Bilard to sport, dzięki któremu możemy trenować celność. Do tego nie ma żadnych ograniczeń wiekowych zawodników. Chcąc ułatwić Ci wybór właściwego kija do bilardu prezentujemy poradnik i zestawienie. Na jego szczycie znajduje się Mcdermott Lucky L08, czyli wysokiej jakości kij bilardowy wykonany z mocnego drewna klonowego. Powłoka produktu została pokryta specjalnym materiałem, który dodatkowo zabezpiecza model przed uszkodzeniami. Kij został dostosowany do mocnych uderzeń, dlatego polecany jest zawodowym graczom. Design sprzętu jest bardzo elegancki, przez co produkt dobrze się prezentuje. Konstrukcja jest odpowiednio wyważona, co gwarantuje lepszą precyzję gry. Na drugim miejscu rankingu znajdziesz Players II HC09. Tym, co wyróżnia model jest skórzane zakończenie. Dzięki temu bila wprawiana jest w ruch rotacyjny zaraz po uderzeniu. Gwarantuje to lepszą celność i szybszą prędkość. Sprzęt wykonano z wytrzymałego drewna klonowego, a następnie wzmocniono orzechem włoskim. Taka konstrukcja gwarantuje niewielką wagę oraz trwałość.
Tabela porównawcza
Najlepsze kije do bilarda w 2024 roku
Jeśli chcesz zacząć wygrywać polecamy przeczytać nasz ranking kijów do bilarda. Poniżej opisaliśmy 5 modeli, na które warto zwrócić uwagę zanim udasz się na zakupy.
Mcdermott Lucky L08
Wielu zawodowych graczy w bilard zdecydowało się na zakup Mcdermott Lucky L08. Jest to kij, który zaprojektowała znana na całym świecie marka Mcdermott L. Od 1968 roku trudni się ona produkcją osprzętu bilardowego, który dedykowany jest zarówno dla amatorów, jak również profesjonalnych zawodników występujących na turniejach. Całkowita długość kija to 149 cm.
Szczytówka modelu została zrobiona z twardego klonu cukrowego o nazwie „Hard Rock Maple”. Materiał ten jest nie tylko trwały, ale również sprężysty. Dzięki czemu nie ulegnie zniszczeniu, nawet w czasie intensywnej rozgrywki. Tip jest klejony, a do tego zrobiony z skóry. Tworzywo tego typu zapewnia odpowiednie odbicie bili, która od razu wykonuje ruch rotacyjny. Kij został dobrze wyważony, przez co jego używanie jest wygodne i nie obciąża nadgarstka. Owijka została wykonana z materiału o nazwie Irish Linen, który ochrania drewno.
Ze względu na swoją wysoką cenę produkt ten dedykowany jest głównie dla profesjonalnych graczy. Wielu konsumentów doceniło zmienny system wagi, który pozwala nam precyzyjnie trafić w bilę.
Players II HC09
Jeśli poszukujesz dobrej jakości kija do bilardu, polecamy Ci sprawdzić Players II HC09. Jest to dobrze wyważony model, który wykonano z drewna klonu, który pochodzi z Północnej Ameryki. Materiał ten jest bardzo trwały, a co więcej odporny na wilgoć i uszkodzenia. Całkowita długość wynosi 148 cm.
Kij został wykończony na wysoki połysk, przez co bardzo dobrze się prezentuje. Poza tym pokryto go specjalną powłoką, która zabezpiecza drewno przed zadrapaniami, odpryskami, a także odbarwieniami. Taka ochrona sprawia, że model będzie się dobrze prezentował przez długi czas. Szczytówka została wykończona francuskim woskiem. Dzięki temu prowadzenie kija po dłoni jest bardzo bezpieczne, a co ważniejsze wygodne. Tip ma 13 mm i pokryto go skórzanym tworzywem Le Prom. Sprawia to, że nie ześlizguje się z bili.
