Przyczyny kłucia w sercu

Ostatnio aktualizowane: 09.10.24

 

Dolegliwość określaną jako kłucie w sercu odczuwa wiele osób. Może ona pojawić się u każdego, niezależnie od wieku, czy stanu zdrowia. Często kłucie w sercu kojarzone jest z niebezpiecznym zawałem, ale ból w klatce piersiowej nie jest objawem charakterystycznym dla tylko jednej dolegliwości. W poniższym artykule przeczytasz, co może oznaczać to popularne kłucie.

 

Czym objawia się kłucie w sercu?

Kłucie serca to bardzo niejednoznaczny, a przede wszystkim niemedyczny termin, którym ludzie określają dolegliwości odczuwane w klatce piersiowej. Najczęściej dotyczą one bólu o różnej sile i natężeniu, który może być ciągły lub przemijający, tępy lub mocno odczuwalny, umiarkowany, palący, przeszywający, czy ściskający. Kto jednak przynajmniej raz w życiu nie stwierdził „kłuje mnie serce”, odnosząc się do dowolnego bólu po lewej stronie klatki piersiowej? Warto jednak wiedzieć, że często to, co mylnie uważamy za dyskomfort związany z sercem, wcale nie musi dotyczyć układu krwionośnego i samego mięśnia sercowego. Popularne kłucie może być objawem wielu różnych schorzeń i nie tylko. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na intensywność bólu, jego dokładną lokalizację (serce wcale nie znajduje się po lewej stronie klatki piersiowej, a tuż za mostkiem) oraz towarzyszące mu dolegliwości. Czasem ucisk jest tylko chwilowym dyskomfortem, ale może się zdarzyć, że będzie on świadczył o poważniejszych problemach zdrowotnych.

 

Czy kłucie w sercu oznacza zawał?

Często uczucie nazywane kłuciem w sercu kojarzy się z zawałem. Osoba, która odczuwa ucisk w klatce piersiowej, podejrzewa u siebie niedokrwienie mięśnia sercowego. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze, a wręcz bardzo rzadko, samo kłucie w okolicy serca jest związane z zawałem. Ten niebezpieczny stan objawia się również w inny, trudny do przeoczenia sposób. Podczas zawału odczuwa się raczej ucisk w okolicach sercach, a nie coś, co często nazywane jest kłuciem. Ponadto niedokrwieniu mięśnia sercowego towarzyszy promieniowanie tego bólu w kierunku lewego ramienia, barku i szyi, a czasem nawet górnej części brzucha lub żuchwy. Przy zawale często odczuwa się wrażenie ciężkości, duszności, osłabienia, a nierzadko także nudności, zawroty głowy, czy ogólny niepokój i stany lękowe. Niedokrwienie objawia się również drętwieniem lewej ręki. Zatem jeżeli odczuwasz ucisk w sercu, ale bez dodatkowych niepokojących objawów, nie trzeba od razu podejrzewać niebezpiecznego zawału. Przy następnej wizycie u lekarza, warto jednak poruszyć tę kwestię i ewentualnie wykonać podstawowe badania, aby wykluczyć ryzyko powstawania niedokrwienia mięśnia sercowego w przyszłości. Ryzyko zgonu na skutek zawału wynosi bowiem aż kilkanaście procent.

Kłuje serce — co to może oznaczać?

Kiedy zaczyna pojawiać się nieprzyjemne uczucie kłucia w klatce piersiowej, warto zastanowić się, gdzie dokładnie zlokalizowany jest ból. Jak już zostało wspomniane, serce znajduje się bowiem za mostkiem. Dlatego kłucie po lewej stronie klatki piersiowej często nie ma nic wspólnego z mięśniem sercowym. Jeśli jednak masz pewność, że odczuwane kłucie ma swoje źródło w układzie krwionośnym, dyskomfort może mieć kilka przyczyn. Najczęstsze dolegliwości to:

♦ Zapalenie mięśnia sercowego — zwykle pojawia się jako powikłanie po infekcji wirusowej. Objawami zapalenia mięśnia sercowego są duszności, ogólne zmęczenie, a nawet gorączka oraz kłujący ból serca.

