contact
contact

Nowoczesne dyscypliny sportowe – psychiczna i fizyczna sfera tego rodzaju rozrywki

Ostatnio aktualizowane: 29.04.25

 

Obraz sportu i dyscyplin sportowych zmienia się diametralnie na przestrzeni lat. Poza ciągle rosnącym poziomem aktualnie rozgrywanych turniejów, wzrasta również liczba sportów, które są popularyzowane w społeczeństwie. Warto przybliżyć to ciekawe zjawisko i rozszerzyć horyzonty, by za kilka lat nie obudzić się jedynie ze znajomością zasad klasycznej piłki nożnej! 

 

Czym w zasadzie jest sport?

Na samym początku, by nie wprowadzać niedomówień, warto dokładnie określić, czym jest sport. To naprawdę istotna sprawa w perspektywie omawianych za chwilę, nowoczesnych dyscyplin. Według słownika języka polskiego, sport to: „ćwiczenia i gry, które mają na celu rozwijanie sprawności fizycznej a także dążenie we współzawodnictwie do uzyskania najlepszych wyników”. To bardzo dokładny opis klasycznych rodzajów aktywności, takich jak piłka nożna czy siatkówka.

Z drugiej strony pojawia się jednak definicja, wynikająca z ustawy o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku. Tutaj ustawodawca przewidział rozszerzenie aktywności fizycznej w następujący sposób: „Za sport uważane jest również współzawodnictwo,które jest oparte na aktywności intelektualnej, a którego celem jest osiągnięcie dobrego wyniku sportowego.” Daje nam to do zrozumienia, że sportem nazwać można nawet szachy czy warcaby!

 

Poker – gra oparta na szczęściu czy kompetencjach?

Skoro wiemy już, że sportem nazwać można nie tylko rywalizacyjną aktywność fizyczną, ale również tą intelektualną, przejdźmy do jednego z najgorętszych i kontrowersyjnych tematów, jakim jest zawodowy poker. Przez ostatnie lata świat tej dyscypliny znacząco się rozrósł, a topowe turnieje osiągają niebotyczne pule, liczone w dziesiątkach milionów złotych. 

Czy jednak poker można nazwać sportem, jeśli określa się go mianem gry hazardowej? Ta „karcianka” to nie automaty do gry na pieniadze! Choć oczywiście sporo zależy tutaj od rozdania kart, znaczący udział w przebiegu partii mają umiejętności graczy. To od nich zależy, jakie podejmą decyzje, ile pieniędzy postawią, a także jak dokładnie wyliczą prawdopodobieństwo następnych zdarzeń.

W kuluarach mówi się o tym, że już za kilka lat poker może stać się jedną z dyscyplin olimpijskich.  Do tego potrzeba jednak spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest scentralizowana, międzynarodowa federacja, zarządzająca rozgrywkami, a drugim – oficjalne przeprowadzenie mistrzostw świata. Jeśli uda się doprowadzić wszystkie aspekty prawne do skutku, być może już niedługo będziemy mogli mówić o medalistach gry w pokera!

 

Esport, czyli rywalizacyjne granie w gry wideo

Równie gorącym tematem wśród zwolenników „tradycyjnego” sportu jest esport. Zawodowe granie w gry wideo przez lata przebijało się do tak zwanego mainstreamu. Cel cały czas nie został w pełni osiągnięty, jednak nikogo nie dziwi już widok tego typu rozgrywek w telewizji czy reklam z udziałem profesjonalnych esportowców.

Sam esport można oczywiście uznać za sport w definicji wcześniej przytaczanej ustawy. Jest to bowiem współzawodnictwo oparte o aktywność intelektualną – zawodnicy muszą wykazać się dużą wiedzą na temat gry, a także umiejętnościami motorycznymi, takimi jak refleks czy szybkie podejmowanie decyzji.

Warto również wspomnieć o tym, że sama branża esportowa jest jednym z liderów w kwestii rozwoju. Z roku na rok jej wartość rośnie, a co ciekawe, wraz z nią, średni wiek obserwatorów. Choć może się wydawać, że rozgrywki esportowe śledzą przede wszystkim nastolatki, średni wiek widza najważniejszych wydarzeń w tej branży to ponad 20 lat.

Ostatnie Igrzyska Olimpijskie pokazały nowoczesne oblicze sportu

Wszystkim, którzy niechętnie podchodzą do tematu zupełnie nowych dyscyplin sportowych, warto pokazać zestawienie konkurencji, które odbyły się podczas ostatnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. To właśnie tam rozdano medale między innymi w koszykówce ulicznej 3×3, surfingu czy skateboardingu. 

Choć szczególnie na temat ostatniej z dyscyplin padało sporo krytycznych słów, zmagania przyciągnęły przed telewizory masę widzów – część była stałymi fanami skateboardingu, a część przyszła śledzić zmagania z ciekawości. Spora popularność transmisji zupełnie nowej dyscypliny z pewnością pomoże Komisji Olimpijskiej w śmielszym podejmowaniu decyzji na temat dołączenia do zawodów kolejnych typów rozgrywek.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