Ranking 12 najlepszych ławek do ćwiczeń w 2024

Ostatnio aktualizowane: 09.10.24

 

Ławeczki do ćwiczeń – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Szukasz ławeczki do ćwiczeń? Z pewnością zainteresuje Cię ranking, do którego wytypowaliśmy popularne produkty różnych marek. W zestawieniu znajdziesz opisy modeli przystosowanych do ćwiczeń na mięśnie brzucha, ramion, nóg i innych części ciała. Jedną z najczęściej chwalonych ławeczek jest Gorilla Sports 98 kg, która została wyposażona w modlitewnik, obciążenie oraz matę ochronną. To komplet odpowiedni dla osób, którym zależy głównie na wyrzeźbieniu mięśni ramion, pleców oraz klatki piersiowej. Model umożliwia regulację kąta nachylenia oparcia. Wśród kupujących dużą popularnością cieszy się także ławeczka HMS L8015, która jest przystosowana do wykonywania brzuszków. Obito ją przyjemną w dotyku i solidną gąbką. Stalowa rama jest wytrzymała i zapewnia bezpieczny trening.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Ławeczka jest odpowiednia dla bardziej doświadczonych sportowców, którzy chcą wyrzeźbić mięśnie. Wyposażono ją w modlitewnik, a także obciążenie. Model jest przeznaczony dla użytkowników do 130 kg. Możemy swobodnie regulować kąt nachylenia ławeczki.

Wady

To rozbudowany sprzęt, dlatego zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu. W pokoju o niewielkim metrażu może on znacząco ograniczyć wolną przestrzeń i utrudnić poruszanie się po nim.

Podsumowanie

Model jest solidny. Wykorzystane do produkcji materiały są odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję. W komplecie znajdziemy matę ochronną zapobiegającą przypadkowemu zarysowaniu podłogi. Sprzęt umożliwia przeprowadzenie komfortowego treningu. Maksymalny udźwig stojaka to 400 kg.

Drugi wybór

Zalety

Model ma kompaktowe wymiary, w razie potrzeby można go z łatwością złożyć. Pełna regulacja kąta nachylenia oparcia daje możliwość wykonania różnych ćwiczeń, w tym brzuszków. Sprzęt jest solidny, maksymalne obciążenie wynosi 200 kg.

Wady

W czasie rozkładania ławeczki powstaje stosunkowo duży hałas. Część kupujących narzeka, że trzaski i piszczenie są na tyle głośne, że przeszkadzają innym domownikom.

Podsumowanie

Sprzęt został obity wytrzymałą gąbką oraz tkaniną o karbonowym wzorze. Materiały te nie są podatne na przetarcia i podobne uszkodzenia. Ławeczka stoi stabilnie na podłodze, co zapewnia bezpieczeństwo podczas treningu. Model jest dobrze przystosowany do użytku domowego, nie zajmuje dużo miejsca w pokoju.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt nadaje się nie tylko dla początkujących, ale i średniozaawansowanych osób. W komplecie otrzymujemy dodatkowe akcesoria do ćwiczeń: gruszkę, hantle oraz elastyczne linki. W podstawie ławeczki znajdują się antypoślizgowe nóżki gwarantujące stabilność w czasie ćwiczeń.

Wady

Gruszka do boksowania jest zamocowana na sprężynie. Na skutek mocnego uderzenia zaczyna ona głośno trzeszczeć i wiele osób radzi, aby na czas treningu założyć słuchawki.

Podsumowanie

Ławeczka nie jest duża, a jej rozkładanie jest proste. Jest ona przystosowana do treningów z hantlami, a także wykonywania brzuszków oraz podobnych ćwiczeń. Sprzęt jest wytrzymały, nie ma ryzyka, że szybko się zniszczy. Obito go ekologiczną skórą w czarno-czerwonym kolorze.

 

 

12 najlepszych ławek do ćwiczeń. Opinie w 2024 roku

 

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy ranking ławeczek do ćwiczeń, który ułatwi Ci wybranie odpowiedniego sprzętu. Prezentowane przez nas urządzenia są wygodne i bezpieczne w użytkowaniu, a co więcej cieszą się dobrymi opiniami konsumentów.

 

Ławeczka do ćwiczeń z obciążeniem

 

1. Gorilla Sports Stacja Z Obciążeniami Winylowymi 98Kg

 

Gorilla Sports to zestaw dostosowany do potrzeb nawet bardzo wymagającego sportowca składający się nie tylko z ławki do ćwiczeń, ale też modlitewnika i obciążenia. W zestawie znajduje się mata ochronna wykonana z dobrej jakości materiałów. Można ułożyć na niej wszystkie sprzęty znajdujące się w komplecie, co pozwala zachować odpowiednio porządek, a także gwarantuje komfort w trakcie ćwiczeń i chroni przed uszkodzeniem podłogi.

