Ranking 10 najlepszych liczników rowerowych w 2022

Ostatnio aktualizowane: 02.07.22

 

Licznik rowerowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Co wyróżnia dobry licznik rowerowy? Możesz się tego dowiedzieć z opinii konsumentów, którzy pozytywnie oceniają Sigma BC 16.16. Jest to sprzęt z wieloma różnymi funkcjami. Dzięki niemu możesz wiedzieć, ile dokładnie kilometrów przejechałeś, jak szybko jechałeś, a nawet ile paliwa byś spalił jadąc w tym samym czasie samochodem. Dodatkowo trzeba przyznać, że montaż sprzętu nie jest skomplikowany i zajmuje maksymalnie kilka sekund. Konsumenci uważają też, że dzięki wyraźnemu wyświetlaczowi, można od razu odczytać wyniki swojej jazdy. Innym docenianym modelem jest licznik do roweru  Sigma Pure 1. Urządzenie również ma kilka funkcji, które pokazują detale na temat jazdy rowerzysty.

10 najlepszych liczników rowerowych. Opinie w 2022 roku

 

Szukając licznika rowerowego z pewnością spotkasz się z dużą ilością produktów tego typu. Skąd masz wiedzieć, który z nich jest najlepszy? Z pomocą przychodzi ranking liczników rowerowych, w którym umieszczamy najlepiej oceniane modele. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Sprzęt jest solidnie wykonany, możesz go ze sobą zabrać na bardziej wymagającą jazdę. Ze względu na dobrze wykonany wyświetlacz, wszystkie informacje na nim są widoczne. Model ma kilka ciekawych funkcji, dzięki którym jazda rowerem może być lepiej kontrolowana.

Wady

Według niektórych opinii jedyną wadą opisywanego sprzętu jest słaby magnes mocowany do szprychy. Niektórzy uważają, że nie jest on wytrzymały, co w rezultacie sprawia, że urządzenie nie będzie trzymać się miejsca, w którym je umieścimy.

Podsumowanie

Jest to licznik rowerowy, który można zamontować na kierownicy lub na mostku. Do przymocowania modelu nie są potrzebne żadne narzędzia. Informacje o jeździe są dostępne w 7 językach, w tym po polsku.

Drugi wybór

Zalety

Duży wyświetlacz oznacza, że odczytanie informacji podczas jazdy nie będzie trudne. Sprzęt jest solidnie wykonany, nie ulegnie zniszczeniu nawet podczas korzystania z niego podczas trudnych warunków. Obsługa ogranicza się do naciskania dwóch przycisków.

Wady

Użytkownicy uważają, że producent powinien dodać do licznika opcję zwykłego zegara, co jest uważane za podstawową funkcję na urządzeniu tego typu. Jego brak przeszkadza niektórym konsumentom.

Podsumowanie

Opisywany licznik pokazuje na wyświetlaczu informacje o prędkości jazdy, czasie jazdy oraz to, jaką odległość zdążyłeś w tym czasie przemierzyć. Model można założyć na mostku lub bezpośrednio na kierownicy.

Rozważ też

Zalety

Model pokazuje rowerzystom bardzo dużo informacji na temat jazdy, ma on nawet licznik spalonych kalorii. Jest to mały i lekki sprzęt, który z pewnością nie będzie przeszkadzał podczas jazdy. Obsługa licznika nie jest skomplikowana, można łatwo wybrać interesującą użytkownika opcję.

Wady

Niektórzy użytkownicy uważają, że ekran w pełnym słońcu może okazać się dość niewyraźny. Ostre promienie słoneczne sprawiają, że nie widać pomiarów.

Podsumowanie

W menu można wybrać 1 z 6 dostępnych języków. Sprzęt jest zasilany dwoma bateriami. Jego wymiary to 4 cm x 5 cm x 2 cm. Model umieszcza się na kierownicy. Po rozpoczęciu jazdy sprzęt automatycznie rozpoczyna pracę.

 

Licznik rowerowy bezprzewodowy

 

1. Licznik przewodowy rowerowy Sigma BC 16.16

 

Sigma BC 16.16 to jeden z najczęściej wybieranych liczników rowerowych. Jest to sprzęt, który może być wykorzystywany do obliczania parametrów jazdy różnymi rowerami. Zamocowanie go na kierownicy nie jest skomplikowane, najważniejsze jest to, że nie potrzeba użyć do tego celu żadnych narzędzi. Ten bezprzewodowy licznik rowerowy jest wodoodporny, więc możesz z niego korzystać nawet w trudnych warunkach. 

