Miasta w Polsce, gdzie znajdziesz hulajnogi elektryczne

Ostatnio aktualizowane: 15.04.24

 

W ostatnim czasie popularne stało się korzystanie z hulajnóg elektrycznych, jednak jak wiadomo, zakup takiego sprzętu wiąże się ze sporym wydatkiem. Niemniej jednak nie trzeba od razu inwestować w produkt, można z powodzeniem go wypożyczać. W których miastach w Polsce jest to możliwe? Ile to kosztuje i dlaczego warto to robić? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Gdzie można wypożyczyć hulajnogę elektryczną?

Hulajnogi elektryczne są dostępne w większych miastach, takich jak: Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań. Obecnie na rynku funkcjonuje kilka firm oferujących wypożyczanie sprzętu. Do tej grupy zaliczamy: Blinkee.city, Bird, Citybee, Hive i Lime. 

Wypożyczenie hulajnogi elektrycznej w Bliknee.city w Warszawie kosztuje dokładnie 0,49 zł za minutę. Na starcie pobierana jest też jednorazowa opłata w kwocie 2,5 zł. Co istotne, można także ustawić sprzęt w trybie postoju (np. kiedy wybieramy się załatwić coś w urzędzie i nie chcemy, aby inna osoba wypożyczyła naszą hulajnogę). Wtedy cena za minutę wynosi 0,09 zł. Wspomniana firma oferuje też wynajem skuterów elektrycznych, a cena takiej usługi jest zbliżona do kosztu wynajmu hulajnogi. 

Bird to amerykańska firma będąca jednym z liderów, jeśli mowa o markach zajmujących się wypożyczaniem hulajnóg elektrycznych na całym świecie. Koszt korzystania ze sprzętu jest podobny, jak w przypadku innych firm.  

Citybee wypożyczenie hulajnogi elektrycznej jest nieco tańsze, bo kosztuje 0,45 zł za minutę, a aktywacja to koszt 2,5 zł. Jedną z najlepiej ocenianych firm jest Lime, która zdobyła dużą popularność w stolicy. Bez względu jednak na to, na usługę jakiej marki się zdecydujemy powinniśmy być zadowoleni. Jeśli przebywamy w mniejszym mieście i chcemy sprawdzić, czy dostępne są w nim hulajnogi do wypożyczenia, wystarczy sprawdzić to w Internecie. Warto pamiętać, że firmy początkowo zaczynają od dużych miast, w których mają szansę na uzyskanie dużej liczby klientów, a później zwykle rozwijają swoją działalność na inne, mniejsze miejscowości.

 

Jak wypożyczyć hulajnogę elektryczną?

Wypożyczenie hulajnogi elektrycznej nie powinno stanowić dla nas żadnego problemu. Konieczny do tego będzie smartfon z dostępem do Internetu, a także karta bankowa. Na początku konieczne jest pobranie odpowiedniej aplikacji, która nazywa się tak, jak firma. Wystarczy w wyszukiwarkę Google Play wpisać stosowną nazwę i pobrać program, a następnie postępować zgodnie ze wskazówkami. Po instalacji należy zarejestrować profil i wpisać swoje dane, a także podpiąć kartę płatniczą, z której każdorazowo automatycznie będzie pobierana opłata. Jeśli poprawnie przeprowadzimy ten proces, uzyskamy informację, gdzie najbliżej znajdziemy wolną hulajnogę elektryczną. Często możliwe jest jej bezpłatne zarezerwowanie na określony czas, np. 15 minut, więc możemy na spokojnie dojść do wskazanego miejsca. Kiedy będziemy mieć już sprzęt przed sobą wystarczy zeskanować kod QR, który powinien znajdować się w widocznym miejscu, najczęściej przy kierownicy, i rozpocząć jazdę. Po dotarciu do celu wystarczy odstawić hulajnogę elektryczną w dowolnym miejscu i ponownie ją zeskanować. Należy zadbać o to, aby odstawiony sprzęt nie stanowił zagrożenia dla innych uczestników ruchu i nie blokował im przejścia lub przejazdu.

Dlaczego warto wypożyczać hulajnogi elektryczne?

Można się zastanawiać, dlaczego hulajnogi elektryczne zyskały tak dużą popularność. Powodem takiego stanu rzeczy bez wątpienia jest to, że ułatwiają one poruszanie się po zatłoczonym i zakorkowanym mieście. Idealnie nadają się do pokonywania niedługich tras w krótkim czasie. Czasami nie możemy pozwolić sobie na to, aby poczekać na autobus, bo musimy szybko znaleźć się w jakimś miejscu. Ponadto podróżowanie publicznymi środkami transportu, ale też swoim autem, zabiera znacznie więcej czasu, a dodatkowo wiąże się z produkcją spalin. 

Wypożyczanie hulajnóg elektrycznych jest też popularne z innego względu. Sprzęt jest wprawiany w ruch automatycznie, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk. W efekcie nie ma konieczności odpychania się i używania siły. Tym samym w ogóle nie męczymy się w trakcie jazdy. Inną zaletą hulajnóg elektrycznych jest to, że są one wygodne i łatwo się z nich korzysta. Nie trzeba specjalnych umiejętności, aby pewnie prowadzić pojazd i bezpiecznie dotrzeć na miejsce. Sprzęty tego typu bez wątpienia dostarczają też sporo rozrywki i mogą stanowić ciekawą formę spędzania wolnego czasu.

Aby zagwarantować sobie maksymalne bezpieczeństwo zaleca się używanie kasków. Choć może to wydawać się dla niektórych osób przesadą, coraz więcej użytkowników się na to decyduje. Na hulajnodze można uzyskać stosunkowo dużą prędkość (zazwyczaj jest to 25 km/h), więc w razie niespodziewanego upadku jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo. Warto pamiętać, że czasami lepiej jechać wolniej, ale mieć lepszą kontrolę nad pojazdem. Szybka jazda nie jest też zalecana, kiedy poruszamy się w bardzo zatłoczonym miejscu (istnieje ryzyko, że jakaś osoba na nas wpadnie).

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