Udźwig stojaka wynosi aż 400 kg, a jego regulacja jest możliwa w zakresie od 105 cm do 172 cm. Obciążenia to: 4×1,25 kg, 4×2,5 kg, 4×5 kg i 4×10 kg. Ławka jest dostosowana do użytkownika ważącego do 130 kg, więc mogą z powodzeniem korzystać z niej także osoby otyłe. Kąt nachylenia ławki można dostosowywać do swoich potrzeb i możliwości (7 stopni). Wykorzystane do zrobienia konstrukcji materiały są wytrzymałe i niepodatne na działanie korozji. Tworzywo pokrywające ławkę jest delikatne dla skóry.

Zdaniem konsumentów prezentowana ławeczka do ćwiczeń z obciążeniem zasługuje na uznanie, ponieważ wygodnie się na niej ćwiczy. Jakość jej wykonania jest bardzo dobra, co pozwala sądzić, że korzystanie ze sprzętu jest bezpieczne. Produkt ma prosty design, więc podoba się sporej grupie kupujących.

 

 

 

 

Ławeczka do ćwiczeń brzuszków

 

2. Wielofunkcyjna ławka HMS L8015

 

Ławeczka do ćwiczeń brzuszków HMS L8015 waży 17 kg, więc można stosunkowo łatwo ją przenieść. Maksymalne obciążenie modelu wynosi 200 kg, co oznacza, że jest on dostosowany do każdego użytkownika. Dokładne wymiary ławeczki są następujące: długość – 128 cm, szerokość – 52 cm i wysokość – od 47 cm do 115 cm. Siedzisko mierzy: 30 cm x 38 cm x 6 cm. Model jest przeznaczony do użytku domowego.

Do wykończenia produktu wykorzystano wytrzymałą, odporną na zniekształcenia gąbkę, a także wysokiej jakości tkaninę o bardzo dobrej trwałości. Materiał obiciowy jest przyjemny dla skóry, co ma duży wpływ na komfort użytkowania. Ławeczka została odpowiednio wyprofilowana, tak aby zagwarantować użytkownikowi stabilność w trakcie ćwiczeń. Istnieje możliwość regulacji oparcia w celu lepszego dostosowania sprzętu do aktualnych potrzeb. Dzięki temu osoba korzystająca z ławeczki może też wykonywać zróżnicowane ćwiczenia.

Warto zwrócić uwagę na to, że model jest składany, więc w razie potrzeby można łatwo zmniejszyć jego wymiary. Docenią to w szczególności osoby, które nie mają dużo miejsca w domu i trudno im wydzielić stale dostępną przestrzeń do ćwiczeń. Użytkownicy przyznają, że stalowa rama jest wytrzymała, a wsporniki na nogi cechuje stabilność.

 

 

 

 

Ławeczka do ćwiczeń składana

 

3. GoodHome Wielofunkcyjna ławka do ćwiczeń

 

Wielofunkcyjna ławka do ćwiczeń GoodHome jest przeznaczona dla początkujących i średniozaawansowanych użytkowników. Jej wymiary są następujące: długość – 135 cm, szerokość – 55 cm i wysokość – 76 cm. Waga modelu jest równa 12 kg, a jej maksymalne obciążenie wynosi 120 kg. U podstawy znajdują się antypoślizgowe stopki chroniące przed przypadkowym przesuwaniem się sprzętu w trakcie wykonywania intensywnych ćwiczeń. Elementy te nie rysują podłogi.

Do wykonania konstrukcji wykorzystano wytrzymałe materiały, które zabezpieczono lakierem. Siedzisko i oparcie pokryto eko-skórą, która jest miękka w dotyku i wykazuje odporność na ścieranie. Wypełnienie stanowi dobrej jakości pianka nieulegająca zniekształceniom. Model ma 5-stopniową regulację wysokości ławeczki i 2-stopniową regulację podparcia kolan. Ta dobra i tania ławeczka do ćwiczeń nadaje się do wykonywania brzuszków, jak również można nad nią umieścić sztangę.

W zestawie znajdują się elastyczne linki, hantle i gruszka do boksu. Każde z akcesoriów wykonano z najwyższą starannością. Ta składana ławeczka do ćwiczeń GoodHome jest doceniania nie tylko za wysoką jakość, ale też kompaktowe wymiary. Po złożeniu sprzęt zajmuje niewiele miejsca, więc można go umieścić właściwie w każdym schowku.

 

 

 

 

Ławeczka do ćwiczeń brzucha

 

4. Marbo Sport Ławka Dwustronna Ms-L101

 

Interesuje Cię ławeczka do ćwiczeń brzucha? Polecamy Twojej uwadze model Marbo Sport MS-L101, którego konstrukcję wykonano ze stali. Wspomniany materiał dodatkowo pomalowano proszkowo, aby zagwarantować nie tylko lepszy wygląd sprzętu, ale też większą wytrzymałość na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Ławeczka jest przystosowana do użytku w domu. Jej wymiary to: długość – 156 cm, szerokość – 61 cm i wysokość – 46 cm. Siedzisko mierzy: 30 cm x 27 cm, a oparcie: 81 cm x 27 cm. Wytrzymałość modelu wynosi 300 kg.

