą sprawnie działającego pokrętła.

 

 

 

Kask rowerowy szosowy

 

8. Abus Viantor Kask rowerowy szosowy

 

Test kasków rowerowych, który został przeprowadzony przez entuzjastów kolarstwa, potwierdził, że Abus Viantor to bardzo dobry sprzęt. Model jest dostępny w kilku rozmiarach, a mianowicie: S (51 cm – 55 cm), M (54 cm – 58 cm) i L (58 cm – 62 cm). Produkt waży ok. 270 g, więc jest stosunkowo lekki, a w związku z tym wygodny w użytkowaniu. Kask ma białą skorupę i czarne napisy z nazwą modelu i producenta.

System AcitveCage to wzmocnienia EPS mające za zadanie poprawić bezpieczeństwo użytkownika. Konstrukcja modelu jest tak wytrzymała, że nawet w razie upadku dobrze chroni głowę przed kontuzją. Jeśli masz dłuższe włosy i często wiążesz kucyka, ten szosowy kask rowerowy jest idealny dla Ciebie. Zoom Ace to specjalny otwór, przez który można przepuścić włosy, tak aby nie zniszczyć fryzury i nie obawiać się o komfort jazdy.

Jak wskazują konsumenci, dostosowanie kasku do kształtu i wielkości głowy nie jest trudnym zadaniem. System regulacji został odpowiednio opracowany. Paski są trwałe i nie podrażniają skóry. Dzięki otworom wentylacyjnym skóra głowy nie jest narażona na nadmierną potliwość. Skorupa jest wytrzymała, o czym świadczy to, że na jej powierzchni nie pojawiają się zarysowania.

 

 

 

Kask rowerowy enduro

 

9. Kask ekstremalnej jazdy po górach Met Parachute Hes

 

Jeśli chcesz kupić dobry kask rowerowy, idealnym wyborem będzie Met Parachute Hes, czyli model przeznaczony do ekstremalnej jazdy po górach. Sprzęt ma zabudowaną konstrukcję, co oznacza, że zabezpiecza nie tylko głowę, ale również szczękę. W przypadku szybkiej jazdy ma to bardzo duże znaczenie. Na obudowie można zamontować kamerę i w ten sposób rejestrować swoje wyczyny na rowerze.

Produkt można kupić w rozmiarze M (54 cm – 58 cm) i L (59 cm – 62 cm). Jego waga wynosi ok. 700 g, w zależności od wielkości. Kask rowerowy enduro ma antyalergiczne wkładki. Są one wykonane inaczej niż tradycyjne wkładki, bo wypełniono je specjalnym żelem, który pozostaje chłodny przy kontakcie ze skórą. Wnętrze modelu dobrze dopasowuje się od do kształtu głowy i idealnie sprawdza się w trakcie upalnych dni. Przy produkcji kasku wykorzystano technologię InMolding, polegającą łączeniu skorupy i wypełnienia przy użyciu wysokiej temperatury i pod wysokim ciśnieniem. 

W zestawie znajduje się demontowany daszek stanowiący dodatkowe zabezpieczenie przed słońcem. Użytkownicy często z niego korzystają, aby zagwarantować sobie jeszcze lepszą ochronę podczas jazdy. Produkt ma wytrzymałą konstrukcję i estetyczny wygląd. Wkładki zrobiono w taki sposób, aby ograniczyć potliwość i zmniejszyć ryzyko rozwijania się bakterii.

 

 

 

Kask rowerowy Kross

 

10. Kask MTB Kross Laki unisex

 

Każdy z nas chce zagwarantować sobie bezpieczeństwo w trakcie jazdy, a pomocny w tym zakresie okazuje się kask rowerowy Kross LAKI. Jest to model dostępny w rozmiarze M (56 cm – 58 cm) i L (58 cm – 61 cm). Jego waga wynosi 212 g w przypadku mniejszego, a 221 g w przypadku większego produktu. Sprzęt jest wyjątkowo lekki, a w związku z tym nie odczuwamy żadnego dyskomfortu związanego z jego użytkowaniem.

