Kule ortopedyczne ranking

Ostatnio aktualizowane: 09.10.24

 

Ortopedyczne kule łokciowe Herdegen Evolution oraz FDI Opti Comfort to dwa produkty, które zyskały największe uznanie konsumentów. Pierwszy z modeli jest lekki i bez problemu wytrzymuje obciążenie nawet do 130 kg. Ma on regulację wysokości na 11 stopniach, dlatego dopasowanie kuli do wzrostu użytkownika nie stanowi większego problemu. Materiał wykonania produktu to mocne aluminium oraz przyjemne w dotyku tworzywa sztuczne, zapewniające komfort podczas chodzenia o kulach. Jest to sprzęt medyczny z niezbędnymi certyfikatami. Równie dobry okazuje się model FDI Opti Comfort, który również jest lekki, gdyż wyprodukowano go z wytrzymałego aluminium oraz tworzyw sztucznych. Ma on regulację wysokości ze specjalną blokadą. Oba produkty mają specjalne nasadki od spodu, które absorbują wstrząsy, a także zabezpieczają użytkownika przed ślizganiem się. Jeśli żaden z powyższych modeli nie zainteresował Cię na tyle, aby zdecydować się na jego zakup, zapraszamy do przeczytania dalszej części tekstu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kula ma regulację wysokości, jest odpowiednia dla wysokich i niskich osób, więc może służyć różnym członkom rodziny, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nasadki na spodzie nie rysują podłóg i zapewniają odpowiednią stabilność, a jednocześnie redukują wszelkie wstrząsy.

Wady

Osoby, które korzystały z kul, uważają, że nie są wytrzymałe, plastik zastosowany do produkcji uchwytu z czasem zaczyna się przecierać.

Podsumowanie

To kule ortopedyczne, wytrzymujące obciążenie do 130 kg. Mają system regulacji na jednym z 14 stopni. Pałka wykonana jest z aluminium a uchwyt z tworzyw sztucznych. Produkt dostępny jest w kilku kolorach do wyboru.

Drugi wybór

Zalety

Produkt jest wytrzymały, dobrze wyprofilowany, a rączkę pokryto miękkim materiałem, który nie obciera dłoni. Regulacja umożliwia dostosowanie produktu do wzrostu użytkownika. Prezentowany model ma system antyrotacyjny - nie ma obawy o przypadkowe obrócenie kul w czasie chodzenia.

Wady

Niektórym nie odpowiada, że część łokciowa nie jest całkowicie zabudowana - dla niektórych otwory są niewygodne, bo naciskają zbytnio na skórę, a czasem zdarza się, że materiał ubrań się w nich klinuje.

Podsumowanie

Produkt to typ łokciowy z grubą i miękką nakładką na uchwycie. Zakres regulacji długości kuli mieści się w zakresie od 68 cm do 99 cm, a sama regulacja jest możliwa na jednym z 14 stopni. Model możemy kupić w kilku wersjach kolorystycznych.

Rozważ też

Zalety

Model ma regulowany uchwyt, a do tego jest dobrze zaprojektowany i ma miękkie podparcie pachy. Lekka, aluminiowa konstrukcja sprawia, że przenoszenie kul nie stanowi większego problemu. Model wytrzymuje spore obciążenie.

Wady

Nauka chodzenia o takich kulach jest trudna, poza tym konieczne jest zakupienie dwóch kul a w modelach łokciowych istnieje możliwość chodzenia o jednej kuli.

Podsumowanie

Jest to typ pachowy, odpowiedni dla osób po ciężkich urazach kończyn dolnych i górnych jednocześnie. Model ma regulację wysokości w zakresie od 97,5 cm do 157,5 cm, a maksymalne obciążenie, jakie wytrzymuje to 113 kg.

 

 

Najlepsze kule ortopedyczne w 2024 roku

 

Mamy nadzieję, że nasz poradnik nakierował Cię na wybór dobrego produktu, ale ponieważ działamy kompleksowo, mamy też kilka propozycji – prezentujemy ranking kuli ortopedycznych.

