Plecak rowerowy – przewodnik zakupowy, ranking i test
Wycieczki rowerowe to przyjemny i aktywny sposób na spędzanie wolnego czasu. Przejażdżka w okolicy pozwala dobrze poznać teren i przy okazji odpocząć. Na wycieczkę trzeba jednak zabrać prowiant, płaszcz przeciwdeszczowy i inne niezbędne przedmioty. Do ich przewożenia dobrze sprawdzi się plecak rowerowy Deuter Race Exp Air 14+3L. Specjalny suwak pozwala dostosować pojemność do swoich potrzeb. Materiał, z którego wykonano plecak, jest odporny na przemakanie. Model ma wiele funkcjonalnych kieszonek, między innymi chowany uchwyt na kask. Wytrzymały plecak Kross Crafter 25L sprawdzi się nawet podczas kilkudniowych wycieczek i wyścigów. Wykonano go z nylonu odpornego na przecieranie i wyposażono w wiele pojemnych kieszeni.
Tabela porównawcza
9 najlepszych plecaków rowerowych. Opinie w 2024 roku
Niezależnie, czy wybierasz się na krótką wycieczkę za miasto, czy na dłuższy wyjazd rowerem, warto mieć ze sobą pojemny plecak. Na trasie przyda się nie tylko prowiant, ale także dodatkowa odzież, kask, a nawet pompka. Wybór odpowiedniego wyposażenia na wyjazd może być trudny, dlatego zestawiliśmy najlepsze produkty, aby pomóc Ci znaleźć dobry plecak rowerowy na każdą okazję.
Plecak rowerowy Deuter
1. Plecak Rowerowy Deuter Race Exp Air 14+3L
Wygodny i wytrzymały plecak rowerowy Deuter Race Exp Air 14+3 L sprawdzi się także podczas pieszych wycieczek i wspinaczek górskich. Wykonano go z wytrzymałego, nieprzemakalnego materiału. Podstawową pojemność plecaka 14 l, można poszerzyć o dodatkowe 3 l dzięki specjalnemu suwakowi. Producent dołączył do modelu pokrowiec przeciwdeszczowy w żółtym kolorze, który zapewni rowerzyście widoczność po zmierzchu.
Plecak rowerowy Deuter wyposażono w kilka kieszeni o różnej pojemności. Dzięki temu produkt jest funkcjonalny. Oprócz głównej komory, do dyspozycji użytkownika są także dwie boczne kieszenie wykonane z siatki, uchwyt na kask oraz miejsce na mokrą odzież. Regulowany pasek piersiowy i biodrowy zapewnia wygodę i odpowiednie ułożenie plecaka na ciele. Szelki i tył plecaka wykonane są z materiału przepuszczającego powietrze, dzięki temu plecy rowerzysty nie pocą się nadmiernie podczas wysiłku.
Przeglądając opinie o plecakach rowerowych Deuter, można zauważyć, że konsumenci są zadowoleni z zakupu produktów. Chwalą modele za pojemność, funkcjonalność oraz wygodę. Zaletą plecaka jest wytrzymały materiał oraz siatka przepuszczająca powietrze, co minimalizuje pocenie się podczas jazdy na rowerze.
Plecak rowerowy Kross
2. Plecak Kross Crafter 25L
Wybierając się na wycieczkę rowerową, warto mieć ze sobą plecak Kross Crafter 25 L. Do jego wykonania użyto odpornego na ścieranie nylonu, zamki wyprodukowała firma YKK. Pojemność plecaka wynosi 25 l, zmieszczą się w nim wszystkie najpotrzebniejsze przedmioty, a także śpiwór i dodatkowe ubrania. Produkt wyposażono w dodatkową kieszeń na pompkę, gwizdek alarmowy oraz odblaskowe nadruki. Dzięki temu można wybierać się na dalekie trasy i podróżować również po zmroku.
Nylonowy materiał jest wodoodporny, dla dodatkowego zabezpieczenia plecaka można wykorzystać dołączony pokrowiec. Szelki mają oddychającą siateczkę i są regulowane. Dla większego bezpieczeństwa plecak rowerowy Kross ma uchwyt do mocowania lampki oraz kieszeń, w której zmieści się kask. Na pasie biodrowym umieszczono dodatkowe miejsce do przechowywania. W efekcie produkt jest funkcjonalny i pojemny.
