Ranking 5 najlepszych nart zjazdowych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 09.12.21

 

Narty zjazdowe – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Narciarstwo jest jedną z ulubionych dyscyplin sportowych oraz receptą na ciekawy i aktywny wypoczynek w sezonie zimowym. Aby jazda na stoku była przyjemnością, należy wybrać odpowiednio dopasowane narty, które sprawdzą się na stoku i poza przygotowaną trasą. Polecanym modelem do jazdy w każdych warunkach jest Volkl Rtm 81 z wiązaniem Marker IPT WR Xl 12 TCX GW. Technologia 3D Ride i Ride The Mountain umożliwia płynne i szybkie pokonywanie zakrętów, dzięki polepszonej dynamice oraz zwiększonej sztywności skrętnej. Polecanym produktem jest także Head Worldcup Rebels I Sl 19/20, który stworzono do profesjonalnej jazdy po przygotowanej trasie, gdzie znajduje się dużo ciasnych zakrętów i precyzyjnych skrętów.

5 najlepszych nart zjazdowych. Opinie w 2021 roku

 

Wyjazd na narty to dla wielu osób niecierpliwie wyczekiwany moment każdej zimy. Najbardziej zapaleni narciarze nawet latem szukają miejsc, gdzie można jeździć na stokach, niekoniecznie ośnieżonych. Nasz ranking najlepszych nart zjazdowych dostępnych na polskim rynki to niezastąpione źródło informacji na ten temat, które pomoże Ci wybrać idealny model.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Produkt ma wyjątkowo lekką konstrukcję dzięki zastosowaniu karbonowych grzbietów umocowanych na drewnianym rdzeniu. Technologia 3D Ridge zwiększa dynamikę oraz ilość przekazywanej energii bezpośrednio na krawędzie nart. Model typu Ride The Mountain nadaje się na stoki, gdzie panują trudne warunki.

Wady

Narty Volkl Rtm 81 są przeznaczone dla osób posiadających doświadczenie w jeździe po śniegu. Model nadaje się dla osób średnio zaawansowanych oraz zaawansowanych.

Podsumowanie

Narty Volkl Rtm 81 przeznaczone dla osób średnio zaawansowanych oraz zaawansowanych wyróżniają się niewielką masą oraz stabilnością podczas pokonywania zakrętów. Mocne wiązania Marker iPT WR XL 12 TCX D Orange oraz ślizg P-Tex 2100 sprawdzają się w każdych warunkach śniegowych.

Drugi wybór

Zalety

Narty wyposażono w nowoczesną technologię KERS, która usztywnia tylną część narty w trakcie wychodzenia z zakrętu, dzięki czemu zawodnik utrzymuje się na danym torze. Narty, wzmocnione technologią Graphene, są nie tylko bardzo mocne, ale przede wszystkim lekkie, dzięki czemu użytkownik może poruszać się z wysoką prędkością.

Wady

Profesjonalne narty Head Worldcup Rebels I Sl 19/20 są przystosowane wyłącznie do jazdy po odpowiednio przygotowanych wcześniej trasach zjazdowych.

Podsumowanie

Wytrzymałe wiązanie HEAD FreeFlex EVO 11.0 2021 zapewnia optymalne trzymanie podczas szybkich zjazdów. Konstrukcja Worldcup Sandwich Cap w połączeniu z drewnianym rdzeniem oraz ślizgiem UHM C umożliwiają pokonanie ciasnych skrętów wymagających dużej precyzji.

Rozważ też

Zalety

Rdzeń jest wykonany z giętkiego drewna topolowego i bukowego, które dodatkowo jest bardzo lekkie. Wzmocnienie w postaci powłoki Air Carbon TI 0,5 umożliwia odpowiednie trzymanie podczas pokonywania zakrętów. Ślizg o dużej wytrzymałości dobrze absorbuje wosk, co sprawia, że utrzymanie powierzchni w dobrym stanie jest łatwe.

Wady

Model Fischer Speed Allride jest dostępny w oszczędnej kolorystyce, która nie przypada do gustu wszystkim użytkownikom nart. Na ciemnym kolorze widać zarysowania.

