Kask rowerowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Jaki kask rowerowy jest najlepszy w 2024 roku? Z analizy komentarzy kupujących i trendów zakupowych wynika, że to produkt Uvex I-Vo. Akcesorium jest dostępne w dwóch rozmiarach, dlatego nie ma ryzyka, że nie będzie dopasowane do naszego obwodu głowy. Model ten ma wyjmowaną wyściółkę, którą można prać. To daje możliwość zachowania odpowiedniego poziomu higieny. Ten dobry i tani kask rowerowy jest lekki i prawie niewyczuwalny po założeniu, w dodatku bardzo dobrze chroni przed wstrząsami i doznaniem poważnego urazu głowy po upadku na ziemię. Niemal tak samo popularny jest produkt Author Creek Ff Full Face DH FR. Kask ma odpinany daszek oraz osłonę podbródka, zapewnia bardzo dobrą ochronę przed urazami głowy. Jest on wykonany z ABS wypełnionego tworzywem EPS. Na skorupie umieszczono 24 otwory wentylacyjne odpowiadające za stałą cyrkulację powietrza podczas jazdy. To gwarantuje komfortową przejażdżkę, również w upalny dzień.
11 najlepszych kasków rowerowych. Opinie w 2024 roku
Dobry kask rowerowy jest niezbędny, gdy chcemy zabezpieczyć swoją głowę przed ewentualnym upadkiem. Powinien być on idealnie dopasowany i wykonany z mocnych materiałów. Do zakupu odpowiedniego produktu należy podejść w sposób przemyślany. W tym celu przygotowaliśmy ten ranking kasków rowerowych, który podpowie Ci, jakie modele są najlepsze.
Tabela porównawcza
Kask rowerowy Uvex
1. Kask Rowerowy Uvex I-Vo
Amatorzy jazdy rowerowej, zwłaszcza ekstremalnej, powinni zaopatrzyć się w odpowiedni kask rowerowy chroniący głowę w przypadku wywrotki. Modelem nadzwyczaj chętnie kupowanym jest kask rowerowy Uvex I-Vo. Kask w kolorze białym jest skonstruowany tak, aby pochłaniać wstrząsy towarzyszące jeździe rowerowej i ewentualnym upadkom, a także jest odporny na skrajne temperatury, jak i promienie UV.
Skorupa zewnętrzna wykonana została w technologii inmould, która gwarantuje absorpcję uderzeń odprowadzanych przez liczne mikroskopijne kanały, a dodatkową ochronę głowy zapewnia skorupa wykonana z polikarbonu. Aby użytkowanie kasku było komfortowe, producent zagwarantował redukcję gromadzenia się ciepła wewnątrz. Test kasków rowerowych jednoznacznie wskazuje, że wewnątrz jest zagwarantowana optymalna cyrkulacja powietrza podnosząca komfort użytkowania.
Najlepsze kaski rowerowe pozwaljąa na precyzyjne dopasowanie do głowy, bo mają regulację szerokości i wysokości zgodnie z jej rozmiarem. A regulowane paski sprawiają, że kask przylega do głowy i nie pozwala na zsunięcie się z niej nawet podczas gwałtownych ruchów. Potwierdzają to też opinie kaskach rowerowych tego producenta. Kask Rowerowy Uvex I-Vo cieszy się wyjątkowo dużym zainteresowaniem rowerzystów, co jest powodem tak dużego zainteresowania?
Zalety
Komfort użytkowania: Producent zadbał o dobrą wentylację kasku, więc nie gromadzi on ciepła w środku i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza.
Staranne wykonanie: Kask wykonano z użyciem najnowszych technologii, w zestawie klient otrzymuje ruchomy daszek, siatkę przeciw owadom i wkładki basic. Opcjonalnie można też otrzymać oświetlenie LED przyczepiane do kasku.
Bezpieczeństwo: Kask rowerowy na głowie zapewnia pełnię bezpieczeństwa, jego skorupa jest wzmocniona i zapewnia dobrą ochronę głowy, a kanały o mikroskopijnym przekroju mają za zadanie absorbować ewentualne uderzenia.
Dopasowanie: Zastosowany system IAS umożliwia dokładną regulację w zakresie szerokości i wysokości zgodnie z rozmiarem głowy.
Zamek blokujący: Jedną ręką rowerzysta obsłuży zapięcie kasku, które jest blokowane i chroni przed samoczynnym otwarciem się i w trakcie jazdy.
Wady
Według rowerzystów kask pasuje raczej do osób o większych rozmiarach, bo model jest dość duży i drobne osoby wyglądają jakby miały nieproporcjonalnie dużą głowę.
