Łyżwy – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Jeśli chcesz rozpocząć naukę jazdy na łyżwach lub trenujesz już od jakiegoś czasu, warto zainwestować w dobry sprzęt. Do gry w hokeja użytkownicy polecają łyżwy Bauer NS SR. Mają specjalną plastikową skorupę na cholewce, która chroni i stabilizuje stopę. Zwrotna i wytrzymała płoza poprawia komfort jazdy. Łyżwy mają miękkie wnętrze, które chroni przed chłodem. Sznurowane zapięcie pozwala dodatkowo ustabilizować stopę. Jeśli wolisz łyżwy do jazdy figurowej, z pewnością zainteresuje Cię model Tempish Giulia. Estetyczne wykonanie i elegancki design to nie wszystkie z licznych zalet tego produktu. Łyżwy dopasowują się do kształtu stopy, stabilizując ją. Wnętrze ze sztucznego futra zapewnia wygodę i ciepło.
5 najlepszych łyżew. Opinie w 2023 roku
Zima to wyjątkowy okres, który może być bardzo aktywny. To za sprawą nart i łyżew. Chociaż każde lodowisko ma wypożyczalnię, w okresie zimowym trudno jest dostać swój rozmiar. Kolejna kwestia to zachowanie higieny. Dlatego własna para łyżew to świetne rozwiązanie dla każdego fana łyżwiarstwa. Aby ułatwić Ci zakup, przygotowaliśmy ranking najlepszych modeli na rynku.
Tabela porównawcza
1. Łyżwy Hokejowe Bauer NS SR
Sporty na lodzie cieszą się dużą popularnością, ale potrzebny jest do nich odpowiedni sprzęt. Warto zwrócić uwagę na łyżwy hokejowe Bauer NS SR, ponieważ sprawdzają się zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Cholewka odpowiednio stabilizuje stopę, zapewniając bezpieczeństwo. Dodatkowa plastikowa skorupa chroni przed uderzeniami, szczególnie przednią części łyżwy. Sznurowanie na 9 oczek dodatkowo stabilizuje stopę i sprawia, że cholewka dobrze do niej przylega.
Łyżwy hokejowe mają jednoczęściowy język, który nie zawija się podczas jazdy, więc nie powoduje dyskomfortu. Wnętrze cholewki wyściełane jest mikrofibrą, która zapewnia komfort oraz chroni przed chłodem. Płoza TUUK Lightspeed PRO II, wykonana ze stali nierdzewnej, jest lekka i charakteryzuje się dobrą zwrotnością. Wnętrze cholewki wypełnione jest pianką EVA, która chroni stopę. Łyżwy są wygodne i bezpieczne.
Opinie sportowców o łyżwach hokejowych Bauer są pozytywne. Cholewka jest wygodna i chroni stopę przed zimnem. Miękka wyściółka z mikrofibry i pianki zapewnia wygodę podczas treningów. Solidna i stabilna płoza pomaga w nauce jazdy na łyżwach.
Łyżwy hokejowe Bauer NS SR dostępne są w wielu rozmiarach, od 37,5 do 47. Dzięki temu każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie. Czarno-czerwony design cholewki podoba się wielu osobom.
Zalety
Plastikowa skorupa: Specjalna twarda osłona cholewki chroni stopę przed uderzeniami krążkiem lub kijem do hokeja.
Zwrotna płoza: Ostrze TUUK Lightspeed PRO zapewnia odpowiednią zwrotność łyżew i ułatwia kontrolowanie ich podczas jazdy.
Miękka wyściółka: Połączenie mikrofibry z pianką EVA we wnętrzu łyżwy zapewnia wygodę podczas treningów.
Stabilność: Sznurowanie oraz plastikowa skorupa zapewniają dużą stabilność stopy, co zwiększa bezpieczeństwo użytkownika.
Jednoczęściowy język: Język w cholewce jest jednoczęściowy, dzięki czemu nie zwija się podczas jazdy.
Wady
Ociera kostki: Wgłębienie, w którym znajduje się kostka, jest niewłaściwie skonstruowane, co u wielu osób powoduje otarcia na skórze.
2. Łyżwy Figurowe Tempish Giulia
Jeśli szukasz eleganckich łyżew figurowych, z pewnością spodoba Ci się model Tempish Giulia. Cholewka w odcieniach bieli, wykonana z wytrzymałego i odpornego na pęknięcia materiału PU LAXY 3D, ma fakturę przypominającą diament. Wnętrze łyżwy wyłożono sztucznym futrem Super Soft Fun Fur, które zapewnia wygodę oraz ochronę przed chłodem. Wyściółkę cholewki stanowi materiał Integral Thermo, stworzony na bazie lateksu. Dopasowuje się on do kształtu stopy, dzięki czemu dokładnie do niej przylega i stabilizuje ją.