W ławce zastosowano dobrej jakości tapicerkę o grubości równej 5 cm. Nie jest ona ani zbyt miękka, ani za sztywna i dobrze dopasowuje się do kształtu ciała osoby ćwiczącej, zapewniając jej komfort i odpowiednie podparcie. Ustawienie oparcia można dowolnie zmieniać. Dodatkowo istnieje możliwość przymocowania modlitewnika, przyrządu do ćwiczeń nóg i wyciągu. W ten sposób można łatwo rozbudować sprzęt i urozmaicić codzienny trening. 

Ze względu na to, że model ma stosunkowo niewielkie wymiary, na jego zakup mogą zdecydować się także osoby dysponujące ograniczoną powierzchnią. Ławeczka jest przeznaczona do samodzielnego montażu, który według kupujących nie jest trudny. W zestawie znajdują się wszystkie akcesoria niezbędne do złożenia sprzętu. Urządzenie jest bezpieczne w użytkowaniu, co potwierdzają stosowne certyfikaty.

 

 

 

 

Ławeczka do ćwiczeń z modlitewnikiem

 

5. Body Sculpture Ławka Z Modlitewnikiem Carbon 2.0 Bw 3230

 

Body SculptureCarbon 2.0 BW 3230 to bardzo dobra ławeczka do ćwiczeń polecana przez dużą grupę użytkowników. Pozwala ona na wykonywanie różnorodnych treningów. Przy użyciu sprzętu można ćwiczyć różne partie ciała np. mięśnie klatki piersiowej, ramiona, brzuch, grzbiet, nogi i biceps. Model ma stabilną stalową konstrukcję, która wytrzymuje spore obciążenie. Siedzisko, oparcie i modlitewnik pokryto wysokiej jakości winylowym obiciem. Jest ono stosunkowo miękkie, więc nie powoduje podrażnień skóry.

Ławeczka do ćwiczeń z modlitewnikiem ma wymiary: 180 cm x 150 cm 136 cm, a po złożeniu mierzy 94 cm x 94 cm x 195 cm. Produkt waży 32 kg, a maksymalna waga użytkownika wynosi 130 kg. Kąt nachylenia oparcia, a także wysokość modlitewnika są regulowane. Dodatkowo osoba ćwicząca może wyregulować wysokość stojaka pod sztangę. Znajdujące się u podstawy nóżki zostały tak wykonane, aby sprzęt nie mógł przesuwać się po podłodze w trakcie treningu.

Opinie na temat ławeczki do ćwiczeń z modlitewnikiem Body SculptureCarbon 2.0 BW 3230 są pozytywne. Użytkownicy twierdzą, że sprzęt spełnia ich oczekiwania, jest solidnie zrobiony i ma prosty design pasujący do każdego wnętrza. Zaletą jest możliwość składania modelu. Jest to proste i nie zajmuje dużo czasu.

 

 

 

 

Ławeczka do ćwiczeń zestaw

 

6. Ławka treningowa 280kg zestaw sztang marki Gymrex

 

Gymrex GR-WB50S to bardzo dobra ławeczka do ćwiczeń. Zestaw składa się z wielu obciążeń, które można wykorzystać do różnorodnych ćwiczeń. Prezentowany model jest przystosowany do użytku w domu i poleca się go zarówno osobom początkującym, jak i zaawansowanym. Przy pomocy ławeczki i dołączonych do kompletu akcesoriów można wykonywać ćwiczenia angażujące różne partie ciała. Trening z użyciem Gymrex GR-WB50S z pewnością nie będzie monotonny.

Wymiary ławeczki do ćwiczeń to: długość – 194 cm, szerokość – 118 cm i wysokość – 120 cm. Jej waga jest równa 32,5 kg. Do produkcji sprzętu wykorzystano m.in. stalowe ramy o dużej wytrzymałości. Obicie ławki wykonano z solidnego materiału, na którym nie pojawiają się zarysowania czy przetarcia. Aby zagwarantować użytkownikowi maksymalną stabilność, komfort i bezpieczeństwo ćwiczeń, u podstawy zamontowano antypoślizgowe podkładki zapobiegające przesuwaniu się maszyny w trakcie treningu.

Test ławeczek do ćwiczeń wykazał, że polecany przez nas zestaw Gymrex GR-WB50S zasługuje na zainteresowanie użytkowników. Zawiera on wszystkie potrzebne akcesoria pozwalające wykonać różnorodne ćwiczenia. Dodatkowo sprzęt jest wytrzymały i można dostosować położenie poszczególnych elementów adekwatnie do naszych potrzeb, gwarantując sobie komfort ćwiczeń. Montaż urządzenia nie jest skomplikowany.

 

 

 

 

Ławeczka do ćwiczeń z wyciągiem

 

7. Hammer Hantelbank Bermuda XT Pro 4508

 

Do naszego zestawienia wybraliśmy ławeczkę do ćwiczeń z wyciągiem Hammer Hantelbank Bermuda XT Pro 4508, która zdobyła sporo pozytywnych opinii użytkowników. Konstrukcję sprzętu zrobiono ze stali (50 mm x 50 mm), którą następnie pomalowano proszkowo celem jej zabezpieczenia przed zarysowaniami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Siedzisko i modlitewnik obito miękką i wytrzymałą tapicerką, na której nawet po dłuższym czasie użytkowania nie pojawiają się pęknięcia.

