Ranking 11 najlepszych masek do nurkowania w 2024

Ostatnio aktualizowane: 15.04.24

 

Maska do nurkowania – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Maska do nurkowania to element wyposażenia, o którym nie należy zapominać, wybierając się na urlop nad wodą. Profesjonalny sprzęt do snorkelingu różni się od modeli przeznaczonych dla osób początkujących. Jedną z polecanych masek do nurkowania jest Subea Easybreath 500 Jr, która została zaprojektowana z myślą o najmłodszych. Model ma elastyczny i w pełni regulowany pasek umożliwiający łatwe zakładanie i zdejmowanie. Maska ma specjalny system cyrkulacji powietrza, który zapobiega parowaniu w trakcie użytkowania. Innym, równie ciekawym i polecanym produktem jest Waimea maska do nurkowania. To klasyczny model polecany na pierwsze próby samodzielnego pływania, który ma zabezpieczenie uniemożliwiające wlanie wody do nosa. Model jest wykonany z wysokiej jakości materiałów. Maska do pływania ma wygodny, regulowany pasek umożliwiający dopasowanie do głowy dziecka.

11 najlepszych masek do nurkowania. Opinie w 2024 roku 

 

Poszukując odpowiedniego i bezpiecznego modelu maski do pływania, należy zastanowić się, jaki produkt będzie najlepszy. Niektóre osoby preferują wersje zakrywające pół twarzy, a inne wolą te chroniące całą przednią część głowy. Chcąc kupić dobry model, warto sprawdzić ranking masek do nurkowania, w którym znajdują się polecane przez użytkowników produkty. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Model Subea Easybreath 500 Jr jest dostępny w kilku rozmiarach, dzięki czemu z łatwością można dopasować go do obwodu głowy użytkownika. Produkt jest wyposażony w specjalny zawór spustowy znajdujący się w dolnej części, który jest odpowiedzialny za odprowadzanie wody w trakcie podnoszenia głowy.

Wady

Maska nie jest przystosowana do nurkowania bezdechowego powyżej 1 metra głębokości, w którego trakcie konieczne jest wyrównanie ciśnienia w uszach.

Podsumowanie

Subea Easybreath 500 Jr ma bardzo praktyczny system dry-top, który zapobiega wlewaniu się wody przez fajkę. Technologia anty-fog sprawia, że maska nie zaparowuje, a wilgotne powietrze jest odprowadzane przez łączniki znajdujące się po bokach. Użytkownik widzi wszystko dzięki szerokiemu polu widzenia wynoszącemu 180 stopni.

Drugi wybór

Zalety

Maska do nurkowania Waimea została wykonana z wysokiej jakości materiałów, odpornych na działanie słonej wody. Duża, podwójna szyba została wykonana ze szkła hartowanego, które nie jest wrażliwe na uszkodzenia. Regulowany pasek pozwala z łatwością założyć i ściągnąć maskę z głowy.

Wady

Model jest regulowany za pomocą paska, jednak jest to zbyt mało, aby dobrze dopasować go do twarzy. Złe dopasowanie sprawia, że woda wlewa się mimo uszczelki.

Podsumowanie

Pasek maski Waimea został wykonany z tworzywa sztucznego PVC i umożliwia dopasowanie do obwodu głowy. Pasek można maksymalnie rozszerzyć na długość około 36 cm. Wymiary okularów to około 13,5 cm szerokości oraz 7 cm wysokości. Maska jest zgodna z normą BS4532:1969, a co najważniejsze jest bezpieczna dla użytkownika.

Rozważ też

Zalety

Model Beon Pro jest wyposażony w unikalny system odpowiedzialny za odprowadzanie pary wodnej w trakcie nurkowania. Dzięki temu maska nie zaparuje, a użytkownik nie ma ograniczonej widoczności. Model ma płaską szybę przednią, która nie powoduje zniekształcenia obrazu.

Wady

Maska do nurkowania Beon Pro jest dostępna tylko w dwóch rozmiarach: S/M oraz L/XL. Dla niektórych osób jest to wada, ponieważ trudno dopasować dobry rozmiar.

