contact
contact

Kolarstwo: jego cechy, zalety i wady

Ostatnio aktualizowane: 15.04.24

 

Jeśli poważnie podchodzisz do jazdy na rowerze, możesz uzyskać pewne korzyści zdrowotne i dobrze się bawić. Jest to świetny sposób, aby wyjść na zewnątrz i cieszyć się ćwiczeniem o niskim wpływie na środowisko na świeżym powietrzu.

 

Jakie są wady jazdy na rowerze – czy w ogóle istnieją?

Badania wskazują, że długotrwała i wieloletnia jazda na rowerze może wywierać nacisk na tętnice i nerwy, które obsługują układ rozrodczy zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może również przyczyniać się do bólu pleców i utraty kości u niektórych rowerzystów. Dlatego czasem lepiej zrezygnować z jazdy na rowerze na rzecz casino internetowe, w którym można się zrelaksować i miło spędzić czas, czasem dużo lepiej niż na rowerze. Jednak te wady są przeważone przez liczne korzyści zdrowotne wynikające z jazdy na rowerze. Wady te są prawdziwe, ale w większości przypadków nie występują u większości osób jeżdżących rekreacyjnie. Zalety jazdy na rowerze znacznie przewyższają wszelkie potencjalne ryzyko.

Przyjrzyjmy się więc uczciwie, jakie wady wiążą się z czasem spędzonym na rowerze.

♦ Ucisk nerwów i tętnic

♦ Czas

♦ Ból górnej części pleców/ dolnej części pleców

♦ Utrata kości

♦ Kompresja nerwów i tętnic

♦ Ponownie, jest to zastrzeżenie głównie dla hardcorowych kolarzy, którzy jeżdżą na wycieczki i spędzają dużo czasu na rowerze przez wiele lat. W związku z tym uwielbiają rekreację wraz z obstawianiem kolarstwa, zwłaszcza, że jest świetny author, dostarczający znakomitych artykułów na ten temat.

 

Ucisk nerwów i tętnic

Badania przeprowadzone na Harvardzie wyjaśniają to najlepiej, ale w prostych słowach: długotrwałe siedzenie na twardym siodełku roweru może uciskać nerwy i tętnice, które odżywiają lub obsługują narządy rozrodcze.

Po długim okresie czasu niektórzy rowerzyści doświadczają drętwienia i innych negatywnych skutków tego zjawiska. Jest to jednak zarówno odwracalne, jak i możliwe do uniknięcia.

 

Czas

To wymaga czasu. Samo przygotowanie się może zająć sporo czasu. Zanim założysz ubranie kolarskie i przygotujesz napój w butelce, prawdopodobnie zabiłeś już pół godziny. Nie licząc upewnienia się, że rower jest w porządku. Musisz sprawdzić opony, łańcuch, itp. i upewnić się, że jest w dobrym stanie technicznym.

Ból górnej i dolnej części pleców

Na większości rowerów trzeba się schylać, aby jeździć. Utrzymanie tej pozycji wymaga ciągłego ruchu. Może to powodować obciążenie górnej i dolnej części pleców. W rezultacie może pojawić się napięcie lub ból.

 

Utrata masy kostnej

Jak wspomniano wcześniej, jazda na rowerze jest ćwiczeniem o niskim wpływie, co może być mieczem obosiecznym. Jazda na rowerze jest szkodliwa dla kości. Według New York Times, trzydziestu dwóch mężczyzn jeżdżących wyczynowo na rowerze porównano z tą samą grupą wiekową, która nie jeździła na rowerze.

Zarówno rowerzystom, jak i nie-rowerzystom wykonano skany kości. Rowerzyści mieli znacznie większy ubytek kości niż ich odpowiednicy. W rzeczywistości, niektórzy z rowerzystów, którzy byli w wieku dwudziestu lat, mieli osteopenię w kręgosłupie. Jest to warunek wstępny do osteoporozy.

Ten ubytek kości wydaje się być unikalny dla kolarstwa. Ponieważ inne sporty wytrzymałościowe nie mają takich samych skutków.

 

Zalety jazdy na rowerze znacznie przewyższają wszelkie potencjalne wady

Korzyści z jazdy na rowerze jest tak wiele, że wszelkie potencjalne wady zostają przyćmione. Jasne, kolarze powinni uważać na swoją postawę i nie garbić się podczas jazdy.

I tak, w razie wypadku należy założyć kask. Ale poza tym, lista jest pełna pozytywów:

♦ Redukcja chorób sercowo-naczyniowych

♦ Kontrola wagi

♦ Redukcja stresu

♦ Zwiększona siła

♦ Lepsze funkcjonowanie płuc

♦ Niski wpływ

♦ To jest tanie

♦ Jest towarzyski

♦ Korzystne dla środowiska

Jazda na rowerze jest po prostu dobra dla Ciebie, niezależnie od tego, jak na to spojrzysz. Większość rezultatów jest wspaniała i może pomóc poprawić jakość życia. Jazda na rowerze to przyjemny sposób na aktywność fizyczną i przebywanie na świeżym powietrzu. I jest to przyjemne, niezależnie od tego, czy jeździsz sam, czy z przyjacielem lub grupą. Przyjrzyj się im bliżej.