 

Herdegen Evolution

 

Dobra i tania ortopedyczna kula łokciowa Herdegen Evolution to lekki, ważący niespełna 0,5 kg produkt, który wytrzymuje obciążenie do 130 kg. Uchwyt modelu jest regulowany na 11 wysokościach (co 2,5 cm). Rączka znajduje się od 75 cm do 101 cm od podłogi, a jej średnica to 3,5 cm. Prezentowany produkt jest odpowiedni dla osób, których wzrost mieści się w zakresie od 155 cm do 205 cm.

Materiał wykonania produktu to lekkie, solidne aluminium. Do tego od spodu znajdziemy mocną, gumową nasadkę, która nie ślizga się na różnych powierzchniach. Kule dostępne są w kilku kolorach do wyboru – czarnym, niebieskim, fioletowym i pomarańczowym. To ciekawy produkt dla osób młodych, które po urazie chciałabym chodzi o kulach, wyróżniających się na tle innych.

Jest to produkt medyczny, więc ma wszystkie niezbędne certyfikaty, Osoby, które zdecydowały się na zakup tego modelu, uważają, że jest atrakcyjny i wygodny.

 

 

 

 

FDI OPTI-COMFORT

 

Kula łokciowa FDI Opti Comfort to lekki produkt, ważący niespełna 450 g. Prezentowany model wykonany jest z wytrzymałego aluminium oraz tworzyw sztucznych. Model wytrzymuje obciążenie do 130 kg.

Zastosowany system “Backbone Structure” zapewnia odpowiednią sztywność, a tym samym bezpieczeństwo i wytrzymałość. Kule mają regulację wysokości – jest ona możliwa na jednym z 14 stopni, co 2,5 cm. Aby zabezpieczyć użytkownika, zastosowano gumowe nakładki na końcach kuli (absorbują wstrząsy, dobrze przylegają do podłoża i można je łatwo wymienić, gdy się zużyją), jak również blokadę ustawienia wysokości.

Podparcie pod łokcie jest odpowiednio wyprofilowane, dlatego chodzenie o kulach jest wygodne. Materiał wykonania uchwytu jest przyjemny w dotyku i nie ślizga się, nawet gdy dłoń jest lekko spocona. Liczne, pochlebne opinie o kulach ortopedycznych tej marki, zdecydowanie zachęcają do zakupu produktu. Uznawany jest on za wygodny i bezpieczny.

 

 

 

 

Timago JMC-C 2005

 

Timago JMC-C 2005 to inwalidzka kula pachowa odpowiednia dla osób, które przebyły uraz nogi z jednoczesnym urazem w obrębie nadgarstka lub łokcia. Jest ona również odpowiednia dla tych, którzy z pewnych względów powinni odciążyć obie kończyny dolne.

Model ma regulowany uchwyt, szeroki zakres regulacji wysokości (w zakresie od 97,5 cm do 157,5 cm), jest przy tym dobrze wyprofilowany oraz lekki (waży niespełna 1 kg). Na trzonie znajduje się gumowa nasadka minimalizująca ślizganie się oraz wstrząsy powstające podczas chodzenia o kulach. Sprzęt wytrzymuje obciążenie maksymalnie 113 kg.

Jest to produkt medyczny polecany przez lekarzy ortopedów. Osoby, które miały okazję chodzić z użyciem tych kul, uważają, że są dość wygodne i mimo że naciskają na pachy, odczuwany początkowo dyskomfort szybko znika.

 

 

 

 

Antar Ergodynamic

 

Kula łokciowa Antar Ergodynamic jest lekka, gdyż waży 600 g. Ma to związek z zastosowanym do produkcji materiałem – dobrym aluminium, które zostało zabezpieczone odpowiednim lakierem, aby się nie ścierało. Produkt jest zgodny z normą ISO 11334.

Maksymalne obciążenie kuli to 130 kg. W modelu zastosowano system “Backbone Structure”, który zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo, sztywność oraz odporność na uszkodzenia. Istnieje możliwość regulacji wysokości w zakresie od 77 cm do 107 cm (14 stopni, co 2,5 cm). Po wyregulowaniu akcesorium możemy je zablokować.

Uchwyt jest wyprofilowany, zapewnia odpowiednie podparcie dla dłoni, a także nie ślizga się. Co ciekawe, istnieje możliwość odczepienia oparcia na łokcie i wymiany na nowe, dotyczy to również zabezpieczeń na spodzie produktu. Podparcie ma też system składania ułatwiający transport. Model dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych.

Osoby korzystające z kul potwierdzają, że zapewniają one odpowiednie podparcie, nakładki nie ślizgają się i eliminują wstrząsy. Co więcej, jeśli się zużyją, zawsze możemy je wymienić na nowe.

 

 

 

 

Aston Advance 140

 

Herdegen Aston Advance 140 to kula łokciowa z bardzo miękkim uchwytem pokrytym elastomerem, który zapewnia komfort użytkownikowi. Rączka nie ślizga się i nie podrażnia skóry, a do tego jest odpowiednio wyprofilowana. Element ten jest dostępny w 4 kolorach do wyboru.

Regulacja wysokości jest możliwa na kilku poziomach i odbywa się w zakresie od 76 cm do 101 cm, w efekcie produkt jest odpowiedni dla osób o wzroście od 155 cm do 195 cm. Model wytrzymuje obciążenie do 140 kg. Konstrukcja kuli jest wsparta na aluminiowych rurkach, które są lekkie, ale wytrzymałe. Nasadka wykonana jest z polipropylenu.

Od spodu produkt jest pokryty nieślizgającą się nasadką gumową, którą można wymienić na nową, gdy stara się zużyje, co sprawia, że kule mogą służyć wielu osobom. Konsumenci w swoich recenzjach wielokrotnie podkreślają, że ten model jest solidny i do tego ładnie się prezentuje.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie kule ortopedyczne kupić?

 

Kontuzja kostki, złamanie nogi, nadwyrężenie mięśni czy operacja bioder to tylko niektóre z sytuacji, gdy konieczne jest zastosowanie kul ortopedycznych. Chociaż każdy z nas chciałaby uniknąć konieczności korzystania z takiego produktu, niestety często jest to nieuniknione. Niektórym seniorom kule towarzyszą przez wiele lat, odciążają różne części ciała i zapewniają mobilność. Oczywiście kule ortopedyczne można wypożyczyć, ale jak zauważa wiele osób, często nie jest to najbardziej opłacalne wyjście, zwłaszcza gdy chory ma chodzić o kulach przez kilka miesięcy. Model dostosowany do potrzeb chorego jest też zdecydowanie wygodniejszy. W tym poradniku chcemy odpowiedzieć na pytanie, jaka kula ortopedyczna jest najlepsza.

Pachowe czy łokciowe?

Kiedyś chodzono wyłącznie o kulach pachowych, wciąż spotkamy je w wielu krajach na całym świecie, ale nie da się zaprzeczyć, że bardzo straciły na popularności. Wiele osób uważa je wręcz za zabytek. Nie jest to jednak prawdą. Wciąż można je spotkać w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym, a to dlatego, że produkty pachowe pozwalają odciążyć dłonie i są wręcz niezbędne dla osób, które nie mogą podeprzeć się na dłoniach, chociażby ze względu na ich uraz. Niestety modele pachowe raczej nie należą do wygodnych. Szybko powodują bóle pach i ograniczają ruchy osoby rehabilitowanej. W związku z tym wybierając produkt, trzeba przyjrzeć się temu, jak jest wykończona jego podpórka pod pachę. Zdecydowana większość specjalistów poleca modele łokciowe, które usprawniają chodzenie i nie powodują zbytniego dyskomfortu, o ile nauczymy się na nich chodzić w odpowiedni sposób.

 

Wysokość

Pierwszy aspekt, który chcemy poruszyć to wysokość. Najlepsza kula ortopedyczna ma regulację od 20 do nawet 30 cm. Dlaczego? Zwichnięcie kostki może dotknąć każdego, podobnie jak złamanie. Owszem, możemy kupić produkt odpowiedni wyłącznie dla jednego użytkownika i ma to sens, gdy szukamy kul do codziennego użytku z myślą na przykład o seniorze. Jednak, gdy akcesorium ma służyć osobie po kontuzji, warto uwzględnić to, że kiedyś może się ona przydarzyć innej, bliskiej osobie, dlatego regulacja jest tak ważna. Jeśli chodzi o dopasowywanie kul do potrzeb użytkownika, ważne jest to, aby po oparciu dłoni o uchwyt, ręka była delikatnie zgięta. Warto przyłożyć kulę do ciała i sprawdzić, na jakiej wysokości jest uchwyt – wielu specjalistów podkreśla, że powinien sięgać do nadgarstka (gdy ręka jest luźno opuszczona w dół).

