contact
contact

Odpowiednie buty dla dziecka – to ważniejsze, niż myślisz

Ostatnio aktualizowane: 15.04.24

 

Dobrze dobrane buty to podstawa w przypadku każdego malucha. Dziecięce stópki są ciągle na etapie rozwoju, dlatego jest to tak ważne. Sprawdź jak dopasować buty do stopy dziecka, aby zdrowo się kształtowały.

 

Pierwsze buciki, a pierwsze kroki

Jeżeli maluch jeszcze nie zaczął chodzić, warto zrezygnować z zakładania mu butów czy skarpetek z usztywnianą podeszwą. Dzięki temu nie zaburzymy naturalnego procesu chodzenia, a dziecko będzie w pełni mogło poznawać otoczenie i podłoże swoimi małymi stópkami. Gdy pociecha zacznie stawiać pierwsze kroki, dobrze jest pilnować, aby podczas poruszania się po twardej nawierzchni miała ona dobrze dopasowane i wygodne buty z odpowiednią amortyzacją.

Dzięki temu wstrząsy podczas chodzenia nie będą tak odczuwalne dla kolan i stawów. Jednak nie na każdej powierzchni będą one potrzebne. Jeżeli zabieramy dziecko na piasek lub trawę, nie ma konieczności ich używania, gdyż wtedy stopa będzie mogła pracować w trzech wymiarach i zdrowo się kształtować.

 

Jak zmienny jest rozmiar?

Zanim kupimy buty do chodzenia dla dziecka, należy sprawdzić dokładny wymiar stopy malucha. Nie warto decydować się na zakup „na oko”. Ważne, aby po zmierzeniu zarówno szerokości, jak i długości stópek, doliczyć do tego jeszcze 5-10 milimetrów, aby pozostawiony zapas pozwalał na naturalne przesuwanie się stopy podczas chodzenia. Najmłodszym warto mierzyć stópki co kilka tygodni, gdyż rosną one z zawrotną prędkością, natomiast starszym pociechom między 3 a 6 rokiem życia, warto sprawdzać te wymiary raz na 3 miesiące.

Dobrze jest także zabierać dziecko ze sobą na zakupy, żeby na miejscu przymierzyć buty i pozwolić dziecku przejść się kilka kroków, aby sprawdzić komfort noszenia. Już w przypadku najmniejszych pociech niezwykle ważne jest także sprawdzenie, czy nie potrzebują one specjalnych wkładek ortopedycznych. Dzięki nim w młodym wieku, gdy stopa się jeszcze kształtuje, można zapobiec rozwojowi wszelkich wad śródstopia.

 

Najważniejsze elementy butów dla dzieci

Istnieje kilka reguł oraz wymagań, które powinny spełniać dobre buty do chodzenia dla dziecka. Po pierwsze powinny mieć one sztywny zapiętek sięgający nieco ponad kostkę. To pomoże w dobrej stabilizacji pięty oraz umożliwi prawidłowe jej ustawienie w trakcie chodzenia. Ponadto podeszwa w bucie dla malucha musi być miękka na tyle, aby można ją było zgiąć trzema palcami bez większego wysiłku. Niezwykle istotne, jeżeli chodzi o komfort, są odpowiednio szerokie noski. Innym kryterium, które powinny brać pod uwagę młode mamy, są zapięcia. Zarówno w przypadku rzepów jak i sznurówek, należy zwracać uwagę na to, jak dobrze ściągają one materiał.

Odpowiednie ściągnięcie na śródstopiu, a także otwieranie się w kierunku palców oznacza, że dziecięca stopa będzie mogła swobodnie się zginać do góry. Ostatnią ważną kwestią jest materiał, z jakiego buciki są wykonane. Dziecięce stópki mają tendencję do pocenia się, dlatego warto zdecydować się na obuwie wykonane z oddychających materiałów oraz spełniające wszelkie inne nasze oczekiwania.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