Dokładne wymiary ławeczki do ćwiczeń Hammer Hantelbank Bermuda XT Pro 4508 to: 230 cm x 135 cm x 134 cm, a jej waga wynosi 41 kg. Waga użytkownika nie powinna przekraczać 150 kg. Oparcie można ustawić w 4 pozycjach (także na płasko). Stojak na hantle ma regulowaną wysokość w zakresie od 96 cm do 120 cm. Sprzęt wyposażono w miejsca przeznaczone do bezpiecznego przechowywania obciążeń.

Opinie o ławeczkach do ćwiczeń marki Hammer są pochlebne. Rekomendowany przez nas model jest jednym z najchętniej polecanych sprzętów. Zdaniem użytkowników wyróżnia go bardzo dobra jakość wykonania, stabilna konstrukcja i łatwy montaż. Sporym atutem jest to, że użytkownik może ustawić poszczególne elementy w taki sposób, aby zagwarantować sobie komfort w trakcie ćwiczeń.

 

 

 

 

8. Marbo Sport Marbo Mh-L115 Ławka Regulowana

 

Pierwsza nasza propozycja, Marbo MH-L115, to produkt polski. Przedstawiana ławeczka ma 45 cm wysokości, 61 cm szerokości oraz 141,3 cm długości. Wymiary oparcia wynoszą 81 x 27 cm, natomiast siedziska 30 x 27 cm. Dzięki swojej konstrukcji, sprzęt utrzyma obciążenie do 250 kg.

Jak producent podaje do produkcji wykorzystano polską stal. A profil konstrukcyjny o wymiarach 40 x 40 mm powoduje, że urządzenie jest stabilne i bezpieczne w użytkowaniu. Ławeczka umożliwia regulację siedziska na trzech poziomach, oraz regulację kąta oparcia. Siedmiostopniowa regulacja od kąta 90 stopniowego do ujemnego kąta rozwartego umożliwi ćwiczenie różnych partii mięśni, oraz pozwoli wykorzystać do swoich ćwiczeń różne akcesoria.

Producent przewidział możliwość zamocowania dodatkowych akcesoriów do ćwiczeń do ławeczki, np. modlitewnik, czy wyciąg lub przyrząd do ćwiczenia nóg. Ławeczka zyskuje bardzo dobre opinie u osób, które ją zakupiły.

Pośród wielu zalet urządzenia wymienianych przez użytkowników możemy znaleźć: możliwość montażu dodatków, prostą regulację siedziska i oparcia, trwałość i sztywność produktu, oraz zapewnianie pewnego podparcia podczas ćwiczeń.

Marbo MH-L115 to produkt polski, znanej i cenionej marki. Urządzenie ma następujące wymiary: wysokość – 45 cm, szerokość – 61 cm oraz długość – 141,3 cm. Natomiast rozmiary oparcia to 81 cm x 27 cm, a siedziska 30 cm x 27 cm.

 

 

 

 

9. Magnus Ławka Treningowa Ze Skosem W Dół Extrele MX2041

 

Kolejna ławeczka to Magnus Extrele MX2041 ma wysokość 52 cm, długość 147 cm oraz szerokość 56cm. Ławeczka składa się z siedziska o wymiarach 35 x 35 cm oraz oparcia o wymiarach 35 x 85 cm. Użytkownik ma możliwość regulowania siedziska w trzech stopniach: 0 stopni, 12 stopni i 20 stopni.

Oparcie również można regulować. Tutaj możliwa regulacja jest siedmiostopniowa: 82 stopnie, 60 stopni, 45 stopni, 30 stopni, 20 stopni, 0 stopni oraz  -20 stopni. Zastosowane profile mają grubość 50 x 50 mm, pozwalają one na maksymalne obciążenie 360 kg.

Producent dostosował ławeczkę do doposażenia w modlitewnik, wyciąg oraz prasę do nóg. Dodatkowo model ten posiada system wsparcia rąk przy ćwiczeniach nóg (HS system – Hand Support System) i system wsparcia nóg przy ćwiczeniach z prasą (LS system – Legs Support System).

Opinie o ławkach do ćwiczeń Magnus Extrele MX2041 są bardzo dobre. Użytkownicy wskazują, że sprzęt, choć niewielkich rozmiarów, jest bardzo solidnie wykonany.  Z aprobatą spotyka się również możliwość doposażenia ławeczki.

Magnus Extreme MX2041 to urządzenie umożliwiające wykonanie różnych typów ćwiczeń. Model ten ma następujące wymiary: wysokość – 52 cm, długość – 147 cm oraz szerokość – 56 cm.