Sprzęt ma wiele ciekawych funkcji, dzięki nim dowiesz się bardzo dużo o swojej jeździe. Na początku musisz wprowadzić rozmiar koła roweru, z jakiego korzystasz. Na ekranie widać informacje o prędkości poruszania się rowerem, wyświetlana jest też godzina.  Model ma również całkiem interesującą funkcję: Pokazuje ile paliwa potrzeba, aby przemierzyć tę samą trasę samochodem.

Wyświetlacz sprzętu jest czytelny nawet podczas szybkiej jazdy. Cyferki odznaczają się od jasnego tła, więc można je szybko przeczytać. Wszystkie informacje wyświetlają się po polsku, więc nie musisz znać dodatkowego języka, aby zrozumieć informacje podawane przez ten bezprzewodowy licznik rowerowy.  

 

 

 

 

Licznik rowerowy Sigma

 

2. Licznik rowerowy Sigma Pure 1 03100

 

Szukasz dobrego licznika rowerowego? Wybierz Sigma Pure 1. Użytkownikom podoba się to, że przymocowanie sprzętu do danego elementu rowerowego jest nieskomplikowane. W rezultacie możesz bez obaw korzystać z niego naprzemiennie na kilku pojazdach. Dodatkowo test liczników rowerowych jasno wykazał, że prezentowany model jest wytrzymały. 

Wraz z nim można wyruszyć na wycieczkę w deszczu, nie musisz się również martwić, jeśli sprzęt spadnie z roweru, nie zostanie on uszkodzony. Ten licznik rowerowy Sigma wyróżnia się tym, że ma bardzo duży wyświetlacz, z którego można bez problemu odczytać wszystkie informacje. Dodatkową zaletą jest to, że są one wyświetlane po polsku. 

Sprzęt ma kilka funkcji, które sprawią, że możesz bez problemu kontrolować swoją jazdę. Dowiesz się między innymi, z jaką prędkością jedziesz, jak długo trwa jazda oraz ile kilometrów już przejechałeś. Układanie treningów stanie się więc o wiele łatwiejszym zadaniem, niż wcześniej. 

 

 

 

 

Licznik rowerowy Kross

 

3. Licznik rowerowy Kross KRC 307 7-funkcje

 

W naszym rankingu musiał znaleźć się Kross KRC 307, licznik do roweru dzięki któremu będziesz mógł monitorować swoje wyjazdy. Jedną z zalet, która od razu wyróżnia się na tle innych, jest bardzo jasny wyświetlacz, na którym znajdują się ciemne cyferki. Takie wykonanie sprawia, że odczytanie informacji z akcesorium nie sprawia problemu.

Ten licznik rowerowy Kross jest wyposażony w aż 12 funkcji, które są bardzo przydatne osobom chcącym obserwować jazdę. Na wyświetlaczu znajdziesz różne informacje o prędkości, np. prędkość średnia, prędkość aktualna oraz maksymalna. Zobaczysz również porównanie pomiędzy nimi. Urządzenie udostępnia informacje na temat spalonych kalorii, dystansu, ile było obrotów koła na minutę.

Zmiana poszczególnych funkcji nie jest skomplikowana, jest to zazwyczaj kwestia jednego kliknięcia. Duży przycisk pomaga w poruszaniu się po menu, z pewnością szybko zrozumiesz, jak się z nim obchodzić. Rowerzystom podoba się szybki czas reakcji oraz dobre wykonanie urządzenia.

 

 

 

 

Licznik rowerowy GPS

 

4. Wahoo Elemnt Roam GPS

 

Wahoo Elemnt Roam GPS to nowoczesny licznik rowerowy z GPS, który wyposażono w 2,7-calowy, kolorowy wyświetlacz. Nie należy się obawiać o jego zarysowanie, ponieważ urządzenie zostało zabezpieczone szkłem Gorilla Glass. Sprzęt zasila bateria, która po naładowaniu zapewnia do 17 godzin pracy.

Licznik jest przystosowany do montażu na mostku oraz w uchwycie tuż przy kierownicy. Jego wymiary to: 8,9 cm x 5,4 cm x 1,8 cm. Za pomocą sprzętu możemy śledzić nie tylko aktualną prędkość jazdy, pokonany dystans czy czas przejażdżki, ale i swoją pozycję na mapie. Może on współpracować z trenażerami, systemem elektronicznych przerzutek oraz sensorami poboru tlenu.

Urządzenie wykorzystuje wiele innowacyjnych technologii, co bardzo spodobało się kupującym. Chwalą oni licznik także za możliwość modyfikacji wyglądu głównego ekranu i przesyłanie informacji o aktywności do aplikacji na smartfonie. To model, dzięki któremu nie zgubimy się w nieznanym terenie i szybko znajdziemy drogę powrotną do domu.