Łyżwy mają średnią twardość cholewki, nadają się zarówno do jazdy figurowej, jak i rekreacyjnej. Mogą być użytkowane w temperaturze do -25 stopni Celsjusza. Podeszwa cholewki imituje drewno, co sprawia, że łyżwy Tempish Giulia są nietypowe. Płozę wykonano ze stali nierdzewnej, jest więc wytrzymała i solidna. Łyżwy wykonano z dbałością o szczegóły.
Konsumenci, którzy wybrali łyżwy Tempish Giulia są zadowoleni z zakupu. Wnętrze cholewki jest ciepłe, wygodne i miękkie w dotyku. Zewnętrzny materiał nadaje łyżwom eleganckiego charakteru. Płoza jest wytrzymała i stabilna.
Łyżwy figurowe Tempish Giulia dostępne są w kolorze białym z beżowymi sznurówkami, które nawiązują do barwy logo producenta. Dostępne są rozmiary od 36 do 40.
Zalety
Estetyczny design: Łyżwy są eleganckie, wykonano je z dbałością o szczegóły, dzięki czemu podobają się wielu użytkownikom.
Wnętrze ze sztucznego futra: Miękkie w dotyku i ciepłe futro we wnętrzu cholewki zapewnia ciepło i wygodę.
Anatomiczny kształt: Cholewka łyżew dobrze dopasowuje się do kształtu stopy użytkownika i zapewnia stabilność.
Jakość wykonania: Łyżwy są solidne, odporne na pękanie i wytrzymałe, będą więc służyć przez wiele lat.
Wady
Otarcia na kostkach: Podczas długich treningów, czy jazdy rekreacyjnej, wysoka cholewka czasem ociera skórę na kostkach.
3. Łyżwy Figurowe Nils Extreme NF8565S
Wśród dobrych łyżew figurowych godny uwagi jest model Nils Extreme NF8565S. Klasyczny design i estetyczne wykończenie sprawiają, że jest on chętnie wybierany przez konsumentów. Łyżwy sprawdzają się dla osób zaawansowanych i początkujących, zarówno do jazdy figurowej, jak i rekreacyjnej. Cholewa jest lekka, zewnętrzną część wykonano ze skóry syntetycznej. Na przodzie oraz na pięcie umieszczono dodatkowe wzmocnienia, które stabilizują stopę i chronią ją przed urazami.
Wnętrza łyżew wykonano z pianki EPE o grubości 6 mm oraz materiału Velvet. W rezultacie stopa jest chroniona przed zimnem, a miękka wyściółka zapewnia komfort podczas jazdy. Płoza z wysokogatunkowej stali węglowej jest wytrzymała, więc masz pewność, że łyżwy będą służyć Ci przez długi czas. Materiał zewnętrzny jest odporny na działanie niskich temperatur, nawet do -25 stopni Celsjusza.
Wśród użytkowników łyżew figurowych Nils Extreme przeważają pozytywne opinie o tym modelu. Cholewka jest wygodna, a miękkie i przyjemne w dotyku wnętrze poprawia komfort jazdy. Wytrzymała płoza zapewnia wiele lat użytkowania.
Łyżwy figurowe Nils Extreme NF8565S dostępne są w kolorze czarnym, w rozmiarach od 36 do 41. Sznurowane zapięcie pozwala dopasować cholewkę do kształtu stopy.
Zalety
Miękkie wnętrze: Połączenie pianki i miękkiego materiału zapewnia wysoki komfort jazdy i dodatkowo chroni przed zimnem.
Wysoka wytrzymałość na niskie temperatury: Zewnętrzny materiał wytrzymuje do -25 stopni Celsjusza.
Trwała płoza: Ostrze wykonano z wysokogatunkowej stali węglowej, jest ono wytrzymałe i stabilne, co zapewnia wiele lat użytkowania łyżew.
Wady
Sznurówki łatwo pękają: Po dłuższym użytkowaniu sznurówki pękają, szczególnie w okolicach haczyków i trzeba wymieniać je na nowe.