Podsumowanie

Produkt został wyposażony w wygodny, tekstylny pasek, który nie powoduje ciągnięcia za włosy. Dzięki zastosowaniu szerokiej fajki użytkownik może swobodnie oddychać pod wodą, a specjalna, podwójna blokada uniemożliwia wlanie się wody do maski podczas zanurzenia. Model jest wyposażony w uchwyt do kamery GoPro, za pomocą której można nagrywać pod wodą.

 

Maska do nurkowania Decathlon

 

1. Maska powierzchniowa do snorkelingu Subea Easybreath 500 Jr

 

Maska do nurkowania dostępna w sklepie Decathlon to model pozwalający oddychać przez nos i usta w trakcie nurkowania pod wodą. Produkt Subea Easybreath 500 Jr został zaprojektowany w taki sposób, aby zapobiegać zaparowaniu maski. Technologia anty-fog działa w wodzie o temperaturze powyżej 18 stopni Celsjusza. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania powietrze znajdujące się w masce jest cały czas wymieniane za pomocą silikonowych łączników i wystającej fajki. 

Model został również wyposażony w technologię dry-top, która skutecznie zapobiega wlewaniu się wody z fal i przypadkowego przechylenia głowy. Fajka ma prawidłowo działający pływak, który w trakcie zanurzania zatyka otwór, uniemożliwiając tym samym wlewanie się wody do wewnątrz. Subea Easybreath 500 Jr, maska do nurkowania w sklepie Decathlon jest dostępna w 3 rozmiarach umożliwiających odpowiednie dopasowanie do twarzy użytkownika. 

Test masek do nurkowania potwierdza, że produkty w Decathlon są chętnie wybierane przez użytkowników lubiących sporty wodne. Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup tego modelu, są zadowoleni z szerokiego pola widzenia do 180 stopni oraz z łatwości zakładania i zdejmowania dzięki zastosowaniu tekstylnego paska. 

 

 

 

 

Maska do nurkowania dla dzieci

 

2. Waimea Maska do Nurkowania Pływania dla Dzieci

 

Model Waimea jest wykonany z wysokiej jakości materiałów, które nawet podczas intensywnego użytkowania nie ulegają szybkiemu zniszczeniu. Produkt dobrze sprawdzi się podczas zabawy w basenie lub innym zbiorniku wodnym. Po użyciu w słonej wodzie sprzęt należy jednak dokładnie wymyć i wypłukać, aby nie doszło do uszkodzenia gumowych elementów. Maska do nurkowania dla dziecka Waimea wyróżnia się wyjątkową trwałością. Dzięki zastosowaniu regulowanego paska można ją z łatwością zakładać i ściągać. 

Maska do nurkowania dla dzieci ma soczewkę wykonaną ze szkła hartowanego, które jest wyjątkowo odporne na uszkodzenia i zapewnia optymalny komfort widzenia. Model ma pasek wykonany z tworzywa sztucznego PVC, który na dodatek jest regulowany. Dzięki temu użytkownik może dopasować szerokość maski do obwodu głowy. Dobre dopasowanie to gwarancja tego, że do wnętrza nie będzie wlewać się woda. Wymiary okularów to około 13,5 szerokości oraz 7 cm wysokości. Pasek można maksymalnie rozciągnąć na około 36 cm. 

Użytkownicy, którzy zakupili ten model, potwierdzają, że jest to dobra i tania maska do nurkowania. Produkt spełnia wszystkie oczekiwania i można go dobrze dopasować do głowy dziecka. Dodatkowo jest to model zgodny z normami bezpieczeństwa BS4532:1969. 

 

 

 

 

Maska do nurkowania pełnotwarzowa

 

3. Maska do nurkowania pełnotwarzowa Beon Pro

 

Pełnotwarzowa maska do nurkowania Beon Pro została wyposażona w dwie blokady wlewu wody znajdujące się w fajce. Zastosowana technologia pozwala na zanurzenie się bez ryzyka zalania i zadławienia wodą. Produkt ma płaską przednią szybę, za sprawą której widziany obraz nie jest zniekształcony. Pole widzenia użytkownika wynosi 180 stopni, co pozwala na obserwowanie obrazu w szerokiej perspektywie, nieograniczonej przez ramki. Model ma wygodny tekstylny pasek regulujący, który nie ciągnie za włosy. 