Podsumowanie

Przeznaczone do slalomu narty są wyposażone w mocne wiązania Fischer RC4 Z11 PR Grip Walk - Powerrail Brake 85. Pochyłe ścianki obniżają wagę produktu i nadają charakterystycznego sportowego wyglądu. On piste Rocker ułatwia wejście w zakręt bez konieczności użycia dużej siły.

 

1. Narty Volkl Rtm 81 + Marker IPT WR Xl 12 TCX GW

 

Narty Volkl Rtm 81 dostępne wraz z mocnym wiązaniem Marker iPT WR XL 12 TCX D Orange zapewniają dużą wygodę podczas jazdy na stoku. Przeznaczone dla osób średnio zaawansowanych oraz zaawansowanych zapewniają sporą dawkę adrenaliny podczas zjazdów na przygotowanych stokach, gdzie panują różne warunki śniegowe. Technologia Ride The Mountain radzi sobie z rozjeżdżonym i miękkim śniegiem.

Materiały użyte do produkcji oraz wzmocniona konstrukcja 3D Ridge polegająca na zastosowaniu ożebrowania z karbonowych grzbietów sprawia, że model jest nie tylko lekki, ale przede wszystkim bardzo wytrzymały. Zwiększona sztywność sprawia, że użytkownik może poruszać się szybko, bez obaw o stabilność. Talia w Volkl Rtm 81 wynosi 128-81-109, a szersze o 40% wiązanie poprawia sterowność.

Osoby lubiące jazdę na nartach chętnie wybierają Volkl Rtm 81 z wiązaniem Marker IPT WR Xl 12 TCX GW. Model sprawdza się podczas zjazdów w różnych warunkach, co sprawia, że użytkownik nie musi martwić się o niezawodność sprzętu.

Narty typu All mountain Volkl Rtm 81 z wiązaniem Marker IPT WR Xl 12 TCX GW sprawdzają się podczas jazdy w każdych warunkach śniegowych. Solidny, drewniany rdzeń wzmocniono ożebrowaniem 3D Ridge.

 

Zalety

Optymalna talia: Wymiary talii wynoszą 128-81-109 mm, dzięki czemu narciarz może komfortowo pokonywać zakręty.

Przeznaczenie: Model Ride The Mountain przeznaczony jest do jazdy w każdych warunkach śniegowych.

Zastosowane technologie: Do produkcji nart wykorzystano nowoczesne technologie, takie jak Tip Rocker, 3D Ride, 3D Glass oraz XTD Tip & Tail Rocker.

Wiązanie: Nowoczesne i bardzo mocne wiązanie o dużej szerokości jest kompatybilne z podeszwą zwaną grip walk.

Ślizg: P-tex 2100 wyróżnia się wysoką trwałością oraz dobrymi właściwościami ślizgowymi dzięki zastosowaniu molekuł polietylenu.

 

Wady

Model dla doświadczonych narciarzy: Volkl Rtm 81 przeznaczono dla osób, których umiejętności oceniane są na poziom średnio zaawansowany lub zaawansowany.

 

 

 

 

2. Narty Head Worldcup Rebels I Sl 19/20

 

Profesjonalne narty Head Worldcup Rebels I Sl 19/20 wzmocnione nowoczesną technologią Graphene są przeznaczone dla osób jeżdżących zawodowo. Stworzone do odważnej jazdy i pokonywania ciasnych zakrętów zapewniają dużą ilość adrenaliny oraz pozwalają jeździć po wcześniej przygotowanej trasie bez obaw o niekontrolowany poślizg. Model jest dopasowany do wymagań użytkowników zaawansowanych oraz ekspertów. Wytrzymałe wiązanie Head FreeFlex EVO 11.0 2021 odpowiednio mocno trzyma but zawodnika.

Zaawansowana technologia KERS usztywnia tylną część nart w momencie wyjścia z zakrętu, dzięki czemu użytkownik panuje nad nartami w trakcie szybkiego slalomu. W modelu użyto jednego z najcieńszych i najlżejszych materiałów zwanych Graphene, który jednocześnie uważany jest za twardszy od diamentu czy stali. Promień skrętu w przypadku nart 160 cm wynosi 11,5 metra. Ślizg UHM C oraz struktura Race RD są przystosowane do stromych stoków.

Zawodowcy, którzy korzystają z nart Head Worldcup Rebels I Sl 19/20 zwracają uwagę na konstrukcję Worldcup Sandwich Cap oraz zastosowanie technologii Graphene.

