Ciśnieniomierz Omron – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Ciśnieniomierz pozwala nam monitorować stan swojego zdrowia. W związku z tym wiele osób ma to urządzenie w swoim domu. Jeśli i Ty chcesz kupić ten sprzęt, ale nie masz czasu na to, aby dokładnie przyjrzeć się dostępnym na rynku modelom, możesz zapoznać się z przygotowanym przez nas rankingiem. Po przeanalizowaniu opublikowanych w Internecie opinii uznaliśmy, że pierwsze miejsce należy do ciśnieniomierza Omron M3. Jest to model mający intuicyjny system obsługi. Dodatkowo w przypadku złego wykonania badania będziemy informowani o konieczności wykonania dodatkowego pomiaru. W efekcie nie musimy się martwić o to, że uzyskany wynik nie będzie zgodny z rzeczywistością. Produkt sprzedawany jest w zestawie z regulowanym mankietem (daje to możliwość dostosowania go do każdego użytkownika). Wspomniany model ma także wbudowaną pamięć, więc nie trzeba zapisywać wyników pomiarów w zeszycie. Omron M6 Comfort to ciśnieniomierz, który uplasował się na drugim miejscu w rankingu. Produkt ma funkcję wykrywania arytmii serca.
Tabela porównawcza
3 najlepszych ciśnieniomierzy Omron. Opinie w 2024 roku
1. Ciśnieniomierze Automatyczne na Ramię Omron M3
Omron M3 to automatyczny ciśnieniomierz do mierzenia ciśnienia na ramieniu. Mankiet poszerzony o rozmiarze 22 – 42 cm, będzie pasował do drobnego, jak i masywnego ramienia. A technologia IntelliSense™ dba o prawidłowe napompowanie rękawa. Jest tu również wskaźnik prawidłowo założonego mankietu, gdy nie jest on założony poprawnie, urządzenie poinformuje Cię o tym.
Model ten posiada duży, cyfrowy wyświetlacz. Urządzenie ma możliwość zapisu wyników wraz z datą i godziną wykonania pomiaru. Wbudowana funkcja wykrywania nieregularnej pracy serca dba o wyświetlenie wiarygodnych wyników.
Gdy podczas pomiaru poruszysz się w sposób, który może mieć wpływ na wynik badania, ciśnieniomierz wskaże Ci, że jest konieczność powtórnego badania. Użytkownik może przeglądać 60 ostatnich pomiarów, które zostały wykonane dla dwóch, niezależnych użytkowników, a także uśrednionych wyników z ostatnich trzech pomiarów, dla każdego z użytkowników.
Posiadacze tego ciśnieniomierza przekazują, że podoba im się jego kompaktowa obudowa, również oceniają, jako bardzo przydatną detekcję ruchu i funkcję nieprawidłowo założonego rękawa. A także zwracają uwagę na dokładne i prawidłowo podawane odczyty.
Automatyczny ciśnieniomierz naramienny Omron M3 jest zasilany bateriami. Na obudowie produktu znajduje się wyświetlacz LCD. Mankiet można regulować w zakresie od 22 cm do 42 cm.
Zalety
Prawidłowy pomiar: Nie musisz się martwić o to, że wyniki pomiaru będą nieprawidłowe. Przed taką sytuacją chroni czujnik ruchu. Jeśli podczas badania poruszysz ramieniem tak, że zaburzysz pracę urządzenia, zostaniesz poinformowany o konieczności wykonania pomiaru raz jeszcze.
Wyświetlacz: Solidnie wykonany wyświetlacz jest stosunkowo duży, co pozwala z łatwością odczytać wynik badania. Dlatego ciśnieniomierz Omron M3 jest polecany także seniorom i osobom mającym problemy ze wzrokiem.
Wbudowana pamięć: Sprzęt ma wbudowaną pamięć mieszczącą do 60 ostatnich pomiarów dla każdego z 2 użytkowników. Jest to wygodne rozwiązanie – nie musimy zapisywać wyników na kartce.
Dostosowywanie ilości powietrza: Technologia Intellisense pozwala na automatyczne dostosowanie ilości powietrza w mankiecie do potrzeb każdego pacjenta. Gwarantuje to precyzję i komfort w trakcie badania.
Zatwierdzony klinicznie: Dokładność produktu została potwierdzona badaniami wykonanymi przez organizacje służby zdrowia.
