Bieganie zyskuje coraz większą popularność, zarówno wśród osób, które lubią zdrowy styl życia, jak i chcących zrzucić zbędne kilogramy. Jest to aktywność, która nie wymaga inwestowania w drogie sprzęty, nie trzeba mieć umiejętności ani talentu. Biegać może każdy i zacząć może już dziś. Przydadzą się jednak dobre aplikacje, które będą pełnić funkcję osobistych trenerów.
Jak zacząć biegać?
Aby rozpocząć swoją przygodę z bieganiem, nie trzeba się intensywnie przygotowywać. Jedyne co jest niezbędne to wygodny, przewiewny strój oraz odpowiednie obuwie. Każda początkująca osoba zastanawia się, jakie buty do biegania wybrać. Przede wszystkim powinny być wygodne, z podeszwą amortyzującą stopę oraz z właściwym zabezpieczeniem kostek. Buty do biegania nie mogą ocierać, powodować ran i dyskomfortu. Warto także wybierać modele z materiałów przepuszczających powietrze, aby stopa się nadmiernie nie pociła podczas wysiłku. Mając odpowiednią odzież i obuwie można rozpocząć treningi. Przed każdym wyruszeniem na trasę trzeba rozgrzać mięśnie. Jest to szczególnie ważne dla osób początkujących. Rozgrzane mięśnie mają większą wydolność, co poprawia wyniki treningu, a dodatkowo zmniejsza ryzyko kontuzji. Kiedy już poznasz prawidłową technikę biegu i zaczniesz pokonywać kolejne kilometry, przyda Ci się dobra aplikacja do biegania na smartfonie.
Jaka aplikacja do biegania sprawdzi się najlepiej?
Aplikacje projektowane specjalnie dla biegaczy cieszą się dużą popularnością. Są chętnie pobierane na smartfony i wykorzystywane podczas treningów. Przede wszystkim dlatego, że umożliwiają śledzenie postępów i analizowanie poszczególnych aktywności. Dzięki zapisywanym w aplikacjach danym można sprawdzać, czy poprawiają się poszczególne wyniki lub, czy dana trasa pokonywana jest szybciej. Jest to niezwykle przydatne podczas przygotowań do maratonów lub innych zawodów. Dla wielu osób obserwowanie swoich postępów jest motywacją do dalszego działania. Aplikacje do biegania to również dobra możliwość do rywalizowania — zazwyczaj z innymi użytkownikami, ale w przypadku niektórych programów także z wirtualnym przeciwnikiem. Współzawodnictwo działa motywująco i pomaga osiągać coraz lepsze wyniki. Niektórzy za dopingujące uznają odznaczenia przyznawane przez aplikację za pokonywanie kolejnych rekordów. Jakie zatem są najlepsze aplikacje do biegania, polecane przez użytkowników na różnych poziomach zaawansowania?
Oto kilka z nich:
• Strava
Najpopularniejszą do niedawna aplikację dla sportowców, Endomondo, zastępuje inny program — Strava. Jest chętnie wybierany przede wszystkim przez biegaczy, ale sprawdzi się także podczas uprawiania innych dyscyplin sportowych. Strava to aplikacja do biegania, która daje wiele możliwości. Możliwe jest korzystanie z niej w darmowej wersji, jak również wykupienie subskrypcji, która oferuje więcej funkcji. W podstawowej aplikacji można przede wszystkim wyznaczać, a następnie analizować przebyte trasy. Strava umożliwia publikowanie ich na swoich kontach społecznościowych na Facebooku czy Twitterze. Przebyty trening można w łatwy sposób przeanalizować. Darmowa aplikacja do biegania Strava daje dostęp do takich statystyk, jak: Prędkość biegu, przebyty dystans, ogólne tempo, a także ilość spalonych kalorii czy łączna wysokość wzniesień na trasie. Program daje również możliwość współzawodnictwa. Wystarczy nagrywać swoje treningi, udostępniać je lub też kontrolować tablicę wyników innych użytkowników na danej trasie. W wersji płatnej aplikacja umożliwia personalizowanie treningów. Odpowiedni wskaźnik zmęczenia oraz ogólnej kondycji pomoże przygotować się do maratonu. Można także w trakcie treningu w łatwy sposób sprawdzać, czy pokonało się dotychczasowy rekord innego użytkownika na danej trasie. Strava to nie tylko popularna wśród osób młodych „apka” do biegania. To także dobry program do innych aktywności fizycznych, takich jak jazda na rowerze, pływanie, wspinaczka górska, crossfit, a nawet trening na siłowni.