Wśród opinii na temat plecaka rowerowego Kross przeważają pozytywne komentarze użytkowników. Konsumenci są zadowoleni z zakupu ze względu na pojemność produktu, trwały materiał oraz dodatkowe kieszenie. Atutem plecaka są odblaskowe elementy, które poprawiają widoczność rowerzysty.
Plecak rowerowy Decathlon
3. Decathlon B’Twin Plecak na Bagażnik
Jeżdżenie na rowerze z dodatkowym obciążeniem na plecach może być męczące, szczególnie w górzystym terenie. W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się Decathlon B’Twin Plecak na Bagażnik, który składa się z dwóch komór o pojemności 10 l i 15 l, rozdzielonych suwakiem. Przed założeniem na plecy, wystarczy połączyć je, tworząc standardowy plecak. Produkt wykonano z wodoodpornego materiału, dla lepszej ochrony dołączono przeciwdeszczowy pokrowiec. Plecak rowerowy Decathlon można łatwo zamontować na bagażniku o maksymalnej szerokości 14 cm, dzięki regulowanym uchwytom.
Komory wewnątrz produktu umożliwiają dobrą organizację przewożonych przedmiotów. Plecak na bagażnik ma komorę z piankowym wypełnieniem, zapewniającym ochronę laptopa. W środku znajduje się dodatkowa kieszeń na dokumenty i długopisy. Do powierzchni plecaka można przypiąć lampki LED lub inne odblaskowe elementy. Produkt wyposażono w blokadę, która chroni przed kradzieżą.
Model Decathlon B’Twin pozytywnie zakończył niemal każdy test plecaków rowerowych przeprowadzony przez użytkowników. Konsumenci polecają produkt podkreślając, że jest wielofunkcyjny i wykonany z wytrzymałego materiału. Jego zaletą jest także duża ilość przegródek w obu komorach.
Plecak rowerowy z bukłakiem
4. Thule UpTake 12L Plecak rowerowy + Bukłak 2,5L
Niezwykle ważne podczas wysiłku jest odpowiednie nawodnienie. Podczas jazdy na rowerze, łyk wody wymaga zatrzymania się i wyjęcia butelki. Jednak dzięki modelowi Thule UpTake plecak rowerowy + bukłak nawodnienie organizmu jest dużo prostsze. Produkt wyposażono w zbiornik HydraPak z rurką poprowadzoną w taki sposób, aby umożliwić picie bez zatrzymywania się, dzięki specjalnemu magnetycznemu systemowi ReTrakt. Główna komora plecaka ma pojemność 12 l. Produkt wykonano z wytrzymałego nylonu, odpornego na ścieranie i rozdarcia.
Dla większego komfortu użytkowników, plecak rowerowy z bukłakiem Thule ma zewnętrzny, zasuwany schowek na telefon oraz rozwijany panel kompresyjny na dodatkową odzież. Szeroki pas biodrowy poprawia stabilność po pełnym załadowaniu komory. Siatka perforowana, znajdująca się na szelkach i tylnej części plecaka, zapewnia odpowiednie odprowadzenie ciepła i zmniejsza potliwość ciała. Konstrukcja produktu jest lekka, dzięki czemu nie obciąża ramion podczas trudnych podjazdów.
Zaletą plecaka Thule jest zintegrowany bukłak. Konsumenci chwalą produkt za możliwość nawodnienia organizmu w każdym momencie, również podczas jazdy. Plecak jest wygodny i funkcjonalny, a komora główna ma dużą pojemność.
Plecak rowerowy 20l
5. Plecak rowerowy z bukłakiem 20l Camelbak H.A.W.G. LR 20
Jeżeli szukasz uniwersalnego sprzętu sportowego, który sprawdzi się na wyjazdach i pieszych wyprawach, warto rozważyć zakup plecaka rowerowego z bukłakiem 20 l Camelback H.A.W.G. LR 20. Skonstruowano go tak, aby pasował do każdej sylwetki. Oprócz możliwości zmiany środka ciężkości dzięki zintegrowanemu bukłakowi model ma także wygodny pas biodrowy, który stabilizuje plecak. Tylny panel produktu wykonano z oddychającego materiału, zapewniającego odpowiednią wentylację pleców.