♦ Choroba wieńcowa — osoby, które zmagają się z chorobą wieńcową, mogą odczuwać kłucia w okolicy serca, które może promieniować w stronę mostka i żuchwy. Często pojawia się po wysiłku, szczególnie jeśli komórki nie są odpowiednio dotlenione. 

♦ Zapalenie osierdzia — ból w okolicach mostka można odczuwać także przy zapaleniu osierdzia, czyli worka, który okala serce. Odczuwane kłucie promieniuje w kierunku barków, szyi lub lewej łopatki.

♦ Rozwarstwienie aorty — przy tej dolegliwości ból nie jest już kłujący, a niemal rozdzierający. 

Kłucie w sercu może mieć również inne źródła. Może się zdarzyć, że jest to symptom powstałych powikłań po anginie, infekcji wirusowej, a nawet zwykłym przeziębieniu. Przepuklina przepony, czy rozworu przełykowego także może być odpowiedzialna za ucisk odczuwany w okolicach mostka. Kłucie w sercu u nastolatków, a nawet u dzieci, czasem jest związane z zespołem Tietze’a. Jest to zapalenie stawów mostkowo-żebrowych i mostkowo-obojczykowych, które powoduje ucisk i ból w mięśniu sercowym.

 

Kłucie w sercu przy oddychaniu

Wiele osób skarży się na nieprzyjemne uczucia kłucia w sercu podczas oddychania. Taki ból zazwyczaj eliminuje podejrzenie zawału, podczas którego ucisk odczuwany jest zarówno na wdechu, jak i w czasie wydechu. Kłucie przy oddychaniu może mieć wiele przyczyn. Najczęstszą jest intensywny, niedopasowany do swoich możliwości wysiłek. Kłujący ból za mostkiem może powodować także bezruch, długie przebywanie w jednej pozycji. Aby zapobiec uciskowi w okolicach serca, zarówno przez za intensywny, jak i niewystarczający wysiłek, warto zdecydować się na krokomierz. Zmotywuje on do aktywności fizycznej, ale ciągłe monitorowanie swoich postępów ułatwi kontrolowanie wysiłku. 

Kłucie w sercu przy wdechu może mieć także inną przyczynę, związaną z kręgosłupem. Ból w klatce piersiowej często jest wynikiem przeciążenia odcinka szyjnego, a nawet przesunięcia jednego z kręgów. Uciska on znajdujące się wokół nerwy, co powoduje ból w okolicach mostka. Kłucie w sercu przy głębokim wdechu to częsta dolegliwość przy niesprawnym, zesztywniałym kręgosłupie, szczególnie u osób prowadzących siedzący tryb życia. Wiąże się z tym ból w okolicach żeber, a nawet przeciążenie mięśni. Aby zniwelować dyskomfort i poprawić jakość życia, warto udać się do ortopedy. Niezbędna będzie odpowiednia rehabilitacja, czyli zestaw ćwiczeń i indywidualnie dobranych masaży.

Kłucie w sercu, a stany lękowe

Stanom lękowym i zaburzeniom emocjonalnym bardzo często towarzyszy kłucie w sercu. Nerwica wywołuje objawy somatyczne, które mogą wyglądać jak symptomy chorób układu krwionośnego, nie mają jednak z nim nic wspólnego. Według naukowców, za takie kłucie pod sercem odpowiada lęk o swoje zdrowie u osób o określonych predyspozycjach. Takie obawy pobudzają organizm do uruchomienia mechanizmów obronnych, w tym do wyrzutu hormonów takich jak adrenalina i noradrenalina. Konsekwencją tego jest uczucie kołatania w sercu. Za nieprzyjemny ból w klatce piersiowej może odpowiadać także nadmierny stres. Kłucie w sercu nazywane jest wtedy nerwicą serca. Dodatkowymi symptomami mogą być duszności oraz ogólny dyskomfort.

 

Kłucie w sercu, a używki

Nierzadką dolegliwością jest kłucie w sercu po alkoholu. Ucisk w klatce piersiowej może pojawiać się także po zastosowaniu innych używek. Jest to spowodowane tym, że zaburzają one rytm pracy mięśnia sercowego, a dodatkowo wypłukują z organizmu niezbędne elektrolity. Niektóre z używek dodatkowo podnoszą ciśnienie krwi oraz powodują przyspieszoną pracę serca, czego efektem może być właśnie uczucie kłucia.

