Ranking 5 najlepszych pulsoksymetrów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 13.12.24

 

Pulsoksymetry – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Osoby chcące kupić pulsoksymetr zachęcamy do zapoznania się z umieszczonym na tej stronie rankingiem. Aby go stworzyć, przeanalizowaliśmy wiele opinii kupujących i na tej podstawie wytypowaliśmy popularne urządzenia dokonujące precyzyjnego pomiaru saturacji krwi. Pierwsze miejsce zajmuje pulsoksymetr CMS50D, zasilany bateriami zapewniającymi mu do 20 godzin pracy. Sprzęt nadaje się zarówno dla dorosłych, jak i dzieci powyżej 4. roku życia. Należy wspomnieć, że to certyfikowane urządzenie medyczne, które jest łatwe w obsłudze. Na drugim miejscu plasuje się model Sanity Duo Control, który ma dwukolorowy wyświetlacz. W sytuacji, gdy wynik pomiaru okaże się nieprawidłowy, sprzęt poinformuje o tym poprzez dźwiękowy i wizualny alarm.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Sprzęt ma duży i czytelny wyświetlacz LCD, w dodatku jego obsługa nie jest skomplikowana. Można go używać do pomiaru saturacji krwi nie tylko u dorosłych, ale i dzieci, co czyni go bardziej praktycznym.

Wady

Przycisk służący do włączania i wyłączania pulsoksymetru jest stosunkowo mały i czasami trzeba go wcisnąć kilka razy, co bywa uciążliwe.

Podsumowanie

Urządzenie znajduje zastosowanie w domu, jak również placówkach medycznych czy domach opieki (to certyfikowany sprzęt medyczny). Jest ono zasilane 2 bateriami AA, gwarantującymi do 20 godzin pracy. Pulsoksymetr ma kompaktowe wymiary i wytrzymałą obudowę, więc można go przez cały czas nosić przy sobie.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie ma wskaźnik naładowania baterii, więc wystarczy na niego spojrzeć, aby przekonać się, czy należy już wymienić źródło zasilania. W zestawie jest smycz, którą można przyczepić do pulsoksymetru, aby zminimalizować ryzyko jego zgubienia.

Wady

Obudowa jest wykonana z mało solidnego tworzywa sztucznego. Z tego powodu po kilku miesiącach używania sprzętu pojawiają się na niej przetarcia.

Podsumowanie

Pulsoksymetr umożliwia pomiar saturacji krwi i pulsu u wszystkich domowników. Gdy wynik jest nieprawidłowy, uruchamia się wizualny i dźwiękowy alarm. Sprzęt zasilają dwie baterie AA. Ponieważ wyświetlacz jest dwukolorowy, odczytywanie wyniku pomiaru nie sprawia problemu.

Rozważ też

Zalety

Pulsoksymetr jest łatwy w obsłudze i zapewnia precyzyjny wynik pomiaru. Wyposażono go w czujnik antywstrząsowy oraz funkcję automatycznego wyłączania. Do kompletu dołączono praktyczne etui, chroniące sprzęt przed uszkodzeniami i kurzem.

Wady

Urządzenie wyposażono w sygnał dźwiękowy, który informuje o nieprawidłowym wyniku pomiaru. Część kupujących twierdzi, że jest on za głośny.

Podsumowanie

Sprzęt jest zasilany 2 bateriami AA (zapewniają do 20 godzin pracy). Został on przystosowany do użytku w domu, hospicjum, domu opieki, szpitalu, a także na zewnątrz, na wysokości do 2000 m n.p.m. Urządzenie ma dwukolorowy wyświetlacz OLED pozwalający na szybkie odczytanie wyniku. Kompaktowe wymiary sprawiają, że pulsoksymetr można przez cały czas mieć przy sobie.

 

 

5 najlepszych pulsoksymetrów. Opinie w 2024 roku

 

Zastanawiasz się, które urządzenia służące do badania poziomu saturacji wśród tych dostępnych obecnie na rynku są godne uwagi? Dowiesz się tego, jeśli sprawdzisz ranking pulsoksymetrów. W zestawieniu opisaliśmy popularne sprzęty pozwalające na przeprowadzenie miarodajnego badania.

 

1. Pulsoksymetr Napalcowy Medyczny Dorośli, Dzieci CMS50D

 

Pulsoksymetr CMS50D jest wyposażony w duży wyświetlacz LCD, dlatego odczytanie wyniku nie powinno stanowić problemu. Urządzenie zasilają 2 baterie AA zapewniające do 20 godzin pracy, później wystarczy je wymienić. Jego wymiary to: 5,7 cm x 3,1 cm x 3,2 cm. Sprzęt waży ok. 50 g.

