contact
contact

Planujesz górską wyprawę? Sprawdź, co powinieneś wziąć ze sobą

Ostatnio aktualizowane: 15.04.24

 

Góry to jedno z najczęściej wybieranych miejsc na aktywny wypoczynek. Ruch na świeżym powietrzu oraz wspaniałe widoki są doskonałą odskocznią od codziennego życia. W takim otoczeniu możemy zresetować umysł oraz zebrać siły na dalsze zmaganie się z trudnościami, jakie niesie życie. Wybierając się w góry, warto się odpowiednio przygotować. Wygodne ubranie oraz buty będą miały wpływ na nasz komfort oraz bezpieczeństwo podczas górskiej wyprawy. Niezwykle istotny jest też sprzęt wspinaczkowy.

 

Wygodne ubranie, które sprawdzi się w każdych warunkach atmosferycznych

Górska wyprawa jest powiązana ze zmienną pogodą. Podczas gdy u podnóża gór naszą skórę ogrzewają przyjemne promienie słońca, na wysokości możemy mieć do czynienia z silnym wiatrem lub opadami deszczu i śniegu. Wychodząc rano otuleni ciepłą kurtką, w południe będziemy czuli potrzebę zrzucenia z siebie ciepłej garderoby. Odzież outdoorowa uwzględnia potrzeby osób uprawiających aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając ubranie na górską wyprawę? Warto uwzględnić następujące właściwości odzieży:

• materiał dostosowany do różnych warunków pogodowych tj. wiatr, opady, mróz;

• wygodna i niekrępująca ruchów odzież;

• rozpinane kurtki oraz bluzy;

• odpinane elementy np. rękawy i nogawki;

• odzież wyposażona w kieszenie (najlepiej zapinane).

Odzież turystyczna powinna posiadać stałą impregnację, która zapobiegnie przesiąkaniu wilgoci. Wodoszczelność gwarantują nam użyte materiały. Na przykład spodnie The North Face mają membranę, która sprawdzi się podczas deszczowej pogody. Marka oferuje modele chroniące przed wiatrem. Podczas aktywności fizycznej niezwykle istotne są tkaniny gwarantujące oddychalność

 

Dobrej jakości obuwie dostosowane do chodzenia po różnego rodzaju nawierzchni

Wyprawa w góry to nie tylko starannie przygotowane szlaki górskie z równą nawierzchnią. Możemy spotkać się z piaskiem, kamieniami, skałami z ostrymi kantami, a także ze śliską nawierzchnią. Buty powinny mieć odpowiednio twardą, ale i elastyczną, podeszwę antypoślizgową nieograniczającą ruchów stóp. Wykonane powinny one być z trwałych materiałów tj. skóra. Podobnie, jak w przypadku ubrań istotna jest nieprzepuszczalność wilgoci. Buty z membraną są gwarancją suchych oraz ciepłych stóp, od których zależy nasze zdrowie oraz stabilność (zwłaszcza na nierównej nawierzchni). Osoby zainteresowane wspinaczką górską powinny zaopatrzyć się w profesjonalne obuwie do wspinaczki, np. marki Ocun. Trwały, nieprzemakalny materiał, podeszwa zawijana nad piętą oraz pięta bez szwów to jedynie kilka elementów mających podnieść komfort oraz bezpieczeństwo podczas wspinaczki, o których pomyślał producent obuwia outdoorowego. Na uwagę zasługuje rodzaj gumy użytej do zrobienia podeszwy. Materiał gwarantuje doskonałą przyczepność oraz odporność na ścieranie. 

Sprzęt wspinaczkowy dla osób lubiących adrenalinę

Górska wyprawa, podczas której oddamy się naszej pasji wspinania się po stromych zboczach, wymaga nie tylko wygodnej, niekrępującej ruchów odzieży oraz obuwia z doskonałą przyczepnością. Niezbędny jest profesjonalny sprzęt, np. uprząż wspinaczkowa, linki, haki, kaski oraz karabinki. Podczas wspinaczki powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo. Nawet najlepsze przygotowanie oraz wyśmienita kondycja fizyczna nie zastąpią nam właściwego zabezpieczenia.

Wychodząc z własnej strefy komfortu, warto znać zarówno swoje granice oraz płynące z nich ograniczenia, jak i nieprzewidywalność natury monstrualnych gór.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