Wady
Mankiet: Nieliczne osoby, które kupiły model wskazują, że mankiet jest wykonany z nie najlepszych gatunkowo tworzyw. Zwiększa to ryzyko, że element ten szybko się uszkodzi i konieczna będzie jego wymiana.
2. Ciśnieniomierz Naramienny Omron M6 Comfort
Model Omron M6 Comfort, jest również w pełni automatyczny i wystarczy go uruchomić jednym przyciskiem, aby rozpocząć pomiar. Na dużym wyświetlaczu ciekłokrystalicznym wynik odczyta nawet osoba starsza, czy tak, która ma problemy ze wzrokiem.
System informujący o prawidłowości wykonanego badania, pilnuje, żeby nie został użytkownikowi podany nieprawidłowy wynik. Mamy tu również funkcję wykrywania arytmii u badanej osoby, co może się okazać kluczowe przy wykryciu tego schorzenia.
Technologia Intelli-Sense dba o prawidłowe napełnianie powietrzem rękawa, a następnie jego opróżnianie z powietrza. Urządzenie ma możliwość zapisu 90 pomiarów wraz z datą i godziną ich wykonania. Wyznacza także średnią pomiarów w oparciu o ostatnie 3 wyniki. Ciśnieniomierz jest zasilany czterema bateriami typu AA, a ich żywotność określa się na 1500 pomiarów.
Wymiary obudowy wynoszą 155 mm x 84 mm x 131 mm, a wymiary mankietu to 22 – 42 cm. Użytkownicy w swych opiniach chwalą duży wyświetlacz i wygodny, sztywny mankiet. Również podoba im się, że model powiadamia użytkownika o prawidłowości wykonania pomiaru.
Omron M6 Comfort to ciśnieniomierz automatyczny zasilany bateriami. Dołączony do zestawu mankiet można regulować w zakresie od 22 cm do 42 cm.
Zalety
Gwarancja dokładnego pomiaru: Urządzenie ma sygnalizację prawidłowego założenia mankietu. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której badanie będzie wykonane niedokładnie, a przez to uzyskane wyniki okażą się mało precyzyjne.
Funkcja wykrywania arytmii: Prezentowany ciśnieniomierz ma funkcję wykrywania arytmii serca. Jeśli będziesz miał problemy ze zdrowiem, zostaniesz o tym szybko powiadomiony. W efekcie będziesz mógł natychmiast zareagować i udać się do lekarza.
Etui: Dołączone do zestawu etui służące do przechowywania produktu jest solidnie wykonane i dobrze zabezpiecza obudowę modelu.
Średnia wyników: Użytkownik ma dostęp do średniej wyników badań przeprowadzonych rano i wieczorem. Konsument może także sprawdzić średnią 3 ostatnich pomiarów. Pozwala to lepiej monitorować stan zdrowia.
Wady
Brak podświetlenia ekranu: Umieszczony na obudowie ekran nie ma podświetlenia. Zdaniem niektórych konsumentów czasami utrudnia to odczytanie wyników.
3. Omron Ciśnieniomierz M2 Basic Hem-7120-E
Ostatni, opisywany model to Omron M2 Basic. Jest to również ciśnieniomierz naramienny. Wymiary zewnętrze tego urządzenia wynoszą 125 mm x 103 mm x 80 mm, a waga bez baterii to 340 g. Ciśnieniomierz ma dwie opcje zasilania. Jako wersja podstawowa to zasilanie na baterie typu AA, a za dodatkową opłatą można dokupić zasilacz sieciowy.
Funkcja wykrywania nieregularnej pracy serca pokazuje, że wykryto nieregularne tętno i pozwala wyświetlić tylko wiarygodne wyniki na wyświetlaczu urządzenia. Użytkownik tu może zapisać i przeglądać 14 ostatnio wykonanych badań. W przypadku zapełnienia pamięci, urządzenie zapisuje wynik ostatni, kasując przy tym najstarszy zapis.
W zakupionym zestawie znajdują się, obok ciśnieniomierza, mankiet o rozmiarze 22 – 32 cm, arkusz do notowania pomiarów, 4 baterie AAA 1,5V, a także etui do przechowywania całości, oraz instrukcja obsługi i karta gwarancyjna.
Użytkownicy przekazują w swoich opiniach, że jest to najlepszy ciśnieniomierz Omron w 2024 roku w tym przedziale cenowym. Jest wygodny w obsłudze, łatwy w użyciu, a pomiary są rzetelne i wiarygodne.