 

 

 

 

Licznik rowerowy Decathlon

 

5. Bezprzewodowy Licznik Rowerowy Decathlon B’Twin 120

 

Bezprzewodowy licznik rowerowy Decathlon B’Twin 120 to model, którego nie mogło zabraknąć w zestawieniu. Wyposażono go w 5 przydatnych funkcji. Są to: Prędkość średnia, prędkość chwilowa, dystans chwilowy, dystans średni oraz aktualna godzina. Odczytanie wszystkich danych nie stanowi problemu, gdyż urządzenie ma duży wyświetlacz.

Obsługa sprzętu jest nieskomplikowana, służą do tego 3 łatwo dostępne przyciski. Licznik jest przystosowany do montażu zarówno na kierownicy, jak i na mostku, więc możemy wybrać, jakie rozwiązanie bardziej nam odpowiada. Dopasowuje się on do wszystkich kształtów widelca. Wymiary urządzenia to: Wysokość – 4,6 cm, szerokość – 3,9 cm i grubość – 1,5 cm.

Konsumenci przyznają, że licznik rowerowy dostępny w sklepach Decathlon jest bardzo solidny. Jest to model bezprzewodowy, więc zamocowanie go na jednośladzie nie jest trudne, nie ma potrzeby podłączania i prowadzenia kabla. Istotne jest również to, że sprzęt można łatwo skonfigurować, aby wyświetlane dane były wiarygodne i precyzyjne.

 

 

 

 

Licznik rowerowy Garmin

 

6. Nawigacja rowerowa Garmin Edge 130

 

Jeśli szukasz sprzętu, który pozwoli Ci na długą przejażdżkę, koniecznie wybierz Garmin Edge 130. Po maksymalnym naładowaniu można z niego korzystać nawet do 15 godzin, nie musisz się więc obawiać, że podczas wycieczki model się wyłączy. Ten licznik rowerowy Garmin jest lekki i niewielki, nie będzie przeszkadzał, kiedy umieścisz go na kierownicy.

Akcesorium można sparować z telefonem komórkowym, na którym znajdziesz dodatkowe informacje na temat swojej jazdy. Jest ono również kompatybilne z watomierzami, latarkami oraz radarami. Model odbiera sygnały satelitarne jak GPS, więc z jego pomocą można też kontrolować przebytą trasę. Wyświetlacz ma przekątną 1,8 cali i jest czarno biały. Użytkownicy uważają, że wszystkie liczby widać wyraźnie i można je odczytać podczas jazdy.

Obsługa sprzętu nie jest skomplikowana. Ma on kilka funkcji, które są przydatne podczas kontrolowania swoich treningów. Oprócz podstawowych funkcji typu mierzenie prędkości oraz dystansu ma on kilka dodatkowych, które mogą przydać się wymagającym rowerzystom np. podaje wysokość barometryczną.

 

 

 

 

Licznik rowerowy z kadencją

 

7. Nawigacja Rowerowa Mio Cyclo 215

 

Nawigacja rowerowa Mio Cyclo 215 to zaawansowane technologicznie urządzenie z kolorowym, 3,5-calowym wyświetlaczem. Sprzęt ma zainstalowane mapy OpenStreetMaps, które zapobiegają zgubieniu się w nieznanym terenie, dodatkowo pozwalają na odkrycie ciekawych zakątków w okolicy. Jego wymiary to: Wysokość – 11,4 cm, szerokość – 6,8 cm oraz grubość – 1,9 cm.


Licznik rowerowy z pomiarem kadencji daje możliwość wcześniejszego zaplanowania trasy, a dodatkowo pokazuje wszystkie istotne statystyki dotyczące przejażdżki. Mapy aktualizowane są na bieżąco, dlatego nie ma ryzyka, że nie będą na nich uwzględnione wszystkie ścieżki rowerowe. Menu przetłumaczono na język polski, więc obsługa sprzętu nikomu nie powinna sprawić problemu.

Według rowerzystów nawigacja jest bardzo praktyczna. To dobry wybór dla osób, które poza kontrolowaniem prędkości jazdy czy pokonanego dystansu chcą także mieć pewność, że zawsze znajdą powrotną drogę do domu. Dwuwymiarowa wizualizacja map pozwala na szybkie znalezienie odpowiedniej trasy, a podążanie za wskazówkami nie stanowi żadnego problemu.