Narty Head Worldcup Rebels I Sl 19/20 z wiązaniem Head FreeFlex EVO 11.0 2021 są przystosowane do odważnego pokonywania ciasnych i precyzyjnych skrętów na wytyczonym szlaku.

 

Zalety

Solidna konstrukcja: Konstrukcja Worldcup Sandwich Cap stosowana jest w profesjonalnym sprzęcie narciarskim i składa się z lekkiego Graphene oraz warstw titanalu.

Zastosowane technologie: Do produkcji nart wykorzystano nowoczesne technologie, takie jak: Intelligence, Race RD, Rebel Camber oraz Worldcup Sandwich Cap.

KERS: Wyposażone w system KERS stają się sztywne z tyłu w momencie wychodzenia z ostrego zakrętu.

Dopasowanie do stylu jazdy: Narty są przystosowane do profesjonalnego użytku oraz do bardzo dobrej i dopracowanej techniki jazdy.

 

Wady

Przeznaczenie: Wysokiej klasy model jest przystosowany wyłącznie do użytku na wcześniej przygotowanej trasie.

 

 

 

 

3. Narty Fischer Speed Allride + RC4 Z11 GW PR

 

Dynamiczne narty slalomowe wyróżniają się dobrze dopracowaną konstrukcją oraz solidnym rdzeniem wzmocnionym podwójną warstwą titanalu. Do produkcji modelu Fischer Speed Allride wykorzystano wieloletnie doświadczenie oraz wysoką jakość materiałów przeznaczonych do produkcji. Rdzeń wykonano z połączenia drewna bukowego i topolowego zapewniającego lekkość oraz odpowiednią elastyczność.

Budowa rdzenia Air Tec redukuje masę produktu o 25%, a pochyłe ścianki dodatkowo zmniejszają wagę oraz nadają sportowego charakteru. Technologia On piste Rocker wspomaga inicjację skrętu, dzięki czemu użytkownik nie odczuwa tak szybko zmęczenia. Charakteryzujący się dużą gęstością molekularną ślizg jest bardzo trwały i dobrze absorbuje wosk. Wiązanie przeznaczone do tego modelu to Fischer RC4 Z11 PR Grip Walk – Powerrail Brake 85. Talia nart wynosi 120-67-100 mm.

Pasjonaci jazdy na nartach często wybierają model Fischer ze względu na jakość oraz technologie użyte podczas procesu produkcji. Użytkownicy zwracają uwagę na inne taliowanie dziobów oraz pięt, co pozwala na płynne wykonywanie skrętów.

Slalomowe narty Fischer Speed Allride z wiązaniem RC4 Z11 GW PR mają drewniany rdzeń z dodatkową, podwójną powłoką titanalową. Dzięki zastosowaniu drewna topolowego i bukowego, a także specjalnej konstrukcji masa modelu zmniejsza się o 25%. Talia nart wynosi 120-67-100 mm.

 

Zalety

Lekki rdzeń: Beech Poplar Wood Core, czyli połączenie drewna topolowego z bukowym gwarantują lekkość przy zachowaniu odpowiedniej giętkości.

Powłoka titanalowa: Mocna i elastyczna powłoka titanalowa o grubości 0,8 mm wzmacnia rdzeń wykonany z drewna.

Spiekany ślizg: Wykonany z materiału o dużej gęstości molekularnej spiekany ślizg dobrze absorbuje nałożony na powierzchnię wosk.

 

Wady

Ciemny kolor: Zarysowania są o wiele bardziej widoczne na ciemnym kolorze niż na jasnym.

 

 

 

 

4. Narty Rossignol React R8 Ti + Nx12 K GW

 

Nowoczesne narty przeznaczone są dla mężczyzn posiadających bardzo dobre umiejętności narciarskie, którzy jednocześnie poszukują niezawodnego sprzętu do wymagającego terenu. Narty Rossignol React R8 Ti wraz z wiązaniem Nx12 K GW są przeznaczone głównie do poruszania się po przygotowanych trasach, jednak w razie potrzeby można je wykorzystać także w ekstremalnych warunkach. Technologia Carbon Alloy Matrix to połączenie włókna węglowego oraz bazaltu, które zapewniają dużą wytrzymałość i lekkość.