Model jest polecany dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z nurkowaniem. Szeroka fajka pozwala z łatwością oddychać i daje poczucie bezpieczeństwa w trakcie pływania. Podwójny kołnierz wykonany z silikonu pozwala dobrze dopasować maskę do twarzy użytkownika. Oprócz tego model jest wyposażony w potrójną uszczelkę, która łączy fajkę z maską. Dzięki takiemu rozwiązaniu ryzyko dostania się wody do wnętrza jest prawie niemożliwe. Maska z fajką do nurkowania Beon Pro wyróżnia się na tle innych produktów tym, że producent zainstalował praktyczny uchwyt na kamerę GoPro, co umożliwia nagrywanie tego, co dzieje się pod wodą.

Opinie użytkowników o modelu Beon Pro są pozytywne, co świadczy o tym, że jest to produkt godny polecenia. Dobra maska do nurkowania sprawdzi się zarówno w zamkniętym akwenie, jak i na otwartym morzu. Konsumenci potwierdzają, że wśród wersji z uchwytem na kamerę ten model jest jednym z najlepszych. 

 

 

 

 

Maska i rurka do nurkowania

 

4. Zestaw do nurkowania Enzo + Samo

 

Zestaw do nurkowania składający się z maski marki Enzo oraz fajki Samos charakteryzuje się dobrą jakością. Produkt został zaprojektowany z myślą o osobach początkujących, które dopiero stawiają pierwsze kroki w snorkelingu. Wygodna maska do nurkowania z rurką dobrze dopasowuje się do twarzy użytkownika, a pasek pozwala szybko zmienić obwód. Model ma kompaktową budowę, która sprawia, że zestaw można z łatwością zapakować do torby. Szyba wykonana jest ze szkła hartowanego o grubości 4 mm. 

Maska i rurka do nurkowania sprzedawane są w praktycznym zestawie. Fajka ma silikonowy i odpowiednio wyprofilowany ustnik, który jest komfortowy w użytkowaniu. Kształt rurki został zagięty w taki sposób, aby wygodnie można było z niej skorzystać. Eliptyczny i szeroki przekrój fajki pozwala na szybką wymianę powietrza, dlatego pływanie sprawia więcej przyjemności. 

Użytkownicy potwierdzają, że jest to zestaw godny polecenia, który sprawdzi się zarówno w przypadku osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Maska z rurką są wykonane z materiałów, które nie powodują reakcji alergicznych u dzieci i osób mających wrażliwą skórę. 

 

 

 

 

Maska do nurkowania ze szkłami korekcyjnymi

 

5. Aquaviz Maska do Nurkowania + Dowolna Korekcja

 

Maska do nurkowania ze szkłami korekcyjnymi to optymalne rozwiązanie dla osób, które lubią nurkowanie, ale jednocześnie mają problemy ze wzrokiem. Jak wiadomo, zakładając maskę do pływania, nie ma możliwości, aby jednocześnie założyć zwykłe okulary korekcyjne. Oprawa ze specjalną wkładką została zaprojektowana w taki sposób, aby każda osoba mająca problemy ze wzrokiem mogła wybrać odpowiedniej mocy soczewki. Komfortowe okulary zostały wykonane z hipoalergicznych materiałów, które nie przepuszczają wody do środka. 

Model można dopasować do każdego kształtu twarzy, co jest dodatkową wygodą w trakcie użytkowania. Oprawa ma specjalną ochronną uszczelkę oraz silikonową taśmę, która umożliwia dobre dopasowanie maski do kształtu twarzy. Model Aquaviz został wykonany w rozmiarze uniwersalnym. Użytkownik ma do wyboru 3 kolory opraw. Szyba zainstalowana w masce do pływania w 100% blokuje szkodliwe promieniowanie UV i dodatkowo jest zabezpieczona powłoką, która zapobiega zaparowaniu. 