Pulsoksymetr znajduje zastosowanie w domu, jak i podczas podróży, może być używany przez dorosłych i dzieci powyżej 4. roku życia. Ponieważ jest to certyfikowane urządzenie medyczne, często wykorzystuje się je również w klinikach, szpitalach, domach seniora oraz hospicjach.

Sprzęt jest łatwy w użyciu, a jego dokładność to 70 – 100% (± 2%). Konsumenci przekonują, że to dobry i tani pulsoksymetr, przydatny zwłaszcza osobom borykającym się z chorobami układu krążenia oraz oddechowego.

Pulsoksymetr CMS50D ma wymiary: 5,7 cm x 3,1 cm x 3,2 cm. Zakres pomiaru saturacji to 0 – 100%, a tętna 30 – 250 bpm. To dobry pulsoksymetr do 100 zł.

 

Zalety

Długi czas pracy baterii: Sprzęt zasilają 2 baterie AA zapewniające mu nawet do 20 godzin pracy.

Dla dzieci i dorosłych: Urządzenie pozwala na pomiar saturacji zarówno u dorosłych, jak i dzieci powyżej 4. roku życia.

Zabezpieczony wyświetlacz: Na wyświetlaczu znajduje się folia, która zapewnia mu ochronę przed zarysowaniami (w razie potrzeby można ją zdjąć).

Kompaktowe wymiary: Pulsoksymetr nie jest duży, a to ułatwia jego przechowywanie. Można go nosić przez cały czas przy sobie.

Wytrzymała obudowa: Obudowa nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne, w szczególności na pęknięcia.

 

Wady

Za mały przycisk włączania: Przycisk odpowiadający za włączanie i wyłączanie sprzętu jest według części konsumentów za mały.

 

 

 

 

2. Sanity Pulsoksymetr Napalcowy Duo Control

 

Sanity Duo Control to napalcowy pulsoksymetr wyposażony w technologię cyfrową, która zapewnia dokładność pomiaru. Jest on zasilany 2 bateriami AA, poziom ich naładowania można śledzić za sprawą praktycznego wskaźnika na wyświetlaczu. Urządzenie jest polecane do użytku w domu.

Wymiary sprzętu to: 6,3 cm x 3,6 cm x 3,4 cm. Na dwukolorowym wyświetlaczu pokazuje się nie tylko wskaźnik saturacji, ale i inne ważne informacje: Puls, wyrażony liczbowo indeks perfuzji, a nawet wykres słupkowy i linia EKG. Urządzenie ma alarm wizualny i dźwiękowy, ułatwiający interpretację wyniku.

Prezentowany pulsoksymetr HSR umożliwia szybkie zmierzenie saturacji oraz pulsu wszystkim domownikom. Jest on niewielki, ale nie ma ryzyka, że go zgubimy, wystarczy przypiąć do niego smycz (znajduje się w komplecie).

Urządzenie Sanity Duo Control ma 6 trybów wyświetlania wyników pomiaru, jego perfuzja to 0,2%. Wymiary pulsoksymetru to: 6,3 cm x 3,6 cm x 3,4 cm, waży on ok. 35 g.

 

Zalety

Wskaźnik naładowania baterii: Sprzęt ma wskaźnik naładowania baterii, dlatego będziemy wiedzieć, kiedy należy je wymienić.

Dwukolorowy wyświetlacz: Wyświetlacz jest dwukolorowy, a to ułatwia odczytywanie wyników, co potwierdza test pulsoksymetrów.

Wizualny i dźwiękowy alarm: Jeśli wynik pomiaru okaże się nieprawidłowy, zasygnalizuje to wizualny i dźwiękowy alarm.

Smycz w komplecie: Do urządzenia można przypiąć smycz, którą znajdziemy w zestawie. Zapobiega ona zgubieniu pulsoksymetru.

 

Wady

Podatna na przetarcia obudowa: Po kilku miesiącach regularnego używania sprzętu na obudowie pojawiają się nieestetyczne przetarcia.

 

 

 

 

3. Intec Pulsoksymetr A310

 

Urządzenie Intec A310 może być stosowane w domu, szpitalu, domu opieki czy hospicjum. Wyposażono je w dwukolorowy wyświetlacz OLED i czujnik antywstrząsowy, co pozwala na uzyskanie miarodajnego wyniku pomiaru. Sprzęt ma wymiary: 6,2 cm x 3,4 cm x 3,1 cm.