4. Łyżwy Hokejowe Nils Extreme NH8552S
Nils Extreme to męskie łyżwy hokejowe dostępne w atrakcyjnej cenie. Z uwagi na fakt, że koszt zakupu produktu nie jest wysoki, wiele osób wybiera właśnie ten model. Warto podkreślić, że jest on uznawany za solidnie wykonany i niezwykle wygodny.
Łyżwy dostępne są w rozmiarze od 38 do 46. Produkt będzie odpowiedni dla użytkowników o wadze do 100 kg. Model ten ma usztywniany przód, który skutecznie zabezpiecza palce u stóp. Podwyższony tył ma za zadanie chronić ścięgno Achillesa. Dodatkowe wzmocnienia sprawiają, że ryzyko kontuzji jest niewielkie. Wnętrze buta jest miękkie i przyjemne dla skóry. Nie musisz się martwić, że na Twojej stopie pojawią się pęcherze.
Nils Extreme to łyżwy, w które warto zainwestować. Ich wygoda i dobre wykonanie zostały potwierdzone przez wiele osób. Warto dodać, że produkt ma klasyczny wygląd, więc z pewnością spodoba się niejednemu mężczyźnie. Z uwagi na swój prosty design łyżwy będą pasować do wielu stylizacji.
Nils Extreme to dobre łyżwy do 100 zł. Dostępne są one w rozmiarze od 38 do 46. Produkt przeznaczony jest dla użytkownika o maksymalnej wadze 100 kg. Płoza wykonana została z tworzywa sztucznego i stali nierdzewnej.
Zalety
Sznurowadła: Sznurówki są solidne i dobrze trzymają stopę. Dzięki nim możemy lepiej dopasować produkt i sprawić, że będzie on odpowiednio przylegał do naszego ciała. W ten sposób ograniczamy ryzyko kontuzji.
Design: Połączenie białych i czarnych elementów jest ponadczasowe. W efekcie łyżwy dobrze się prezentują i trafiają w gust większości użytkowników.
Wady
Płoza: Pewna grupa Internautów uważa, że płoza nie jest najlepszej jakości. Trzeba uważać, aby jej nie uszkodzić.
Komfort: Wyściółka, choć jest przyjemna dla skóry, nie przepuszcza dobrze powietrza, dlatego nasza stopa stosunkowo szybko zaczyna się pocić.
5. Łyżwy Hokejowe Bauer Vapor X300
Perfekcyjnie wykończone łyżwy hokejowe Bauer Vapor to nasza pierwsza propozycja. Jest to idealny model dla łyżwiarzy amatorów i profesjonalistów. Materiał wierzchni produktu to wytrzymały, techniczny nylon z termoformowalnymi żebrami X-rib. Natomiast wyściółka została wykonana z chłonnej mikrofibry, dzięki czemu w czasie jazdy wilgoć jest szybko absorbowana.
Produkt ten ma również wkładki anaformiczne na kostkach i wkładkę formowaną EVA. Obie zapewniają odpowiednią stabilizację i ochronę stopy w czasie jazdy. Podeszwa to TPR, a płoza to TUUK LIGHTSPEED Pro. Ostrze TUUK Super to stal nierdzewna, która charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia, a więc jest bardzo trwała.
Takie właściwości sprawiły, że są to najlepsze łyżwy dostępne na polskim rynku. Produkt cieszy się dużym uznaniem wśród łyżwiarzy amatorów, aczkolwiek zyskał też wiele pozytywnych recenzji profesjonalistów.
Przede wszystkim doceniono świetną i trwałą konstrukcję, mocny materiał i niezwykle ostre płozy, które są odporne na uszkodzenia. Jeśli szukasz modelu, który będzie inwestycją na lata, Bauer Vapor X300, powinien zwrócić Twoją uwagę.
Bauer Vapor X300 to łyżwy hokejowe przeznaczone dla dzieci. Płozy zrobione zostały ze stali nierdzewnej. Produkt ma czarny kolor i białe elementy. Buty wyposażono w sznurówki.
Zalety
Komfort: Wiele osób podkreśla, że prezentowane łyżwy są niezwykle wygodne. Dzięki temu nie tylko nasze stopy nie męczą się zbyt szybko, ale też łatwiej zachować nam równowagę, ponieważ nic nas nie uwiera i nie odwraca naszej uwagi.
Dobrze przylega: Produkt dobrze przylega do stopy, co skutecznie zabezpiecza przed zwichnięciem kostki. Użytkownik ma możliwość lepszego dostosowania buta za pomocą sznurówek.
