contact
contact

Największe sukcesy reprezentacji Polski

Ostatnio aktualizowane: 22.04.25

 

Choć reprezentacja Polski ma w swoich szeregach najlepszego piłkarza w historii, którym niewątpliwie jest Robert Lewandowski, to biało-czerwoni notują wyniki dalekie od oczekiwań. Trudno jednak mówić inaczej, kiedy Polacy mają już tylko matematyczne szanse na awans na Mistrzostwa Europy, a ostatni remis z Mołdawią czy wymęczone zwycięstwo nad Wyspami Owczymi potwierdzają problemy, które nawarstwiają się wokół kadry.

Wydaje się, że te są zdecydowanie głębsze, bowiem nie pomogła nawet zamiana Fernando Santosa na Michała Probierza. Żeby jednak nie popadać w pesymizm, warto przypomnieć sobie, jak grała reprezentacja Polski za swoich najlepszych lat. W tekście zebraliśmy największe sukcesy Polaków na międzynarodowych arenach.

 

Złoty medal Letnich Igrzysk Olimpijskich 1972

Choć młodsi kibice mogą tego nie pamiętać, to w 1972 roku reprezentacja Polski wywalczyła złote medale Letnich Igrzysk Olimpijskich. Gospodarzem letniej olimpiady było Monachium, a biało-czerwoni w wielkim finale ograli 2:1 Węgrów. Wcześniej, takim samym stosunkiem goli potrafiliśmy ograć także NRD.

Bohaterem reprezentacji Polski oraz całego turnieju olimpijskiego został Kazimierz Deyna. Ówczesny piłkarz Legii Warszawa zdobył na turnieju aż 9 bramek, dorzucając do złotego medalu także koronę króla strzelców Letnich Igrzysk Olimpijskich 1972. Obecnie zarówno forma Legii, jak i reprezentacji Polski jest daleka od takich wyników. Eksperci casinobankingmethods.com/pl/, a więc serwisu, który opisuje najlepsze metody płatności na stronach hazardowych, nie bardzo wierzą w odbudowanie polskiej kadry w najbliższym czasie.

 

Srebrne medale na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1976 i 1992

Wróćmy jednak do największych chwil chwały dla reprezentacji Polski. Przypadły one także na lata 1976 i 1992, kiedy Polacy kolejny raz zawiesili na swoich szyjach medale Letnich Igrzysk Olimpijskich. Tym razem dwukrotnie były to srebrne krążki.

Zacznijmy od roku 1976, a więc Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w Montrealu. Polacy w półfinale pokonali 2:0 Brazylię, która złożona była z amatorów. Dwa gole dla biało-czerwonych zdobył Andrzej Szarmach. Polacy mieli chrapkę, aby obronić tytuł wywalczony cztery lata wcześniej w Monachium, ale tym razem NRD wzięło rewanż. Reprezentacja Niemieckiej Republiki Demokratycznej pokonała nas w wielkim finale 3:1.

Czas na rok 1992, a więc ten, w którym po szesnastu latach przerwy znów poznaliśmy smak medalu Letnich Igrzysk Olimpijskich. Był to niestety ostatni krążek dla biało-czerwonych w historii i patrząc na poziom naszej piłki, a przede wszystkim kulejące szkolenie, nie wydaje się, by historia mogła się w najbliższym czasie potoczyć tak samo. W 1992 roku w Barcelonie Polacy przegrali w wielkim finale z gospodarzami, a więc reprezentacją Hiszpanii 2:3. Warto odnotować, że królem strzelców został Andrzej Juskowiak, który strzelił 7 bramek.

Brązowe medale na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej 1974 i 1982

Wielkie momenty reprezentacja Polski miała także w latach 1974 i 1982, kiedy wywalczyła brązowe medale Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Najpierw w 1974 roku w meczu o trzecie miejsce 1:0 pokonaliśmy Brazylię. Gola na wagę medalu zdobył Grzegorz Lato, który został królem strzelców MŚ, z dorobkiem 7 trafień. Później w 1982 roku Polacy w meczu o trzecie miejsce zwyciężyli przeciwko reprezentacji Francji. Po golach Szarmacha, Majewskiego i Kupcewicza wygraliśmy 3:2.

 

Garść rekordów, która może zainteresować…

Na zakończenie warto dodać jeszcze jeden optymistyczny akcent, a więc wspomnieć o rekordach reprezentacji Polski. Warto zacząć od tego, że biało-czerwoni najwyższe zwycięstwo odnieśli przeciwko San Marino. W kwietniu 2009 roku pokonaliśmy tych rywali 10:0, a mecz odbył się w Kielcach. Najwyższą porażkę ponieśliśmy na szczęście dawno temu, a mianowicie w czerwcu 1948 roku, przegrywając aż 0:8 z reprezentacją Danii.

Zapewne domyślasz się, kto jest najlepszym strzelcem reprezentacji Polski w historii. Oczywiście, że Robert Lewandowski. Kapitan biało-czerwonych i aktualnie także gracz FC Barcelony zdobył w narodowych barwach już 81 bramek i liczymy, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. “Lewy” zdeklasował konkurentów. Na drugim miejscu sklasyfikowany jest Włodzimierz Lubański z 48 golami, a trzecie miejsce zajmuje Grzegorz Lato, który zdobył 45 bramek.

Co ciekawe, wspomniany już wcześniej mecz z San Marino, w którym Polacy triumfowali, 10:0 był też spotkaniem, w którym padł najszybszy w historii gol dla biało-czerwonych. Jego strzelcem już w 23 sekundzie gry okazał się Rafał Boguski, ówczesny piłkarz Wisły Kraków.

Zastanawiasz się, ile trwała najdłuższa passa reprezentacji Polski bez porażki? Aż 13 meczów. Taka sytuacja miała miejsce dwukrotnie. Najpierw w latach 2016-2017, a później w latach 2020-2021. Cóż, w najbliższym czasie nie zapowiada się na to, że biało-czerwoni będą znów grali jak z nut.

Tyle samo, bowiem aż 13 meczów trwała najdłuższa seria reprezentacji Polski bez zwycięstwa. Przypadła ona na lata 1995-1996. Tutaj na szczęście nic nie wskazuje też na to, żeby Polacy mieli wkrótce wyśrubować jeszcze bardziej ten niechlubny rekord.

Na zakończenie warto napisać jeszcze, z jakimi rywalami Polska grała najczęściej oraz czy są reprezentacje, z którymi nie straciliśmy jeszcze ani jednego gola w historii.

Polska najczęściej grała przeciwko Rumunii. W historii odnotowano aż 36 takich meczów. Jest też sporo reprezentacji, z którymi Polacy nie stracili jeszcze ani jednej bramki. Na tej liście znajdują się takie reprezentacje, jak Kuba, Nowa Zelandia, Ghana, Libia, Liechtenstein, Andora, Chiny oraz Malta. Co ciekawe, najczęściej z tego grona, bowiem aż czterokrotnie graliśmy przeciwko Malcie.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