Kask rowerowy full face
2. Kask Rowerowy Author Creek Ff Full Face DH FR
Author Creek Ff Full Face DH FR to model unisex, odpowiedni dla mężczyzn, jak i kobiet. Jest on przeznaczony dla rowerzystów, których obwód głowy to 54 – 57 cm. Kask bardzo dobrze chroni głowę przed doznaniem poważnego urazu na skutek wypadku na jednośladzie. Skorupa jest wykonana z mocnego ABS, wypełnionego dodatkowo tworzywem EPS.
Wewnątrz kasku znalazły się antybakteryjne wkładki, gwarantuje to właściwy poziom higieny. Ponadto na skorupie umieszczono 24 otwory wentylacyjne (16 z przodu i 8 z tyłu), dlatego nie ma ryzyka, że nadmiernie się spocimy. Opisywany model wyposażono w osłonę podbródka i daszek, oba elementy są odpinane.
Za co kupujący docenili ten kask rowerowy pełny? Z opublikowanych opinii wynika, że dobrze dopasowuje się on do obwodu głowy i zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. To lekki i solidny kask rowerowy szczękowy, wykonany z dbałością o każdy detal. Ma czarny kolor, dlatego pasuje do każdego rowerowego stroju.
Kask Author Creek Ff Full Face DH FR to model typu full-face, który został wykonany z tworzywa ABS. Jest on przeznaczony dla osób, których obwód głowy mieści się w zakresie od 54 do 57 cm.
Zalety
Chroni przed urazami głowy: Kask bardzo dobrze chroni przed urazami głowy, jakich można doznać podczas wypadku. Dotyczy to w szczególności części potylicznej.
Otwory wentylacyjne: Na skorupie rozmieszczono 24 otwory wentylacyjne, za sprawą których zagwarantowana jest stała cyrkulacja powietrza.
Praktyczny daszek: Kask jest wyposażony w daszek, który przydaje się w szczególności podczas jazdy przez las. Zapewnia on ochronę przed uderzeniem gałęziami.
Uniwersalność: Na zakup tego modelu mogą zdecydować się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Kask jest uniwersalny (należy do grupy unisex).
Wady
Przeszkadzająca osłona podbródka: Osłona podbródka może początkowo nieco przeszkadzać i ograniczać widoczność. Dotyczy to w szczególności osób, które dotychczas nosiły zwykły kask rowerowy.
Kask rowerowy szosowy
3. Kask szosowy Abus Viantor
Jeśli nie wiesz, jaki kask rowerowy wybrać, a jesteś osobą początkującą, powinieneś poznać model Abus Viantor dostępny w kilku wersjach kolorystycznych m.in. białej i żółtej. Do wyboru kupujący ma 3 rozmiary: S (51 – 55 cm), M (54 – 58 cm) i L (58 – 62 cm). System regulacji Zoom Ace pozwala dopasować kask idealnie do wielkości i kształtu głowy.
Akcesorium ma sporo otworów, przez które może przepływać powietrze. To zabezpiecza skórę głowy przed nadmierną potliwością. Kask rowerowy jest w połowie otoczony pierścieniem wykonanym z tworzywa sztucznego. Element ten jest miły w dotyku i nie powoduje podrażnień skóry. W procesie produkcji wykorzystano dobrej jakości materiały.
Większość opinii na temat produktu jest pozytywna. W komentarzach na jego temat przeczytamy sporo dobrych słów i poznamy jego różne zalety. Atutem kasku rowerowego jest lekka konstrukcja, idealne dopasowanie, możliwość jazdy w warkoczu i prosty, ale atrakcyjny wygląd.
Kask rowerowy Abus Viantor jest sprzedawany w rozmiarze od S do L. Produkt występuje w kilku wersjach kolorystycznych.
Zalety
Lekka konstrukcja: Kask rowerowy ma trwałą konstrukcję, co potwierdzają w swoich opiniach użytkownicy. Mimo to akcesorium jest jednocześnie lekkie. Do jego wykonania wykorzystano EPS, skorupę zrobiono z PC.
Optymalny przepływ powietrza: Na modelu znajduje się sporo stosunkowo dużych otworów, przez które powietrze może swobodnie przepływać. To przekłada się na większy komfort jazdy nawet w trakcie upałów.
Idealne dopasowanie: Kask rowerowy ma precyzyjny system regulacji Zoom Ace z łatwym w obsłudze pokrętłem. Każdy może dostosować akcesorium do swoich potrzeb i mieć pewność, że będzie dobrze przylegało do głowy.