Pomimo dość wygórowanej ceny popularność kija nie słabnie. Najczęściej sięgają po niego zawodowcy, którym zależy na odpowiednio wyważonym modelu. Producent zapewnia, że kij wygodnie leży w dłoni, co sprawia, że gra jest przyjemniejsza.
Hop-Sport 146 Cm
Model Hop-Sport 146 Cm to bardzo dobry kij do bilardu. Został on wykonany z wytrzymałego i bardzo trwałego drewna klonowego. Materiał ten jest dość lekki, przez co nadgarstek nie jest obciążony. Całkowita długość sprzętu to 146 cm, a waga wynosi 580 g.
Tym, co wyróżnia model na tle innych produktów jest możliwość jego złożenia. Dzięki temu każdy gracz samodzielnie dopasuje długość do własnych potrzeb. Złączka dwóch części ma średnicę 7,9 mm. Udogodnieniem jest gumowe zakończenie rękojeści. Jego celem jest zapewnienie Ci pewnego chwytu. Sprawi to, że w czasie gry kij nie wyślizgnie się z dłoni. Średnica tego elementu została dopasowana do ścisku ręki, przez co gra jest wygodniejsza. Kolor kija jest czarny, gdyż pokryto go powłoką ze świerku. Przy zakupie otrzymasz również futerał, który ułatwi Ci bezpieczne przechowywanie modelu. Znajdziesz w nim specjalną kieszeń na kredę.
Opinie o kijach bilardowych tego producenta są bardzo pochlebne. Wielu konsumentów doceniło odpowiednie wyważenie produktu. Dzięki temu trafienie w bilę i wprawienie jej w ruch jest znacznie prostsze.
Tournament Champion Medium 2
Model Tournament Champion Medium 2 to dobry i tani kij bilardowy, który powstał z myślą o profesjonalnych graczach. Produkt spełnia wszystkie międzynarodowe wymagania, przez co pozwoli Ci na dobry trening.
Sprzęt ten składa się z 2 części, które możesz połączyć. Taka opcja pozwala na dopasowanie długości do własnych preferencji. Materiałem, z którego wykonano kij jest drewno klonowe. Jest ono bardzo trwałe, a co ważniejsze dobrze się prezentuje. Cały model został oczyszczony i wypolerowany, co dodatkowo zwiększa wartość estetyczną. Kij został następnie pokryty czarno-srebrnym materiałem. Gwint jest metalowy, a oplot zrobiono z nylonowej nici. Z kolei tip o długości 13 mm wykonano ze skóry. Taka konstrukcja sprawia, że łatwiej trafić w bilę i wprawić ją w ruch. Tym, co wyróżnia kij jest trzonek, który przyozdobiono elementami wykonanymi z syntetycznej masy perłowej.
Prezentowany model cieszy się dużą popularnością wśród zawodowych bilardzistów. Cechuje się trwałą konstrukcją oraz dobrym wyważeniem. Wielu konsumentów jest bardzo zadowolonych z takiego zakupu.
Collapsar CJ6 Break Jump
Kij Collapsar CJ6 Break Jump jest jednym z najdroższych modeli na rynku. Jest to produkt dwuczęściowy o całkowitej długości 147 cm. Wykonano go z drewna klonu. Materiał ten obrobiono przy użyciu nowoczesnej technologii, dzięki czemu nie musisz obawiać się skaleczenia o drzazgę.
Szczytówkę zrobiono z drewna, które było suszone przez 3 lata. W konsekwencji masz pewność, że we wnętrzu nie znajduje się pleśń. Kij został tak skonstruowany, by w momencie uderzenia zredukować wibracje. Właśnie dlatego uda Ci się szybko i precyzyjnie wprawić bilę w ruch. Poza tym dobre wyważenie modelu gwarantuje precyzyjne uderzenie. Tip ma kolor czarny i wykonano go z phynolicznego materiału, co minimalizuje ryzyko ześlizgnięcia się z kuli. Rękojeść odpowiednio wyprofilowano, dlatego dobrze dopasowuje się do dłoni. Pokryto ją specjalnym materiałem, który minimalizuje ślizganie się, a do tego tłumi wibracje.