Nowoczesna technologia Flex Tip sprawia, że model ma odpowiednią sztywność na całej długości, dzięki czemu balansowanie między przeszkodami jest przyjemnością dla narciarza. Odpowiednie proporcje taliowania wynoszące 126-74-110 mm pozwalają płynnie wychodzić z zakrętów. Centralna szyna jest zintegrowana na całej długości dzięki zastosowaniu rozwiązania zwanego LCT.

Osoby, które wybrały narty Rossignol React R8 Ti wraz z dopasowanym wiązaniem Nx12 K GW, które można wygodnie zamontować w systemie szynowym, są zadowolone z dobrego produktu, sprawiającego przyjemność z jazdy po stoku.

Narty Rossignol React R8 Ti z wiązaniem Nx12 K GW przeznaczone są dla mężczyzn posiadających bardzo dobre umiejętności w jeździe na nartach. Sprawdzają się podczas jazdy po przygotowanym stoku oraz po różnych trasach, gdzie panują trudne warunki. Połączenie bazaltu oraz włókien węglowych sprawia, że narty są bardzo lekkie i wytrzymałe.

 

Zalety

Trwałość: Technologia Carbon Alloy Matrix to połączenie mocnych włókien węglowych i bazaltu, które zapewniają odpowiednią wytrzymałość.

System Konect: Do nart możliwe jest zamocowanie zwykłych podeszw do chodzenia.

Technologia LCT: Szyna centralna jest zintegrowana z nartą na całej długości.

 

Wady

Wąskie taliowanie: W przypadku modelu dla mężczyzn taliowanie środkowe jest za wąskie.

Design: Narty mają ekstrawagancki design, który zwraca uwagę.

 

 

 

 

5. Narty Atomic Redster X7 WB + FT 12 GW

 

Narty Atomic Redster X7 WB charakteryzują się zwiększoną szerokością, która bezpośrednio jest odpowiedzialna za zwiększenie kontroli w trakcie jazdy. System Multi Radius Sidecut znajdujący się we wszystkich modelach Redster X sprawia, że można je wykorzystywać zarówno podczas pokonywania krótkich, jak i długich zakrętów. Dzięki zastosowaniu laminatu Titanium Powered użytkownik zyskuje wysoką stabilność oraz sztywność podczas skrętów.

Drewniany rdzeń Power Woodcore to połączenie twardego jesionu z miękką topolą, dzięki czemu narta jest optymalnie sztywna i jednocześnie bardzo elastyczna. Takie rozwiązanie pozwala na zrównoważenie pomiędzy komfortem a sportowymi osiągami. Profil bez rockera zwany również Active camber umożliwia gładką jazdę, także w trakcie wykonywania szybkich przeskoków. Do modelu dopasowano wiązanie FT 12 GW wyposażone w system all mountain oraz konstrukcję pedałową.

Średniozaawansowani oraz zaawansowani użytkownicy, którzy zakupili narty Atomic Redster X7 WB zwracają uwagę na profil narty bez rockera pozwalający na szybkie pokonywanie nawet ostrych zakrętów.

Narty Atomic Redster X7 WB oraz wiązanie Atomic FT 12 Grip Walk spełniają wszystkie oczekiwania średnio zaawansowanego i zaawansowanego użytkownika. Zastosowane technologie Power Woodcore, Titanium Powered oraz Full Sidewall są przystosowane do pokonywania ostrych zakrętów na dobrze przygotowanych stokach.

 

Zalety

Drewniany rdzeń: Power Woodcore, czyli połączenie jesionu z topolą bezpośrednio wpływa na trwałość oraz elastyczność narty w czasie jazdy.

Wzmocniony rdzeń: Bezpośrednio nad oraz pod rdzeniem znajduje się warstwa titanalu, który absorbuje wstrząsy i dodatkowo wzmacnia elastyczność nart.

 

Wady

Brak rockera: Model nie ma rockera odpowiedzialnego za odpowiednie wyprofilowanie oraz podniesienie dziobu. Jazda wymaga od użytkownika użycia większej siły, co wiąże się z większym zmęczeniem.

Przeznaczenie: Parametry techniczne pozwalają na użytkowanie wyłącznie na dobrze przygotowanych stokach.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie narty zjazdowe kupić?