Opinie o maskach do nurkowania Aquaviz są pozytywne. Wiele osób potwierdza, że produkt jest solidny i warty zakupu. Model z dodatkowymi soczewkami to dobre rozwiązanie, które zdecydowanie podnosi komfort użytkowania. 

 

 

 

 

6. Maska do nurkowania i snorkeling Technisub Look

 

Model Technisub Look został zaprojektowany do nurkowania, pływania, a także do snorkelingu. Niewielka objętość wnętrza sprawia, że maskę łatwo można opróżnić z wody, dzięki czemu jej użytkowanie jest bardzo wygodne. Produkt wykonano z wysokiej jakości silikonu, który jest miękki i wyjątkowo odporny na uszkodzenia. Sprzęt nie jest podatny na szkodliwe działanie promieni słonecznych, a także na słoną wodę. Dzięki zastosowaniu dobrej jakości materiałów maska do nurkowania odpowiednio przylega do twarzy, nie powodując przy tym ucisku. 

Maska do nurkowania jest wyposażona w szybę o grubości 3 mm, wykonaną ze szkła hartowanego. Model ma możliwość wymiany soczewek ze zwykłych szkieł na korekcyjne. Silikonowy pasek pozwala dopasować maskę do kształtu i obwodu twarzy. Sprzęt ma specjalne klamry “Cardana”, które są ruchome w zakresie 360 stopni. Z tego powodu można wygodnie dopasować maskę do obwodu głowy. Waga modelu wynosi zaledwie 185 gram. 

Osoby, które zdecydowały się zakupić ten produkt, są z niego bardzo zadowolone. Wiele pozytywnych komentarzy od użytkowników potwierdza, że jest to model godny uwagi i zakupu. Jest on chętnie wybierany przez osoby, które chcą nauczyć się pływać z butlą tlenową. 

 

 

 

 

7. Maska do nurkowania Spokey Talon

 

Spokey Talon to model, który cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników. Może on być stosowany do amatorskiego nurkowania w różnego rodzaju zbiornikach wodnych. Produkt ma obudowę w kolorze czarnym.

Do produkcji wykorzystano wysokiej jakości materiały. Szybka wykonana została z hartowanego szkła. Ponadto zastosowano podwójną warstwę szkła, aby maska była szczelna. Część elementów zrobiono z nylonu, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Pasek trzymający maskę na głowie można regulować i dostosować do swoich rozmiarów w bardzo prosty i szybki sposób. Zrobiono go z silikonu charakteryzujący się hipoalergicznością. Model ma ma świetnie wyprofilowany kształt który można wygodnie dopasować do swojej twarzy.

Do zestawu dołączona jest rurka, za pomocą której się oddycha w trakcie snorkelingu. Jej średnica wynosi 21 mm. Ustnik także wykonany jest z silikonu. Łatwo go utrzymać w czystości. Ponadto rurka wyposażona jest w zawór. Dzięki niemu, gdy zanurkujesz, nie wleje się ona do środka. Użytkownicy doceniają ten model za wytrzymałość.

Spokey Talon to bardzo dobra maska do nurkowania do 100 zł. W zestawie znajduje się także rurka. Model ma czarny kolor.

 

 

 

 

8. Maska do nurkowania Snorkel GoPro 0000001774

 

Ciekawym modelem jest Snorkel GoPro 0000001774. Przeznaczony jest on do snorkelingu. Producent zastosował w nim nowatorskie rozwiązanie. Produkt wyróżnia pełne zabudowanie twarzy. Maska umożliwia oddychanie zarówno za pomocą ust, jak i nosa. Zastosowana konstrukcja nie powoduje zaparowania szybki, gdyż sprzęt ma podwójny obieg powietrza. Co więcej, użytkownik ma duże pole widzenia, bo aż 180 st..

Produkt wykonany został z wysokiej jakości materiałów. Szybka została zrobiona z poliwęglanu, który jest mocnym, nietłukącym się tworzywem. Dzięki temu maska jest bardzo szczelna. Oprócz tego w trakcie zanurzenia się, uruchamia się blokada, która uniemożliwia wlanie się wody do środka.