 

 

 

 

Licznik rowerowy Profex

 

8. Licznik Rowerowy Profex 21 Funkcji

 

Przewodowy licznik rowerowy Profex 21 funkcji jest niewielki, a do tego łatwy w montażu. Pokazuje on m.in.: Aktualną i maksymalną prędkość, czas przejażdżki, spalone kalorie, pokonany dystans oraz temperaturę. Urządzenie pozwala na zmianę jednostki pomiaru z kilometrów na mile.

Obudowa jest wykonana z wytrzymałego tworzywa sztucznego, dlatego nie powinny szybko pojawić się na niej nieestetyczne zarysowania, przetarcia czy pęknięcia. Licznik nie przeszkadza w czasie jazdy, a odczytywanie danych pokazywanych na wyświetlaczu nie jest kłopotliwe.

Kupującym spodobało się przede wszystkim to, że nie musimy samodzielnie włączać sprzętu przy rozpoczęciu przejażdżki. Odbywa się to automatycznie, dlatego licznik został uznany za bardzo wygodny w użytkowaniu. Jest on dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych (czarnej i srebrnej), poza tym można go bez trudu zamontować na każdym rowerze. To niedrogie i proste w obsłudze oraz konfiguracji urządzenie.

 

 

 

 

9. Licznik rowerowy Sigma Base BC 1200 01950

 

Sigma Baseline 1200 to licznik rowerowy dostępny w przystępnej cenie. To między innymi dlatego model ten cieszy się sporym uznaniem ze strony konsumentów. Urządzenie ma czarno-czerwoną obudowę. Została ona zrobiona z trwałych materiałów, które nawet po wielu miesiącach użytkowania nie tracą swojego atrakcyjnego wyglądu.

Prezentowany sprzęt liczy średnią, maksymalną i aktualną prędkość, jak również pokonany dotąd dystans i całą pokonaną trasę. Ostatnia z funkcji jest dostępna dopiero po zakończonej jeździe. W zestawie znajduje się uchwyt na licznik i inne, niezbędne akcesoria do montażu. Aby przymocować urządzenie do roweru nie musimy używać żadnych narzędzi. Komplet zawiera także przewodowe gniazdo wraz z czujnikiem prędkości. Model ma menu w 7 językach do wyboru.

Konsumenci doceniają stosunek ceny urządzenia do jakości wykonania. Gadżet ma wytrzymałą baterię, ładnie prezentuje się na rowerze, a co najważniejsze – dokładnie liczy przebyte kilometry. W rezultacie możemy łatwo monitorować swoją codzienną aktywność.

Licznik rowerowy Sigma Baseline 1200 ma czarno-czerwoną obudowę. W zestawie znajduje się m.in. uchwyt na kierownicę i inne, potrzebne w trakcie montażu elementy.

 

 

 

 

Licznik rowerowy KLS

 

10. Licznik Rowerowy Kellys Digit

 

Dużym zainteresowaniem konsumentów cieszy się model Kellys KLS Digit. Ten dobry i tani licznik rowerowy służy do obliczania przebytych kilometrów, w trakcie jazdy rowerem. Dzięki niemu możesz dokładnie przeanalizować swoją sprawność kolarską, a także dostosować trening do swoich potrzeb.

Licznik rowerowy Kellys KLS umożliwia obserwowanie elementów związanych z treningiem, jak i danym dniem. Wśród podanych informacji znajdziesz prędkość, dystans dzienny, czas jazdy, zegar, średnią prędkość, skan, prędkość maksymalną, dystans całkowity, a także porównanie prędkości. Te pomiary pozwolą Ci na maksymalizację efektywności treningu. Ponadto wyniki te charakteryzują się dużą dokładnością.

Sprzęt wyposażony jest w duży, czytelny wyświetlacz. To na nim znajdziesz wszystkie informacje związane z treningiem i swoimi wynikami. Do zestawu dołączone są elementy montażowe. Sprzęt charakteryzuje się łatwością instalacji na rowerze. Obudowa tego produktu jest w kolorze szarym. Konsumenci doceniają ten model za jakość pomiaru i wygodę użytkowania.

Kellys KLS Digit to dobry licznik rowerowy do 50 zł. Urządzenie ma szary kolor. W zestawie znajduje się uchwyt na kierownicę.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki licznik rowerowy kupić?

 

Co prawda licznik rowerowy nie jest niezbędnym akcesorium, które musi mieć rowerzysta, ale z pewnością się przyda. Dzięki niemu można kontrolować prędkość jazdy, czas trwania przejażdżki i pokonany dystans, a do tego sprawdzać aktualną godzinę oraz temperaturę. O tym, jak wybrać właściwy sprzęt, doradzamy w poradniku.