Plecak rowerowy 20 l sprawdzi się podczas wielu aktywności fizycznych. Bukłak i rurka z magnetycznym zapięciem umożliwiają nawadnianie organizmu bez użycia rąk. Ponadto technologia Quick Link usprawnia przepływ płynu o 20%. Po skorzystaniu z rurki, jej końcówka wraca na swoje miejsce dzięki zastosowaniu magnesów. Plecak Camelbak wyposażono w liczne kieszonki, co sprawia, że produkt jest funkcjonalny. Można schować w nim narzędzia rowerowe, telefon, czy dodatkową odzież.
Użytkownicy polecają model Camelbak, dlatego uwzględnia go ranking plecaków rowerowych, zestawiający najlepsze produkty. Zaletą sprzętu sportowego jest trwały materiał oraz bukłak z rurką. Magnetyczne zapięcie ułatwia korzystanie z systemu nawadniania.
Plecak rowerowy na laptopa
6. Plecak Rowerowy Do Przewozu Laptopa 32L XLC BA S84 2501760930
Rower służy nie tylko do przejażdżek i uprawiania sportu, ale także jako środek transportu do pracy, czy na uczelnię. W takie miejsca często trzeba zabrać wiele dokumentów lub komputer, dlatego warto mieć plecak rowerowy do przewozu laptopa 32 L XLC BA S84 2501760930. Do uszycia go wykorzystano wytrzymały poliester, który nie przeciera się i nie rozrywa. Pojemność plecaka wynosi 32 l i oprócz jednej, głównej komory, ma kilka dodatkowych kieszeni na zewnątrz. W środku znajduje się wyściełana delikatnym materiałem przegroda na laptopa o przekątnej ekranu do 17 cali.
Plecak rowerowy na laptopa może służyć także do przewożenia dokumentów oraz tabletu. Model ma wygodny pasek do przenoszenia oraz dobrze wyprofilowany tylny panel. Dzięki temu plecak jest wygodny, a regulowane szelki umożliwiają dostosowanie go do sylwetki. W tylnej części znajdują się także tunele do odprowadzania wilgoci.
Opinie konsumentów, w przeważającej części pozytywne, wskazują, że model firmy XLC to dobry plecak rowerowy 30 l. Jest wygodny i funkcjonalny, a kieszeń na laptopa z delikatnego materiału chroni sprzęt przed uszkodzeniem w transporcie.
Plecak rowerowy Kellys
7. Plecak rowerowy Kellys Fetch 25
Szukając dobrego sprzętu na wycieczki rowerowe, warto rozważyć zakup plecaka rowerowego Kellys Fetch 25. Jest to lekki produkt o wytrzymałej konstrukcji, wykonany z odpornego na ścieranie poliestru. Pojemność plecaka wynosi 25 l i oprócz głównej komory, ma także wiele mniejszych przegródek na najpotrzebniejsze rzeczy, między innymi na 3-litrowy bukłak z napojem. Plecak ma wyściełaną delikatnym materiałem kieszeń na okulary oraz uchwyty na kask lub ochraniacze.
Plecak rowerowy Kellys jest wodoodporny. Produkt ma możliwość montażu oświetlenia, co zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy po zmroku. Dobrą stabilność, również po zapakowaniu komory głównej, zapewnia szeroki pas biodrowy. Wykonano go z przewiewnej i elastycznej tkaniny. Regulowane szelki umożliwiają dopasowanie plecaka do sylwetki. Rozmieszczenie przegród wewnątrz głównej komory ułatwia szybkie znalezienie potrzebnego przedmiotu.
Jedną z najczęściej wymienianych przez użytkowników zalet plecaka Kellys jest pojemność oraz możliwość umieszczenia bukłaka z napojem w osobnej przegrodzie. Konsumenci doceniają produkt za liczne kieszenie, które ułatwiają rozmieszczenie potrzebnych przedmiotów. Plecak jest wytrzymały i wygodny oraz stabilny, nawet przy dużym obciążeniu.