• Adidas Running by Runtastic
Osoby, które interesuje przede wszystkim najlepsza aplikacja do biegania, często decydują się na wersje programów ze znanych marek. Dlatego dużą popularnością cieszy się Adidas Running by Runtastic. Dostępna jest w wersji podstawowej, darmowej oraz rozszerzonej po wykupieniu członkostwa Premium. Aplikacja dobrze sprawdza się dla biegaczy, ponieważ pozwala skutecznie kontrolować swój trening. Przebyta trasa jest śledzona za pomocą wbudowanego w telefonie nadajnika GPS, a następnie zapisywana. Na mapie można sprawdzić, jaki dystans się przebyło podczas aktywności. Program do biegania umożliwia także kontrolę czasu treningu, średniej prędkości, tempa oraz ilości spalonych kalorii. Użytkownicy chętnie korzystają z aplikacji, ponieważ ma ona wiele udogodnień. Dostępny jest na przykład trener głosowy oraz możliwość pauzowania czasu podczas postojów. Aplikacja sprzyja także rywalizacji, ponieważ umożliwia tworzenie grup i wyzwań z innymi uczestnikami. Po wykupieniu wersji Premium użytkownik uzyskuje dostęp do planów treningowych. Jest jednak możliwość skorzystania z 7-dniowego okresu próbnego. Zaletą aplikacji jest łatwy, intuicyjny interfejs. Dostępna jest na większości urządzeń, obsługiwanych przez różne systemy. Jest to dobra aplikacja do biegania iOS oraz na Androida. Adidas Running by Runtastic sprawdza się także do innych aktywności fizycznych. Nadaje się dla osób jeżdżących na rowerze, czy przeprowadzających swoje treningi na siłowniach.
• Nike Run Club
Chętnie wybierana przez sportowców jest aplikacja Nike Run Club. Podczas jej projektowania konsultowano się z biegaczami, dlatego jest odpowiednio dopasowana do ich potrzeb. Przede wszystkim jest to dobra aplikacja do biegania, ponieważ rejestruje przebytą trasę, a także tempo treningu. Może łączyć się także z urządzeniami z serii Android Wear OS, dzięki czemu możliwe jest sprawdzenie swojego tętna. Aplikacja Nike Run Club daje swoim użytkownikom możliwość dzielenia się swoimi osiągnięciami na różnych portalach społecznościowych. Niezależnie, czy masz telefon obsługujący oprogramowanie Android, czy iPhone, aplikacja do biegania Nike Run Club zadziała na Twoim smartfonie. Jedną z największych zalet programu jest możliwość odtwarzania motywującej do działania muzyki. Każdy kolejny sukces nagradzany jest przez aplikację wirtualnym medalem, co z pewnością zachęca do dalszego zdobywania rekordów. Nike Run Club to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą pozbyć się dodatkowych kilogramów. Aplikacja sumuje wyniki z tygodnia ćwiczeń, co pozwala kontrolować postępy i efekty treningów.
• Pace Control
Dla osób przygotowujących się do maratonów dobrym wyborem będzie aplikacja Pace Control. Została stworzona przez polskich informatyków. Jest to więc wygodna w obsłudze aplikacja do biegania po polsku. Umożliwia rejestrowanie przebytych treningów, a więc ułatwia sprawdzanie swoich osiągnięć i wyników. Aplikacja zapisuje przebieg trasy, wykorzystując lokalizator GPS w telefonie. Pace Control sprawdza również aktualne tempo biegu i daje możliwość porównywania wyników na poszczególnych odcinkach. Aplikacja podaje także czas i dokładną odległość przebytą podczas treningu. Tym, co zachęca użytkowników najbardziej jest możliwość wirtualnego współzawodnictwa. Przeciwnik wygenerowany przez aplikację motywuje do dalszego działania. Można także łączyć się z innymi użytkownikami programu Pace Control i ścigać się z nimi. W aplikacji jest również wirtualny asystent, który ma zadanie pomóc w podejmowaniu decyzji mających na celu poprawę wydajności.
• RunKeeper
Użytkownicy chętnie wybierają aplikację RunKeeper, ponieważ jest łatwa w obsłudze. Wykorzystywana jest przede wszystkim jako trener osobisty. Jak wszystkie popularne aplikacje do biegania, RunKeeper umożliwia śledzenie statystyk wskazujących na postępy w treningu. Program dokonuje pomiarów czasu trwania treningu, przebytego dystansu i średniego tempa. Aplikacja umożliwia porównywanie zapisanych aktywności, aby sprawdzić ich efekty. Podpowiedzi głosowe podczas treningu pomagają w osiąganiu coraz lepszych wyników. W aplikacji można zdobywać osiągnięcia i dzielić się nimi ze znajomymi użytkownikami programu. W RunKeeper dostępne są programy treningowe dostosowane do planu dnia. Aplikacja daje swoim użytkownikom możliwość udostępniania swoich wyników na portalach społecznościowych.
• Sports Tracker
Aplikacja dla biegaczy Sports Tracker dobrze sprawdza się także dla osób uprawiających inne dyscypliny sportu. Miłośnicy jazdy na rowerze, pieszych wycieczek czy jazdy na nartach mogą w łatwy sposób kontrolować przebieg swoich treningów. Aplikacja Sports Tracker rejestruje trasę, a także tempo aktywności fizycznej oraz średnią prędkość. Umożliwia także kontrolowanie pokonanych wysokości, co sprawdza się szczególnie podczas treningów górskich. W aplikacji widoczna jest także ilość spalonych kalorii. Specjalna opcja „Na trasie” umożliwia kontrolowanie przebiegu treningu jeszcze w czasie jego trwania.