Sprzęt łatwo się nakłada na głowę, gdyż wyposażony jest w elastyczny i regulowany pasek. Ponadto w trakcie ubierania nie ciągnie on włosów. Model dostępny jest w 2 rozmiarach (S/M i L/XL). Użytkownicy doceniają go to, że dobrze się w nim nurkuje i ma tego nieprzyjemne odczucia, jakie niesie za sobą korzystanie z ustnika fajki.

Maska do nurkowania Snorkel GoPro 0000001774 jest dostępna w rozmiarze S/M i L/XL. Model występuje w kilku kolorach m.in. czarnym i niebiesko-białym.

 

 

 

 

9. Maska do nurkowania Spectra 6505

 

Jeśli szukasz stosunkowo taniej, a przy okazji funkcjonalnej maski do pływania, zachęcamy do zapoznania się z dokładnym opisem Spectra 6505. Model jest przeznaczony do pływania na niewielkich głębokościach przy powierzchni wody. Produkt jest dostępny w 3 kolorach do wyboru: niebieskim turkusowym i różowym. Sprzęt można kupić w rozmiarze S/M lub L/XL.

Szybę maski do nurkowania Spectra 6505 wykonano z dobrej jakości poliwęglanu. Materiał ten nie jest podatny na zarysowania. Kołnierz maski zrobiono z silikonu. Dostosowuje się on do kształtu twarzy i nie podrażnia skóry. Na bokach ramki maski znajdują się dwa zawory wylotowe. W efekcie powietrze jest poprawnie odprowadzane, co zwiększa komfort oddychania. Produkt sprzedawany jest w zestawie z workiem do przechowywania.

Zdaniem konsumentów prezentowana maska zadowoli nawet bardzo wymagające osoby. Dzięki regulowanemu paskowi, można ją łatwo dostosować do kształtu głowy. Znajdujący się na sprzęcie uchwyt na kamerkę pozwala na rejestrowanie podwodnych obrazów.

Spectra 6505 to maska do nurkowania dostępna w niebieskim kolorze. Model jest przystosowany do pływania przy powierzchni wody.

 

 

 

 

10. Maska do nurkowania Spokey Kraken II

 

Produktem, który zyskał wiele pochlebnych komentarzy, jest Spokey Kraken II. Pozwala on na zwiedzanie podwodnego świata. Sprzęt przeznaczony jest do snorkelingu. Został stworzony  z myślą o amatorach nurkowania, którzy planują spędzić wakacje nad zbiornikiem wodnym.

Model wykonany jest z wysokiej jakości materiałów. Szkiełko zrobione zostało z hartowanego szkła. Dzięki temu jest ono bardzo wytrzymałe. Ponadto maska ta charakteryzuje się dużą szczelnością. Do produkcji wykorzystano także silikon oraz PCV. Do zestawu dołączona jest fajka z ustnikiem, który dopasowuje się do twarzy. Co więcej, maskę na głowę zakłada się z pomocą elastycznego paska, który można regulować. Dzięki temu istnieje możliwość szczelnego jej założenia.

Sprzęt charakteryzuje się ciekawym designem. Wykonano go przy połączeniu przezroczystych elementów z różowymi. To sprawia, że będzie Cię dobrze widać z brzegu. Opinie o maskach do nurkowania producenta Spokey są bardzo pochlebne. Konsumenci doceniają ten model za wygodę użytkowania.

Maska do nurkowania Spokey Kraken II jest dostępna w kolorze różowym, niebieskim i zielonym. Produkt wykonano m.in. ze szkła hartowanego i silikonu.

 

 

 

 

11. Maska do nurkowania Tusa Imprex Set

 

Wartym uwagi modelem jest Tusa Imprex Set. Produkt przeznaczony jest do snorkelingu. Sprawdzi się w trakcie pływania w morzu i jeziorze. Sprzęt został wykonany z wysokiej jakości materiałów. Maska jest hipoalergiczna. To sprawia, że każdy może z niej korzystać.