Wady
Zarysowania: Należy uważać, aby odpowiednio przechowywać produkt i nie czyścić go zbyt mocno, bo w innym wypadku na jego powierzchni prawdopodobnie pojawią się nieestetycznie wyglądające zarysowania.
Kask rowerowy męski
4. Kask rowerowy Kross Laki
Prezentujemy Kross Laki – lekki kask, który jest dostępny w rozmiarze M i L. Waży on ok. 221 g, dlatego noszenie go nawet przez kilka godzin nie wywołuje dyskomfortu. To model z 28 otworami wentylacyjnymi, które zapewniają właściwą cyrkulację powietrza. Zapobiega to nadmiernej potliwości skóry głowy.
Kask został wyposażony w wymienne, antybakteryjne wkładki, więc nie musimy się obawiać o powstanie nieprzyjemnego zapachu. Na tylnej części skorupy znajdują się elementy odblaskowe. Możemy pozostać widoczni na drodze również podczas jazdy po zmroku. Opisywany model jest odpowiedni dla mężczyzn, jak i kobiet.
Osoby, które zdecydowały się na zakup kasku Kross Laki uważają, że jest solidny oraz wygodny w noszeniu. Skorupa została wykonana z wytrzymałych materiałów, dlatego jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i skutecznie chroni przed doznaniem urazu głowy w czasie wypadku. Model wygląda nowocześnie i łatwo się go zakłada. Jest on przydatny nie tylko podczas przejażdżek po mieście, ale również w czasie wycieczek po trudniejszym terenie.
Model Kross Laki jest sprzedawany w rozmiarze M (pasujący do obwodu głowy od 56 cm do 58 cm) i L (obwód od 58 cm do 61 cm). Akcesorium waży 221 g.
Zalety
Solidność: Skorupa została wykonana z solidnych materiałów, które wykazują odporność na takie uszkodzenia mechaniczne, jak pęknięcia czy przetarcia. Możemy być pewni, że kask ochroni nas przed doznaniem poważnego urazu podczas wypadku na rowerze.
Wymienne wkładki: Wewnątrz kasku umieszczono wkładki antybakteryjne. Są one wymienne, dlatego z łatwością je wyjmiemy.
Elementy odblaskowe: Akcesorium zwiększa bezpieczeństwo jazdy w dzień, jak i po zmroku. Na tylnej części skorupy są elementy odblaskowe.
Wady
Zbyt jaskrawe kolory: Do wyboru mamy cztery wersje kolorystyczne: żółtą, szarą, różową i turkusową. Niektórzy rowerzyści uważają, że wszystkie odcienie są zbyt jaskrawe.
Kłopotliwe przypinanie daszka: W zestawie jest daszek, który w razie potrzeby można przypiąć. Wielu osobom czynność ta sprawia kłopot, co może zniechęcić do rowerowej przejażdżki.
Kask rowerowy damski
5. Kask Rowerowy Uvex Air Wing CC
Kask Uvex Air Wing CC charakteryzuje doskonałe dopasowanie, ładny sportowy wygląd, stabilna konstrukcja i matowe wykończenie. Jest to kask, który może być używany przez starsze dzieci, nastolatków, a także jako kask rowerowy damski.
Zastosowana w procesie produkcji technologia in-mould polegająca na mocowaniu do skorupy Makrolona wysokiej gęstości polistyrenu tworzącego razem trwałe spoiwo i stabilną konstrukcje kasku z dobrą wentylacją. Zastosowano tu 24 kanały wentylacyjne wraz z mocowaniem w systemie Monomatic z regulacją paska podbródka zapewniają maksymalny komfort. System FAS umożliwia doskonałe dopasowanie pasków, dzięki któremu kask nie zsunie się z głowy nawet przy gwałtownym uderzeniu. Bogata kolorystyka oferowana przez producenta pozwoli na wybór optymalnego dla siebie koloru.
Ponadto każdy z kanałów wentylacyjnych ma zabezpieczenie w postaci siatki przed wpadającymi owadami. Model rozmiaru 15 (obwód głowy 52-57 cm) waży około 225 g. Wyjmowana wyściółka typu Basic pozwala na to, aby ją utrzymywać w czystości.