Opisywany model to wygodny w użyciu pulsoksymetr na palec, jego obsługa nie jest skomplikowana. Wyświetla on poziom saturacji (35 – 100%) oraz puls. Urządzenie jest zasilane 2 bateriami AA zapewniającymi do 20 godzin pracy. Ich szybkiemu rozładowaniu zapobiega funkcja automatycznego wyłączania.

Recenzje opublikowane przez posiadaczy sprzętu świadczą o tym, że jest on przydatny w wielu sytuacjach. W zestawie znajduje się etui, w którym można bezpiecznie przechowywać pulsoksymetr. Jednak według wielu osób najważniejszym atutem urządzenia jest łatwe odczytywanie wyniku.

Intec A310 to sprzęt o wymiarach: 6,2 cm x 3,4 cm x 3,1 cm. Zakres mierzonego poziomu saturacji to 35-100%, a tętna: 30 – 250 bpm.

 

Zalety

Praktyczne etui: Razem z pulsoksymetrem dostajemy w komplecie bardzo praktyczne etui, umożliwiające jego wygodne i bezpieczne przechowywanie. Przydaje się ono m.in. w czasie podróży.

Możliwość stosowania w górach: Urządzenie jest dobrze przystosowane do użytku w górach, na wysokości do 2000 m n.p.m. Przyda się ono m.in. sportowcom.

Automatyczne wyłączanie: Sprzęt ma funkcję automatycznego wyłączania, zapobiegającą szybkiemu rozładowaniu baterii.

 

Wady

Za głośny alarm dźwiękowy: Gdy wynik jest nieprawidłowy, uruchamia się alarm dźwiękowy. Są osoby, które uważają, że jest on za głośny.

 

 

 

 

4. Pulsoksymetr Napalcowy Medyczny BM1000D

 

Pulsoksymetr BM1000D ma kolorowy wyświetlacz OLED i pozwala na dokonywanie pomiaru saturacji, jak również pulsu. Urządzenie zasilają dwie baterie AA. Jest ono przeznaczone dla dorosłych.

Sprzęt jest lekki i mały, jego wymiary to: 5,8 cm x 3,4 cm x 3 cm. Razem z bateriami waży on ok. 50 g. Obsługa pulsoksymetru nie jest trudna, prawidłowe założenie go na palec nie powinno być problemem.

Zdaniem kupujących urządzenie jest bardzo użyteczne, ponieważ daje możliwość kontrolowania swojego stanu zdrowia. Cieszy się ono popularnością m.in. wśród sportowców trenujących w górach. Istotne jest, że sprzęt nie wymaga częstej wymiany baterii.

Pulsoksymetr BM1000D dokonuje pomiaru saturacji w zakresie 35 – 100% oraz pulsu w zakresie 30 – 250 bpm. Wymiary urządzenia to: 5,8 cm x 3,4 cm x 3 cm.

 

Zalety

Łatwe zakładanie: Sprzęt został odpowiednio skonstruowany, aby jego zakładanie na palec nie sprawiało problemu.

Nie wymaga częstej wymiany baterii: Urządzenie zasilają 2 baterie AAA, których nie trzeba często wymieniać.

Jest lekki i niewielki: Pulsoksymetr jest niewielki, a do tego lekki, waży ok. 50 g.

 

Wady

Tylko dla dorosłych: Sprzęt służy do pomiaru saturacji jedynie u osób dorosłych.

Kłopotliwe odczytywanie wyniku w słońcu: Czasami pojawia się problem z odczytaniem wyniku pomiaru, zwłaszcza na zewnątrz w słoneczny dzień.

 

 

 

 

5. Pulsoksymetr Medyczny Napalcowy FS20A

 

Prezentujemy pulsoksymetr FS20A zasilany 2 bateriami AAA, który ma dwukolorowy wyświetlacz LCD o przekątnej 0,96 cala. To urządzenie z funkcją automatycznego wyłączania i wskaźnikiem naładowania baterii. Pozwala ono nie tylko na pomiar saturacji, ale i nieinwazyjne badanie tętna.

Przeanalizowane opinie o pulsoksymetrach pokazały, że dobre urządzenie powinno zapewniać łatwy odczyt wyniku. Tak jest w przypadku opisywanego sprzętu. Ponadto nie jest on duży, jego wymiary to: 6,2 cm x 3,1 cm x 3,5 cm.

Konsumenci uważają, że to odpowiedni pulsoksymetr dla dzieci, a nie tylko dla dorosłych. To oznacza, że można go wykorzystać do pomiaru poziomu saturacji u wszystkich domowników, bez względu na wiek.