Sprzęt ten jest bardzo wygodny i nie przeszkadza nam w trakcie noszenia. Model pokrywa zarówno oczy, jak i nos. Ponadto zapewnia on panoramiczny widok. Dzieje się tak za sprawą szkieł umieszczonych po bokach. Z tego względu możesz wyraźnie widzieć na krawędziach i dostrzeżesz ryby pływające po obu stronach. Oprócz tego ustnik jest wygodny i łatwy w pielęgnacji.

Produkt dostępny jest w wielu wersjach kolorystycznych, w tym: morskiej, zielonej, żółtej, jasnoniebieskiej, turkusowej i czarnej. Natomiast silikon jest przezroczysty lub czarny. W zestawie znajduje się maska i fajka. Użytkownicy doceniają ten model za dużą trwałość, a także wygodę noszenia, jaką zapewnia.

Tusa Imprex Set to maska do nurkowania sprzedawana w zestawie z rurką. Model wykonano m.in. z silikonu. Sprzęt jest dostępny w kilku kolorach.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką maskę do nurkowania kupić? 

 

Wybór odpowiedniego sprzętu niezbędnego do rozpoczęcia przygody ze snorkelingiem to jedna z najważniejszych kwestii. Nurkowanie jest bardzo dobrym sposobem na relaks, o ile nurek nie odczuwa żadnego dyskomfortu spowodowanego uciskającą lub źle dopasowaną maską, do której wlewa się woda. Zanim zdecyduje się on na rozpoczęcie pierwszych treningów i zwiedzanie podwodnego świata, powinien udać się do dobrego sklepu sportowego, w którym wykwalifikowany personel doradzi, jaki sprzęt wybrać. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest maska do pływania. Produkt ten musi być wykonany z dobrych materiałów, które nie pozwolą, aby woda dostawała się do wnętrza. Najlepsza maska do nurkowania ma fajkę ze specjalnymi zapadkami, które uniemożliwiają zachłyśnięcie się wodą nawet w trakcie zanurzenia czy przypadkowego odchylenia głowy. 

Zastanawiając się, jaką maskę do nurkowania wybrać, należy przede wszystkim pomyśleć o jej zastosowaniu. Czy ze sprzętu będzie korzystała osoba początkująca, czy profesjonalista? Modele przeznaczone dla amatorów różnią się od produktów dla nurków, którzy traktują to zajęcie jako pasję i dyscyplinę sportu. Dla osób początkujących dobrym wyborem będzie klasyczna maska pełnotwarzowa wyposażona w fajkę. Taki model doskonale sprawdzi się podczas snorkelingu. Wysokiej jakości maski dla profesjonalistów są wyposażone w panoramiczne szyby, które umożliwiają widzenie w zakresie powyżej 180 stopni. 

Budowa maski do nurkowania

Obok płetw i fajki, maska do nurkowania jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia płetwonurka. Składa się ona z szyby, ramki, kołnierza oraz paska odpowiadającego za regulację. O tym, czy dany model jest odpowiedni dla nurka, decyduje jego rozmiar, a także budowa. 

Szyba – jest to element, który najczęściej jest wykonany ze szkła hartowanego. Na rynku dostępne są wersje z szybą pojedynczą, dzieloną oraz panoramiczną. W przypadku modeli z jednolitą powierzchnią nurek ma niczym nieograniczoną widoczność, co zapewnia duży komfort w trakcie pływania. Modele z dzieloną taflą również zapewniają dużą wygodę, jeśli chodzi o szeroki kąt widzenia, a także pozwalają na zamontowanie szkieł korekcyjnych dla osób mających duże wady wzroku. Maski panoramiczne mają dodatkowo zainstalowane szkła po bokach oraz w dolnej części. Dzięki takiemu rozwiązaniu pole widzenia jest bardzo duże. 

Ramka – zwana inaczej korpusem maski, to element wykonany z tworzywa sztucznego odpornego na działanie słonej wody i promieni słonecznych. Właśnie w ramce osadzona jest szyba, przez którą nurek może podziwiać podwodny świat. Do korpusu przymocowane są także regulowany pasek oraz silikonowy kołnierz. 