• Google Fit
Wśród aplikacji do biegania, warto zwrócić uwagę na Google Fit. Jej zaletą jest możliwość zsynchronizowania jej z innymi kontami Google. Aplikację można także połączyć z opaskami fitness oraz ze smartwatchami. Google Fit nie tylko rejestruje przebieg treningu. Przede wszystkim jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują dodatkowej motywacji. Użytkownikowi przyznawane są punkty za kolejne osiągnięcia, które ułatwiają poprawę swoich wyników. Google Fit to dobra aplikacja do biegania na Androida oraz iOS.
• Running to lose weight
Biegają nie tylko osoby, które chcą wziąć udział w maratonie, ale także marzące o zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów. Dla takich użytkowników przeznaczone jest aplikacja Running to lose weight. Jej podstawową funkcją jest rejestrowanie przebytej podczas biegu trasy, a także czasu trwania aktywności, prędkości oraz przede wszystkim spalonych kalorii. Dodatkowo jednak ta aplikacja do biegania za darmo ułatwia dostęp do różnych planów treningowych. Zawierają one aktywności pozwalające schudnąć, na przykład marszobiegi czy ćwiczenia interwałowe. Ma kilka poziomów trudności, dlatego mogą z niej bez obaw korzystać nawet osoby początkujące.
• RockMyRun
Każdy biegacz wie, że do efektywnego treningu niezbędna jest odpowiednia muzyka. Zamiast tworzyć samodzielnie playlistę, można zdecydować się na zainstalowanie na swoim smartfonie aplikacji RockMyRun. Jej głównym celem jest połączenie treningu z muzyką. Tempo biegu jest dopasowywane do konkretnego utworu. Oznacza to, że trening rozpoczyna się od marszu do spokojnej muzyki, a z czasem utwory są żywsze i zwiększa się także szybkość biegu. RockMyRun może współpracować z innymi aplikacjami sportowymi. Jeśli więc na Twoim telefonie zainstalowane są różne „apki” do biegania możesz połączyć RockMyRun z większością z nich.
• Locus Map Free
Biegacze nie trenują wyłącznie po asfaltowych alejach w miejskich parkach. Wielu z nich woli bardziej wymagającą aktywność w terenie. Do takich ćwiczeń dobrze sprawdzą się darmowe aplikacje do biegania, takie jak Locus Map Free. Sprawdza się ona także podczas pieszych wędrówek czy jazdy na rowerze. Aplikacja daje swoim użytkownikom dostęp do map terenów na całym świecie. Ułatwia to planowanie treningów, a także odnajdywanie się w nieznanych sobie terenach. Aplikacja dobrze sprawdza się przede wszystkim do wyznaczania tras na górskich ścieżkach.
• Running by Daily Burn
Firma Daily Burn zajmuje się tworzeniem aplikacji przeznaczonych do różnych rodzajów aktywności, od ćwiczeń w domu po jogę. Oferuje ona również użytkownikom program dla biegaczy. Running by Daily Burn jest aplikacją łatwą w obsłudze, która pozwala zapisywać swoje postępy i osiągnięcia w treningach. Dodatkowo daje możliwość połączenia się z aplikacją Spotify lub Apple Music. Running by Daily Burn dostępne jest w darmowej wersji podstawowej lub w opcji Premium. Dla użytkowników przygotowano poradniki dotyczące poszczególnych ćwiczeń rozgrzewających przed biegiem.
Przyszłość aplikacji do biegania
Poszczególne aplikacje przeznaczone dla biegaczy, ale także innych sportowców, każdego roku zyskują coraz większą popularność. Te, uznawane wśród sportowców za najlepsze, mają nawet kilkanaście milionów użytkowników. Liczby te ciągle rosną, a zwiększająca się popularność sprawia, że powstają kolejne aplikacje oferujące jeszcze więcej możliwości. Większość z nich jest jednak płatna. Czy warto wykupić abonament, aby cieszyć się dodatkowymi funkcjami? To zależy od samej aplikacji, jak i celów indywidualnego użytkownika. Aplikacje do biegania Windows Phone, na Androida czy iOS, pomagają w zdobywaniu różnych celów. Jeśli chcesz jedynie porównywać swoje wyniki, aby kontrolować postęp, wystarczy opcja darmowa. Dla osób przygotowujących się do zawodów podstawowe funkcje to często za mało. Zaawansowane statystyki, dostęp do planów treningowych, trener głosowy, czy filmy instruktażowe to tylko niektóre z zalet płatnego abonamentu w aplikacjach do biegania. Jeśli więc zależy Ci na dobrym przygotowaniu do zawodów, może okazać się, że wersja Premium to jedyne dobre rozwiązanie. Na co dzień z pewnością wystarczą jednak podstawowe, darmowe programy dla biegaczy. Koszt subskrypcji zależy od aplikacji, zwykle waha się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