 

Zima to doskonała pora roku na narty. Aktywność fizyczna, jest bardzo ważna, w szczególności w okresie zimowym, gdy zdecydowanie mniej się ruszamy. Zapewnia nam ona pozytywną energię i świetną zabawę. Warto jest więc skorzystać ze stoków narciarskich i szlaków górskich. Jednak sprzęt dostępny w wypożyczalniach często jest przestarzały lub bardzo zużyty, co wpływa na komfort jazdy. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, który podpowie, jakie narty zjazdowe wybrać, aby w pełni cieszyć się z zimowych wakacji.

Wiek i płeć ma znaczenie

Dobre narty zjazdowe to takie, które zostały odpowiednio dobrane do naszego wzrostu i naszych możliwości. Wśród dostępnych modeli wyróżniamy: narty dla dorosłych unisex, damskie oraz młodzieżowe.

Dla dorosłych – to najcięższe i największe narty.

Damskie – charakteryzują się oryginalnym designem. Dla większego komfortu jazdy, montowanie jest nieco bardziej z przodu niż w przypadku normalnych nart. Powinny być one krótsze niż narty dla mężczyzn, przez co skręcanie nie wymaga użycia siły.

Narty młodzieżowe i dla dzieci – tego typu sprzęt jest zdecydowanie mniejszy od nart dla dorosłych.

 

Rodzaje – jakie narty zjazdowe są najlepsze?

Sklepy sportowe oferują nam pełną gamę sprzętu narciarskiego, przeznaczonego do różnego rodzaju sportów zimowych. Warto jest więc upewnić się, jaki konkretny model nas interesuje i gdzie mielibyśmy używać tych nart – na stoku, czy nieprzygotowanym terenie. O tym, czym się różnią decyduje głównie długość, wyprofilowanie oraz waga sprzętu. Wyróżniamy następujące modele:

Allroundto najbardziej popularny model nart. Świetnie sprawdzi się dla osoby dopiero zaczynającej swoją przygodę na stoku, jak i tej, która ma w tym jakieś doświadczenie. Takie narty pozwalają na swobodne wykonywanie ruchu przy minimalnym wysiłku. Występują one w wielu wariantach: dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

All Mountainjest to rodzaj nart charakteryzujący się średnią szerokością ponad 70 mm. To zapewnia nam sporą wyporność i pozwala na swobodny zjazd. Model ten świetnie spisze się na stoku, jak i w terenie, gdzie jest więcej śniegu. Należy jednak pamiętać, że taka budowa ogranicza możliwości sprzętu.

Crosscarversą to narty przeznaczone dla osób, które mają spore doświadczenie w jeździe na nartach. Dedykowane są do szybkiej jazdy po usypanym stoku. Charakteryzują się tym, że są bardziej twarde od zwykłych nart typu Allround, przez co wymagają użycia większej siły.

Easycarver tego typu sprzęt świetnie sprawdzi się u osób dopiero zaczynających swoją przygodę z narciarstwem. Model ten jest bardzo lekki, przez co jazda nie wymaga większego wysiłku.

Freeridejest to sprzęt dedykowany do jazdy w głębokim śniegu. Jego budowa zapewnia dużą wyporność, dzięki czemu unikniemy zapadania się w śniegu. Szerokość wynosi 120 mm. Dostępne są w wersji Twintip Backcountry, narty freeride z podniesionym tyłem, przez co możemy jeździć przodem, jak i tyłem.

Narty skitourowejest to propozycja dla osób, które pasjonują się turystyką narciarską. Pozwolą one na odbycie wygodnych wycieczek w górach. Ich waga oraz szerokość zapewnią nam komfort, nawet w trakcie wielogodzinnej jazdy.

Race jest to model nart podobny do crosscarvera, jednak dla osób zdecydowanie bardziej doświadczonych. Ten sprzęt zapewni nam osiągnięcie dużej prędkości podczas jazdy slalomem. Dzięki dużej wadze charakteryzują się stabilnością na śniegu. To jednak wymaga użycia sporego nakładu siły na trasie.

Twintip-Freestylesą to bardzo krótkie narty, które pozwalają na wygodną jazdę w snow parkach. Dzięki niskiej wadze i podniesionym tyle możemy jeździć przodem, jak i tyłem.