 

 

 

 

10. Hopsport Ławka Hs1075 Z Modlitewnikiem 17964

 

Następna w naszym zestawieniu jest ławeczka Hop-Sport HS-1075. Ławeczka ma długość 193 cm, szerokość 120 cm i wysokość maksymalną 112,50 cm. Wymiary siedziska to 37 x 29 cm, a oparcia 77 x 29 cm. Ławeczka jest wykonana z wysokiej jakości ekoskóry i wypełniona miękką pianką. Grubość profili tego modelu wynosi 5 cm i pozwola na maksymalne obciążenie stojaka do 150 kg, natomiast maksymalne obciążenie prasy do nóg wynosi 50 kg.

Dodatkowo w zestawie z ławeczką otrzymamy również modlitewnik do podparcia ramion, o wymiarach 44 x 30 cm, i zasobnik na obciążenia ze stojakami, których wymiar wewnętrzny wynosi 60 cm, a zewnętrzny 69 cm. Dzięki odpowiednio dobranym dodatkom użytkownik może ćwiczyć mięśnie klatki piersiowej, ramion, tricepsów, przedramion, obręczy barkowej i nóg. Każdy element sprzętu można regulować.

Oparcie ławeczki ma siedmiostopniową regulację, modlitewnik – 4 stopniową regulację, stojak – 5 stopniową regulację, a wyciąg i prasa ma czterostopniową regulację. Użytkownicy w swoich komentarzach mówią, że ławeczka jest wykonana solidnie, jednak dla wyższej osoby zestaw ten może okazać się za mały.

Ławeczka Hop-Sport HS-1075 ma długość – 193 cm, szerokość – 120 cm i wysokość maksymalną – 112,50 cm. Urządzenie zyskało uznanie wielu osób, w tym profesjonalnych sportowców.

 

 

 

 

11. 5 Hms Ławki treningowe Do Ćwiczeń L8301

 

Kolejny produkt w zestawieniu to dobra i tania ławeczka do ćwiczeń 5 HMS L8301. Ma ona ramę wykonaną ze stali, a jej długość wynosi 151 cm, szerokość 32 cm i wysokość 118 cm. Natomiast wymiary oparcia wynoszą 74 x 30 cm a wymiary siedziska 31 x 30 cm. Maksymalne obciążenie tego modelu wynosi 100 kg. Bardzo przydatną funkcją w tym modelu jest możliwość jego szybkiego złożenia.

Przy wadze całkowitej 12 kg, nie będzie problematycznym odłożenie złożonej ławeczki w kąt po wykonanych ćwiczeniach. Ponieważ urządzenie jest małych wymiarów, będzie idealnym sprzętem dla osób, które nie mają dużo wolnego miejsca.

W tym modelu mamy możliwość regulacji siedziska w trzech pozycjach, oraz kąta nachylenia oparcia w zakresie 0 – 90 stopni. Dodatkowo antypoślizgowe uchwyty w wyposażeniu umożliwiają ćwiczenie mięśni wszystkich partii ciała: pleców, klatki piersiowej, brzucha, nóg czy ramion.

Osoby, które zdecydowały się zakupić ten produkt, są zadowolone ze swojej decyzji. Zdecydowaną zaletą jest niska cena ławeczki. Dodatkowo konsumenci wskazują, że jest ona stabilna i łatwa w montażu.

Dobra ławeczka do ćwiczeń do 300 zł to model 5 HMS L8301. Sprzęt ten ma następujące wymiary: długość – 151 cm, szerokość – 32 cm i wysokość – 118 cm.

 

 

 

 

12. Magnus Zestaw Z Obciążeniem Extreme Mx-Z005

 

Ranking ławek do ćwiczeń zamkniemy produktem Magnus MX-Z005. Ten model jednak to nie tylko ławeczka do ćwiczeń, lecz mini siłownia. W skład zestawu wchodzą: ławeczka z systemem wsparcia rąk przy ćwiczeniach nóg (HS system), systemem wsparcia nóg przy ćwiczeniach z prasą (LS system) i siedmiostopniową regulacją oparcia, oraz regulowanym modlitewnikiem.

Całość ma wymiary 144 x 56 x 102 cm. Zestaw zawiera również: dwa stojaki o wymiarach 60 x 50 cm i regulowanej wysokości 90 – 167 cm, regulowany wyciąg o wysokości 197 – 202 cm z uchwytem o szerokości 120 cm, prasę do nóg o wymiarach 44 x 4 x 30 cm i 50 x 39 x 40 cm, stojak na obciążenia wielkości 34 x 56 x 77 cm, zestaw profesjonalnych gryfów z zaciskami śrubowymi o długościach 165 cm, 120 cm i 40 cm.

Producent również dołącza zestaw 26 obciążników bitumicznych ważących od 1,25 kg do 10 kg. Opinie na temat tego produktu są pozytywne. Klienci wskazują, że zestaw zawiera wszystkie elementy pozwalające ćwiczyć każdą partię ciała.

Magnus MX-Z005 to funkcjonalny sprzęt do ćwiczeń, który stanowi w zasadzie małą siłownię, ale jednocześnie nie zajmuje dużo miejsca.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką ławeczkę do ćwiczeń kupić?