 

 

Rodzaje

Są dwa rodzaje liczników rowerowych: przewodowe i bezprzewodowe. Modele, które są zaliczane do pierwszej grupy, uznaje się za nieco trudniejsze w montażu. Wszystko ze względu na to, że w ich przypadku czujnik jest połączony z jednostką centralną poprzez kabel, który trzeba tak owinąć wokół ramy, aby nie przeszkadzał podczas jazdy. Niemniej jednak sprzęty przewodowe są tańsze, a do tego ryzyko zakłóceń w przesyłaniu sygnału jest zmniejszone do minimum. Najlepsze liczniki rowerowe bezprzewodowe kosztują nieco więcej, co wynika z zastosowania bardziej nowoczesnych technologii. Czujnik komunikuje się z jednostką centralną poprzez fale radiowe, dlatego w pobliżu silnego pola magnetycznego może dochodzić do zakłóceń. Rowerzyści używający bezprzewodowych urządzeń przekonują, że ich montaż trwa tylko kilka minut, a jazda w trudnym terenie jest równie łatwa, jak po mieście (przy ramie nie ma kabla, który można przypadkowo rozerwać). W dużej mierze to nasze przyzwyczajenia i preferencje mają wpływ na to, jaki jest najlepszy licznik rowerowy.

 

Solidność

Sprzęt musi być solidny, inaczej szybko się zniszczy. Najważniejsze jest to, czy obudowa jest dostatecznie szczelna i zapobiega przedostawaniu się do środka pyłu oraz wilgoci. Najlepszy licznik rowerowy jest dobrze zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych i można go używać nie tylko w słoneczne, ale też deszczowe dni. Jak można sprawdzić, czy urządzenie nie zepsuje się na skutek kontaktu z wilgocią? Wystarczy spojrzeć na klasę szczelności. Za minimum uznaje się IP45. Nie zapominajmy, że licznik będzie narażony nie tylko na deszcz, ale też silne wstrząsy, dlatego obudowa musi być przed nimi dobrze zabezpieczona.

 

Wyświetlacz

Wyświetlacz licznika ma być duży i czytelny, inaczej trudno nam będzie kontrolować wszystkie parametry treningu. Jednocześnie nie może on przeszkadzać podczas jazdy, dlatego przed zakupem sprawdźmy całkowite wymiary urządzenia. Najlepszy bedzie licznik rowerowy na tyle duży, aby ustawienia na nim wykonać bez problemu. Standardowo rowerowe akcesoria są wyposażone w cyfrowe wyświetlacze, nierzadko licznik rowerowy jest podświetlany. Nowoczesne modele są dotykowe, więc obsługuje się je tak samo, jak smartfon i tablet.

 

Zasilanie

Minęły juz czasy kiedy kupowaliśmy mechaniczny licznik rowerowy. Współczesne liczniki rowerowe są zasilane bateriami. Mogą to być zwykłe ogniwa AA lub AAA, które wymienia się na nowe po całkowitym rozładowaniu. Droższe sprzęty coraz częściej są wyposażone we wbudowany akumulator, który po kilku czy kilkunastu godzinach pracy wymaga naładowania. Jaki licznik rowerowy wybrać? Dla wielu rowerzystów ładowanie baterii jest lepszym rozwiązaniem niż jej regularna wymiana. Jednak warto się zastanowić, czy ciągłe kontrolowanie poziomu naładowania akumulatora i sięganie po ładowarkę nie stanie się po pewnym czasie zbyt uciążliwe.

 

Podstawowe funkcje

Jest kilka funkcji, jakie ma każdy licznik rowerowy, nawet ten o najprostszej budowie. To przede wszystkim pomiar aktualnej prędkości jazdy, czasu przejażdżki i liczby pokonanych kilometrów. Dane te zwykle można skasować po skończonej wycieczce. Większość sprzętów pokazuje też całkowity dystans, jaki pokonaliśmy od momentu zamontowania licznika na jednośladzie oraz aktualną temperaturę powietrza. To bardzo ważna funkcja, gdyż jadąc z dużą prędkością, nie odczuwamy intensywnie chłodu ani upału. Wielu rowerzystów na podstawie danych wyświetlanych przez licznik ocenia, kiedy należy zatrzymać się na odpoczynek w cieniu lub powinno się założyć ciepłą kurtkę, aby uniknąć przeziębienia. Co ciekawe, niemal wszystkie urządzenia włączają się automatycznie w momencie rozpoczęcia wycieczki i przerywają pomiar po zatrzymaniu się (przechodzą wtedy w stan czuwania, zmniejszający zużycie baterii).