 

Podział nart ze względu na szerokość deski

Narty zjazdowe można również podzielić ze względu na ich szerokość. Wśród nich wyróżniamy:

Tradycyjne –szerokość jest ta sama na całej długości.

Carvingowe –szerokość zwęża się w kierunku piętek.

 

Parametry

Przed zakupem nart, koniecznie należy sprawdzić parametry danego modelu. To właśnie one mają największy wpływ na komfort naszej jazdy.

Długość nartnarty należy dobrać przede wszystkim pod względem długości, która decyduje o stabilności na stoku. Należy pamiętać, że im dłuższa narta, tym trudniejsze będzie manewrowanie na śniegu i wykonywanie slalomu. Dla osób, którym zależy na szybkiej jeździe polecamy krótki sprzęt. Tym, którzy nastawieni są na łagodne stoki i średnie tempo, polecamy dłuższe.

Elastyczność wpływa na możliwości manewrowania. W trakcie jazdy, narty zapadają się lekko pod śnieg, dlatego im bardziej są elastyczne, tym łatwiej wychodzą z niego podczas skrętu. Na rynku dostępne są również modele z elastycznymi końcami lub dziobami. W przypadku tych pierwszych, jazda jest zdecydowanie bardziej dynamiczna. Natomiast te drugie pozwalają na spokojny zjazd ze stoku.

Szerokośćodpowiada za przyczepność nart w trakcie wykonywania skrętu. Wąskie narty są bardziej zwinne, jednak również mniej stabilne. Osobom niedoświadczonym, polecamy więc zakup tych szerokich, co zapewnia sporą wyporność na śniegu.

Sztywność wzdłużnainaczej flex, odpowiada za przyczepność nart do podłoża. W przypadku sztywnych modeli, narty dobrze prowadzi się w linii prostej, lecz problemy pojawiają się w momencie skręcania. To może negatywnie wpłynąć na komfort jazdy, zwłaszcza u osób niedoświadczonych.

Taliowanieprzed zakupem należy wybrać model, który odpowiada naszym preferencjom – jeździe na przygotowanych stokach lub nieugruntowanych trasach, profesjonalna jazda czy nauka narciarstwa, szybki czy spokojny zjazd. Taliowanie odpowiada promieniowi skrętu w trakcie skręcania. Im jest ono większe, tym promień mniejszy. To jednak nie oznacza, że osobom niedoświadczonym łatwiej będzie wykonywać skręt. Duże znaczenie ma tutaj również szerokość nart. Im węższe, tym łatwiej jest osiągnąć dużą prędkość. Modele z szerokimi dziobami nie są zaprojektowane do szybkiej jazdy. Ponadto, wymagają użycia większego nakładu siły do wykonania przejścia z krawędzi na krawędź. Mimo to, szerokie narty lepiej sprawdzą się w przypadku osób zaczynających swoją przygodę z narciarstwem.

Tłumienie drgańodpowiada za amortyzację w trakcie jazdy. Unikniemy w ten sposób kłapania nart na śniegu, co negatywnie wpływa na komfort jazdy. To, jak bardzo dany model tłumi drgania, zależy od tworzywa, z którego został wykonany.

Twardość poprzecznajest to parametr określający nacisk w trakcie krawędziowania. Kiedy skręcamy, narta zmienia swoje ułożenie. Twardszy model będzie mniej wywrotny, przez co dobrze przylega do śniegu. Miękkie to te, których powierzchnia, którą stykają się z ziemią jest mniejsza. To pozwala na większą swobodę ruchów i lepsze manewrowanie.

Wykonanie

Jeszcze do niedawna narty wykonywano wyłącznie z różnych rodzajów drewna. Teraz ten materiał stosowany jest tylko do budowy rdzenia narty. Większość modeli dostępnych na rynku wykonana jest z kewlaru, włókien węglowych, włókna szklanego, stopu magnezu i aluminium. Ta mieszanina sprawia, że sprzęt jest bardzo lekki i wytrzymały.

 

Narty zjazdowe w dobrych cenach

Zakup nart zjazdowych to spory wydatek, jednak należy pamiętać, że jest to sprzęt, który posłuży nam wiele lat. Najtańsze narty kosztują około 500 złotych. Za profesjonalny model do jazdy wyczynowej, będziemy musieli wydać nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

 

 

Jak dbać o narty zjazdowe?