 

W każdej siłowni, także domowej, powinna znaleźć się ławeczka do ćwiczeń. Dzięki niej możemy wyrzeźbić wszystkie partie ciała i jednocześnie uatrakcyjnić dotychczasowe treningi. Jednak nie wszyscy wiedzą, na co trzeba zwrócić uwagę, kupując taki przyrząd treningowy. Sprawdziliśmy to, a na podstawie zgromadzonych informacji przygotowaliśmy poradnik. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

Rodzaje

Jest kilka rodzajów ławeczek treningowych. Jeśli zamierzamy kupić taki sprzęt, warto przemyśleć, jak będziemy go używać. To może nam pomóc w dokonaniu wyboru. Na rynku dostępne są ławeczki:

* proste – inaczej płaskie, to modele mające nieskomplikowaną konstrukcję, są one także najtańsze. Podstawa jest oparta o podłogę, a oparcie i siedzisko ustawione są równolegle do podłoża. To sprzęt przeznaczony do podstawowych ćwiczeń;

* skośne – są przeznaczone przede wszystkim do treningów skupiających się na rzeźbieniu mięśni brzucha. Część modeli jest regulowana, co oznacza, że można je ustawiać skośnie lub na płasko. W razie potrzeby taką ławeczkę można szybko złożyć, dlatego znajdziemy ją w wielu domowych siłowniach. To odpowiedni model do wykonywania brzuszków;

* regulowane – ich konstrukcja została zaprojektowana tak, aby w czasie treningu wzmacniać kręgosłup i mięśnie pleców. Mają one wygodne, regulowane oparcie, a także blokadę na nogi. To ławeczki przystosowane do wykonywania wielu różnych ćwiczeń, rzeźbiących m.in. mięśnie brzucha, klatki piersiowej oraz ramion;

* pod sztangę – to najbardziej uniwersalne modele, dające możliwość wykonywania ćwiczeń na większość partii ciała. Wiele ławeczek ma regulację poziomu nachylenia oraz wysokości stojaków pod sztangę. Nie są to odpowiednie modele do niewielkich pomieszczeń, bo mają duże gabaryty i przeważnie nie dają możliwości ich złożenia.

 

Materiał wykonania

Ławeczka do ćwiczeń musi być solidna, bo od tego zależy nasze bezpieczeństwo. Polecamy w szczególności modele z metalowymi profilami, np. ze stali nierdzewnej. Pamiętajmy, że sprzęt do ćwiczeń powinien być wytrzymały, ale jednocześnie łatwy do utrzymania w czystości. Jeśli stelaż ławeczki będzie metalowy, wystarczy przetrzeć go wilgotną ściereczką.

Miejmy na uwadze, że nie tylko materiał wykonania konstrukcji jest ważny. Istotne jest także to, czy obicie jest dostatecznie miękkie i odporne na uszkodzenia. Tapicerka powinna mieć odpowiednią grubość (ok. 5 cm) i dopasowywać się do kształtu ciała ćwiczącej osoby.

 

Możliwość regulacji

Jeśli mamy wątpliwości, jaką ławeczkę do ćwiczeń wybrać, to pamiętajmy, że model bez możliwości regulacji prawdopodobnie okaże się mało praktyczny. Sprzęt do treningów powinien pozwalać na zmianę ustawienia oparcia i innych elementów (zależnie od tego, na jaką ławeczkę się zdecydujemy), aby możliwe było wykonywanie różnych ćwiczeń, a nie np. tylko na mięśnie ramion. Im szerszy jest zakres regulacji, tym więcej zyskujemy treningowych możliwości.

 

Maksymalne obciążenie

Podobnie jak w przypadku innych sprzętów do ćwiczeń, podczas poszukiwań idealnej ławeczki należy sprawdzić jej maksymalne obciążenie. Na podstawie nośności możemy dobrać model, który z pewnością nie popęka pod ciężarem naszego ciała. Przeważnie maksymalne obciążenie ławeczek mieści się w zakresie od 100 do 150 kg. Sprawdzenie nośności jest bardzo ważne, zwłaszcza gdy planujemy zakup modelu do treningów z ciężkimi hantlami.

 

Łatwość montażu

Kupując ławeczkę, trzeba upewnić się, że można ją z łatwością złożyć. Nie może to być zbyt skomplikowana czynność, bo wtedy szybko zniechęcimy się do regularnych ćwiczeń. Do rozłożenia i złożenia sprzętu nie powinny być potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia.

 

Wymiary

Sprzęty treningowe nie powinny ograniczać wolnej przestrzeni w pomieszczeniu, zwłaszcza jeśli nie mamy możliwości wydzielenia osobnego pokoju na siłownię. Najlepsza ławeczka do ćwiczeń ma kompaktowe wymiary. Jednocześnie jej siedzisko i oparcie są na tyle duże, że możemy wygodnie usiąść lub się położyć. Tego typu sprzęty przeważnie ważą nie więcej niż 20 kg.