Prezentowany model polecamy wielu graczom, zarówno amatorom, jak i profesjonalistom. Kij został tak skonstruowany, by wytrzymać nawet intensywne użytkowanie w czasie gry. Co więcej, nie musisz się obawiać o głuchy odgłos uderzenia.
Przewodnik zakupowy – Jaki kij do bilarda kupić?
Kupiłeś stół bilardowy i szukasz kija, a może nawet grając w klubach wolisz mieć własny kij? Jeśli tak, jesteś w dobrym miejscu. Wiele osób wybierając się do klubu bilardowego preferuje zabranie własnego kija, gdyż uważają, że dzięki temu ich szanse na zwycięstwo zwiększają się. Jeśli planujesz bardziej profesjonalną grę lub przygotowywanie się do zawodów przeczytaj nasz poradnik. Znajdziesz w nim wiele wskazówek, dzięki którym na pewno dowiesz się, jaki kij bilardowy jest najlepszy.
Dlaczego warto kupić własny sprzęt?
Jak w przypadku wielu sportów warto jest posiadać własne akcesoria, które dopasowane są do naszych upodobań. Każdy z graczy ma inne preferencje, jedni wolą grać długimi modelami, a inni grubymi. Niestety, często zdarza się, że w zatłoczonym klubie musimy zadowolić się kijem, który jest aktualnie dostępny, a nie zawsze dostosowany do naszych potrzeb. Poza tym, gdy mamy w domu własny stół bilardowy nieodzowny jest zakup kija do gry.
W przypadku gry towarzyskiej nie odczujemy różnicy między konkretnymi modelami, gdyż jej celem jest dobra zabawa wszystkich członków. Jednak w przypadku przygotowań do zawodów warto zaopatrzyć się we własny kij. Produkt musi być odpowiednio wyważony, a także dopasowany do uścisku naszej dłoni. Dzięki temu prawdopodobieństwo trafienia w bilę jest znacznie wyższe.
Materiał
Producenci najczęściej sięgają po drewno klonu, gdyż ma ono równomierną strukturę. Poza tym obróbka drewna jest bardzo prosta. Zarówno cięcie, jak i szlifowanie nie uszkadza materiału. Do tego, drewno klonowe bardzo dobrze przyjmuje preparaty polerujące. Jednak największą zaletą materiału jest jego trwałość i elastyczność. Sprawia to, że kij jest zdatny do użytku przez kilkanaście lat od zakupu.
Szukając dobrej jakości kija sprawdź, z jakiego regionu świata pochodzi. Do najpopularniejszych odmian zaliczamy amerykańską (kanadyjską), europejską i azjatycką. Szczególnie polecamy pierwszy typ, gdyż cechuje się on największą twardością. Z kolei klony z Azji są odporne na wilgoć, przez co nie musisz obawiać się, że kij z takiego materiału uszkodzi się, gdy na przykład będziesz przechowywać go w dość wilgotnym pomieszczeniu.
Jeśli znajdziesz kij, który powstał z mieszanki klonu z innym drewnem musisz go samodzielnie przetestować przed zakupem. Szczególnie polecamy palisad i drewno różane. Pamiętaj, że takie wykonanie może dodatkowo obciążyć konstrukcję, co przełoży się na komfort gry.
Warto upewnić się, czy szczytówka – zakończenie kija – została odpowiednio wzmocniona, bo to właśnie ten element jest szczególnie podatny na uszkodzenia i przetarcia. To samo dotyczy tipa, który najczęściej pokryty jest skórą i dodatkowo zabezpieczony woskiem.