Materiał: Wyściółka zrobiona została z przyjemnego dla skóry i oddychającego materiału, czyli z mikrofibry. Nie musimy się martwić o to, że nasze stopy będą się intensywnie pocić, a na ich powierzchni pojawią się pęcherze.
Sztywny but: Jak zapewniają konsumenci, but jest odpowiednio sztywny, co zwiększa nasze bezpieczeństwo w trakcie jazdy na lodzie.
Jakość: Z uwagi na wysoką jakość użytych do produkcji materiałów, możemy być pewni, że produkt będzie nam służył przez wiele lat.
Wady
Design: Część osób uważa, że produkty przeznaczone dla dzieci i nastolatków powinny mieć ciekawe, kolorowe wzory, które będą wyróżniać się na tle innych dostępnych na rynku modeli. Te łyżwy mają czarny kolor, więc nie przyciągają uwagi maluchów.
Przewodnik zakupowy – Jakie łyżwy kupić?
Jazda na łyżwach to obecnie bardzo popularny sport. Nasze miasta oferują nam wiele lodowisk sezonowych, a także krytych całorocznych. Zachęca to do korzystania z nich coraz większą ilości użytkowników. Gdy idziesz na łyżwy raz do roku, to bez problemu pożyczysz na lodowisku potrzebny Ci sprzęt. Jednak jeśli lubisz łyżwy tak bardzo, że uprawiasz ten sport raz na tydzień czy częściej, to czas aby zaopatrzyć się we własny sprzęt. Ale jakie łyżwy wybrać? Temu właśnie poświęcimy nasz poradnik. Dowiesz się w nim, jakie łyżwy możesz kupić w dobrych cenach i jak je właściwie dobrać dla siebie oraz swojej rodziny.
Zacznijmy od typów łyżew
Obecnie na rynku możemy spotkać modele do jazdy szybkiej, rekreacyjne oraz łyżwy figurowe i hokejowe.
Łyżwy do jazdy szybkiej posiadają płytki (niewiele za kostkę), sznurowany but. Płaska podeszwa buta ma umocowane długie i cienkie ostrze łyżwy. Są to modele przeznaczone głównie dla zawodników sportowych, zatem ich dostępność w sklepach jest ograniczona.
Łyżwy rekreacyjne, to sprzęt ostatnich czasów zawierający część cech łyżew figurowych i część hokejowych. Z figurówek łyżwy te wzięły obcas, natomiast płoza, wzorem hokejówek, jest częściowo zalana plastikiem. Szkielet buta ma tu konstrukcję skorupową, co dobrze utrzymuje nogę w kostce, a wewnątrz szkieletu znajduje się wygodny but tekstylny.
Hokejówki charakteryzują się wykonaniem ze skóry, albo tworzyw sztucznych. Mamy tu sztywną cholewkę, dobrze utrzymującą kostkę. Noski buta są zabezpieczone twardym plastikiem. Język buta wystaje ponad cholewkę. Cały but ma budowę skorupową i usztywnia nogę. Podeszwa jest płaska, lub lekko profilowana, wykonana z tworzywa sztucznego lub metalu. Płoza natomiast najczęściej jest zrobiona ze stali nierdzewnej, na obu końcach eliptycznie zagięta i częściowo zalana plastikiem (te elementy, które nie stykają się z lodem).
Łyżwy figurowe to znacznie delikatniejsza konstrukcja od hokejowych. Taki typ klasycznych łyżew mają but wykonany ze skóry i są wiązane na sznurówki. But ma podeszwę z obcasem. Płoza wykonana ze stali nierdzewnej z tyłu jest prosta, a na przedzie jest zaokrąglona z wyciętymi ząbkami do wykonywania figur na lodzie. Przyjęło się, że łyżwy w kolorze czarnym są dla mężczyzn, a białym dla kobiet.
Jakie są najlepsze łyżwy?
Podejmując decyzje o zakupie łyżew od razu stajemy przed dylematem nie tylko czy mają to być łyżwy figurowe, czy hokejowe, ale też, z jakich materiałów mają być wykonane.
Łyżwy hokejowe są w większości wykonane z plastiku. Taka konstrukcja jest dla nogi wygodna, a także ma wysoki wskaźnik odporności na uszkodzenia. Dodatkowo but wewnątrz ma wygodną, miękką wyściółkę, a na zewnątrz możemy się spodziewać wielu rozmaitych kolorów i wzorów. Panuje opinia, że łyżwy hokejowe, to takie, na których trudniej jest początkującym łyżwiarzom utrzymać równowagę niż na figurowych.
