Konsumenci zgodnie uznali, że najlepszym otoskopem jest Heine Mini 300 Fo. Wszystko to za sprawą nowoczesnej technologii, która została wykorzystana w produkcji prezentowanego modelu. Jest to poprowadzenie światła przez światłowód. Taka wiązka światła jest bardziej skupiona w danym miejscu, jest mocniejsza, a także jaśniejsza. Światło jest także równomiernie rozprowadzone. Oprócz tego, otoskop ten wyróżniają kompaktowe wymiary. Możemy więc wykonać badanie praktycznie w każdym miejscu. Na rękojeści produktu znajdziemy włącznik, który bardzo łatwo się obsługuje. Poza tym producent do zestawu dodał dwa rodzaje wzierników, jednorazowe i wielokrotnego użytku. Drugie miejsce według użytkowników zajmuje KaWe PICCOLIGHT. Otoskop ten został bardzo solidnie wykonany. Możemy być pewni, że będziemy mogli wykonywać nim badania przez kilka dobrych lat.
Tabela porównawcza
Najlepsze otoskopy w 2024 roku
Poniżej prezentujemy ranking otoskopów. Zebraliśmy 5 najciekawszych produktów tego typu. Mamy nadzieję, że wśród nich znajdziesz coś dla siebie.
Heine Mini 300 Fo
Heine Mini 300 Fo to kieszonkowy otoskop, który za sprawą swoich niewielkich gabarytów możemy zabrać dosłownie wszędzie. Zmieści się nawet w małej torebce lub większej kieszeni. Na rękojeści znajdziemy automatyczny włącznik, który uruchamia urządzenie.
W prezentowanym modelu zainstalowano nowoczesną technologię światłowodu. Wyposażony on został w żarówkę halogenowo-ksenonową. Zapewnia nam ona bardzo jasne i skupione światło, które rozprowadzane jest światłowodem. W swoim wyposażeniu opisywany otoskop ma lupę. Pozwala nam ona na 3 – krotne powiększenie, a jej specjalna konstrukcja gwarantuje nam ostry obraz i minimalizuje refleksy świetlne. Warto podkreślić, że mamy też możliwość podłączenia do sprzętu gruszki (za pomocą portu insuflacyjnego znajdującego się w główce).
Do wyboru mamy dwie wersje produktu – niebieską oraz czarną. W zestawie znajdziemy również wzierniki jednorazowe i wielokrotnego użytku. Użytkownicy bardzo pozytywnie oceniają kompaktowe wymiary urządzenia oraz nowoczesną technologię, wykorzystaną przez producenta.
KaWe PICCOLIGHT
Urządzeniem, na które warto zwrócić szczególną uwagę jest KaWe PICCOLIGHT. Otoskop ten jest bardzo solidnie wykonany. Jest to także bardzo lekki model. Z pewnością nawet nie zauważymy jego obecności w kieszeni lub w torebce.
W prezentowanym otoskopie wykorzystano standardowe światło C. Dzięki temu wydobywa on z siebie optymalną moc światła. Możemy być zatem pewni, że na oświetlonym miejscu nie umknie nam żaden szczegół. Oprócz tego wbudowana lupa przybliża dany obszar nawet 3 – krotnie. Dodatkowo jest ona ruchoma, co znacznie ułatwi nam naszą pracę. Produkt ten znany jest z wysokiej jakości optyki. W zestawie znajdziemy również 20 jednorazowych wzierników usznych.
Możemy wybrać spośród 4 wariantów kolorystycznych sprzętu – czarnego, niebieskiego, czerwonego oraz granatowego. Użytkownicy wysoko ocenią solidne wykonanie produktu. Podkreślają, że KaWe PICCOLIGHT to jeden z najchętniej wybieranych otoskopów. Jest to głównie spowodowane skutecznością jego działania.
Kardio Test KT-OT 10J
Kardio Test KT-OT 10J to jeden z lepszych przyrządów do badania błony bębenkowej, ucha środkowego i zewnętrznego. Umożliwia nam szybkie zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości laryngologicznych.
Urządzenie to emituje światło bezpośrednie. Za jego pomocą możemy od razu zauważyć drobne zmiany w obrębie ucha. Ten dobry i tani otoskop został wyposażony w żarówkę typu 108 2,5 V 0,75 A , 3050 K 25 h. W zestawie znajduje się także praktyczna lupa, która przybliża nam obraz 3 krotnie. W środku urządzenia znajdziemy 2 baterie alkaiczne. Nie musimy zatem dokupować dodatkowych baterii do sprzętu. Nie musimy się również martwić, że otoskop ulegnie zniszczeniu podczas gdy go nie używamy. Dostaniemy go w eleganckim etui, które stanowi świetną ochronę podczas transportu.