M2 Basic to dobry ciśnieniomierz Omron do 120 zł. Jest to model zasilany bateriami. Mankiet można regulować w zakresie od 22 cm do 32 cm.
Zalety
Pompowanie rękawa: Z uwagi na to, że w produkcie zastosowano technologię Intellisense nie musimy się martwić, że mankiet będzie źle napompowany, co wpłynęłoby nie tylko na precyzję pomiaru, ale także komfort badania.
Mankiet: Wiele osób zapewnia, że jakość wykonania mankietu jest bardzo dobra. Materiał, z którego zrobiono wspomniany element, jest miękki i nie podrażnia skóry, a dodatkowo wykazuje odporność na uszkodzenia.
Energooszczędny: Jak podaje producent, na jednym zestawie baterii możemy wykonać około 1500 pomiarów.
Wady
Brak wskaźnika prawidłowego założenia mankietu: Pewna grupa Internautów uważa, że wadą urządzenia jest brak wskaźnika informującego o prawidłowym założeniu mankietu. Jest to utrudnienie szczególnie dla osób, które nigdy wcześniej nie korzystały z ciśnieniomierza.
Jaki ciśnieniomierz Omron wybrać?
Ciśnieniomierz naramienny, jest chyba najbardziej powszechnym urządzeniem do mierzenia ciśnienia. Tematem dzisiejszego poradnika będą, więc najlepsze ciśnieniomierze Omron. Postaramy się Państwu przybliżyć ich temat i na co zwracać uwagę przy kupnie modelu dla siebie. Opisywane ciśnieniomierze Omron, to urządzenia w pełni automatyczne, które uruchamia się za pomocą jednego guzika, aby rozpocząć pomiar ciśnienia.
Jakie zatem cechy powinien posiadać ciśnieniomierz Omron w dobrej cenie, aby okazał się użytecznym? Przede wszystkim, jeśli ma on służyć osobie starszej, powinien mieć duży i czytelny wyświetlacz, aby nie miała ona problemów z odczytaniem badania. Dla osób z wadami wzroku, które mają problem z odczytaniem badania są dostępne modele z głosowym komunikatorem pomiarów. Spiker mówi w 6 językach, w polskim również. Przy zakupie modelu dla konkretnej osoby, należy zwrócić również uwagę na wielkość mankietu. Dla normalnie zbudowanej, dorosłej osoby wystarcza mankiet o wielkości 12 cm x 30-35 cm, dla osób otyłych powinna ta druga wartość być zwiększona do 40 cm. Natomiast dla dzieci wystarczy długość mankietu 18 cm.
Dla zapominalskich, dobrze jest, aby obok zasilania bateryjnego urządzenie posiadało zasilacz, który może być użyty w przypadku wyładowania baterii. Również, dla tych samych użytkowników część modeli ma zamontowany alarm przypominający o konieczności wykonania kolejnego badania.
Bezwzględnie konieczne jest, aby zakupiony przez Ciebie model posiadał certyfikaty, które dopuszczają ciśnieniomierz do użytku, jako urządzenie medyczne. Mogą to być certyfikaty wydane przez Amerykańskie Towarzystwo na Rzecz Rozwoju Aparatury Medycznej (ANSI/AAMI), Brytyjskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (BHS) czy przez Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (ESH).
Dodatkowe funkcje, jakie możesz znaleźć w różnych modelach to przede wszystkim zapamiętywanie pomiarów. Ciśnieniomierz może zapamiętywać pomiary dla jednej lub więcej osób i zapisywać je oddzielnie dla każdej z osób z informacjami, takimi jak data i godzina pomiaru. Jest to szczególnie ważne dla osób, które pomiary muszą wykonywać codziennie, a także je potem sprawdzać i porównywać. Kolejną funkcją jest wyciąganie średniej z trzech ostatnich pomiarów, szczególnie, gdy urządzenie wykona pomiar wielokrotny i na ekranie poda od razu wynik uśredniony z tych pomiarów.
Bardzo przydatne jest, gdy ciśnieniomierz informuje użytkownika o źle założonym mankiecie, lub pomiarze, który nie został dobrze wykonany i wymaga powtórzenia. Wpływa to na uzyskanie zawsze prawidłowego wyniku.
Jak nie stosować ciśnieniomierza?
Dla wielu osób sprawdzanie ciśnienia jest codziennością, czynność tę wykonują nawet kilka razy dziennie. Nadciśnienie czy niedociśnienie jest niebezpieczne i może być objawem wielu chorób. Poza tym od wyniku często zależy, czy dana osoba powinna przyjąć przepisane lekarstwa. Z poprzedniej części artykułu dowiedziałeś się, jaki ciśnieniomierz Omron jest polecany, a w tej chcemy przybliżyć najczęściej popełniane błędy, zarówno przez osoby, które pierwszy raz wykonują pomiar, jak i te, które wydawałoby się, mają w tym doświadczenie.
Złote zasady używania ciśnieniomierza
Niezależnie od tego, czy wybierzesz ciśnieniomierz manualny czy automatyczny, w czasie wykonywania badania musisz zachować spokój i względną ciszę. W przypadku modeli ręcznych cisza jest niezbędna, żeby w ogóle usłyszeć bicie serca i podać prawidłowy wynik. Przy urządzeniach automatycznych nic nie osłuchujemy, więc nie musimy zachowywać totalnej ciszy, ale jest ona wskazana. Gdy pacjent rozmawia, ekscytuje się i gestykuluje, pomiar nie jest dokładny, gdyż różne czynniki wpływają na ciśnienie. Nie należy się również ruszać, aby ciśnieniomierz faktycznie podał nam prawdziwy wynik – bardziej gwałtowne ruchy zakłamują pomiar.
Nie zaciskaj zbyt mocno mankietu, pamiętaj, że ten element podczas badania się napompowuje i jeszcze mocniej uciska ramie. Gdy przepływ krwi jest słabszy, wynik się zmienia. Poza tym nietrudno o siniaki po wykonaniu badania. Gdy stosujemy urządzenie ręczne, zawsze możemy przerwać pompowanie. Co w przypadku modeli automatycznych? Najlepiej wybrać sprzęt z systemem blokującym pompowanie, gdy ucisk jest zbyt mocny. Z drugiej strony, bardzo luźne zapięcie mankietu nie jest wskazane.
Kiedy nie używać ciśnieniomierza?
W przypadku chorób przewlekłych istotne znaczenie ma to, aby badanie wykonywać w stałych, określonych godzinach. Wtedy lekarz ma lepszy wgląd w pracę organizmu, widzi, jak zmienia się ciśnienie w zależności od pory dnia. Gdy pomiar wykonujemy sporadycznie, nie musimy trzymać się stałej godziny. Nie oznacza to jednak, że możemy wykonać go zawsze i wszędzie. Odradza się mierzenie ciśnienia tuż po wysiłku fizycznym (chyba że taki jest nasz cel, chcemy zobaczyć, jakie było ciśnienie przed i po treningu), wtedy wynik jest zmieniony i raczej nie stanowi dobrej wiedzy na temat tego, jakie mamy ciśnienie krwi. Niezalecane jest też wykonaniu pomiaru po wypiciu alkoholu czy kawy, bo napoje te wpływają na funkcjonowanie organizmu. Osoby palące powinny mierzyć ciśnienie po upływie 30 min od ostatniego palenia.
Pozycja podczas mierzenia ciśnienia
Pomiaru nie powinno wykonywać się na leżąco, na stojąco ani w czasie ruchu. Należy usiąść na krześle i chwilę na nim odpocząć, zwłaszcza jeśli przed chwilą intensywnie wykonywaliśmy jakąś czynność. Uważa się, że pomiar powinien być wykonywany na lewej ręce, chyba że lekarz wskazał ramię prawe.
Jeden pomiar to czasem za mało
Chociaż producent ciśnieniomierzy Omron zapewnia, że pomiar tymi sprzętami jest miarodajny, czasem czynniki zewnętrzne go zakłamują. Dlatego zaleca się dwukrotne przeprowadzenie badania. Nie można jednak wykonywać pomiaru po pomiarze. Należy odczekać kilka minut i dopiero ponownie zmierzyć ciśnienie. Niektóre sprzęty pozwalają wykonać kilka pomiarów, a następnie pokazują nam wynik uśredniony. Niektóre osoby, zwłaszcza te, które sprawdzają ciśnienie regularnie, podkreślają, że wskazane jest wykonanie pomiaru jednym ciśnieniomierzem, a potem drugim. Czy to dobry kierunek? Trudno stanowczo odpowiedzieć na zadane pytanie. Lekarze i pielęgniarki twierdzą, że nie ma to większego znaczenia i raczej tylko zwiększa stres osoby, która przeprowadza samobadanie.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