 

Zmniejszenie zachorowalności na choroby układu krążenia

Jazda na rowerze to doskonałe ćwiczenie cardio. Jest to sposób na podniesienie tętna przy niewielkim wpływie na organizm. Podczas biegania uderzasz stopami i nogami o podłoże. Jazda na rowerze tego nie robi. Jesteś zawieszony. Tak więc, niezależnie od tego, czy jeździsz po drodze, czy na siłowni, stymulujesz swoje serce bez obijania kości.

Kontrola wagi

Jazda na rowerze to świetny sposób na utratę wagi. Spala kalorie bez budowania dużej ilości mięśni. Prawdopodobnie stracisz kilka centymetrów na pośladkach, udach i talii. Jednak to, ile kalorii spalisz, zależy od wagi wyjściowej i wysiłku, jaki włożysz w jazdę na rowerze.

 

Zmniejszony stres

Jazda w dół drogi jest przyjemna. Nie tylko ćwiczysz, ale oddychasz świeżym powietrzem i podziwiasz widoki. Tego nie da się osiągnąć na siłowni. Niektóre problemy psychiczne, które zmniejsza jazda na rowerze to:

♦ Depresja

♦ Niepokój

♦ Stres

Problemy te mogą być zmniejszone przez regularną jazdę. Nie tylko czerpiesz przyjemność z aktywności, ale także ćwiczysz, co uwalnia zdrowe endorfiny. Jeśli chodzi o zwiększenie siły i wytrzymałości, jazda na rowerze zapewnia intensywny trening. Zacznij od dwudziestominutowej przejażdżki. Przekonasz się, że będziesz stale budować siłę i moc, aby w krótkim czasie podwoić ten czas. Piękno jazdy na rowerze polega na tym, że jeśli się zmęczysz, po prostu zwalniasz. Nie ma stałej lub określonej prędkości. Z czasem przekonasz się, że Twoja siła rośnie.

 

Lepsze funkcjonowanie płuc

Twoje serce i płuca staną się silniejsze. Będziesz w stanie łatwiej przepuszczać powietrze przez płuca. To zwiększa pojemność płuc. Podczas jazdy na rowerze objętość płuc zwiększy się o ponad 10% lub więcej. Wciągasz więcej powietrza, więc coś musi je wydmuchać. Pomaga to przeponie przepchnąć powietrze przez płuca. Innymi słowy, jazda na rowerze sprawia, że mięśnie oddechowe pracują wyjątkowo ciężko. Dzięki temu mięśnie oddechowe stają się silniejsze.

 

Niskie oddziaływanie

Jazda na rowerze nie ma dużego wpływu na organizm. Zdejmuje cały ciężar z ciała. W przeciwieństwie do biegania, jazda na rowerze nie powoduje nacisku na stawy. Dotyczy to zarówno jazdy na rowerze po drogach, jak i na siłowni.

 

To jest tanie

Nie ma członkostwa w siłowni do jazdy po okolicy. Gdy masz już rower i kask, jazda nic Cię nie kosztuje. Jeśli chcesz po prostu jeździć po mieście, nie potrzebujesz drogiego roweru. Możesz go kupić na wyprzedaży garażowej. Jeśli chcesz jeździć na rowerze górskim, możesz zainwestować w lepszy, bardziej wytrzymały rower. Wszystko zależy od Twoich potrzeb.

Towarzyskość

Możesz jeździć na rowerze z ludźmi. Spotkaj się i pojedź rowerem do kawiarni. Zaangażuj w to swoich sąsiadów. Fajnie jest jeździć na rowerze z jedną osobą lub w grupie. Jeśli masz dzieci, niech jadą z tobą. To może być rodzinna wycieczka. Ponieważ każdy może jeździć na rowerze, każdy może czerpać z tego przyjemność. Pamiętaj, kto raz się nauczy, nie zapomni.

 

Dobre dla środowiska

Możesz ćwiczyć i robić coś dobrego dla środowiska – to zabójcza kombinacja. Jazda na rowerze jest wolna od zanieczyszczeń. Nie zużywa paliw węglowych ani nawet energii elektrycznej. Jest napędzana przez Ciebie. Nie przyczyniasz się więc do żadnych problemów ze środowiskiem. Możesz nawet zamontować na rowerze koszyk i pojechać do sklepu po drobne rzeczy. Ćwiczenie i załatwianie spraw na raz – to się robi cały czas.

 

Na zakończenie

Niezależnie od tego, czy spędzasz czas na świeżym powietrzu podczas kąpieli rowerowej, czy też jedziesz rowerem do pracy w mieście, będziesz czerpał korzyści ze spędzania czasu na rowerze. Jeśli nie możesz zabrać roweru do pracy i nie masz czasu na rekreacyjną przejażdżkę w weekendy, możesz znaleźć te same korzyści zdrowotne, dołączając do zajęć spinningowych. Podsumowując, choć żadna aktywność nie jest absolutnie doskonała i pozbawiona ryzyka, jazda na rowerze jest całkiem blisko.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