Plecak rowerowy Camelbak
8. Plecak damski rowerowy z bukłakiem Camelbak Solstice LR 10
Estetyczny damski plecak rowerowy z bukłakiem Camelbak Solstice LR 10 spodoba się każdej kobiecie. Wykonano go z wytrzymałego i lekkiego materiału. Skonstruowano tak, aby dopasował się do kobiecej sylwetki. Głównym celem producenta było zapewnienie jak najlepszej stabilizacji plecaka, nawet przy dużym obciążeniu. Dlatego model Solstice wyposażono w bukłak, który pozwala obniżyć środek ciężkości, szeroki pas biodrowy oraz pasy kompresyjne, dociskające pojemnik z płynem.
Bukłak połączony jest z rurką z magnetycznym zapięciem. Dzięki temu można skorzystać z niego w trakcie jazdy, bez użycia rąk. Plecak rowerowy Camelbak zapewnia dobrą wentylację ciała przez wykorzystanie siateczki na tylnym panelu i szelkach. Produkt ma liczne kieszenie na niezbędne przedmioty, w tym uchwyt na kask oraz przegrodę na okulary. Pojemność plecaka wynosi 10 l, a bukłak może pomieścić 3 l napoju.
Damski plecak rowerowy Camelbak jest polecany przez użytkowników ze względu na komfort i stabilność produktu. Odpowiednia konstrukcja pozwala dokładnie dopasować model do kobiecej sylwetki. Bukłak z magnetyczną rurką zapewnia odpowiednie nawodnienie organizmu podczas wysiłku fizycznego.
Plecak na bagażnik rowerowy
9. Tacx Sakwy 2W1 Duże + Plecak 62L M-Wave
Jeżeli nie lubisz dodatkowego obciążania na plecach podczas jazdy na rowerze, dobrym rozwiązaniem będzie plecak na bagażnik Tacx Sakwy 2W1 Duże + Plecak 62L M-Wave. Zestaw składa się z dwóch komór bocznych i jednej odpinanej. Sakwy znajdujące się po bokach zakłada się na bagażnik, a górną przegrodę można odpiąć i nosić jako plecak. Produkt jest bardzo pojemny, może zmieścić aż 62 l. Po odpięciu plecak ma pojemność 34 l.
Ten plecak na bagażnik rowerowy wykonano z wytrzymałego materiału. Na wierzchu produktu znajdują się odblaskowe paski, zwiększające bezpieczeństwo podczas jazdy po zmroku. Górna sakwa ma zarówno szelki, jak i pasek, dzięki czemu może służyć jako plecak lub torba. Produkt ma sześć pojemnych kieszeni oraz dodatkowy uchwyt na kask. Wszystkie komory są usztywniane, dzięki czemu dobrze utrzymują się na bagażniku.
Atutem produktu Tacx jest duża pojemność oraz wielofunkcyjność. Użytkownicy polecają model, ponieważ to dobry i tani plecak rowerowy. Jest wytrzymały i wygodny oraz umożliwia zabranie w podróż wszystkich niezbędnych przedmiotów. Górna sakwa może stać się zarówno plecakiem, jak i torbą.
Przewodnik zakupowy – jaki plecak rowerowy kupić?
Bez względu na to, czy lubisz krótkie wycieczki rowerowe, czy długie, kilkudniowe wyprawy, zawsze musisz zabrać ze sobą kilka niezbędnych przedmiotów. Najważniejszy na trasie jest prowiant, woda oraz dodatkowa odzież. Nie każdy rower wyposażony jest w bagażnik, dlatego przewożenie potrzebnych rzeczy może być problematyczne. Z tego powodu warto zainwestować w dobry plecak, który sprawdzi się podczas każdej wycieczki. Wybierając go, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii, które decydują o tym, czy produkt będzie funkcjonalny. Przygotowaliśmy przewodnik, który pomoże Ci podjąć decyzję, jaki jest najlepszy plecak rowerowy.
Pojemność
Bardzo ważną kwestią przy wyborze plecaka rowerowego jest pojemność. Przeciętnie modele dostępne w sklepach mają od 12 do 30 l. Decyzja, jaki plecak będzie najlepszy, zależy od indywidualnych potrzeb. Jeżeli wybierasz się tylko na krótkie wycieczki i zabierasz ze sobą prowiant, pompkę i kurtkę, wystarczy nieduży model. Im więcej rzeczy będzie Ci potrzebne, tym pojemniejszy powinien być plecak. Na kilkudniową wyprawę trzeba spakować ubranie na zmianę, śpiwór, a nierzadko także narzędzia rowerowe. Warto wtedy zainwestować w duży, pojemny plecak. Dzięki temu wszystkie przedmioty będzie można łatwo spakować, a w razie potrzeby szybko wyjąć. Dla większej wygody warto poszukać plecaka, który można założyć także na bagażnik. Modele są zwykle bardzo pojemne, ponieważ składają się z co najmniej dwóch osobnych komór.