 

Dla wprawionych narciarzy konserwacja sprzętu nie jest niczym trudnym. Często jednak osoby, które nie mają dużego doświadczenia w jeździe i dopiero kompletują zestaw na stok, zastanawiają się, czy dbanie o niego będzie bardzo wymagające. W odpowiedzi na te wątpliwości przygotowaliśmy krótki tekst, w którym w łatwy sposób wyjaśniamy, jak odpowiednio zadbać o sprzęt, tak aby służył nam jak najdłużej.

Jak czyścić narty?

Jednym z podstawowych zadań, jakie musi regularnie wykonywać posiadacz nart zjazdowych, jest ich dokładne czyszczenie. Producenci zachęcają do tego, aby pielęgnować sprzęt po każdym użyciu. W ten sposób zyskujemy pewność, że na powierzchni produktu nie ma żadnych pozostałości śniegu i wilgoci. To z kolei sprawia, że narty nie są narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Czego używać do czyszczenia nart? Przede wszystkim warto sięgnąć po miękką szmatkę, bo w innym wypadku możemy zarysować powierzchnię sprzętu. W sklepach można znaleźć wiele preparatów do czyszczenia ślizgów, jednak nie każdy produkt zasługuje na uwagę. Warto dowiedzieć się od sprzedawcy, jaki środek do czyszczenia jest odpowiedni do naszego modelu. Informacji na temat poszczególnych preparatów tzn. ich skuteczności i przeznaczenia możemy też szukać w Internecie. Dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z opiniami konsumentów.

 

Narty zjazdowe – ostrzenie krawędzi

Kupujący musi sobie odpowiedzieć nie tylko na pytanie, jakie narty zjazdowe są polecane przez entuzjastów sportów zimowych, ale też dowiedzieć się, jak odpowiednio dbać o krawędzie. Są one ważne, ponieważ umożliwiają swobodne manewrowanie nartami, a także pozwalają na szybkie zatrzymanie. To wszystko wpływa na nasze bezpieczeństwo na stoku. Aby odpowiednio zadbać o krawędzie, najlepiej wybrać się do dobrego serwisu narciarskiego. Pracownicy dysponują tam odpowiednimi narzędziami i bez wątpienia mają duże doświadczenie. Kiedy powinniśmy udać się do serwisu? Warto robić to regularnie, czyli raz na sezon (tuż po jego zakończeniu lub bezpośrednio przed rozpoczęciem). Wizyta okaże się konieczna, jeśli zauważymy, że na krawędziach pojawiła się rdza czy drobne ubytki.

 

Oliwienie nart

Ważnym zagadnieniem odnoszącym się do konserwacji nart zjazdowych jest ich smarowanie. Istnieje możliwość oliwienia na zimno lub na gorąco. W sklepach możemy znaleźć smary narciarskie w formie płynu, sprayu czy pasty. To, jaki produkt wybierzemy, zależy w głównej mierze od naszych preferencji. Aby przystąpić do oliwienia, nie wystarczy jedynie dysponować odpowiednimi środkami. Konieczne jest też dobre przygotowanie sprzętu, a dokładniej jego wyczyszczenie. Smarowanie nart nie jest skomplikowaną czynnością, jednak bez wątpienia wymaga ona wprawy, a czasami także użycia specjalistycznych narzędzi. Jeśli nie mamy pewności, czy poradzimy sobie z tym zadaniem, warto skorzystać z pomocy fachowca.

Jak bezpiecznie przewozić narty zjazdowe?

Jeśli wybieramy się na stok narciarski i chcemy zabrać ze sobą narty, musimy odpowiednio je zapakować. Z uwagi na wymiary sprzętu, niemożliwe jest jego przewożenie w środku samochodu. Dlatego też będziemy potrzebować do tego specjalnego uchwytu na narty lub box dachowy. Zakup drugiego ze wskazanych produktów wielu osobom wydaje się praktyczniejszy, ponieważ można do niego spakować także inne bagaże. W związku z tym box dachowy przyda się zarówno podczas rodzinnych wyjazdów na stok, jak i wycieczek objazdowych.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