W środku kasku umieszczono antybakteryjne wkładki, które są miękkie i elastyczne. Dostosowują się one do kształtu naszej głowy i nie powodują otarć. Materiał wykonania jest dobrej jakości i gwarantuje swobodny przepływ powietrza. Na tylnej części kasku znajdują się elementy odblaskowe, które poprawiają widoczność w trakcie jazdy po zmroku. Model ma 28 otworów wentylacyjnych. W zestawie znajduje się daszek stanowiący dodatkowe zabezpieczenie przed słońcem i innymi czynnikami zewnętrznymi.

Ze względu na to, że opinie o kaskach rowerowych Kross są pochlebne, sporo osób decyduje się wybrać sprzęt tego producenta. Dużą popularnością cieszy się polecany przez nas model LAKI, który jest oceniany jako solidnie zrobiony, lekki i komfortowy w użyciu. Produkt ma biało-czarny kolor.

 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kask rowerowy kupić?

 

Co prawda w naszym kraju rowerzyści nie mają obowiązku jeżdżenia w kasku, jednak akcesorium to można zauważyć u większości z nich. Wypadek na jednośladzie może mieć poważne skutki zdrowotne, których lepiej unikać. Zanim kupisz kask, przeczytaj poradnik, który przygotowaliśmy. Dowiesz się, co musisz sprawdzić, robiąc zakupy.

 

Kask MTB

Najbardziej uniwersalnym kaskiem jest model MTB, który jest odpowiedni dla miłośników kolarstwa górskiego, jak również miejskiego, rekreacyjnego czy szosowego. Jest on rozbudowany w potylicy i zachodzi nisko na uszy. Przeważnie należące do tej grupy kaski mają niewielki daszek zapewniający ochronę przed słońcem i gałęziami. Ponieważ nie zabezpieczają one szczęki i boków twarzy, nie nadają się do wyczynowej jazdy.

 

Kask downhill

Kask downhill przypomina swoim wyglądem akcesoria dla motocyklistów. Zapewnia on ochronę całej czaszce i szczęce. Do takiego modelu możemy dodatkowo dobrać gogle, które zabezpieczą oczy przed kamykami, błotem, piachem itp. Czasami istnieje możliwość odpięcia pałąka chroniącego szczękę.

 

Kask szosowy

Kask szosowy to dobra propozycja dla osób preferujących bardzo szybką jazdę. Ma on aerodynamiczny kształt i stawia niewielki opór powietrza, w efekcie czego możemy bez dużego wysiłku się rozpędzić. Przeważnie akcesoria szosowe nie mają ochronnego daszku, ale możemy go dokupić osobno i przymocować do skorupy, jeśli okaże się potrzebny. Po kask szosowy mogą sięgnąć również osoby uprawiające kolarstwo typowo miejskie czy rekreacyjne.

 

Kask enduro

Model enduro jest lżejszą i mniej rozbudowaną wersją kasku downhillowego. Jednak w porównaniu do akcesoriów MTB czy szosowych, lepiej chroni tylną część głowy przed poważnymi urazami. Na zakup tego typu produktów coraz częściej decydują się kolarze górscy, bo są one lekkie, a przy tym przewiewne i zwiększają poziom bezpieczeństwa.

 

Kask miejski

Akcesoria miejskie prezentują się elegancko, dlatego możemy czuć się w pełni swobodnie, dojeżdżając do pracy czy wybierając się na zakupy. Ich wadą jest mniejsza wytrzymałość i nieco gorsza wentylacja niż w kaskach MTB. Jednak do spokojnej jazdy po mieście taki model powinien nam w zupełności wystarczyć.

 

Rozmiar – jaki kask rowerowy wybrać?