 

Dodatkowe funkcje

Sprzęty wyposażone w nowoczesne technologie nie tylko mierzą dystans i prędkość, ale też pełnią funkcję licznika spalonych kalorii czy licznika kadencji (liczby pełnych obrotów korbą na minutę). Nierzadko droższe liczniki odliczają, ile kilometrów zostało do pokonania z zaplanowanej liczby i mogą być używane przez dwie osoby, do dwóch niezależnych pomiarów. Można też kupić licznik rowerowy z pulsometrem czy termometrem, albo licznik rowerowy zaopatrzony w technologię bluetooth. Co więcej, tego typu liczniki można z łatwością skonfigurować ze swoim smartfonem i przesyłać wszystkie informacje do aplikacji treningowych. Ponieważ zwykle mają one moduł GPS, licznik rowerowy z nawigacją pozwala na śledzenie swojej pozycji na mapie i zapisanie całej trasy, aby później móc szczegółowo ją prześledzić.

 

 

Łatwa obsługa

Licznik, który wybierzemy, powinien być łatwy w obsłudze. Przed pierwszą przejażdżką musimy go skonfigurować, czyli wprowadzić do jego pamięci dane dotyczące obwodu koła. Tylko wtedy urządzenie będzie prawidłowo działać. Jeśli ustawienie sprzętu będzie skomplikowane, prawdopodobnie szybko się zniechęcimy do używania go. Dobry licznik ma polskie menu. Nawet jeśli dobrze znamy język angielski, niemiecki czy inny, możemy mieć problem ze zrozumieniem wyświetlanych komunikatów lub optymalnym doborem ustawień.

 

Liczniki rowerowe w dobrych cenach

Licznik rowerowy to sprzęt, który obecnie kupimy nawet w sklepie Lidl. Liczniki o prostej budowie często kosztują nie więcej niż 50 zł. Za model wyposażony w dodatkowe funkcje trzeba zapłacić więcej. Standardowo bardziej rozbudowane liczniki kosztują kilkaset złotych, cena za niektóre urządzenia przekracza kwotę 1000 zł. Po licznik rowerowy z zaawansowanymi funkcjami możemy rozglądać się w sklepie Media Expert lub na portalu Allegro. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak zamontować licznik rowerowy?

Sposób montażu licznika rowerowego w dużej mierze zależy od tego, jaki mamy sprzęt – przewodowy czy bezprzewodowy. Niemniej jednak w obu przypadkach pierwszym krokiem jest założenie podstawki na kierownicę i umieszczenie w niej urządzenia. Jeśli kupiliśmy licznik bezprzewodowy, na widelcu musimy zamontować czujnik od magnesu, wysokość nie ma istotnego znaczenia. Ostatnia czynność to założenie magnesu na szprychę, odległość między nim a czujnikiem powinna być jak najmniejsza. W przypadku licznika przewodowego trzeba poprowadzić kabel od kierownicy do widelca, tak aby nie przeszkadzał podczas jazdy. Później wystarczy zamontować czujnik i umieścić magnes na szprychach, powinno je dzielić maksymalnie 5 mm.

 

 

P2: Jak działa licznik rowerowy?

Liczniki rowerowe to sprzęty, które zbudowane są z trzech elementów: montowanego przy kierownicy ekranu, czujnika oraz magnesu. Modele przewodowe i bezprzewodowe działają w podobny sposób, bo wszystko opiera się na zliczaniu liczby impulsów wysyłanych przez mocowany na widelcu czujnik. W ten sposób możliwe jest odczytywanie prędkości jazdy, a także pokonanego dystansu. Liczniki przewodowe wymagają poprowadzenia kabla, co może być nieco kłopotliwe. Jednak zmniejsza on do minimum ryzyko zakłóceń między ekranem a czujnikiem. Sprzęty bezprzewodowe wykorzystują do komunikacji fale radiowe. Gdy znajdziemy się w miejscu, gdzie emitowane są silne fale elektromagnetyczne, mogą pojawić się zakłócenia w działaniu licznika.

 

P3: Jak podłączyć licznik rowerowy?

Zanim podłączymy licznik rowerowy, musimy zamontować na kierownicy podstawkę. W tym celu warto wykorzystać specjalną gumkę, która zwykle jest dołączona do kompletu. Jeśli chcemy umieścić sprzęt na wsporniku kierownicy, najpierw trzeba sprawdzić w instrukcji, czy jest to możliwe. Podłączanie licznika przewodowego jest niemal tak samo proste, jak tego bezprzewodowego. Bardziej doświadczeni rowerzyści radzą, aby kabel okręcić wokół przewodu hamulcowego i stamtąd opuścić do widelca. Czujnik może być zamontowany na dowolnej wysokości, z kolei magnes najlepiej umieścić na jednej ze szprych przechodzących jak najbliżej widelca. Podłączanie licznika bezprzewodowego nie wymaga mocowania kabla, musimy tylko zamontować czujnik i magnes.