Pasek regulujący – jest to część odpowiedzialna za końcowe dopasowanie maski do twarzy użytkownika. Zwykle pasek jest wykonany z tworzywa sztucznego lub silikonu. Z jego pomocą można z łatwością dopasować obwód maski do średnicy głowy użytkownika. W zależności od zakupionego modelu można wybrać wersję z paskiem, który nie powoduje nieprzyjemnego szarpania za włosy. 

Kołnierz uszczelniający to element, który przylega bezpośrednio do twarzy nurka i uniemożliwia dostanie się wody do wnętrza maski. W zależności od zakupionego modelu kołnierz może być wykonany z czarnego lub przezroczystego silikonu. Uszczelka znajduje się na całym obwodzie maski. Ważne jest to, aby przed każdym użyciem sprawdzić, czy kołnierz nie jest pęknięty lub nie uległ uszkodzeniu. 

 

Jaka jest najlepsza maska do nurkowania? 

Niezależnie od tego, jaki rodzaj maski zostanie zakupiony, ważne jest to, aby była odpowiednio dopasowana. Sprzęt nie może być ciasny, jednak musi być dobrze dopasowany do twarzy użytkownika. W przypadku nawet najmniejszej nieszczelności woda będzie przedostawać się do środka i powodować dyskomfort. Dobrej jakości produkt ma odpowiedni rozmiar. Nurek po założeniu maski nie może dotykać nosem tafli i czuć, że ma ograniczoną przestrzeń. Wiele osób decyduje się na zakup modelu z przezroczystym silikonem, który nie powoduje efektu ograniczenia przestrzeni w trakcie uprawiania snorkelingu. Odpowiedni model ma także fajkę, która wystaje na odpowiednią wysokość powyżej tafli wody. Dzięki temu nurek może swobodnie oddychać bez konieczności wynurzania głowy. Osoby początkujące powinny wybrać model wyposażony w specjalne zapadki, które sprawiają, że woda nie wlewa się do wnętrza maski. 

Maski do nurkowania w dobrych cenach 

Osoby rozpoczynające przygodę z nurkowaniem na pewno będą się zastanawiać, jaki model maski do nurkowania będzie odpowiedni. Jak wiadomo, zupełnie inny produkt zakupi amator, a inny profesjonalista. Dla osoby początkującej wystarczy maska do snorkelingu, za którą trzeba zapłacić od około 35 zł do 100 zł. Najtańsze modele to wersje zakrywające oczy i nos. Do zestawu trzeba jeszcze dokupić fajkę umożliwiającą zanurzenie pod wodą. Za dobrej jakości pełnotwarzowy model maski należy zapłacić około 100 zł. W tej cenie użytkownik otrzymuje maskę z fajką oraz wszystkimi niezbędnymi odpowietrznikami. Droższe modele są wyposażone w systemy umożliwiające komfortowe nurkowanie. Dopłacając niewielką kwotę, można kupić produkt z pływakiem zatykającym górny otwór fajki oraz systemem zapobiegającym zaparowaniu. O wiele droższe są modele, które zostały wyposażone w specjalne uchwyty na kamerę GoPro. Za model z tą praktyczną funkcją użytkownik zapłaci około 200 – 250 zł. Na rynku dostępne są także wersje ze szkłami korekcyjnymi, przeznaczone dla osób mających wady wzroku. Maska do nurkowania ze sportową wkładką korekcyjną to wydatek około 350 zł. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa maska do nurkowania? 

Działanie maski do nurkowania polega na umożliwieniu osobie nurkującej swobodnego oddychania bez konieczności unoszenia głowy ponad taflę wody. Nurkowanie z maską i rurką zwane snorkelingiem to jedna z najchętniej wybieranych metod spędzania wolnego czasu nad wodą. Do uprawiania tej samodzielnej dyscypliny sportu potrzebne są podstawowe sprzęty, takie jak dobra maska, fajka oraz płetwy. Osoba uprawiająca snorkeling zakłada maskę, która ma za zadanie chronić twarz przed wodą i umożliwić nurkowi swobodne oddychanie. Aby nie było konieczności kupowania wszystkich elementów wyposażenia osobno, warto zainwestować w maskę do nurkowania, która pełni funkcję okularów, zatyczki do nosa oraz rurki do oddychania. 