Kask musi być dobrze dopasowany do obwodu głowy, ale jednocześnie nie za ciasny. Zbyt luźny model może wciąż się zsuwać, dlatego nie zapewni odpowiedniej ochrony podczas ewentualnego wypadku. Jak znaleźć kask w dobrym rozmiarze? Konieczne jest zmierzenie obwodu głowy. Miarkę należy poprowadzić na linii, na której kończy się skorupa, czyli na czole, tuż nad uszami i na potylicy. Wynik, który w ten sposób uzyskamy, należy porównać z tabelą rozmiarową wybranego producenta. Większość rowerzystów nosi akcesoria w rozmiarze M (obwód od ok. 52 cm do 56 cm) i L (obwód od 55 cm do 61 cm). Dobrze dopasowany kask po wyregulowaniu nie zsuwa się z głowy i zostaje na swoim miejscu, nawet podczas potrząsania nią. 

Kłopotliwe może okazać się dobieranie właściwego kasku dla dziecka. Nie powinniśmy kupować modelu, który jest za luźny z nadzieją, że dłużej posłuży maluchowi. Źle dobrane akcesorium nie tylko nie ochroni głowy przed urazem, ale może samo przyczynić się do doznania go.

 

Waga

Im lżejszy kask kupimy, tym mniej obciążona będzie głowa i mięśnie szyi oraz karku. Trzeba mieć to na uwadze, decydując, jaki jest najlepszy kask rowerowy. Waga nie ma tak dużego znaczenia, jeśli nasze przejażdżki na jednośladzie trwają maksymalnie kilkanaście minut. Jednak na dłuższej wyprawie szybko zaczniemy odczuwać dyskomfort związany z noszeniem ciężkiego kasku. Doświadczeni kolarze uważają, że takie akcesoria nie powinny ważyć więcej niż 300 g.

 

Technologia in-mold

Obecnie większość kasków rowerowych jest produkowana z wykorzystaniem technologii in-mold. Do formy, w której znajduje się szkielet akcesorium wykonany z tworzywa, wtryskuje się spieniony polistyren. To sprawia, że kask jest lekki, a jednocześnie bardziej wytrzymały. Wyprodukowane w ten sposób modele są solidniejsze od tych z klejonymi warstwami. Są też kaski wykorzystujące bardziej nowoczesną technologię, czyli MIPS. Pod zewnętrzną skorupą znajduje się wkładka. Jej elementy budowy przesuwają się w momencie, gdy uderzymy w coś głową, zapewnia to rozproszenie siły.

 

Wentylacja

Kask powinien być dobrze wentylowany, inaczej jazda na rowerze nie będzie zbyt przyjemna, w szczególności w letni, upalny dzień. Na efektywność cyrkulacji powietrza wpływa liczba otworów wentylacyjnych znajdujących się na skorupie. Im więcej ich jest, tym lepsza będzie wentylacja, zapobiega to nadmiernej potliwości skóry głowy i przetłuszczaniu włosów. Jeśli lubimy jeździć na rowerze zimą, warto dodatkowo zaopatrzyć się w kominiarkę lub nakładki na otwory, aby nie odczuwać chłodu.

 

Dopasowanie

Do dopasowania kasku do głowy zazwyczaj służy pokrętło. Pomóc w tym mogą również boczne, zapinane pod brodą paski. Niektóre modele są wyposażone w inne systemy, przykładowo regulację głębokości. Najistotniejsze jest to, żeby akcesorium nie uciskało głowy, ale też nie było zbyt luźne.

 

Design

Poprzez kask możemy wyrazić siebie, dlatego producenci oferują nam różnorodne modele. Część z nich ma stonowane kolory, inne wyróżniają się jaskrawym, wręcz neonowym odcieniem. Najlepszy kask rowerowy odpowiada indywidualnym preferencjom kolarza. Design nie jest najważniejszą kwestią, ale nierzadko pozytywnie wpływa na samopoczucie i zwiększa pewność siebie.

 

Kaski rowerowe w dobrych cenach

Kaski przystosowane do spokojnej jazdy po mieście i poza nim, w celach rekreacyjnych, kosztują nie więcej niż 300 zł. Bardziej rozbudowane modele, nadające się dla osób preferujących szybką jazdę, są nieco droższe, bo trzeba za nie zapłacić ponad 500 zł. Zakup solidnego kasku nie zawsze jest małym wydatkiem, ale należy przy tym pamiętać, że to on w dużej mierze decyduje o naszym bezpieczeństwie podczas rowerowej przejażdżki.