Łyżwy figurowe są z zasady wykonane ze skóry naturalnej lub syntetycznej. Jest to materiał, który współpracuje ze stopą i po jakimś czasie użytkowania stopa i but dopasowują się do siebie idealnie. But taki jest również trwały. Niestety występuje jedynie w dwóch wariantach kolorystycznych: białym i czarnym, czasem można dostać łyżwy koloru cielistego. Co prawda są to modele polecane dla początkujących łyżwiarzy ze względu na łatwiejsze utrzymanie równowagi, ale równocześnie ząbki na przodzie łyżew niewprawionego łyżwiarza mogą kosztować liczne upadki.
Kolejny dylemat, to jak mają być zapinane nasze łyżwy? Obecnie wiele modeli hokejowych i rekreacyjnych zamyka się na klamry. Jest to wygodne i szybkie ubieranie buta. Jednak klamerki mają regulowane skokowo zapięcie. Czy będzie to odpowiednie dla Twojej nogi? Łyżwy figurowe, co prawda trzeba mozolnie sznurować, ale też pozwalają na bardzo precyzyjne dopasowanie do nogi na całej długości buta. Dodatkowo – uszkodzenie klamry wiąże się z kłopotami, natomiast zerwaną sznurówkę bardzo łatwo wymienić na nową.
Niezależnie, czy zdecydujesz się na łyżwy hokejowe, figurowe, czy rekreacyjne, zawsze zwracaj uwagę, na jakość wykonania. Pamiętaj, że aby uniknąć niespodzianek łyżwy figurowe powinny mieć płozy przykręcane do buta śrubami. Cholewka buta musi być dobrze usztywniona w kostce, a sznurówki muszą być mocne, aby przetrwały wielokrotne ich zaciąganie.
Łyżwy hokejowe są dobrej jakości, jeśli pancerz buta jest wykonany z wytrzymałego plastiku, a noski mają solidne, metalowe lub wykonane z tworzywa wzmocnienie. Dodatkowo takie buty, jako że mają słabą wentylację, powinny być wyposażone w wyściółkę z włókien termicznych, które odprowadzają pot.
Dopasowanie łyżew do stopy
Aby odpowiednio dopasować but łyżwy do stopy, należy je zawsze mierzyć mając na nogach grubą skarpetę. Natomiast, jeśli zdecydujemy się na zakup przez Internet, trzeba dokonać pomiaru stopy. Najlepiej, aby zrobić to pod wieczór, bo noga w ciągu dnia nieco puchnie, dzięki pomiarowi pod wieczór unikniemy niedoszacowania pomiaru. Stopę należy postawić na kartce papieru i odrysować jej kontur. Następnie mierzymy najdalsze punkty stopy. Mając na uwadze również to, że stopa przy wysiłku również powiększa swoją objętość, do wyniku pomiaru powinniśmy dodać 0,5 do 1 cm. Taki wymiar będzie ostatecznym rozmiarem do zakupu łyżew.
Łyżwy z regulacją rozmiaru – kupować czy nie?
Bardzo atrakcyjne dla rodziców. Dzieci rosną, stopy dzieci też, a łyżwy przetrwają kilka sezonów. But w takim modelu jest zbudowany z dwóch części: cholewki i ruchomego noska. Nosek posiada specjalne mocowanie umożliwiające przesuwanie do przodu. Są dostępne 3 zasadnicze rozmiary łyżew z butami o regulowanym rozmiarze. Jest to rozmiar S o długości od 29 do 32 cm, rozmiar M o długości od 32 do 35 cm, oraz L z długościami do 35 do 38 cm. Rodzice na ogół chwalą zakup łyżew regulowanych dla swoich dzieci, jednak to nie oni są ich użytkownikami, a i też dzieci nie za bardzo mają możliwość wypróbować nieregulowanych modeli, aby sprawdzić czy są między nimi różnice.
Ceny
Ceny łyżew zaczynają się od 60 złotych, jednak są to modele znajdujące się w supermarketach. Specjaliści odradzają kupowanie takich modeli, tym bardziej, że ceny łyżew o przyzwoitej jakości i znanego producenta tego sprzętu sportowego zaczynają się dla dzieci już do 100 złotych, a więc różnica nie jest wielka. Dla dorosłego łyżwy przyzwoitej jakości można kupić za cenę około 200 złotych.