Jeśli kontuzji doznało dziecko, raczej trudno nam będzie kupić produkt uniwersalny, chyba że jest ono wysokie. Jeśli nie, musimy kupić model typowo dziecięcy, który jest zdecydowanie krótszy.

Regulacja wysokości nie powinna stanowić większego problemu, ale też nie może być zbyt łatwa, aby akcesorium samo nie zmieniało swojej pozycji podczas gwałtownych ruchów ręką. Najpopularniejszą metodą regulacji jest plastikowa obejma, a do tego bolec, najczęściej metalowy. Inny system opiera się na wewnętrznej rurce ze sprężynką, jednak niekiedy ten typ bywa awaryjny.

 

Wykonanie

Przy złamaniu nogi, która zostaje unieruchomiona gipsem, nasza waga wzrasta i kule są w ten sposób bardziej obciążone, dlatego tak ważne jest, aby produkt był wykonany z solidnych tworzyw sztucznych, wytrzymujących spore obciążenie. Często tworzywa wzmacnia się stalą, aluminium lub innymi, mocniejszymi materiałami. Standardowo kule wytrzymują obciążenie do 130 kg, ale nie brakuje też modeli wytrzymujących 150 kg.

 

Bezpieczeństwo

Bardzo cienkie, niezbyt dobrze wyważone kule stanowią zagrożenie dla zdrowia użytkownika. Dlatego tak ważne jest, aby produkt był solidny i zapewniał odpowiednie podparcie. Kolejna ważna kwestia to antypoślizgowe podkładki znajdujące się na spodniej części akcesorium. Ważne jest to, aby szybko się nie przecierały i zapewniały stabilny chód. W przypadku nasadek warto wspomnieć o opcji zmiany tego elementu na taki, który jest dostosowany do danej powierzchni, a nawet pory roku – inna nasadka jest odpowiednia na lato, a inna na zimę. Jeśli masz w perspektywie codzienne chodzenie po chodnikach pokrytych śniegiem, nie rezygnuj z nasadek zimowych, nawet najbardziej wysportowana osoba, chodząc o kulach, może się poślizgnąć.

 

Uchwyt

O bezpieczeństwie i komforcie chodzenia o kulach decyduje kilka czynników, w tym uchwyt. Gdy używamy takiego sprzętu przez kilka dni, nie jest to kwestia, która zwróci naszą uwagę, ale kilka tygodni, miesięcy czy lat chodzenia o kulach to poważne obciążenie dla dłoni, dlatego uchwyt powinien być dobrze wyprofilowany, wygodny i pokryty miękkim materiałem. Istotne jest to, żeby się nie ślizgał, gdy dłoń się spoci. Szczególnie polecane są rączki anatomiczne, pokryte nieślizgającą się gumą.

Wygląd

Oczywiście wygląd nie jest czynnikiem, który powinien być decydujący, gdy stajemy przed pytaniem, jaką kulę ortopedyczną wybrać. Niemniej jednak warto poświęcić tej kwestii uwagę, zwłaszcza jeśli kule mają służyć osobie kontuzjowanej dłuższy czas, a już przede wszystkim wtedy, gdy mówimy o dzieciach. Te niestety niechętnie korzystają z kul, bo nawet najlepiej dobrane przez pierwsze dni powodują dyskomfort i uciskają (nauka chodzenia bywa trudna), dlatego atrakcyjny kolor może okazać się bardzo ważny, aby przekonać dziecko do korzystania z takiego akcesorium.

 

Kule ortopedyczne w dobrych cenach

Kule to jedne z tańszych akcesoriów rehabilitacyjnych. Proste modele kosztują nawet mniej niż 20 zł, te bardziej zaawansowane z wymiennymi nakładkami ok. 100 zł. Jeśli osoba, która uległa kontuzji waży więcej niż 100 kg, zainwestujmy więcej w odpowiednio wytrzymały produkt. Jeśli użytkownikiem jest dziecko, tańsze, ale kolorowe kule na pewno będą odpowiednie.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