 

 

FAQ

 

P1: Jak dopasować kask rowerowy?

Aby kask rowerowy był jak najlepiej dopasowany, mierzymy centymetrem obwód głowy na wysokości około 1-2 cm nad linią brwi. Poprowadź centymetr tuż nad uszami. Według otrzymanej wartości dobierasz rozmiar kasku. Pamiętaj, że rozmiary poszczególnych marek mogą nieco różnić się od siebie. Weź również pod uwagę czy kask rowerowy chcesz nosić na czapkę – wtedy warto do obwodu czaszki doliczyć ok. 1 cm.

 

P2: Jak prawidłowo założyć kask rowerowy?

Jeśli dobrze dobraliśmy rozmiar kasku rowerowego, nie powinniśmy mieć większych problemów z jego zakładaniem. Wiedz, że odpowiednie nałożenie tego elementu ochronnego gwarantuje Twoje bezpieczeństwo w czasie jazdy. Bardzo ważne jest nie tylko ścisłe przyleganie kasku do głowy, ale również odpowiednie zapięcie klamry. Paski pod brodą nie mogą zbyt mocno uciskać, ani też zwisać zbyt luźno. Staraj się wyregulować ucisk do tego momentu, w którym noszenie kasku nie powoduje bólu. Wtedy wiesz, że jest odpowiednio dopasowany i dobrze ochroni Twoją głowę.

 

P3: Jak powinien leżeć kask rowerowy?

W zależności od pory roku, w której planujesz korzystać z kasku, dobierasz jego rozmiar na podstawie rozmiaru głowy. Jeśli nosisz go na czapkę, nieco trudniej jest stwierdzić, czy kask leży naprawdę dobrze – w końcu może on się np. ślizgać na materiale czapki, zamiast leżeć stabilnie. Kask musi bezwzględnie trzymać się zupełnie nieruchomo czubka Twojej głowy oraz chronić skronie i obszar przy uszach.

 

P4: Jak zmierzyć kask rowerowy?

Jeśli masz możliwość zmierzenia kasku rowerowego w sklepie stacjonarnym, to bardzo dobrze, bo będziesz mógł bardzo precyzyjnie dopasować go do kształtu czaszki, co jest bardzo istotne dla Twojego bezpieczeństwa. Jeśli masz swoją ulubioną czapkę, którą zakładasz na wycieczki rowerowe – weź ją ze sobą. Zmierz kask po nałożeniu jej oraz bez nakrycia głowy. Wtedy stwierdzisz, czy kask jest naprawdę dobrze dopasowany. Nie może on przesuwać się pod wpływem ruchu, ograniczać widoczności oraz powodować ucisku lub uczucia ciężkości.

 

 

P5: Jak zapiąć kask rowerowy?

Kask rowerowy musi być odpowiednio zapięty, żeby spełniał swoją rolę, a jednocześnie nazbyt nie uciskał wrażliwych okolic skroni i uszu. Zanim zapniesz klamrę, sprawdź regulację, czy działa płynnie, jaki zakres ruchów jest możliwy i jak dużo musisz użyć siły, by zmienić napięcie paska. Następnie spróbuj zapiąć klamrę. Jeśli czujesz luz i możesz zmieścić bez trudu pod brodą wskazujący palec, spróbuj nieco skrócić, za pomocą regulacji, któryś z pasków. Reguluj delikatnie, o kilka milimetrów, aż poczujesz, że kask leży pewnie na głowie i pod wpływem ruchu nie przesuwa się w żadną stronę.

 

 

Dlaczego warto nosić kask rowerowy?