Materiał
Plecak rowerowy narażony jest nie tylko na przemoknięcie podczas wycieczek w deszczu, ale także na zabrudzenia błotem oraz rozdarcia. Często używany produkt może przecierać się, szczególnie na szwach i rogach. Dlatego wybierając najlepszy plecak rowerowy, warto sprawdzić, z jakiego materiału jest wykonany. Przede wszystkim powinien być nieprzemakalny. Większość producentów dołącza do swoich modeli ochraniacz przeciwdeszczowy. Pokrowiec chroni także przed zabrudzeniami. Po intensywnej wycieczce w trudnym terenie łatwiej wyprać ochraniacz niż cały plecak. Materiał powinien być także wytrzymały i lekki, aby zapewnić komfort rowerzyście.
Bukłak
Podczas wysiłku fizycznego bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Dlatego na każdą, nawet krótką wycieczkę trzeba zabrać napój. Wybierając plecak rowerowy, warto zwrócić uwagę, czy ma kieszonkę na butelkę. Powinna być umieszczona w takim miejscu, aby ułatwić wyjmowanie opakowania z napojem. Często przegroda znajduje się z boku plecaka i wykonana jest z elastycznej siatki. Coraz więcej producentów decyduje się na stworzenie bukłaka z rurką, umieszczonego wewnątrz produktu. W końcówce rurki zwykle montowany jest system z magnesem, dzięki czemu wraca na swoje miejsce po skorzystaniu z bukłaka. W efekcie można nawodnić organizm bez potrzeby zatrzymywania się. Bukłaki mają od 2 do 3 l i najczęściej są wyjmowane, nie trzeba więc wozić ich ze sobą wszędzie. Po napełnieniu mogą także pomóc w ustabilizowaniu ciężkiego plecaka, zmieniając jego środek ciężkości.
Wentylacja
Dobra wentylacja jest niezbędna w każdym plecaku, szczególnie w wersjach rowerowych. Podczas wysiłku plecy zakryte ekwipunkiem mogą nadmiernie się pocić. Powoduje to nie tylko dyskomfort, ale może również prowadzić do odwodnienia organizmu. Dlatego ważne jest, aby zarówno szelki, jak i tylny panel plecaka rowerowego wykonane były z materiału, który zapewnia dobrą wentylację. Nierzadko także na plecach znajdują się specjalne tunele, które odprowadzają wilgoć. Ponadto miękkie szelki z gąbki i siatki poprawiają komfort i zmniejszają obciążenie ramion.
Dodatkowe przegrody
Zastanawiając się, jaki plecak rowerowy wybrać, trzeba wziąć pod uwagę także jego funkcjonalność. Podczas krótkich wycieczek, mała ilość przegród nie stanowi problemu. Kiedy jednak wybierasz się w dłuższą podróż i potrzebujesz zabrać wiele przedmiotów, większa liczba kieszonek z pewnością się przyda. Dobrym rozwiązaniem jest specjalny uchwyt na kask lub ochraniacze. W czasie przerw w jeździe wystarczy zawiesić go na plecaku i mieć niezajęte niczym ręce. Warto także sprawdzić, jak wiele przegródek znajduje się w głównej komorze. Ułatwi to organizację i szybkie znalezienie potrzebnego przedmiotu. Jeśli zabierasz ze sobą laptop, tablet lub telefon, przyda się osobna kieszonka, najlepiej wykonana z delikatnego materiału, który nie niszczy ekranu urządzenia. Warto także sprawdzić, czy plecak ma miejsce na przyczepienie lampki lub jeśli nie, to czy znajdują się na nim elementy odblaskowe. Dobra widoczność jest bardzo ważna podczas jazdy po zmierzchu.