 

Kłucie w sercu w ciąży

Kłucie w okolicach serca może pojawiać się także w czasie ciąży. Czy jest to powód do niepokoju i jakie są tego przyczyny? Kłucie serca może być spowodowane zmianami zachodzącymi w ciele kobiety. Dyskomfort może powodować ucisk przepony, czy poszerzanie się klatki piersiowej. Za kłucie w sercu nierzadko odpowiedzialny jest także refluks żołądkowo-przełykowy. Wszelkie wątpliwości warto jednak skonsultować ze swoim lekarzem. Ból w klatce piersiowej może być wynikiem stresu, niestrawności, czy zmian hormonalnych. Czasem jednak kłucie w sercu w okresie ciąży powinno skłonić do konsultacji z lekarzem. Jest to ważne, szczególnie gdy ból jest silny i często się pojawia. Nawet jeśli dyskomfort nie wydaje się niepokojący, warto wspomnieć o nim na następnej wizycie kontrolnej, aby wykluczyć poważne dolegliwości i stany zagrażające życiu i zdrowiu matki i dziecka. 

Co robić w przypadku kłucia w sercu?

Kłucie w sercu to dolegliwość, której doświadczył chociaż raz każdy. Nie zawsze dyskomfort w klatce piersiowej jest powodem do zmartwień i konsultacji z lekarzem. Jeśli odczuwasz silny ucisk, któremu towarzyszą opisane wyżej objawy typowe dla zawału, bez zastanowienia należy wezwać karetkę pogotowia. W przypadku niedokrwienia mięśnia sercowego niezbędna jest pomoc medyczna, prawdopodobnie leczenie inwazyjne (głównie angioplastyka i koronarografia) oraz późniejsza terapia farmakologiczna i rehabilitacja. Najważniejsze jest, aby reagować szybko, ponieważ zmniejsza to ryzyko śmierci na skutek zawału serca. 

Jeśli kłucie w sercu pojawia się często, ale bez towarzyszących objawów zawałowych, warto powiadomić o tym lekarza podczas wizyty kontrolnej. W pierwszej kolejności powinno się udać do lekarza rodzinnego, który może skierować na badania do specjalisty. W zależności od źródła bólu zastosowana zostanie terapia farmakologiczna lub rehabilitacja. Bóle spowodowane nieprawidłowościami ortopedyczno-neurologicznymi wymagają intensywnej fizjoterapii. W skrajnych przypadkach niezbędna może okazać się operacja. Kłucie w sercu na tle emocjonalno-nerwowym leczy się środkami farmakologicznymi, a nierzadko także psychoterapią.

Nagłe odczucie kłucia w sercu może spowodować wiele emocji, nawet strach, szczególnie gdy ucisk jest silny. Nieprzyjemny dyskomfort można trochę zmniejszyć, siadając lub kładąc się na boku. Jeśli wokół szyi owinięty jest naszyjnik, krawat, szalik, czy apaszka, lepiej poluźnić, rozpiąć zamek lub rozchylić górną część odzieży. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się okno, warto je otworzyć lub uchylić. Dzięki temu do pokoju wpłynie więcej świeżego powietrza. Podczas nagłego ataku kłującego bólu w klatce piersiowej można napić się wody. Jeśli w pobliżu znajduje się inna osoba, warto poprosić ją o pomoc. Może ona uchylić okno lub podać szklankę z wodą. Jeśli jest to możliwe, warto skupić się na miejscu, w którym odczuwany jest ból — czy jest to serce, a może lewa część klatki piersiowej? Trzeba również zwrócić uwagę na inne, towarzyszące uciskowi objawy. Nie zawsze kłucie w sercu, nawet o silnym natężeniu, świadczy o niebezpiecznych schorzeniach, czy nawet jakichkolwiek dolegliwościach. Warto jednak obserwować swoje ciało zarówno podczas nagłych ataków bólu, jak i przy przytłumionym, ledwie wyczuwalnym dyskomforcie. Dzięki temu można uniknąć poważniejszych problemów w przyszłości. Dla swojego zdrowia powinno się także pamiętać o zdrowym odżywianiu oraz o aktywnym trybie życia. We wszystkim trzeba jednak zachować umiar, nawet w ćwiczeniach. Intensywność aktywności fizycznej powinna być dostosowana do swoich potrzeb i możliwości.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