Pulsoksymetr FS20A waży 60 g, a jego wymiary to: 6,2 cm x 3,1 cm x 3,5 cm. Sprzęt umożliwia dokonanie pomiaru saturacji na palcu o grubości 0,8 – 2,54 cm.

 

Zalety

Nieskomplikowana obsługa: Żeby sprawdzić saturację, wystarczy założyć urządzenie na opuszek palca, a następnie wcisnąć przycisk przy wyświetlaczu.

Funkcja automatycznego wyłączania: Po upływie 8 sekund bezczynności pulsoksymetr automatycznie się wyłącza.

 

Wady

Brakuje etui: Osoby, które muszą często używać sprzętu (m.in. poza domem), narzekają na brak etui w zestawie.

Za mały wyświetlacz: Osoby mające problemy ze wzrokiem uważają, że wyświetlacz mógłby być nieco większy. Ułatwiłoby to im odczytywanie wyników pomiaru.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki pulsoksymetr kupić?

 

Pulsoksymetr to urządzenie mające prostą budowę, ale równocześnie bardzo przydatne. Pozwala na pomiar saturacji krwi, czyli poziomu jej wysycenia tlenem. Tego typu sprzęty są stosowane nie tylko w szpitalach i karetkach pogotowia, ale również w domach, dzięki nim można stale kontrolować swój stan zdrowia. Jaki pulsoksymetr wybrać? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, zajrzyj do poradnika.

Rodzaje

Dwa podstawowe rodzaje pulsoksymetrów to: Napalcowe i stacjonarne. Te pierwsze są niewielkie i zakłada się je na palec. Z tego względu są to odpowiednie urządzenia do użytku w domu, chętnie korzystają z nich również sportowcy trenujący np. wysoko w górach. Modele napalcowe są zasilane bateriami AA lub AAA, które wystarczy regularnie wymieniać. Ich istotną zaletą jest nieskomplikowana obsługa i to, że większość z nich pozwala na dokonanie pomiaru saturacji zarówno u dorosłych, jak i dzieci (często nawet u kilkulatków). Pulsoksymetry stacjonarne są większe i jak sama nazwa wskazuje, używa się ich w jednym miejscu, przy łóżku. Mają one duży wyświetlacz, co pozwala na szybkie odczytanie wyniku pomiaru, poza tym są przystosowane do zasilania sieciowego. Urządzenia te znajdują zastosowanie m.in. w placówkach medycznych. Są też specjalne pulsoksymetry pediatryczne, przeznaczone dla dzieci, w tym niemowląt oraz wcześniaków. Pod względem budowy przypominają one zwykłe sprzęty napalcowe, jednak są odpowiednio przystosowane do sprawdzania saturacji krwi u maluchów. Należy wspomnieć również o urządzeniach nadgarstkowych, czyli zegarkach wyposażonych w czujnik. Co prawda nie są one trudne w obsłudze, ale też nie zapewniają w pełni precyzyjnego wyniku pomiaru. O tym, jaki jest najlepszy pulsoksymetr, w dużej mierze decyduje to, jak jest on zbudowany i dla kogo jest przeznaczony. Chcąc kupić taki sprzęt, warto zastanowić się, w jaki sposób będziemy go używać.

 

Waga i wymiary

Pulsoksymetry przeznaczone do użytku w domu zwykle są niewielkie i lekkie. To sprawia, że są one wygodne w przechowywaniu i przenoszeniu, można je bez przeszkód zabierać w każdą podróż. Mały sprzęt przyda się także sportowcom, którzy chcą kontrolować poziom saturacji krwi w czasie treningu. Modele napalcowe bez trudu mieszczą się w dłoni, ale jednocześnie mają na tyle duży wyświetlacz, aby odczytanie wyniku nie było kłopotliwe. Co więcej, zwykle ważą one kilkadziesiąt gramów.

 

Zasilanie

Jak już zostało wspomniane, większość pulsoksymetrów, zwłaszcza tych znajdujących zastosowanie poza szpitalem, jest zasilana bateriami. Jednak to nie oznacza, że np. ogniwa trzeba bardzo często wymieniać. Średnio zapewniają one urządzeniu do ok. 20 godzin pracy. Ponadto pulsoksymetry są nierzadko wyposażone we wskaźnik pozwalający na kontrolowanie poziomu naładowania baterii.