Ceny plecaków rowerowych
Plecak rowerowy to inwestycja na wiele lat. Warto poszukać wytrzymałego i wielofunkcyjnego modelu, jednak z jakością wiąże się także wyższa cena. Plecaki rowerowe w dobrych cenach można znaleźć w wielu sklepach ze sprzętem sportowym. Pojemny model z kilkoma komorami, który można założyć na bagażnik, kupimy za ok. 160 zł. Za plecaki z wieloma przegrodami trzeba zapłacić od 250 zł do 300 zł. Najwięcej kosztują modele wyposażone w bukłak z rurką, który umożliwia nawodnienie organizmu nawet w czasie jazdy. W zależności od ilości przegród oraz pojemności cena plecaków może wynosić od ok. 440 zł do 600 zł.
FAQ
P1: Jak przymocować plecak do roweru?
Plecak jest przydatny podczas każdej wycieczki rowerowej, ponieważ można spakować do niego prowiant, odzież, a nawet narzędzia. Warto zabrać go ze sobą na krótkie wyjazdy. Jednak plecak założony na ramiona jest dodatkowym obciążeniem, co może utrudniać jazdę po trudnym i wzniesionym terenie. Wygodnym rozwiązaniem będzie przymocowanie wszelkiego bagażu bezpośrednio do roweru. Najlepszym miejscem jest bagażnik. Niektóre rowery mają również koszyki, z przodu lub z tyłu, do których można włożyć potrzebne przedmioty, jednak rzadko takie udogodnienie znajduje się w pojazdach na trasy szosowe i górskie. Zwykle plecak można przymocować do bagażnika sznurkiem lub elastyczną linką. Trzeba jednak uważać, aby szelki nie wisiały luźno po bokach, ponieważ mogą zaplątać się w szprychy koła. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno specjalnej sakwy na bagażnik. Takie modele plecaków bardzo często można założyć także na plecy. Sakwy można mocować na rowerze na różne sposoby. Najpopularniejsze rozwiązania to klamry lub paski. Plecaki na bagażnik mogą być także wyposażone w zawieszki umieszczane na hakach.
P2: Gdzie kupić plecak rowerowy?
Plecaki rowerowe dostępne są w wielu sklepach. Produkty najłatwiej znaleźć w marketach oferujących sprzęt sportowy. Plecaki przeznaczone do jazdy na rowerze różnią się od standardowych modeli, przede wszystkim ilością przegród i materiałem, z którego są wykonane. Produkty przeznaczone do przewożenia przedmiotów niezbędnych na wycieczce są wytrzymałe i solidne. Plecaki rowerowe nie mogą obciążać pleców, dlatego ich szelki i panele tylne są odpowiednio wyprofilowane i miękkie. Produkty są także wykonane z materiałów, które dobrze przepuszczają powietrze. Z tego powodu plecaków rowerowych nie znajdziesz w każdym sklepie. Oprócz miejsc ze sprzętem sportowym warto poszukać dobrych modeli również w ofertach sklepów internetowych. Nierzadko producenci mają własne sklepy firmowe, w których oferują produkty w niższych cenach. Zakupy online pozwalają porównać parametry różnych modeli, co ułatwia wybór najlepszego plecaka rowerowego. Sprzęty rowerowe często dostępne są także na aukcjach internetowych.
P3: Ile kosztuje plecak rowerowy?
Plecak rowerowy zapewnia wygodę rowerzyście, pozwala przewozić potrzebne produkty, jest pojemny i dostosowany do potrzeb użytkowników. Jakość łączy się jednak z wyższą ceną. Solidne modele o dużej pojemności i licznych przegrodach dostępne są w wielu sklepach, ich koszt wynosi powyżej 100 zł. Jeżeli szukasz plecaków rowerowych w formie sakwy na bagażnik, ceny zaczynają się od 160 zł i mogą sięgać ponad 250 zł. Koszt zakupu sprzętu sportowego zależy od materiału, z którego wykonano produkt i funkcjonalności. Dostępnych jest wiele produktów, które zaprojektowano w taki sposób, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z nich. Plecaki rowerowe wyposażone są więc w bukłaki z rurką, której obsługa nie wymaga użycia rąk. Koszt zakupu takich produktów jest jednak wyższy od podstawowych modeli. Można znaleźć je w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych w cenie od 400 zł do prawie 700 zł.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