Wyważenie
Jedną z najważniejszych cech kija jest jego wyważenie. Jeśli jeden z końców jest cięższy wpływa to negatywnie na precyzję gry. Z tego powodu warto zdecydować się na sprzęt, w którego rękojeści znajduje się śruba umożliwiająca regulację wyważenia. Dzięki temu zawsze dostosujesz wagę modelu, tak by zapewnić sobie wygodę.
Długość
Długość kija nie jest bez znaczenia. Standardowy wymiar to 147 cm. Są jednak sytuację, gdy gramy przy mniejszym stole. Wtedy tak długi model na pewno okaże się niewygodny. Również dzieci powinny korzystać z mniejszych kijów. Dobrym rozwiązaniem jest sprzęt rozkładany, w którym dopasujesz długość do własnych preferencji i konkretnego gracza.
Waga
Jeśli nie wiesz, jaki kij do bilarda wybrać, koniecznie sprawdź jego wagę. Tego typu produkt nie może być zbyt ciężki, gdyż utrudni Ci to grę. Masywne modele bardzo ciężko jest przenosić i ustawiać. Do tego poważnie obciążają nasze nadgarstki, co utrudnia grę. Jeśli jednak wybierzesz zbyt lekki sprzęt może okazać się, że nie wprawisz bili w ruch.
Zanim zakupisz kij weź go w dłoń i sprawdź, czy jesteś w stanie wykonywać swobodne ruchy. Konsumenci na ogół decydują się na modele, których waga waha się między 400 g a 650 g. Naturalnie, jeśli dysponujesz większą siłą bez obaw możesz zdecydować się na cięższy produkt.
Rękojeść
Najlepsze kije do bilarda muszą mieć dobrze wykonaną rękojeść, która dopasowana jest do wielkości naszej dłoni. Jeśli nie będziesz w stanie objąć rękoma tego elementu, oznacza to, że wybrałeś niewłaściwy sprzęt. Pewny chwyt sprawi, że kij nie wypadnie z uścisku. Niestety, ryzyko wysunięcia się sprzętu jest dość duże, zwłaszcza gdy został on wykończony na wysoki połysk. Wiele osób poleca zakup produktu z gumową rękojeścią. Materiał ten zapewnia dobry chwyt, co przekłada się na komfort gry. Polecamy również tkaniny naturalne, takie jak skóra i nić irlandzka. Tak wykonany oplot zapewnia wygodę i stabilność dłoni.
Zdobienia
Wybierając odpowiedni kij dla siebie nie sposób zapomnieć o jego designie. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest zdobienie rękojeści. Niektórzy gracze wybierają modele pokryte masą perłową, kolorowymi kamieniami szlachetnymi lub nawet muszlami. Podejmując decyzję musisz pamiętać, że powyższe elementy zwiększają wagę kija, co może przełożyć się na komfort gry.
Kije do bilarda w dobrych cenach
W zależności od marki sprzęty mogą kosztować od 100 zł do nawet 500 zł. Taka rozbieżność w kosztach zakupu wynika z designu oraz materiałów użytych do wykonania. Jeśli zdecydujesz się na kij ze 100% klonu, musisz się liczyć z większym wydatkiem. Najdroższe są modele, których parametry dostosowane są do międzynarodowych wymogów, przez co mogą być używane na zawodach. Ze względu na swoją cenę (od 500 zł do nawet 1500 zł) dedykowane są profesjonalistom.
Tym, co również wpływa na koszty zakupu jest design. Ręcznie wykonywane kije, które tworzone są na zamówienie klienta są bardzo drogie. Mogą mieć one wyryte inicjały gracza lub ważną dla niego symbolikę. Koszt zakupu takiego modelu może przekroczyć 2000 zł.
Dodaj komentarz
2 KOMENTARZ
February 16, 2022 at 9:11 pm
Pisal to ktos kto nie ma cienia pojecia o kijach i bilardzie.
Odpowiadać
February 21, 2022 at 11:23 am
Dzień dobry,
Dziękujemy za podzielenie się opinią.
Pozdrawiamy,
Zespół ZdrowyWysiłek.pl
Odpowiadać