 

P2: Jak wyczyścić maskę do nurkowania? 

Czyszczenie maski do nurkowania nie należy do ulubionych czynności początkujących sportowców. Jak się jednak okazuje, jest to konieczne, aby sprzęt służył jak najdłużej. Dotyczy to szczególnie osób, które często korzystają z maski do nurkowania w słonych akwenach. Po każdym użyciu w słonej wodzie sprzęt należy dokładnie wyczyścić i wysuszyć. Maskę do nurkowania warto raz do roku porządnie wyczyścić za pomocą płynu do mycia naczyń i pasty do zębów. Po umyciu i opłukaniu w ciepłej wodzie należy dokładnie wytrzeć sprzęt miękką szmatką z bawełny. Dobrze jest także zostawić maskę do wyschnięcia, aby mieć pewność, że po schowaniu do pokrowca nie pojawi się wilgoć i nie zacznie wychodzić pleśń. 

P3: Jak dopasować maskę do nurkowania? 

Dopasowanie maski do nurkowania jest bardzo ważną kwestią, od której będzie zależało to, czy do jej wnętrza będzie dostawała się woda. Większość modeli jest dostępna w kilku rozmiarach, co zdecydowanie ułatwia dopasowanie produktu do kształtu twarzy użytkownika. Ten, który jest dobry dla dorosłego mężczyzny, na pewno będzie za duży dla dziecka. Ze względu na to, jak ważne jest dopasowanie maski, koniecznie należy kupić ją po dokładnym przymierzeniu przez osobę, która będzie z niej korzystać. Modele pełnotwarzowe trzeba przyłożyć do twarzy, a następnie sprawdzić, czy między dołem maski a podbródkiem nie ma prześwitu. Jeśli sprzęt dobrze przylega do twarzy, oznacza to, że jest w odpowiednim rozmiarze. 

 

P4: Jak przygotować maskę do nurkowania?

Przygotowanie maski do nurkowania jest tak samo ważne, jak pozostałego sprzętu. Na samym początku należy sprawdzić, czy model dobrze leży i przylega do twarzy. Jeśli tak, koniecznie trzeba zobaczyć, w jakim stanie są gumowe uszczelki wokół twarzy. Maska, w której znajduje się nawet minimalne pęknięcie, nie będzie nadawać się do użytkowania, ponieważ do jej wnętrza może dostawać się woda. Innym objawem dyskwalifikującym maskę z użytkowania jest pęknięcie szyby. Po zanurzeniu może dojść do całkowitego rozszczelnienia i uszkodzenia sprzętu. Przed wejściem do wody warto także dopasować pasek do obwodu głowy, tak aby maska dobrze przylegała. Jeśli szyba jest brudna od wewnątrz, warto ją również przetrzeć miękką szmatką. Oprócz tego należy sprawdzić drożność fajki odpowiedzialnej za doprowadzanie świeżego powietrza. Kontroli powinna także podlegać zapadka uniemożliwiająca dostanie się wody do środka. Dopiero w odpowiednio przygotowanym sprzęcie można rozpocząć nurkowanie. 

 

P5: Gdzie kupić maskę do nurkowania? 

Wysokiej jakości maskę do nurkowania najlepiej zakupić w specjalistycznym sklepie sportowym. Przed zakupem należy przymierzyć sprzęt, sprawdzić, czy jest on dobrze dopasowany do kształtu twarzy użytkownika. Trzeba pamiętać, że pełnotwarzowej maski do nurkowania nie można kupić bez wcześniejszej przymiarki. Głównie z tego powodu nie zaleca się kupowania tego produktu przez Internet. Bez mierzenia można ewentualnie zakupić same okulary, które dają możliwość dopasowania za pomocą paska regulującego. Dobrym rozwiązaniem jest też przymierzenie maski w sklepie stacjonarnym, a dopiero później zamówienie jej online. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