Opinie o otoskopach tej marki są zazwyczaj pochlebne. Konsumenci podkreślają, że produkt dostępny jest w ładnym, niebieskim kolorze. Do zestawu dołączone zostały także po dwie końcówki 2,4 mm, 3 mm, 4 mm i 5 mm. Użytkownicy szczególnie cenią prezentowany otoskop za prostotę obsługi.
Riester E – Scope
Na nasze liście nie mogło zabraknąć otoskopu Riester E – Scope. Na tle innych modeli dostępnych na rynku wyróżnia go utwardzany uchwyt. Możemy na nim stabilnie umocować każdy wziernik bez obawy, że wypadnie nam podczas badania. Otoskop ten dostępny jest w różnych wersjach. Wersja światłowodowa ma dwa warianty. Możemy wybrać urządzenie z żarówką ksenonową 2,5 V (3200 K) lub diodą LED 3,7 V (5500 K). Każda z nich gwarantuje nam równomierne oświetlenie badanego miejsca.
Możemy również wybrać otoskop ze światłem kierunkowym. W tym wypadku są dostępne dwa rodzaje żarówek: standardowa 2,7 V (2500 K) oraz żarówka halogenowa 2,5 V (3000 K). Obydwie wersje tego urządzenia mają wbudowaną lupę, która przybliża dane miejsce 3 krotnie. Do zestawu dołączane są także dwie baterie.
Otoskop Riester E – Scope znajdziemy w dwóch kolorach – białym i czarnym. Użytkownikom podoba się możliwość wyboru rodzaju żarówek oraz światła. Pozwala im to dopasować sprzęt do swoich potrzeb.
Gima Gimalux
Jeden z najczęściej wybieranych otoskopów jest Gima Gimalux. Dostarcza on nam światło za pomocą światłowodu. Żarówka w nim wbudowana jest halogenowa. W efekcie czego dane miejsce będzie oświetlone równomiernie i bardzo jasno, a więc nic nie umknie naszej uwadze podczas badania.
Obudowa prezentowanego otoskopu została wykonana z plastiku. Oznacza to, że urządzenie jest bardzo lekkie, więc nawet przy dłuższym użytkowaniu nasza ręka nie ścierpnie. Oprócz tego bardzo łatwo manewruje się tym model. Sprzęt ten posiada wejście na pompkę ręczną. Z jej pomocą możemy wykonać pneumatyczne testy błony bębenkowej. Lupa, która została wbudowana w zestaw potrafi przybliżyć obraz 3 krotnie. Pozwala nam to dostrzec nawet niewielkie zmiany.
Do zestawu dołączono baterie oraz etui, w którym możemy schować urządzenie w czasie transportu. Sprzęt ten znajdziemy w jednym wariancie kolorystycznym – czarnym. Użytkownicy cenią sobie łatwą obsługę otoskopu Gima Gimalux oraz jego lekkość.
Przewodnik zakupowy – Jaki otoskop kupić?
Otoskop wykorzystywany jest nie tylko przez lekarzy laryngologów, ale również pediatrów. Wydawać by się mogło, że znalezienie odpowiedniego produktu jest niezwykle łatwe. Niemniej jednak, takie przyrządy różnią się funkcjonalnością i wyposażeniem dodatkowym. Poza tym na rynku dostępne są zarówno klasyczne, jak też kieszonkowe modele. Z tego względu często nawet specjaliści mają problem z dokonaniem dobrego wyboru. Stworzony przez nas poradnik na pewno rozwieje wszystkie wątpliwości. Na podstawie zawartych w nim informacji dowiesz się, jaki otoskop wybrać.
Czym jest produkt tego typu?
Otoskop to narzędzie pracy lekarza, które zbudowane jest z kilku elementów: głowicy, rękojeści i wziernika usznego. Taki produkt ułatwia postawienie diagnozy w przypadku pacjenta uskarżającego się na ból lub inne dolegliwości układu słuchowego. Obecnie nie stosuje się już takich metod diagnostycznych, jak uciskanie ucha i sprawdzanie reakcji badanej osoby. Otoskop stanowi podstawowe wyposażenie nie tylko gabinetów laryngologicznych, ale i pediatrycznych. Lekarz rodzinny może więc prawidłowo rozpoznać chorobę i tym samym unikamy konieczności oczekiwania na wizytę u specjalisty (co wydłuża czas leczenia).
Badanie przy pomocy otoskopu nie jest skomplikowane, ani bolesne. Przyrząd wprowadza się do ucha tak, aby możliwe było obejrzenie błony bębenkowej i przewodu słuchowego. Dzięki niemu dokładnie widać, czy w uchu rozwija się stan zapalny lub inna choroba odpowiedzialna za wywołanie nieprzyjemnych objawów (takich jak uciążliwy ból, ucisk lub nagłe problemy ze słuchem).
Oświetlenie – jaki otoskop jest najlepszy?