Kask rowerowy dla dzieci
6. Kask Rowerowy Bobike Exclusive Plus Denim Deluxe
Kask rowerowy Bobike Exclusive Plus Denim Deluxe w wersji podstawowej jest dostępny w kolorze granatowym, ale można go też otrzymać w kolorach czarnym, białym i beżowym. Tym co warto zauważyć w Bobike Exclusive Plus Denim Deluxe to technologia in-mold, polegająca na trwałym połączeniu wewnętrznej i zewnętrznej warstwy kasku, podnosząca trwałość i tworząca barierę nie do pokonania przy potencjalnych urazach głowy na rowerze.
Dzięki tej technologii głowa podczas upadku pozostaje bezpieczna. Kask rowerowy dla dzieci posiada też dużą ilość wycięć odpowiedzialnych za wentylację i zapobiegających poceniu się głowy. Specjalne pokrętło z tyłu kasku umożliwia regulację obwodu. W przypadku modelu XS regulacja jest możliwa w zakresie 45 – 53 cm.
Jako wewnętrzną wkładkę zastosowano piankę EPS pochłaniającą energię uderzeń, a elementy odblaskowe umieszczone na kasku zapewniają bezpieczną jazdę po zmroku. Model wyposażono również w siatkę ochronna na owady, regulowane paski zapinające i wkładkę antybakteryjną. Według rodziców, jest to bezpieczny kask dla ich pociechy.
Kask rowerowy Decathlon
7. Kask na Rower Decathlon B’Twin Khmtb 500 Jr
Kask na rower Decathlon B’Twin Khmtb 500 Jr został stworzony, aby zapewnić dzieciom od lat 4 do 15 ochronę głowy podczas jazdy na rowerach szosowych i MTB. Jest to lekki kask, w rozmiarze S waży on 270 g. Rozmiar S jest przystosowany do obwodu głowy wynoszącego od 51 do 56 cm. Kask rowerowy dostępny w sklepie Decathlon ma fabrycznie ustawione paski boczne i tylne pokrętło do regulacji obwodu głowy.
Skorupa z poliwęglanu wykonana w technologii in-mold jest zgodna z normą EN 1078 i stanowi dobre zabezpieczenie przed uderzeniami. Ta norma europejska zabezpiecza takie aspekty jak budowę kasku, jego właściwości dotyczące pochłaniania energii uderzenia, pola widzenia, systemów zapięcia, w tym paska pod brodą oraz oznakowania. Kask również wyposażono w 19 otworów wentylacyjnych chroniących głowę przed poceniem się.
Na uwagę zasługuje tu element, który często zawiera kask rowerowy MTB, czyli odpinany daszek, który chroni rowerzystę przed zachlapaniem twarzy.
Kask rowerowy MTB
8. Kask Rowerowy Alpina MTB17
Kask rowerowy Alpina MTB17 to model miejski stworzony dla dorosłych i młodzieży, zarówno pań jak i panów. Kask rowerowy MTB został wykonany w stylu półpełnym w konstrukcji in-mold, a wykorzystane materiały to ceramika i styropian.
Kask wyposażono w 23 otwory wentylacyjne zapobiegające poceniu się głowy podczas jazdy, a także osłonę przeciwsłoneczną. Opisywany kask jest w rozmiarze 58 – 61 o jednolitej, czarnej, błyszczącej kolorystyce. Jego waga wynosi 292 g i został on opatrzony certyfikatem europejskim CE EN 1078.
Certyfikat daje pewność, że kask skutecznie zabezpiecza głowę przed uderzeniem, a także ma właściwy system wentylacji, regulacji pasków i pola widzenia. Według użytkowników kask ten odznacza się lekką wagą i dużą wygodą użytkowania. Jest także trwały w użytkowaniu, a materiały z jakich go wykonano są wysokiej jakości.
Kask rowerowy POC
9. Kask rowerowy Poc Omne Air Spin
Kask rowerowy Poc Omne Air Spin to model przeznaczony dla kolarzy, a także cyklistów, którzy na dwóch kółkach spędzają długie godziny. Charakteryzuje go półskorupowa konstrukcja, smukły profil i otwory wentylacyjne zaawansowanej konstrukcji.
Cechy te przeznaczają go do długiego użytkowania bez zmęczenia głowy, jednak kask może być również wykorzystywany do przejażdżek po mieście. Kask rowerowy POC, zawierający opatentowany system wkładek SPIN, jest sprzedawany w trzech rozmiarach: Small z możliwością regulacji od 50 do 56 cm obwodu głowy, medium pozwalający na regulację od 54 do 60 cm i large dla użytkowników z obwodem głowy do 56 do 62 cm.