 

Kask rowerowy jest niezbędnym elementem wyposażeniem każdego, kto lubi przejażdżki na tym niezwykle popularnym jednośladzie. Dzięki odpowiedniej ochronie głowy nie musisz obawiać się o to, czy upadek na twarde podłoże zakończy się poważnym urazem głowy. W pierwszej części poradnika przedstawiliśmy Ci najlepsze zdaniem kupujących modele, a także dowiedziałeś się, jaki kask rowerowy jest polecany. Z tej części dowiesz się, jak wiele korzyści niesie za sobą stosowanie ochrony głowy podczas jazdy na rowerze.

 

To nie tylko ozdoba

Często spotykaną opinią jest pogląd, że przy dużych prędkościach kask rowerowy stanowi jedynie ozdobę. Nie jest to prawdą, ponieważ dobrej jakości skorupa z pewnością przejmie część siły uderzenia. Zapewne kask zostanie po takim upadku mocno uszkodzony, ale tym samym impet uderzenia zatrzyma się na nim. Głowa w tym momencie będzie narażona na znacznie mniejsze siły towarzyszące upadkowi. Lekarze zwracają uwagę na aspekt osłaniania zwłaszcza bocznych części naszej czaszki – nawet przy niewielkich uderzeniach, może dojść do wytworzenia krwiaka, który może skutecznie utrudnić życie osobie po upadku. Kask może temu zapobiec. Nie obawiaj się również o ewentualne skaleczenia elementami tworzywa podczas upadku – kaski są tak skonstruowane, że albo pękają i nie rozpadają się na mniejsze kawałki, albo odłamki są tak małe, że istnieje małe prawdopodobieństwo uszkodzenia nimi skóry.

Prawda jest taka, że dobre dopasowanie tego elementu ochronnego znacznie zmniejsza ryzyko wszelkich uszkodzeń i w żaden sposób nie przeszkadza w jeździe, nie ogranicza widoczności, ani nie powoduje utraty równowagi.

 

Ochrona przeciwsłoneczna

Warto zauważyć, że latem również podczas uprawiania sportów powinniśmy odpowiednio chronić skórę głowy przed szkodliwym promieniowaniem. Kask rowerowy oprócz pełnienia swojej głównej funkcji ochronnej, osłania również czubek naszej głowy, nie powodując przy tym pocenia się, dzięki specjalnemu wypełnieniu, które pozwala skórze oddychać. Wentylację stanowią również specjalne otwory w górnej części skorupy.

 

Designerski dodatek

W jednym z poprzednich akapitów padło stwierdzenie, że kask to nie tylko ozdoba. Jednak dla osób, którym zależy na spójnych stylizacjach również w chwili uprawiania sportu, powinno bardzo podobać się to, że producenci obecnie udostępniają modele w tak wielu kolorach i z tak wieloma motywami, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Poza tym w wielu sklepach jest możliwe stworzenie spersonalizowanego kasku, co z pewnością stanowi doskonały pomysł dla każdego miłośnika kolarstwa.

Kask rowerowy jest niezbędny, by bezpiecznie przemierzać ścieżki rowerowe oraz podróżować po nieco bardziej wyboistych terenach. Warto nabyć go, by odpowiednio chronić wrażliwą na urazy okolicę skroni i czubek głowy. Niezależnie od tego, jaki model wybierzesz oraz na produkt z jakiej półki cenowej możesz sobie pozwolić, wiedz, że z pewnością mając na sobie kask, zapewniasz swojej głowie bezpieczeństwo., Jest to koniecznością podczas uprawiania sportów, zwłaszcza tych związanych z rozwijaniem dużych prędkości.

Nawyk zakładania kasku rowerowego przez osoby dorosłe przed każdą przejażdżką, jest kopiowany również przez małe dzieci. Dlatego też warto swoim przykładem pokazywać dzieciom, że warto osłaniać głowę, by w razie upadku nie ryzykować poważnym urazem. Kaski rowerowe są modnym, atrakcyjnym dodatkiem, który dodatkowo chroni, nie sposób więc go nie nosić.

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Subskrybuj
Notify of
guest
0 KOMENTARZY
Inline Feedbacks
View all comments