Istotną rolę w doborze otoskopu odgrywa emitowane przez niego światło. Pod tym względem wyróżniamy przyrządy bezpośrednie i światłowodowe. Modele zaliczane do pierwszej grupy przekazują rozproszoną wiązkę światła w całym polu widzenia. Z kolei produkty światłowodowe, jak sama nazwa wskazuje, do oświetlenia wykorzystują światłowody. Takie otoskopy dają obraz pozbawiony refleksów (odbić) i są one odpowiednie dla specjalistów. Z pomocą tego typu produktów lekarze mogą rozpoznać nawet niewielkie nieprawidłowości znajdujące się choćby na powierzchni błony bębenkowej.
W nowoczesnych otoskopach montowane są żarówki XHL (ksenonowo-halogenowe) lub diody LED. Oba rozwiązania mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Wspomniany rodzaj żarówek daje nawet do 100% więcej światła niż tradycyjne modele żarowe. To powoduje, że widziany obraz przewodu słuchowego jest wyraźny. Należy pamiętać, że ksenonowo-halogenowe źródło światła może przepalić się w niespodziewanym momencie, np. podczas badania. Dlatego wielu lekarzy skłania się ku zakupowi otoskopu z oświetleniem LED. Emituje on równomierną i jasną wiązkę światła, która dobrze odzwierciedla kolory. Co więcej, takie diody wyróżnia niezwykle długa żywotność (do ok. 50 000 godzin pracy). Znaczącą wadą tego typu przyrządów jest jednak wysoka cena. Poza tym należy znaleźć produkt posiadający certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo jego użytkowania (niektóre badania dowodzą, że światło emitowane przez diody LED może mieć negatywny wpływ na siatkówkę oka).
Rękojeść
Według lekarzy, najlepszy otoskop musi dobrze leżeć w dłoni. Inaczej użytkowanie go nie będzie komfortowe, a przez to właściwe zdiagnozowanie pacjenta może okazać się wyjątkowo trudne. Z tego względu trzeba przyjrzeć się rękojeści produktu.
Trzon może mieć długość od kilku do kilkunastu centymetrów w zależności od modelu. Ten element powinien być wykonany z materiałów odpornych zarówno na wstrząsy, jak i uszkodzenia mechaniczne. Dobór właściwego przyrządu powoduje, że nie uszkodzi się on nawet podczas upadku ze znacznej wysokości.
Wzierniki
Wzierniki są niezbędne do tego, by móc korzystać z otoskopu. Większość przyrządów zawiera więc te elementy w zestawie (zwykle o różnej wielkości, od 2,2 mm do 10 mm). Żeby zbadać pacjenta i skontrolować układ słuchowy należy wybrać wziernik dopasowany rozmiarem do średnicy otworu zewnętrznego przewodu słuchowego.
Do wyboru mamy wzierniki jednorazowego i wielokrotnego użytku. To, które wybierzemy zależy od własnych preferencji. Większości osób wydaje się, że każdorazowa wymiany końcówki otoskopu po zbadaniu pacjenta jest nie tylko uciążliwa, ale również stosunkowo droga (ze względu na konieczność zakupu dużego zestawu wzierników). Niemniej jednak, modele wielokrotnego użytku trzeba regularnie poddawać sterylizacji, co także może okazać się kłopotliwe.
Wyposażenie dodatkowe
Wraz z otoskopem możemy otrzymać wyposażenie dodatkowe, w postaci np. gruszki insuflacyjnej. Pozwala ona przeprowadzić test pneumatyczny, który umożliwia ocenę ruchomości błony bębenkowej.
Wyjątkowo przydatny może być pokrowiec przeznaczony do przechowywania przyrządu. To bardzo dobry wybór zwłaszcza w przypadku otoskopu kieszonkowego, przydatnego dla lekarzy odbywających często wizyty domowe. Takie etui doskonale chroni produkt przed uszkodzeniem mogącym powstać podczas transportu i przechowywania go w walizce czy torbie, wraz z innymi niezbędnymi przyrządami medycznymi.
Praktycznym dodatkiem do wyposażenia jest także depresor językowy z tzw. uwalniaczem szpatułki (umożliwia on dokładne obejrzenie jamy ustno-gardłowej). Dzięki niemu osoba przeprowadzająca badanie nie ma bezpośredniego kontaktu ze zużytym patyczkiem.
Otoskopy w dobrych cenach
To, ile wydamy na zakup otoskopu, uzależnione jest od tego, jak zaawansowany i specjalistyczny przyrząd wybierzemy. Średnio takie produkty kosztują od 100 zł do 2000 zł. Najtańsze są modele kieszonkowe, z kolei najwięcej zapłacimy za profesjonalne otoskopy wyposażone w bardzo dobre oświetlenie i komplet dodatkowych akcesoriów.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