 

Dostępne funkcje

Urządzenia takie jak pulsoksymetry bardzo często umożliwiają dokonanie pomiaru zarówno saturacji krwi, jak i pulsu. Niektóre modele wyświetlają dodatkowo linię EKG czy wykres słupkowy, a to ułatwia kontrolowanie swojego stanu zdrowia. W interpretacji wyniku pomaga również alarm świadczący o nieprawidłowej wartości saturacji. Najczęściej uruchamia się on w sytuacji, gdy wynik wynosi mniej niż 90%. Wielu posiadaczy pulsoksymetru uważa, że bardzo przydatna jest też funkcja automatycznego wyłączania. Uruchamia się ona po kilku lub kilkunastu sekundach bezczynności i sprzęt wyłącza się sam, a to zapobiega szybkiemu rozładowaniu baterii.

Dodatkowe elementy

Urządzenia służące do użytku w domu zazwyczaj mają w zestawie kilka dodatkowych elementów, m.in. baterie (dlatego nie musimy ich kupować osobno) oraz etui do przechowywania. Co prawda najlepszy pulsoksymetr ma solidną obudowę, która nie jest podatna na uszkodzenia mechaniczne, jednak etui zabezpieczy go również przed kurzem oraz zniszczeniem podczas podróży. Nierzadko do kompletu dołączona jest też smycz, za sprawą której można wygodnie nosić urządzenie na szyi (przydaje się ona w szczególności sportowcom i osobom pracującym na dużych wysokościach).

 

Pulsoksymetry w dobrych cenach

Pulsoksymetr to bardzo przydatne urządzenie, zwłaszcza dla osób borykających się z chorobami układu oddechowego, dlatego warto zdecydować się na jego zakup. Nie jest to duży wydatek, ponieważ większość modeli kosztuje 70 – 200 zł (dotyczy to modeli napalcowych). Sprzęty pediatryczne i nadgarstkowe niekiedy są nieco droższe (200 – 600 zł), a najwięcej trzeba zapłacić za pulsoksymetry stacjonarne, średnio 1000 – 5000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Pulsoksymetr – co to jest?

Pulsoksymetr to mały, elektroniczny sprzęt, za pomocą którego możemy mierzyć saturację krwi w nieinwazyjny sposób. Urządzenie wykorzystuje metodę pulsoksymetrii, co oznacza, że mierzy, w jakim stopniu tkanki pochłaniają promieniowanie o dwóch różnych długościach fal (podczerwone i czerwone). Sygnał, który jest sprawdzany przez pulsoksymetr, składa się z dwóch części: Zmiennej (pulsującej) i stałej. Wyróżnia się dwa rodzaje tego typu urządzeń: Napalcowe używane poza terenem szpitala oraz stacjonarne, znajdujące zastosowanie w placówkach medycznych, jak również domach opieki. Badanie pulsoksymetrem wykonuje się m.in. osobom z chorobami układu oddechowego i tym pracującym na dużych wysokościach.

P2: Na który palec zakłada się pulsoksymetr?

To, czy badanie pulsoksymetrem będzie wiarygodne, uzależnione jest od jego prawidłowego założenia. Sprzęt należy umieścić na palcu wskazującym lewej lub prawej dłoni (to nie ma większego znaczenia). Jeżeli wcześniej przykleiliśmy plaster, przed badaniem musimy go zdjąć. W przypadku kobiet zalecane jest zmycie lakieru do paznokci lub zdjęcie tipsów, czasami konieczne jest również skrócenie samej płytki. Wynika to z tego, że końcówka palca musi znaleźć się w samym środku pulsoksymetru. Zanim założymy urządzenie, powinniśmy się też upewnić, że skóra jest sucha. Dostosowując się do tych zasad, nie musimy się martwić, że badanie okaże się niemiarodajne.

 

P3: Pulsoksymetr – jak czytać wyniki?

Prawidłowy poziom saturacji tlenem mieści się w przedziale od 95% do 98%, a w przypadku osób poddawanych tlenoterapii od 98% do 100%. Jeśli na ekranie pulsoksymetru wyświetli się wynik poniżej 94%, powinien uruchomić się alarm informujący o zagrożeniu niedotlenieniem. Saturacja krwi tlenem poniżej 90% przeważnie świadczy o ciężkiej niewydolności oddechowej. Jednak należy pamiętać, że wyniki pomiaru u osób palących zazwyczaj są nieco niższe w porównaniu do rezultatów badania przeprowadzonego u osób niepalących. Ponadto pomiar nie zawsze jest dokładny. Jego miarodajność zmniejsza się przy podwyższonym poziomie bilirubiny, karboksyhemoglobiny oraz methemoglobiny.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