 

P4: Jak wyłącznik licznik rowerowy?

Licznik rowerowy to sprzęt, który nie jest wyposażony w wyłącznik. To oznacza, że nie możemy go wyłączyć. Na szczęście nie ma przy tym ryzyka, że konieczna będzie częsta wymiana baterii. Podczas jazdy urządzenie będzie na bieżąco dokonywało pomiaru prędkości jazdy i pokonanego dystansu, a kiedy zrobimy sobie przerwę lub odstawimy jednoślad do garażu, przejdzie ono w stan czuwania. Wtedy na ekranie zwykle wyświetla się jedynie aktualna godzina. Niektórzy rowerzyści próbują wyłączyć licznik i wyjmują baterię. Nie jest to dobre rozwiązanie, bo w ten sposób z pamięci sprzętu usuwane są informacje niezbędne do jego prawidłowego działania. 

 

 

P5: Jak ustawić licznik rowerowy?

Po zamontowaniu licznika musimy go też odpowiednio ustawić, aby działał we właściwy sposób. Do pamięci urządzenia trzeba wprowadzić obwód koła, łącznie z oponą. Powinniśmy wyznaczyć tę wartość samodzielnie, aby była precyzyjna. Jak to zrobić? Należy ustawić pojazd na płaskiej powierzchni, zaznaczyć linię startu i przetoczyć go, tak aby koło mogło wykonać jeden pełny obrót. Pomiar przejechanego w ten sposób dystansu to obwód koła. Zazwyczaj wprowadzanie tej wartości do pamięci licznika nie jest skomplikowane. W razie wątpliwości warto zajrzeć do instrukcji obsługi, tam z pewnością jest to szczegółowo wyjaśnione.

 

 

5 topowych marek, któe produkują liczniki rowerowe

 

Na rynku jest wiele marek, które produkują liczniki rowerowe. Każda z nich oferuje dużo ciekawych opcji, które umilą i ułatwią wykonywanie treningów oraz realizację swoich celów. Poniżej przedstawiamy kilka topowych marek, które produkują liczniki rowerowe. To może ułatwić Ci zakup odpowiedniego sprzętu.

 

Czym jest i do czego służy licznik rowerowy?

Licznik rowerowy to bardzo interesujące urządzenie, w które warto zainwestować. To niewielki sprzęt, który umożliwia monitorowanie wielu parametrów jednocześnie (prędkość, przebyta trasa, czas jazdy). Jest on bardzo przydatny, zwłaszcza gdy trenujesz i rzetelnie prowadzisz dziennik ćwiczeń. Dzięki niemu będziesz mógł obserwować postępy wykonywanych treningów (na przykład skrócenie potrzebnego czasu na przebycie konkretnego odcinka drogi).

 

Sigma

Sigma jest niemiecką firmą, która specjalizuje się w produkcji liczników rowerowych i oświetlenia dla jednośladów. Marka została założona w 1982 roku. Właśnie wtedy powstał pierwszy licznik. Od tamtego czasu Sigma bardzo się rozwinęła i zaczęła stosować coraz to nowsze technologie, które pojawiały się na rynku elektronicznym. Ranking liczników rowerowych wykazał, że produkty tej niemieckiej firmy są bardzo pozytywnie oceniane. Urządzenia są łatwe w obsłudze i mają wiele przydatnych opcji, które można wykorzystać w czasie treningów na rowerze. Marka oferuje rowerzystom solidne produkty, na zakup których nie trzeba wydawać zbyt dużo. Są one projektowane nie tylko w Niemczech, ale i Stanach Zjednoczonych oraz Chinach, a przed trafieniem do sprzedaży są poddawane różnym testom sprawdzającym ich trwałość.

 

Crivit

Marka Crivit powstała z myślą o osobach, które dopiero rozpoczynają treningi na rowerach. Liczniki rowerowe tej firmy wykonane są bardzo solidnie. Oprócz tego są łatwe w obsłudze i montażu, więc przeniesienie urządzenia z jednego roweru na drugi nie sprawi Ci kłopotu. Crivit to marka własna sieci sklepów Lidl, co sprawia, że oferowane przez nią produkty są łatwo dostępne. To nie tylko liczniki rowerowe, ale także: ubrania sportowe (w tym kurtki, T-shirty, legginsy), buty treningowe oraz różnego rodzaju sprzęt do ćwiczeń. Cieszą się one dużą popularnością wśród konsumentów, ponieważ są dobrze dostosowane do potrzeb osób aktywnych fizycznie i wyróżniają się dbałością o każdy szczegół.

