Kilka pomysłów, gdzie zawiesić rower 

Ostatnio aktualizowane: 30.10.20

 

Jest wiele sposobów na przechowywanie roweru, ale jeśli nie mamy do dyspozycji dużo wolnej przestrzeni, najlepszym rozwiązaniem jest zawieszenie go np. na ścianie. Dzięki temu będziemy mogli wciąż swobodnie przemieszczać się po pomieszczeniu, a jednocześnie zyskamy pewność, że nasz jednoślad się nie zniszczy. Gdzie i w jaki sposób zawiesić swój rower? Oto praktyczne porady.

 

Dlaczego warto przechowywać rower na wieszaku?

Wieszaki na rower to produkty, które zyskują coraz większą popularność wśród miłośników przejażdżek na jednośladzie. Dają one możliwość lepszego zagospodarowania przestrzeni w garażu czy szopie, którą stosunkowo trudno jest zorganizować. Jeżeli zawiesimy rower np. na ścianie, zyskujemy więcej wolnej przestrzeni na podłodze. Nie będziemy więc narzekać, że wciąż potykamy się o pojazd lub przypadkowo potrącamy go, przemieszczając się po pomieszczeniu (co przyczynia się do jego ciągłego przewracania). Ważne jest to, że zamocowanie wieszaka nie jest skomplikowane, zajmuje to przeważnie kilka minut. Niektóre modele są składane, a więc nie ma ryzyka, że będą wystawać i przeszkadzać pozostałym domownikom, kiedy my wybierzemy się na rowerową wycieczkę. Poza tym wieszaki są w odpowiedni sposób zabezpieczone przed przypadkowym zarysowaniem jednośladów.

Zawieszenie roweru na ścianie

Wśród wieszaków na rower większość stanowią modele przystosowane do montażu na ścianie. Można je umieścić na dowolnej wysokości, tak aby zawieszanie i zdejmowanie jednośladu nie stanowiło żadnego problemu. Zazwyczaj rowerzyści decydują się na taki wieszak, który umożliwia przechowywanie dwukołowego pojazdu w pozycji poziomej. To sprawia, że nie ogranicza on wolnej przestrzeni na podłodze, można obok niego swobodnie przechodzić, nawet jeśli został stosunkowo nisko zamontowany. Nierzadko tego typu wieszaki są umieszczane w domach, przykładowo dużym pokoju dziennym. Wynika to z tego, że mogą one pełnić funkcję dekoracyjną.

Są też wieszaki pozwalające na zawieszenie roweru przednim kołem w dół, za siodełko. Wtedy jednoślad nie styka się bezpośrednio ze ścianą, co pozwala uniknąć jej zabrudzenia czy uszkodzenia. Niemniej jednak nie jest to dobre rozwiązanie dla osób, które regularnie jeżdżą na rowerze. Wynika to z tego, że zdejmowanie i ponowne zawieszanie jednośladu wymaga użycia dużej siły, co może mieć negatywny wpływ na kręgosłup. Jeżeli zdecydujemy się na taki model, powinniśmy zamontować go na wysokości ok. 2 – 2,5 m, w takiej sytuacji koło roweru znajduje się ok. 1 m nad ziemią.

 

Zawieszenie roweru na suficie

Rowery mogą być zawieszane nie tylko na ścianie, ale również na suficie. Wieszaki sufitowe dobrze sprawdzają się zarówno w garażu, jak i na balkonie lub w piwnicy. Ich montaż także jest prosty, a maksymalna nośność zależy od wybranego przez nas modelu (czasami maksimum to 20 kg, a niekiedy nawet 30 kg). Po przymocowaniu jednośladów do sufitu z pewnością szybko zauważymy, ile w ten sposób zaoszczędziliśmy miejsca. Możemy więc ustawić np. dodatkowe regały, aby utrzymanie porządku w garażu było łatwiejsze.

Czy rower można zawiesić w inny sposób?

Okazuje się, że rowery można przechowywać nie tylko na ścianie czy suficie. Są osoby, które w tym celu wykorzystują schody w domu, prowadzące na piętro. To oryginalnie wyglądające rozwiązanie, a jednocześnie bardzo praktyczne. Przestrzeń pod stopniami przeważnie nie jest wykorzystywana, ewentualnie umieszcza się tam nieużywane na co dzień przedmioty. Żeby zawiesić rowery w ten sposób, wystarczy kupić specjalne haki, które są dostępne w większości sklepów budowlanych i zamocować je z tyłu schodów.

Na rynku dostępne są również specjalne regały dla rowerzystów, które są podzielone na dwie części. Po jednej znajdują się półeczki na wszystkie potrzebne rzeczy (kask, podstawowe narzędzia, pompka), a po drugiej wieszak na rower. Tego typu mebel można ustawić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, pozwala on na przechowywanie jednośladu w pozycji pionowej. Tak naprawdę pomysłów na zawieszenie roweru jest znacznie więcej, ograniczeniem często jest tylko nasza wyobraźnia. Wieszak możemy zrobić samodzielnie, np. łącząc go ze zwykłą półką na książki lub z pociętej na mniejsze części europalety.

Decydując się na przechowywanie roweru w pozycji wiszącej, trzeba się upewnić, że powierzchnia, do której przymocujemy wieszak jest dostatecznie mocna. Należy też pamiętać o starannym montażu i dokręceniu wszystkich śrubek. Tylko wtedy będziemy pewni, że jednoślad jest przechowywany w bezpieczny sposób i nie spadnie niespodziewanie na ziemię. Mogłoby to przyczynić się do jego zniszczenia, a także narazić na niebezpieczeństwo naszych bliskich.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments