Najlepszy rower górski Kross

Ostatnio aktualizowane: 09.10.24

 

Rowery górskie Kross – ranking

 

Kross Hexagon X2 DISC

 

Rower górski Hexagon X2 DISC przeznaczony jest do celów rekreacyjnych. Nadaje się nie tylko do jazdy po nierównym terenie, ale i w mieście. Jest to propozycja idealna praktycznie dla każdego – uchwyty kierownicy zostały specjalnie zaprojektowane tak, by dłoń idealnie do nich pasowała.

Rama pojazdu jest zbudowana ze stopu Aluminium Performance 6061, dzięki czemu sprzęt jest odporny na złamania i odkształcenia. Rama jest stosunkowo lekka (waży niespełna 15 kilogramów, co przekłada się na dobry skręt), jest malowana proszkowo i dostępna w dwóch wersjach kolorystycznych. Jednoślad zbudowano na bazie popularnego modelu Hexagon X2, został jednak zaopatrzony dodatkowo w dobre hamulce tarczowe Shimano BR-M375 – są wysoce odporne na zmiany pogody i trudności napotkane w czasie jazdy.

Użytkownicy są zadowoleni z tego modelu – doceniają jego możliwości podczas jazdy w trudnych warunkach jak na przykład błoto, deszcz, kałuże czy pył. Koła mają wielkość 26”, co daje jadącemu dobrą zwrotność i dynamikę.

 

 

 

 

Kross Lea F1

 

Odświeżona wersja Lea F1 to jeden z najpopularniejszych modeli rowerów górskich dla kobiet, który nadaje się nie tylko do jazdy w surowszych warunkach. Nie tylko wygląda bardzo efektywnie, ale również jest bardzo szybki i zwinny.

Rama odlana została ze stopu Aluminium Performance 6061, przez co waga sprzętu to zaledwie 14,9 kg, a to razem z dopasowanymi kołami o średnicy 26” sprawia, że jest idealny dla kobiet o drobniejszej budowie ciała. Komfort jazdy zapewniają także amortyzator założony na przód roweru oraz trwały (a także prosty w obsłudze) osprzęt marki Shimano z wmontowanymi 21 przerzutkami. O kwestię bezpieczeństwa dbają trwałe hamulce typu V-Brake, w które wyposażone są najlepsze rowery górskie Kross. Hamulce tego typu są wyjątkowo proste w regulacji.

Rower cieszy się dobrymi recenzjami – odpowiednio zaprojektowana rama umożliwia zajęcie w czasie jazdy wygodnej, wyprostowanej pozycji, a niski przekrok ramy daje użytkowniczkom gwarancję wygodnego wsiadania oraz zsiadania z roweru.

 

 

 

 

Kross Lea Replica

 

Lea Replica to rower górski Kross w dobrej cenie stworzony specjalnie z myślą o dziewczynkach. Jak sama nazwa wskazuje, to dziecięca wersja damskiego modelu Lea F1, dlatego jest odpowiednia dla małych rowerzystek.

Waga modelu praktycznie odpowiada każdej dziewczynce – rower jest odpowiednio lekki (waży jedynie 13,3 kg), a rama została odlana z Aluminium Performance 6061, dzięki czemu pojazd jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zadrapania czy wgniecenia. O bezpieczeństwo zadbano także poprzez dodanie odpowiednich i profesjonalnych elementów, jak na przykład niezawodne i proste w obsłudze hamulce V-Brake. Do dyspozycji jest także 18 przerzutek Shimano Tourney.

Cały model zbudowano tak, by był dla dziecka jak najwygodniejszy. Opinie na jego temat są bardzo pozytywne. Rączki kierownicy zapewniają mocny chwyt, siodełko jest naprawdę wygodne, a specjalne pedały z odpowiednio twardego plastiku ograniczają możliwość ześlizgnięcia się stopy.

 

 

 

 

Jaki rower górski Kross wybrać?

 

Jazda rowerem to nie tylko forma treningu fizycznego, ale przede wszystkim przyjemność, zwłaszcza jeśli możemy cieszyć się przejażdżką poza miastem. Szczególną popularnością cieszą się rowery górskie, czyli tzw. górale. Stworzono je głównie z myślą o jeździe terenowej, ale ten typ cechuje wszechstronne zastosowanie. Obecnie rowery górskie dzielone są na szereg różnych kategorii. Aby ułatwić Ci zakup, w poniższym poradniku wymienimy podstawowe czynniki, którymi powinieneś się kierować. Przedstawimy również kilka propozycji znanej marki Kross.

Kross to przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją rowerów, ram oraz szeregu akcesoriów rowerowych. Produkty marki są eksportowane do ponad 40 krajów na całym świecie. W swojej ofercie Kross ma rowery górskie, szosowe, trekkingowe oraz miejskie, więc każdy może znaleźć coś dla siebie.

Wszyscy producenci starają się obniżyć wagę sprzętu, dlatego ramy są zwykle wykonane z materiałów, które charakteryzują się lekkością i wytrzymałością. Bardzo popularne jest aluminium czy karbon. Niska waga ramy pozytywnie wpływa na zwrotność pojazdu, dlatego coraz więcej osób rezygnuje z zakupu pojazdu z ramą wykonaną z ciężkiej stali.

Jak już wspomnieliśmy, rowery górskie dzielą się na kilka typów różniących się zastosowaniem oraz poziomem zaawansowania. Najpopularniejsze z nich to typy: All mountain, Cross country oraz MTB. Typ All mountain to jeden z popularniejszych modeli przeznaczonych głównie do terenowego kolarstwa wyścigowego. Takie rowery cechują się bardzo zaawansowanymi technicznie amortyzatorami. Natomiast do kolarstwa wyścigowego w rundach przeznaczony jest Cross country, o dużo prostszej budowie i z lekką ramą. MTB to model bardziej uniwersalny, odpowiedni zarówno na szosę, jak i górskie ścieżki.

Warto zwrócić uwagę na koła i bieżnik. Koła możemy zakupić w 3 rozmiarach: 26 cali, 27,5 cala i 29 cali. Najpopularniejsze są modele z kołami 27,5 cala. Bieżniki z kolei dzielimy na gładkie oraz głębokie. Gładkie będą się dobrze sprawdzać na szosie czy asfalcie, głębokie natomiast są przeznaczone na górskie szlaki.

Bardzo istotna jest także forma ramy. Najlepszy rower górski Kross w 2024 roku ma ramę o odpowiedniej długości i kącie nachylenia – te parametry należy dobierać do swojej sylwetki, wzrostu. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z doświadczoną osobą. Musimy pamiętać, że źle dobrany kształt może negatywnie wpływać na komfort jazdy.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