 

Bezpieczeństwo

Na nasze bezpieczeństwo podczas treningu wpływa nie tylko materiał wykonania ławeczki, ale i przyznane jej certyfikaty. Najważniejszy jest EN 957, który świadczy o tym, że sprzęt jest solidny i można go bezpiecznie używać.

Dodatkowe akcesoria

Czasami sama ławeczka nie wystarcza, aby przeprowadzić efektywny trening zapewniający oczekiwane rezultaty. Niekiedy potrzebne są dodatkowe akcesoria, dlatego wielu producentów dołącza je do oferowanych przez siebie sprzętów. Może to być:

* modlitewnik – to element służący do ćwiczenia mięśni ramion, wyposażone są w niego głównie modele pod sztangę;

* linki – pozwalają na wyrzeźbienie mięśni ramion, najczęściej są zintegrowane z ławeczką;

* uchwyty na hantle – to miejsca umożliwiające wygodne przechowywanie hantli, w efekcie czego zawsze możemy mieć je pod ręką;

* dźwignia – element ten daje możliwość przeprowadzenia intensywnego treningu nóg;

* rozpiętki – to obrotowe dźwignie, które są rozmieszczone po obu stronach ławeczki. Z ich pomocą można wykonać wiele różnych ćwiczeń na całe ciało;

* wyciąg – pozwala na wyrzeźbienie mięśni ramion, klatki piersiowej, a także pleców.

O tym, jaka jest najlepsza ławeczka do ćwiczeń, decyduje kilka czynników, w tym także nasze preferencje i potrzeby.

 

Ławeczki do ćwiczeń w dobrych cenach

Za prostą ławeczkę zapłacimy nie więcej niż ok. 300 zł, są też modele kosztujące niewiele ponad 100 zł. Jednak nie spełnią one oczekiwań osób, którym zależy na zakupie użytecznego i rozbudowanego sprzętu do ćwiczeń. Cena za ławeczki z dodatkowymi elementami jest znacznie wyższa, bo nierzadko wynosi ponad 1000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jak zrobić ławeczkę do ćwiczeń?

Zrobienie ławeczki do ćwiczeń pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy, jednak jej wykonanie może zająć nieco czasu. Część materiałów możesz pozyskać z recyklingu, a inne trzeba będzie zakupić. Potrzebny Ci również będzie spawacz, który zespawa profile w ławkę. Z obiciem materiałem części, o którą będziesz się opierać, poradzisz sobie sam, używając do tego celu zszywacza oraz gąbki i kawałka tkaniny. Pamiętaj, by wybierać materiały łatwe w czyszczeniu – higiena w przypadku urządzeń do ćwiczeń jest szczególnie ważna. 

P2: Ile kosztuje ławeczka do ćwiczeń?

W zależności od wielkości oraz ilości dodatkowego wyposażenia, masz do wyboru modele ławek do ćwiczeń w przedziale cenowym od około 150 do nawet kilkuset złotych. Ceny produktów różnią się między sobą nie tylko ze względu na jakość wykonania, ale również markę oraz kraj, z którego pochodzi dany model. Koszty, jakie poniesiesz będą się również różniły od siebie w zależności od miejsca, w którym będziesz chciał kupić wybraną przez siebie ławeczkę do ćwiczeń.

 

P3: Gdzie kupić ławeczkę do ćwiczeń?

Możesz kupić ławeczkę do ćwiczeń przez Internet, jak również stacjonarnie. W zależności od tego, czy chcesz sprawdzić, jak wygląda po złożeniu wybrany przez Ciebie model lub czy nieco bardziej zależy Ci na atrakcyjnej cenie i dostawie prosto do domu – możesz wybierać spośród wielu sklepów internetowych i stacjonarnych. Przed zakupami skorzystaj z porównywarek cenowych – tam z pewnością znajdziesz interesujące Cię modele ławeczek do ćwiczeń w najbardziej odpowiadających Ci cenach. 

 

P4: Jak złożyć ławeczkę do ćwiczeń?

W zależności od tego, jak skomplikowaną budowę ma wybrana ławeczka do ćwiczeń, jej montaż zajmie odpowiednio kilka godzin lub ograniczy się do max. 60 minut. Pamiętaj, by sprawdzić wszystkie elementy zarówno przed montażem, jak i demontażem ławeczki – czasem jedna niesprawna część powoduje niemałe zagrożenie dla zdrowia użytkownika. Składanie ławki rozpocznij od przykręcenia podstaw do stóp ławki. Następnie przystąp do montażu belki głównej. Wałki i tzw. „modlitewnik” przykręć na końcu. Jeśli chcesz zdemontować ławeczkę, przyjmij odwrotną kolejność czynności. Pamiętaj jednak, by wszystko co robisz miało odzwierciedlenie w instrukcji obsługi.

P5: Jakiej firmy ławeczkę do ćwiczeń wybrać?