Poc Omne Air Spin wykonano z EPS, materiału o różnej gęstości dzięki czemu jest odporny na uderzenia. Kask pozwala na personalizację dopasowania, a precyzyjne paski w wyściółce kasku specjalnie formowane pozwalają na poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Kask występuje w wersji z połyskiem i w matowych kolorach.
Kask rowerowy Martes
10. Kask rowerowy Martes Bats
Kask rowerowy Martes Bats to model o rozmiarze L i wielkości obwodu głowy od 58 do 61 cm o jednoczęściowej skorupie, które w procesie tworzenia została zintegrowana z kaskiem technologią in-mold. Technologia ta zwiększa odporność na uszkodzenia, a specjalny kształt skorupy chroni podstawę czaszki i szyję przed urazem. Dodatkowa wewnętrzna warstwa amortyzuje ewentualne wstrząsy.
Materiałem wykonania kasku jest EPS i PVC, a waga kasku wynosi 270 g. Kask spełnia normę bezpieczeństwa EN1078. Kask rowerowy Martes ma łącznie 25 otworów wentylacyjnych, a te umieszczone z tyłu polepszają cyrkulację powietrza we wnętrzu.
Kask wyposażono również w daszek pełniący rolę osłony oczu przed deszczem i słońcem. Model ten także jest zaopatrzony w wewnętrzne wyjmowane wkładki. Czarno – biała kolorystyka sprawia, że kask jest chętnie kupowany zarówno przez panów jak i panie, a jego atrakcyjność jest przez obie płcie oceniana wysoko.
Kask rowerowy 4F
11. Kask rowerowy 4F H4L18 Ksr001
4F H4L18 Ksr001 to czarno-biały kask odpowiedni dla kobiet oraz mężczyzn. Waży on 250 g. Akcesorium od środka pokryto poliestrową wyściółką o antybakteryjnych właściwościach. Gwarantuje ona swobodny przepływ powietrza, dlatego nie musimy się martwić o nadmierną potliwość skóry głowy w czasie przejażdżki.
Materiałem wykonania skorupy zewnętrznej jest poliwęglan. Nie jest on podatny na zarysowania i pęknięcia, a w dodatku można go bez trudu utrzymać w czystości. Kask sprzedawany jest w dwóch rozmiarach, czyli M i L. Co ważne, w razie potrzeby wyściółkę można odpiąć, gdyż jest mocowana na rzep.
Posiadacze produktu chwalą go za efektowny design i lekkość. Konstrukcja In-Mold zapewnia podwyższoną odporność na uszkodzenia, a regulacja bocznych pasków umożliwia dobre dopasowanie kasku do obwodu głowy. Warto dodać, że przedstawiony model ma odpinany daszek, jak również 24 stałe otwory wentylacyjne. Po założeniu go możemy czuć się bezpiecznie na rowerze i bez przeszkód jeździć po mieście, jak też poza nim.
Kask 4F H4L18 Ksr001 waży 250 g. Dostępne są dwa rozmiary: M (obwód od 55 cm do 58 cm) i L (obwód od 58 cm do 61 cm).
Zalety
Miękka wyściółka: Wewnątrz kasku jest miękka, poliestrowa wyściółka, którą można łatwo odpiąć i wyprać. Zapobiega ona namnażaniu się bakterii, a w dodatku nie podrażnia skóry. Model zapewnia wygodę noszenia.
Sprawna cyrkulacja powietrza: Na powierzchni kasku znajdują się 24 otwory wentylacyjne zapewniające sprawną cyrkulację powietrza. Nie powinniśmy narzekać na dyskomfort, nawet w czasie przejażdżki w upalny dzień.
Wady
Czasochłonne przypinanie wyściółki: Odpinanie wyściółki według większości rowerzystów jest bardzo proste, ale jej ponowne przypięcie już nie. Może to zająć bardzo dużo czasu.
Nie ma odblasków: To model bez elementów odblaskowych, co przeszkadza osobom, które na rowerze jeżdżą głównie wieczorami i chcą czuć się w pełni bezpiecznie na drodze.
Przewodnik zakupowy – Jaki kask rowerowy kupić?
Kask rowerowy to bardzo ważne akcesorium każdego rowerzysty. Choć wiele osób pomija zakup takiego sprzętu, to należy pamiętać, że nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Taki kask ochroni nas przed bolesnym upadkiem i wiążącymi się z nim ranami. Z pewnością doskonale zabezpieczy naszą czaszkę. Jednak na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, z których każdy ma inne właściwości i przeznaczony jest do odmiennego stylu jazdy. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci, jaki kask rowerowy wybrać.