Oczywiście to jest dolna granica, bowiem za łyżwy można również zapłacić kwotę 3 tysiące złotych. Są to jednak już sprzęty profesjonalne dla zawodowych łyżwiarzy. Decydując się na uprawianie tego sportu dobrze jest także zaopatrzyć się również w akcesoria dodatkowe, na które składają się kask, rękawiczki i ochraniacze. Najważniejszy jest kask, który w razie upadku ochroni głowę przed obrażeniami, ochraniacze i rękawiczki, choć nie są niezbędne, to jednak podnoszą bezpieczeństwo jazdy.
Jak dbać o łyżwy?
Przed zakupem sprzętu, warto dowiedzieć się nie tylko tego, jakie łyżwy są polecane przez konsumentów, ale także znaleźć odpowiedź na pytanie, jak wygląda ich pielęgnacja. Może się okazać, że konserwacja produktu wymaga dużego nakłady pracy i pieniędzy, więc będziemy woleli od czasu do czasu wypożyczyć sprzęt niż go kupować. Jeśli jednak często używamy łyżew, z pewnością będziemy chcieli mieć je na własność, a wtedy poznanie zasad dbania o produkt bardzo nam pomoże. Niezależnie do tego, jaka jest Twoja motywacja, zapraszamy do przeczytaniu tego tekstu.
Ochraniacze na łyżwy – co to?
W dbaniu o różnego rodzaju produkty, najważniejsze jest to, aby zapobiegać ich uszkodzeniom. W przypadku łyżew jednym z najbardziej podatnych na zniszczenie elementów są ostrza. W sklepach można znaleźć specjalne ochraniacze na te elementy, ale wciąż wielu konsumentów nie wie, do czego one tak naprawdę służą i kiedy powinno się ich używać. Ochraniacze na ostrza przydadzą się wtedy, kiedy mamy do pokonania odcinek drogi od szatni do lodowiska. Chodzenie w łyżwach po nieprzystosowanej do tego powierzchni może mieć złe skutki. Wydawać by się mogło, że ochraniacze na ostrza będą potrzebne także do przechowywania łyżew. Jest to jednak mylne założenie. Jeśli będziemy używać nakładek w tym celu, ostrza nie będą miały zapewnionej odpowiedniej wentylacji. Musimy także pamiętać, że ochraniacze często są nieco wilgotne czy brudne, dlatego korzystanie z nich przed długi czas (co miałoby miejsce w trakcie przechowywania sprzętu), mogłoby doprowadzić do trwałego uszkodzenia ostrzy i powstania na nich korozji.
Czego używać do czyszczenia łyżew?
Ważnym zagadnieniem jest nie tylko ochrona poszczególnych elementów sprzętu, ale także jego odpowiednia pielęgnacja. Jakich środków używać do czyszczenia łyżew? Zaleca się, aby powierzchnię produktu tuż po zakończeniu jazdy przetrzeć miękką szmatką. W ten sposób ograniczymy ryzyko rozwoju wilgoci, a w konsekwencji powstawaniu korozji. Od czasu do czasu powinniśmy także wyczyścić obudowę. Podobnie jak w przypadku osuszania, warto wykorzystać miękką szmatkę, z tą różnicą, że powinna być ona lekko zwilżona. Nie ma konieczności używania żadnych detergentów. Jeśli jednak sama woda nie wystarcza, możemy użyć bardzo delikatnych środków.
Czym nawilżać ostrza?
Aby jazda na łyżwach była przyjemna, a zakupiony sprzęt długo nam służył, musimy odpowiednio zadbać o ostrza. Najważniejsze jest to, aby regularnie je nawilżać. W tym celu można używać specjalnych wosków, które są dostępne m.in. w sklepach internetowych. Do nawilżania ostrzy przyda się także olej bezkwasowy. Pozwoli on zapobiec rozwoju rdzy, a tym samym zwiększy trwałość zakupionego przez nas sprzętu.
Jak ostrzyć łyżwy?
Kolejnym ważnym zadaniem jest ostrzenie łyżew. Czynność ta jest stosunkowo trudna. Należy zwrócić uwagę na to, że nieumiejętne wykonanie zadania może doprowadzić do uszkodzenia ostrza. Dlatego, jeśli nie mamy doświadczenia i odpowiedniego urządzenia do tego, aby naostrzyć łyżwy, warto oddać je do odpowiedniego serwisu. Specjalista z pewnością wykona tę pracę dokładniej niż amator. Jak często należy ostrzyć łyżwy? To zależy przede wszystkim od tego, jak często korzystamy ze sprzętu. Najczęściej zaleca się, aby konserwować łyżwy przed rozpoczęciem nowego sezonu lub tuż po jego zakończeniu.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