Wśród zwolenników ćwiczeń na ławeczce znajdują się zdeklarowani fani jednej marki, jak również fani konkretnych funkcjonalności. Zdecydowany prym wiodą produkty marki Hiton i Gorilla Sports. Bardzo popularne są również modele marki Marbo Sport. Poszczególne produkty różnią się od siebie ilością funkcjonalności, wielkością, a także możliwościami ich wykorzystania. Wiedz, że każda z wymienionych firm ma w swojej ofercie modele dla profesjonalistów, jak i początkujących. Na początek wybieraj dobre jakościowo, ale nieco tańsze sprzęty – sprawdź, jaki rodzaj ławeczki pasuje do stylu ćwiczeń, które preferujesz.

 

 

Jak ćwiczyć na ławeczce do ćwiczeń?

 

Wiele osób zakupuje ławeczki do ćwiczeń z myślą, że podejmując z ich pomocą działania na rzecz wymarzonej sylwetki, bez większego trudu uda im się ją zdobyć. Tymczasem bez znajomości odpowiednich technik ćwiczeń, potencjał tego przyrządu nie zostanie w pełni wykorzystany. Z pierwszej części naszego poradnika dowiedziałeś się, jaka ławeczka do ćwiczeń jest polecana. W dalszej części tekstu znajdziesz wskazówki, w jaki sposób na niej ćwiczyć, by nie nadwyrężyć zbytnio swoich mięśni, a jednocześnie zdobyć wymarzoną sylwetkę.

Podstawy prawidłowego wykonywania ćwiczeń na ławeczce

Ławeczka daje możliwość wykonywania podstawowych ćwiczeń, które angażują wiele grup mięśni. Kluczowa w tym przypadku jest technika. Warto rozpocząć jej ćwiczenie bez nakładania obciążenia. Wówczas ograniczasz możliwość kontuzji. Po wypracowaniu odpowiedniej techniki, zaczniesz ćwiczyć w taki sposób, że postępy treningu staną się widoczne i odczuwalne.

 

Ćwiczenia z obciążeniem

Z czasem, gdy odpowiednia technika zostanie wypracowana, przyjdzie pora na ćwiczenia z obciążeniem. Wiesz, że obciążenie jest zbyt małe, jeśli bez trudu możesz z nim wykonać 12 powtórzeń danego ćwiczenia. Jeśli z kolei nie możesz wykonać pełnych 8 powtórzeń oznacza to, że jest ono zbyt duże. Optymalne obciążenie odkrywasz wykonując około 9 – 10 powtórzeń, czując przy tym umiarkowane zmęczenie. Wtedy zapewne będziesz mieć największe przyrosty mięśni.

 

Co robić w przerwach między seriami?

Nie wolno stać ani siedzieć bezczynnie pomiędzy kolejnymi seriami ćwiczeń. Staraj się w tym czasie biec w miejscu lub rozciągać się. To przyczyni się do znacznie lepszych efektów treningu, jak również pomoże Ci w regeneracji mięśni przed kolejnymi seriami ćwiczeń. Pamiętaj również o piciu wody między wykonywaniem kolejnych serii ćwiczeń.

 

Które partie mięśni trenować najpierw?

Warto rozpocząć trening od partii największych mięśni, czyli mięśni nóg, grzbietu i klatki piersiowej. Następnie przechodź do ćwiczeń mniejszych partii, czyli np. tricepsa. Nie odwracaj kolejności ćwiczeń, ponieważ wtedy może Ci nie wystarczyć siły na stymulację poszczególnych partii mięśni.

Konieczność zmian w treningu

Zmian w treningu warto dokonywać co ok. 3 miesiące. Po takim czasie, mięśnie mogą w pewien sposób przywyknąć do formy treningu i nieco słabiej reagować na ćwiczenia. Zmieniaj kolejność ćwiczeń w ramach treningu poszczególnych partii. Jednak nie rób tego zbyt często. Mięsień potrzebuje czasu, by w odpowiedni sposób zareagować na wykonywane ćwiczenia.

Warto również koncentrować się na mięśniu, który aktualnie trenujesz. Starannie go napinaj i w miarę możliwości obserwuj swoje ruchy. W szczytowym momencie ćwiczenia napinaj mięsień tak mocno, jak tylko potrafisz.

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje jeden skuteczny sposób ćwiczeń lub program treningowy, który gwarantuje doskonałe efekty. Nie ma takiego, dlatego też nie warto wiernie kopiować treningów profesjonalistów, tylko starać się opracować idealny program ćwiczeń dla siebie, oparty o indywidualne potrzeby. Musisz wziąć również pod uwagę swój aktualny stan zdrowia, ponieważ to on decyduje po części o efektywności ćwiczeń. 

Jeśli jesteś początkujący, inspiruj się dostępnymi programami dla początkujących. Nawet jeśli wydają Ci się one zbyt proste i monotonne, warto od nich zacząć swoją przygodę z ćwiczeniami w domu. Pamiętaj, że każdy profesjonalista zaczynał w podobny sposób i nikt nie urodził się atletą. Mądrze prowadzony trening na ławeczce jest szalenie efektywny, zwłaszcza, kiedy w parze z nim idzie dieta oraz systematyczność.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