Rodzaje
Kaski rowerowe występują w wielu różnych wariantach, dostosowanych do przeróżnych stylów jazdy zarówno dla początkujących, jak i dla profesjonalnych kolarzy oraz osób uprawiających sport wyczynowy. Wśród nich wyróżniamy kaski:
Enduro – przeznaczony jest do jazdy w terenie. Przypomina kształtem sprzęt MTB, jednak w tym wypadku tył jest zdecydowanie bardziej rozbudowany. Tym samym lepiej chroni głowę. Mimo takiej budowy, kask jest lekki i bardzo przewiewny, dlatego sprawdzi się nawet w trakcie upalnych dni.
Full-face – taki sprzęt dedykowany jest dla osób, którym zależy na całkowitej ochronie czaszki i twarzy. Przypomina kaski używane przez motocyklistów. Taki przyrząd przyda się w szczególności na trasach zjazdowych, gdzie istnieje wysokie ryzyko zderzenia z drzewem lub konarem. Warto pamiętać, że wraz z takim akcesorium można stosować specjalne gogle chroniące oczy przed słońcem, jeśli nie jest to akurat kask rowerowy z szybką .
Do jazdy na czas – przeznaczony jest on do jazdy szybkiej. Sprawdzi się u osób, które biorą udział w wyścigach rowerowych, a jego aerodynamiczny kształt zapewnia dużą prędkość na trasie.
Miejskie – przeznaczone są one do jazdy w warunkach miejskich. Ze względu na niską wagę są bardzo wygodne i łatwe w transporcie. Dostępne są one w wielu różnych wariantach kolorystycznych, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Taki kask chroni naszą głowę przed upadkiem oraz działaniem słońca.
MTB – przeznaczony jest on zarówno do jazdy terenowej, jak i miejskiej. Ze względu na budowę sprawdzi się on w wielu warunkach. Ponadto kask rowerowy miejski posiada daszek, który chroni nasze oczy przed słońcem oraz gałęziami, czy deszczem.
Orzeszek – takie kaski stosowane są do jazdy na rowerach typu BMX. Wyróżniają się od innych modeli wykonaniem, które zapewnia wysoką wytrzymałość. Kask rowerowy orzeszek ścisle przyleja do głowy.
Szosowe – tego rodzaju przyrząd przeznaczony jest do szybkiej jazdy w terenie. Kształt takich kasków jest bardzo aerodynamiczny, co pozwala nam zaoszczędzić trochę energii ze względu na mniejszy opór powietrza.
Kształt skorupy
Bardzo ważnym elementem każdego kasku rowerowego jest jego kształt skorupy. W trakcie zakupu, należy kierować się dopasowaniem jej do naszej głowy. Należy pamiętać, że każdy model kasku rowerowego jest inaczej zbudowany, co przekłada się na komfort jeżdżącego. Dlatego najlepiej jest zmierzyć najpierw obwód głowy przed dokonaniem wyboru. Jesli zależy nam na niewielkich gabarytach, można przymierzyć składany kask rowerowy.
Liczba i wielkość otworów
Decydując się na zakup kasku rowerowego, warto również sprawdzić system wentylacji. Zależy on przede wszystkim od liczby otworów znajdujących się na skorupie oraz ich wielkości. Nie należy kierować się zasadą im więcej tym lepiej, gdyż to zależy od danego rodzaju kasku. Dla przykładu, modele miejskie mają dużo otworów, ponieważ to decyduje o komforcie jazdy. W przypadku modeli typu orzeszek czy full-face, większy nacisk kładzie się na wytrzymałość. Dlatego też liczba otworów została zredukowana do minimum.
Warto również pamiętać, że niektóre kaski mają możliwość dokupienia specjalnych pokrowców, które mają zasłonić otwory wentylacyjne, przez co nie zmoknie nam głowa w trakcie jazdy w deszczu.
Technologia in-mold
Kupując kask rowerowy, warto wybrać model wykorzystujący technologię in-mold. Polega ona na specjalnie wykonanym szkielecie sprzętu poprzez użycie spienionego polistyrenu. W ten sposób otrzymujemy lekki i wytrzymały kask, który uchroni nas przed groźnym upadkiem.
Wkładka z siatką przeciw owadom
Bardzo ciekawym rozwiązaniem kasków rowerowych jest również specjalna wkładka, która ma chronić naszą twarz przed owadami. W trakcie jazdy, szczególnie na trasach szosowych i górskich, możemy natrafić na komary lub innych insekty.
Wykonanie – jaki kask rowerowy jest najlepszy?
Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przed zakupem kasku rowerowego jest jakość wykonania danego modelu. Przede wszystkim taki sprzęt musi wykazywać się wysoką wytrzymałością, przez co unikniemy bolesnych ran w trakcie zderzenia z ziemią. Warto zdecydować się na modele znanych producentów nawet, jeżeli cena takiego przyrządu wydaje się być wysoka.
Certyfikaty
Najlepszy kask rowerowy to taki, który posiada certyfikaty bezpieczeństwa. Oznacza to, że dany sprzęt pomyślnie przeszedł crash-test. Dzięki temu mamy pewność, że dany przyrząd jest bezpieczny i z pewnością uchroni nas przed kontuzją na skutek upadku.
Design
Warto również zwrócić uwagę na design danego modelu. Tego rodzaju kaski rowerowe dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych. Dlatego też niezależnie od płci i wieku, każdy znajdzie coś dla siebie.
Kaski rowerowe w dobrych cenach
Cena kasków rowerowych zależy przede wszystkim od rodzaju danego modelu oraz producenta. Najtańszy kask rowerowy w sklepie Decathlon to ten przeznaczony do jazdy po mieście. Za taki sprzęt zapłacimy ok. 100 złotych. Sieć Lidl, to również miejsce, gdzie kask rowerowy raczej będzie niedrogi. Zdecydowanie droższe są kaski dla profesjonalnych kolarzy oraz te przeznaczone do jazdy wyczynowej. Za taki przyrząd zapłacimy minimum kilkaset złotych. Aktualne ceny na kask rowerowy można sprawdzić w serwisie Allegro.
FAQ
P1: Jak dopasować kask rowerowy?
Aby kask rowerowy był jak najlepiej dopasowany, mierzymy centymetrem obwód głowy na wysokości około 1-2 cm nad linią brwi. Poprowadź centymetr tuż nad uszami. Według otrzymanej wartości dobierasz rozmiar kasku. Pamiętaj, że rozmiary poszczególnych marek mogą nieco różnić się od siebie. Weź również pod uwagę czy kask rowerowy chcesz nosić na czapkę – wtedy warto do obwodu czaszki doliczyć ok. 1 cm.
P2: Jak prawidłowo założyć kask rowerowy?
Jeśli dobrze dobraliśmy rozmiar kasku rowerowego, nie powinniśmy mieć większych problemów z jego zakładaniem. Wiedz, że odpowiednie nałożenie tego elementu ochronnego gwarantuje Twoje bezpieczeństwo w czasie jazdy. Bardzo ważne jest nie tylko ścisłe przyleganie kasku do głowy, ale również odpowiednie zapięcie klamry. Paski pod brodą nie mogą zbyt mocno uciskać, ani też zwisać zbyt luźno. Staraj się wyregulować ucisk do tego momentu, w którym noszenie kasku nie powoduje bólu. Wtedy wiesz, że jest odpowiednio dopasowany i dobrze ochroni Twoją głowę.
P3: Jak powinien leżeć kask rowerowy?
W zależności od pory roku, w której planujesz korzystać z kasku, dobierasz jego rozmiar na podstawie rozmiaru głowy. Jeśli nosisz go na czapkę, nieco trudniej jest stwierdzić, czy kask leży naprawdę dobrze – w końcu może on się np. ślizgać na materiale czapki, zamiast leżeć stabilnie. Kask musi bezwzględnie trzymać się zupełnie nieruchomo czubka Twojej głowy oraz chronić skronie i obszar przy uszach.
P4: Jak zmierzyć kask rowerowy?
Jeśli masz możliwość zmierzenia kasku rowerowego w sklepie stacjonarnym, to bardzo dobrze, bo będziesz mógł bardzo precyzyjnie dopasować go do kształtu czaszki, co jest bardzo istotne dla Twojego bezpieczeństwa. Jeśli masz swoją ulubioną czapkę, którą zakładasz na wycieczki rowerowe – weź ją ze sobą. Zmierz kask po nałożeniu jej oraz bez nakrycia głowy. Wtedy stwierdzisz, czy kask jest naprawdę dobrze dopasowany. Nie może on przesuwać się pod wpływem ruchu, ograniczać widoczności oraz powodować ucisku lub uczucia ciężkości.
P5: Jak zapiąć kask rowerowy?