 

Kross

Polskie przedsiębiorstwo Kross istnieje na rynku od 1990 roku, a swoją siedzibę ma w Przasnyszu. Zajmuje się produkcją rowerów, a także przydatnych akcesoriów, w tym liczników rowerowych. Opinie na temat urządzeń tej firmy są pozytywne. Użytkownicy doceniają wysoką jakość wykonania i łatwość w obsłudze. Okazuje się, że firma Kross jest obecnie liderem w branży rowerowej w Polsce. Szacuje się, że w 2014 roku wyprodukowała 250 000 rowerów, co przełożyło się na 20% udziału w rynku. Cztery lata później ta liczba wzrosła do 275 000 jednośladów. Trafiają one do sprzedaży nie tylko w Polsce, ale i do wielu innych krajów (ok. 40). Do przedsiębiorstwa Kross należy drużyna kolarstwa górskiego Kross Racing Team, której członkiem jest m.in. Maja Włoszczowska. Ciekawe jest to, że początkowo do firmy należał tylko jeden sklep rowerowy, mieszczący się w Przasnyszu. Później został on przekształcony w hurtownię, a następnie montownię rowerów. Wraz z upływem czasu Kross stawał się coraz bardziej rozpoznawalnym producentem jednośladów. W latach 2004 – 2007 w ofercie dostępne były nawet skutery marki Zipp, która należała wówczas do przedsiębiorstwa.

 

Garmin

Garmin jest amerykańskim przedsiębiorstwem, które specjalizuje się w produkowaniu odbiorników GPS. W ofercie firmy można znaleźć także wysokiej jakości liczniki rowerowe. Są one wyposażone w mapę GPS, która poprowadzi Cię na bardzo dobre trasy. Nie musisz się martwić, że się zgubisz lub trafisz na nieużywaną drogę. Garmin specjalizuje się również w produkcji urządzeń wearables. To sprzęty z wbudowanym komputerem, które wykorzystują zaawansowane technologie elektroniczne. Zalicza się do nich m.in. smartwatche i inteligentne zegarki. Firma ma ponad 60 oddziałów na całym świecie i jest jednym z największych producentów urządzeń nawigacyjnych. Część jest przystosowana do użytku na drodze, a inne na wodzie, a nawet w powietrzu. Oferowane przez Garmin sprzęty są uznawane za trwałe oraz proste w obsłudze. Wiele osób aktywnych fizycznie uważa, że to jeden z niezbędnych elementów ich wyposażenia.

 

B’Twin

B’Twin jest marką, pod której nazwą francuska firma Decathlon produkuje sportowe sprzęty. Najpopularniejsze są rowery i elementy ochronne (kaski, ochraniacze), jednak w asortymencie można znaleźć także liczniki rowerowe i same rowery: górskie, dziecięce, miejskie, trekkingowe, a także szosowe. Ponieważ hasłem sieci sklepów Decathlon jest: Sport dostępny dla wszystkich, produkty znajdujące się w ofercie marki B’Twin są dostępne w atrakcyjnych cenach. Bez względu na stopień zaawansowania w treningach, każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Jednoślady i rowerowe sprzęty B’Twin są chętnie wybierane zarówno przez początkujących, jak i bardziej doświadczonych sportowców, którzy wciąż chcą doskonalić swoją formę.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Licznik rowerowy Crivit

 

Crivit Bezprzewodowy Licznik Rowerowy

 

Polecamy dobry i tani licznik rowerowy Crivit. Opisywany sprzęt jest bardzo prosty, nie jest on zbyt duży i bez problemu można zamontować go na kierownicy. Warto zaznaczyć, że przymocowanie sprzętu do kierownicy nie wymaga użycia żadnych narzędzi, możesz więc łatwo przenieść model z jednego roweru na drugi. 

Ten licznik rowerowy Crivit jest solidnie wykonany. Ochrona IP 45 oznacza, że w momencie zachlapania urządzenie nie zostanie zniszczone. Na wyświetlaczu rowerzysta znajdzie wiele informacji, w tym o spalonych kaloriach, licznik odległości, temperaturę powietrza, prędkość oraz czas jazdy. Można też wybrać tryb pokazywania czasu w formie zegara lub stopera. 

Wymiary sprzętu to 4 cm x 5 cm x 2 cm. W środku obudowy znajdują się baterie. Użytkownicy doceniają to, że urządzenie włącza się automatycznie po starcie, nie trzeba pamiętać o uruchomieniu go. W menu jest do wyboru 6 języków. 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