Kask rowerowy musi być odpowiednio zapięty, żeby spełniał swoją rolę, a jednocześnie nazbyt nie uciskał wrażliwych okolic skroni i uszu. Zanim zapniesz klamrę, sprawdź regulację, czy działa płynnie, jaki zakres ruchów jest możliwy i jak dużo musisz użyć siły, by zmienić napięcie paska. Następnie spróbuj zapiąć klamrę. Jeśli czujesz luz i możesz zmieścić bez trudu pod brodą wskazujący palec, spróbuj nieco skrócić, za pomocą regulacji, któryś z pasków. Reguluj delikatnie, o kilka milimetrów, aż poczujesz, że kask leży pewnie na głowie i pod wpływem ruchu nie przesuwa się w żadną stronę.
Dlaczego warto nosić kask rowerowy?
Kask rowerowy jest niezbędnym elementem wyposażeniem każdego, kto lubi przejażdżki na tym niezwykle popularnym jednośladzie. Dzięki odpowiedniej ochronie głowy nie musisz obawiać się o to, czy upadek na twarde podłoże zakończy się poważnym urazem głowy. W pierwszej części poradnika przedstawiliśmy Ci najlepsze zdaniem kupujących modele, a także dowiedziałeś się, jaki kask rowerowy jest polecany. Z tej części dowiesz się, jak wiele korzyści niesie za sobą stosowanie ochrony głowy podczas jazdy na rowerze.
To nie tylko ozdoba
Często spotykaną opinią jest pogląd, że przy dużych prędkościach kask rowerowy stanowi jedynie ozdobę. Nie jest to prawdą, ponieważ dobrej jakości skorupa z pewnością przejmie część siły uderzenia. Zapewne kask zostanie po takim upadku mocno uszkodzony, ale tym samym impet uderzenia zatrzyma się na nim. Głowa w tym momencie będzie narażona na znacznie mniejsze siły towarzyszące upadkowi. Lekarze zwracają uwagę na aspekt osłaniania zwłaszcza bocznych części naszej czaszki – nawet przy niewielkich uderzeniach, może dojść do wytworzenia krwiaka, który może skutecznie utrudnić życie osobie po upadku. Kask może temu zapobiec. Nie obawiaj się również o ewentualne skaleczenia elementami tworzywa podczas upadku – kaski są tak skonstruowane, że albo pękają i nie rozpadają się na mniejsze kawałki, albo odłamki są tak małe, że istnieje małe prawdopodobieństwo uszkodzenia nimi skóry.
Prawda jest taka, że dobre dopasowanie tego elementu ochronnego znacznie zmniejsza ryzyko wszelkich uszkodzeń i w żaden sposób nie przeszkadza w jeździe, nie ogranicza widoczności, ani nie powoduje utraty równowagi.
Ochrona przeciwsłoneczna
Warto zauważyć, że latem również podczas uprawiania sportów powinniśmy odpowiednio chronić skórę głowy przed szkodliwym promieniowaniem. Kask rowerowy oprócz pełnienia swojej głównej funkcji ochronnej, osłania również czubek naszej głowy, nie powodując przy tym pocenia się, dzięki specjalnemu wypełnieniu, które pozwala skórze oddychać. Wentylację stanowią również specjalne otwory w górnej części skorupy.
Designerski dodatek
W jednym z poprzednich akapitów padło stwierdzenie, że kask to nie tylko ozdoba. Jednak dla osób, którym zależy na spójnych stylizacjach również w chwili uprawiania sportu, powinno bardzo podobać się to, że producenci obecnie udostępniają modele w tak wielu kolorach i z tak wieloma motywami, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Poza tym w wielu sklepach jest możliwe stworzenie spersonalizowanego kasku, co z pewnością stanowi doskonały pomysł dla każdego miłośnika kolarstwa.
Kask rowerowy jest niezbędny, by bezpiecznie przemierzać ścieżki rowerowe oraz podróżować po nieco bardziej wyboistych terenach. Warto nabyć go, by odpowiednio chronić wrażliwą na urazy okolicę skroni i czubek głowy. Niezależnie od tego, jaki model wybierzesz oraz na produkt z jakiej półki cenowej możesz sobie pozwolić, wiedz, że z pewnością mając na sobie kask, zapewniasz swojej głowie bezpieczeństwo., Jest to koniecznością podczas uprawiania sportów, zwłaszcza tych związanych z rozwijaniem dużych prędkości.
Nawyk zakładania kasku rowerowego przez osoby dorosłe przed każdą przejażdżką, jest kopiowany również przez małe dzieci. Dlatego też warto swoim przykładem pokazywać dzieciom, że warto osłaniać głowę, by w razie upadku nie ryzykować poważnym urazem. Kaski rowerowe są modnym, atrakcyjnym dodatkiem, który dodatkowo chroni, nie sposób więc go nie nosić.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